Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Новини

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Desperado написа Виж мнение
    Явно от атентата срещу "шарлитата" е паднало голямо чесане по макарите... не знам какво са си мислили- че ще се размине нова терористична акция? Че ще еднократна? Че следващата ще е минимум след 5 години?! Вместо разузнаванията да се активизират, да пресекат всякакви канали, да респектират- ядец. А и във Франция на фона на останалата Европа няма толкова бежанци от Сирия и Близкия Изток, че да е извинение за проспано инфилтриране... техните мигранти са основно африканоси и балканци...
    Имат си достатъчно 2-3 поколение имигранти, голяма част от тях напълно (само)изключени от обществото. На 99% съм обеден, че извършителите са точно такива - родени във Франция.
    А за "проспаното инфилтрирането" - проспали са го, но преди 15 или даже повече години. Последните атентати бяха извършени пак от френски граждани, в редовете на ИД има поне 1000 французи и само можем да предполагаме колко още "бойци" има в самата Франция.
    Единствения шанс Франция да се пребори с радикалния ислям е да влезе в гетата, защото част от тях са си направо "автономии" (спазват си собствени закони, сами се съдят и наказват).

    Comment


      Syr Gray не съм съгласен с теб,но естествено ще се съобразя с твоята зaбележка! Трябва да има уважение към модератора!Поздрави!

      Comment


        Винаги избягвам да коментирам след подобни събития, защото най-често се говорят първосигнални глупости, каквито гледам, не са пропуснали и този форум. Не, пичове, не е виновна "политиката на приемане". Българите също сме били в това положение, в което никой не ни е харесвал и не ни е искал(това може би продължава да е така). Но малко или много мисленето се променя, било то повърхностно, дори и тук. И не ми говорете за невъзможната социализация на въпросните хора, това просто не е така. Има милиони примери за обратното. Проблемът е на микро ниво, не на макро. Конкретно, в Германия и Франция и невъзможността им да пипат смело. Политиците там са страхливи, не могат да предприемат и да вземат мерки, отговарящи на ситуацията. Да дадем за пример Англия. Някой смята ли, че те ще оставят за поколение наред терористическа измет да живее на километър от центъра на Лондон? Да, точно на няма и километър, по-малко, е арабският квартал. Бил съм там, спал съм там, по-спокойно място трудно ще намерите. А във въпросните две страни, какво, консервативни лица ли липсват? Не, просто има едно друго явление, което е доминиращо - страх, страх и пак страх. Истината е, че трябва да се вземат мерки. Да, няма да се харесат на много хора, несимпатизиращи на всякакъв тип държавна намеса, но такова е положението. Както казаха горе - влиза се в гетата и се пипа твърдо. Не знам какво точно ще направят, но друг избор няма. Това е проблем, който е допуснат изцяло заради историческите товари на двете страни. Но времето за което те са били съдени е отдавна минало и е време да се действа. Така че някой трябва да прежали сравненията с Хитлер, които неизменно ще се появят, и да почисти цялата помия.
        Stupidity is an elemental force, and I respect it.

        Comment


          Отвратителна свинщина!

          По-скоро съм съгласен с коментара на Пендергаст, със забележката, че и в Лондон не липсват гета от подобен вид.

          Италия затяга мерките за сигурност.

          В Германия бил задържан предполагаем сътрудник на извършителите в началото на Ноември.

          Comment


            Sir Gray написа Виж мнение

            Първо, че конкретни факти за извършителите все още няма.
            Ми то се посочи в медиите от очевидци какви са атентаторите - млади мургави мъже, 20-25 годишни, кви да са, евангелистки проповедници ли?

            Comment


              Заплахата за демократичните ценности на Европа не идва от терористичните актове, а от реакцията срещу тях.
              Повече от актовете, отколкото от реакцията. Свободата на словото например. Точно за това става дума през цялото време с онези гадове от Шарли Ебдо. Никой не ги харесва, но не може да се допусне ислямски откачалки да ги цензурират, камо ли с атентати и убийства. Днес Шарли, утре Монд, вдруги ден законите и конституцията. За това е всичко, а не защото някой обича гнусни карикатури.


              thorn

              Средновековните църкви в България

              Comment


                Kramer написа Виж мнение
                Ми то се посочи в медиите от очевидци какви са атентаторите - млади мургави мъже, 20-25 годишни, кви да са, евангелистки проповедници ли?
                Това е достатъчно конкретно за измеренията на Русия примерно - "лица кавказской национальности"
                Демек, врагът е всички млади мургави мъже?
                Требе някой да поеме отговорност за атентатите, иначе какъв е смисълът...

                Заплахата за демократичните ценности на Европа не идва от терористичните актове, а от реакцията срещу тях.
                Аз пък съм съгласен със Сър Грей. То това е от учебника на начинаещия партизанин. Целта е да се предизвика реакция на властите. И ще я предизвикат, за съжаление, неизбежно е.
                "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                "But I know none, and therefore am no beast."

                (Richard III - William Shakespeare)

                Comment


                  Съгласен съм с Торн и Грей: ако в резултат от кампания от подобни актове се променят ценностите (да речем, въведе се под някаква форма засилена държавна репресия, тръгне се в тази посока), те ще са постигнали целите си. Генерализираните реакции са основния проблем, особено първосигналните и естествените. Всеки акт е дело на конкретни хора, а не на общности и когато в резултат на това последиците паднат върху цяла група хора, актът е постигнал целите си.

