Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Новини

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Е това му е рекламната кампания за популяризиране на разкопките той отдавна си призна в по-специализирано интервю, че е ясно, че тази маска не е на Терес

    Хубавото е, че са го снимали от Дискавъри. Явно статията за първата маска в Нейшънъл Джиографик оказа влияние и увеличи интереса към тракийските съкровища.

    Тази обаче е доста по-плоска, което май ще разбие теорията на Китов, че тези маски са се използвали като съд за вино от владетеля.
    (\_/)
    (°_°)
    (> <) <- This is Bunny. Copy Bunny into your signature to help him on his way to world domination.

    Comment


      Warlord написа
      Хубавото е, че са го снимали от Дискавъри.
      Това истина ли е? Той беше почти категоричен, че няма да им даде да го снимат.

      "oderint, dvm metvant" (Caivs Cæsar Avgvstvs Germanicvs)
      It's so easy to be wise. Just think of something stupid to say - and then don't say it.

      Comment


        Не само, че са снимали на разкопките, но и до колкото аз разбрах от един тв репортаж, дори са заснели самото откриване на маската
        "...защото буквата убива, а духът животвори." (2 Кор 3:6)

        Comment


          Проф. Китов намери втора златна маска на тракийски цар


          Преди три години негов екип откри първата находка от този вид в България
          14.07.2007
          Златна маска от IV в. пр. Хр. откри екипът на археолога Георги Китов край с. Тополчане, Сливенско.

          Предполага се, че тя е на тракийски цар. Маската е плоска, с голям нос и със затворени очи. Периферията й е очертана с врязана и изпъкнала украса.

          Тя, заедно с други предмети, бе намерена в разкрит богат тракийски гроб.

          Преди три години отново проф. Китов водеше експедицията ТЕМП, която намери първата находка от този вид в България.

          "От 150 години, откакто съществува археология в България, това е втората златна маска, намирана в страната. Тя е по-лека и по-небрежно направена от златната маска на Терес, намерена край Казанлък", обясни Китов, цитиран от БГНЕС.

          Според него новите находки потвърждават предположението, че Долината на тракийските царе от Казанлъшко продължава на изток до днешния сливенски край.

          Екипът му откри и сребърен ритон за вино. Досега в български музеи има само два подобни ритона, каза Китов пред БТА.

          Новооткритият съд изобразява глава на рогато животно, вероятно сърна, и е с височина около 30 сантиметра.

          Самият гроб отвътре е бил облицован с дърво, в него се виждат останките на човешки скелет, един бронзов съд и три добре запазени големи глинени амфори.

          На дръжките им има печат и след почистването им ще може да се установи къде са направени, обясни археологът.

          От вчера на терена на проучванията има екип на телевизия "Дискавъри", който заснема процеса на разкриване на археологически находки.

          [I][B]Горепосочената новина ме заинтригува.Моля ако някой знае нещо повече по въпроса да пише .
          ДАЛЕКУ ОД СЛОБОДАТА
          И НЕРАЗДЕЛЕНИ ОД НЕА
          ОВДЕ ПАДНАА 40 ХЕРОИ
          НА ИЛИНДЕН

          Паметна плоча, Крушево,
          ИЛИНДЕН 1953

          Comment


            Ами можеше да прочетеш две-три мнения по-нагоре същото нещо.
            albireo написа
            ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

            Comment


              Находките следват една след друга :rock:. Ето и най новото от днес.

              Златен пръстен с надпис "Спасителят на Азия" откриха археолозите на Георги Китов

              Дарик радио
              15 юли 2007 18:44



              Масивен златен пръстен откри екипът от археолози на доктор Георги Китов днес при разкопки на „Далакова могила” край сливенското село Тополчане. Върху пръстена е изобразен мъж с брада, най-вероятно владетелят, който е погребан там.

              Находката има надпис на гръцки, който в превод означава „Спасителят на Азия”. Откритието е уникално колкото и златната маска, която археолозите откриха вчера на същата могила. Предполага се, че гробът е на могъщ тракийски владетел. Разкопките продължават. Експедиция ТЕМП на д-р Георги Китов е набелязала 14 могили източно от Сливен, които да бъдат проучени за три месеца.

              Изследванията обхващат тракийски могили в землищата на пет сливенски села - Тополчане, Калояново, Трапоклово, Горно Александрово и Блатец. Според сключения с експедиция ТЕМП договор, откритите при разкопките находки ще постъпят в Регионален исторически музей - Сливен.

              Comment


                belata_a написа
                Не само, че са снимали на разкопките, но и до колкото аз разбрах от един тв репортаж, дори са заснели самото откриване на маската
                Аз дори гледах въпросния репортаж (по новините на БТВ мисля че беше)
                Когато след едно драсване с четчицата се показа нещо жълто под слоя пясък се чуха радостни възгласи: "Маска! Още една маскаааа!" Как разбраха, че е точно маска (при положение, че само проблясваше едно малко жълто петънце), не ми стана ясно
                Цялата работа ми се видя леко нагласена :mhehe: Ма карай, какво значение има, важно е тупурдия да се вдига.....

                Comment


                  Николай написа
                  Цялата работа ми се видя леко нагласена.....
                  Китов заявяваше, че не искат да го снимат точно защото снимките на Дискавъри са все нагласени, но явно е кандисал... И като че ли правилно е постъпил, според мен.

                  P. S. И даваше точно пример за нагласени снимки с използване на четчици.

                  "oderint, dvm metvant" (Caivs Cæsar Avgvstvs Germanicvs)
                  It's so easy to be wise. Just think of something stupid to say - and then don't say it.

                  Comment


                    IMPERATOR CÆSAR AVGVSTVS написа
                    Китов... И като че ли правилно е постъпил, според мен.

                    Ами да, има ли реклама - има пари, имали пари, има разкопки ... и после идват туристите и т. н. ..., та дано кръгът се затвори.
                    До колкото аз си спомням, май по Канал 1 гледах репортажа. Мисля, че почти половината маска беше разкрита, когато започнаха онези радостни възгласи. Наистина ми се сториха пресилени, и сега като се замисля, май тази почти "дивашка" еуфория може да е била за пред камерите.
                    Другото хубаво в тази новина е, че Община Сливен и местния музей ще имат шанс да спечелят от всичко това. С нетърпение чакам да видя как ще се справят с това предизвикателство.
                    Що се отнася до д-р Китов: и на мен ще ми е интересно, сега как ще пие вино от тази "плоска" маска, ама карай... майтап да става?!
                    "...защото буквата убива, а духът животвори." (2 Кор 3:6)

                    Comment


                      Това явно ще го гледаме и по Дискавъри. Дори и да не са го заснели в самия момент на изваждането, пак рядко се е случвало такива находки да бъдат заснети докато са разкопавани. Очакваме още и от тази и от другите могили.

                      Някакви предварителни предложения за обяснението на надписа върху този мистериозен пръстен?
                      (\_/)
                      (°_°)
                      (> <) <- This is Bunny. Copy Bunny into your signature to help him on his way to world domination.

                      Comment


                        Warlord написа
                        Някакви предварителни предложения за обяснението на надписа върху този мистериозен пръстен?
                        Китов изрови златна маска и царски пръстен в Далакова могила
                        15 юли 2007
                        Масивен златен пръстен с образа на тракийски цар откриха археолозите от експедиция "Темп", ръководена от Георги Китов.
                        "Пръстенът е част от ценна находка, открита в Далакова могила на североизток от сливенското село Тополчане. Той е огромен, масивен, красив и много тежък, върху плочката му има профил на тракийски цар, който е с много одухотворена и интелигентна физиономия, с брада, мустаци и грижливо вчесана коса, но все още не сме уточнили кой е владетелят," коментира Георги Китов пред "Фокус". Надписът на пръстена гласи "Спасителят на Азия", предаде БНТ. (Според наш читател това е печат и трябва да се чете огледално - СНYCA ТНРНТОС - личното и бащиното име на притежателя - ”Севт, син на Терес”.) В същата могила бяха открити златни, сребърни, бронзови и глинени съдове и три златни камбанки. Според д-р Китов богатото погребение е на тракийски цар. Вчера екипът изрови и златна маска на тракийски цар от 4 в.пр.н.е. Тя е подобна на откритата край град Шипка в тракийската могила "Светицата", може би малко по-небрежно изпълнена, каза Китов. http://dnes.dir.bg/2007/07/15/news1889670.html
                        е разбира се надписът спокоино може да означава Сотир от Азия .
                        Всяка алтруистична система е вътрешно нестабилна, защото е отворена за злоупотреби от страна на егоистични индивиди, готови да я експлоатират.

                        Comment


                          Много интересен пръстен. Но струва ми се, че Слава Богу, той не е на "спасителят" на никаква Азия. Казвам "Слава Богу", защото в противен случай имаше да се чудим кой е пък този загадъчен "спасител на Азия".
                          (Според наш читател обаче това е печат и трябва да се чете огледално - СНYCA ТНРНТОС - личното и бащиното име на притежателя - ”Севт, син на Терес”.)
                          А това е просто невероятно! Буквите наистина изглеждат огледално обърнати. Само не става ясно на какъв език въпросният читател е разчел надписа като "Севт, син на Терес"? Може би на същия, на който е разчетен като "Спасителят на Азия".

                          P. S. Последни новини: Бразилия е новият (стар) носител на "Копа Америка". На тези бразилци трябва да им се забрани да играят футбол. Това е начинът да бъдат спрени.

                          P. P. S. И волейбол също не трябва да играят. Аман от тях!
                          Last edited by IMPERATOR CÆSAR AVGVSTVS; 16-07-2007, 03:01.

                          "oderint, dvm metvant" (Caivs Cæsar Avgvstvs Germanicvs)
                          It's so easy to be wise. Just think of something stupid to say - and then don't say it.

                          Comment


                            е сотирос на гръцки си значи спасител. между другото някои казваше че мория е в България, а ся видяхте ли че и МИнас ТИрит е тук. аз си направих труда да обърна надписа - тиритос?
                            пп. на волеи ги бихме и то не за севте.
                            Всяка алтруистична система е вътрешно нестабилна, защото е отворена за злоупотреби от страна на егоистични индивиди, готови да я експлоатират.

                            Comment


                              Азия мисля, че не се пише с "Y".

                              По дяволите! Еврика! "ΑΣΥ&ΗΣ"! Това е пръстенът на Азис!:tup: И физиономията на притежателя много прилича на нашето гръцка поп-фолк дива - Азис.
                              Last edited by IMPERATOR CÆSAR AVGVSTVS; 16-07-2007, 02:31. Причина: Автоматично сливане на двойно мнение

                              "oderint, dvm metvant" (Caivs Cæsar Avgvstvs Germanicvs)
                              It's so easy to be wise. Just think of something stupid to say - and then don't say it.

                              Comment


                                Россия вышла (приостановила участие) из договора ДОВСЕ.
                                - Это шаг в неправильном направлении, - заявил в Брюсселе представитель НАТО Джеймс Аппатурай.


                                Сейчас сложилась ситуация, когда можно спокойно нарушить любой договор... Хоть о не распространении ядерного оружия, хоть договор о ПРО :tdown , да и вообще любой. Осталось только на Балканах признать Косово и тогда вообще бардак начнется.
                                Чтож, с чем боролись на то и напоролись... Посмотрим, что будет следующим.
                                "Россия безразлична к жизни человека и к течению времени. Она безмолвна. Она вечна. Она несокрушима..." Томас КАРЛЕЙЛЬ .

                                Comment

                                Working...
                                X