                  Що се отнася до модерирането - може би е по-добре всеки да изрази свободно какво мисли, отколкото да се режем и цензурираме, нали това е идеята. Да, може да се стигне до караница, но това едва ли ще е особено страшно.

                  Comment


                    Това не са аматьори, или кои може да са атентаторите от Париж
                    Още никой не е поел отговорност за нападенията в Париж в петъчната вечер, в които загинаха - по последни данни - поне 128 души, а ранените надхвърлят 200. Още е изключително рано да се очакват някакви изявления от полиция, следователи и прокуратура относно виновниците.

                    Но според очевидци, както и заради самовзривяването на 7 от осемте нападатели, изглежда атентаторите са войнстващи мюсюлмани и на първо място сред заподозрените излиза организацията "Ислямска държава" (ИД), разказва Джейсън Бърк от "Гардиън". Той допълва, че картината се допълва от досегашните нападения в Париж или срещу французи.
                    Още е изключително рано да се очакват някакви изявления от полиция, следователи и прокуратура относно виновниците.
                    "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                    "But I know none, and therefore am no beast."

                    (Richard III - William Shakespeare)

                    Comment


                      На лошото се отвръща с лошо,а не с добро,а след всеки удар следва два пъти по силен контраудар!Това е моето мнение! Ако модератора сметне за необходимо да изтрие поста ми!

                      Comment


                        The French president describes as an "act of war" the Paris attacks which killed 128, as Belgian police arrest several people in a Brussels suburb.

                        Франсоа Холанд преди малко е направил изявление, че отговорни за атентата са "Ислямска Държава".
                        Имало арести на заподозрени и в Германия.
                        Според някои медии, ИД вече е поела отговорност чрез изявление в някакъв арабски вестник, но май е партенка.
                        "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                        "But I know none, and therefore am no beast."

                        (Richard III - William Shakespeare)

                        Comment


                          На лошото се отвръща с лошо,а не с добро,а след всеки удар следва два пъти по силен контраудар!
                          Проблемът в такива случаи е кой ще бъде получателят на "два пъти по-силния контраудар". Ако е този, който е планирал и извършил удара - тогава, да, това е необходимо да се направи. Но ние говорим не толкова за реакция на някакви специализирани служби (тя така или иначе не е под наш контрол), а за обществена реакция - обществото е адресатът на всеки терористичен акт и то реагира. А то може да реагира по един предсказуем начин - с контра-атака срещу голяма група хора, възприемани като "автори" на първоначалното нападение.
                          Тази реакция неизбежно вкарва нещата в една спирала на ескалация, от която нищо хубаво не излиза, защото единственият възможен изход е пълно изтощение на двете страни или пълно унищожение на едната. Първото ще дойде след много време и на огромна цена, при това, без да гарантира излизане от кризата. Второто е невъзможно, защото говорим за големи групи хора. А и ефектът от подобно действие върху обществото и ценностите му е унищожителен. Едно общество не може да бъде унищожено директно чрез терористични актове, но ценностите и равновесието му лесно могат да бъдат - те са и целите на такива атаки: да задълбочи разделенията (всяко общество си има "пукнатини") и да радикализира хората, които се разполагат по ръбовете им.
                          Обаче това е трудно, защото всеки човек, когато се чувства застрашен иска да реагира някак. Т.е. да намери някой, който да е виновен и да "разреди" недоволството си върху него. Както се сещаш, това може да роди само ответна реакция у другия.
                          Това е моето мнение.

                          ПП Съмнявам се, че в поста ти има причина за изтриването му, но не аз решавам.

                          Comment


                            gollum, Dinain, Thorn,

                            Като казвам, че трябва да се прави нещо, то нямам предвид да се създава реално "1984 правителство". Който ме познава знае много добре, че съм против всякаква държавна намеса, ограничаваща индивида. Но каквото и свобода да има, ти все пак живееш на територията на дадена държава и си длъжен да спазваш законите, приети от хората на тази държава. Да съществува някакво вътрешно и затворено общество, което на всичкото отгоре е агресивно настроено, си е глупаво откъдето и да го погледнеш. И именно най-големите либерали и индивидуалисти, сиреч Щатите и Англия, не биха го допуснали.

                            Да се направи нещо не значи да се екстрадират, както би предложил например един кандидат президент от републиканците. Не значи да се въвежда вечерен час в тези квартали и да се стреля на месо, ако някой не го спазва. Не, категорично против това съм. Аз съм За това, като ги следят, както те правят денонощно, и като открият някаква връзка с подобни организации, да се действа навреме и строго. Четох вчера за екзекутора на ISIS, който са бомбардирали. Следели го че отива уж на сафари, но знаейки какви са му намеренията, ги осуетили. Върнал се в държавата си и какво? Продължил да си се разхожда и да се радикализира и то пред погледа им. Е това сега не е ли глупаво? И то тук говорим за короната, за която нямам съмнение, че е в пъти по-решителна от меките Оланд и Меркел. Там сигурно случаите са тройно повече, а нищо не се прави. Е, кажете ми, не трябва ли да се спират подобни индивиди още щом ги засечат и да ги вкарват по затворите общо взето, по мое мнение, веднага след първото предупреждение?
                            Stupidity is an elemental force, and I respect it.

                            Comment


                              ИД са поели отговорност за атентатите с видеоклип, съобщи го Ал Джазийра. Така че, може да се каже, вече е официално.

                              "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                              "But I know none, and therefore am no beast."

                              (Richard III - William Shakespeare)

                              Comment


                                Аз не пиша за реакцията на конкретен човек от този форум, а за всички ни, т.е. за общата реакция, която наблюдавам около себе си (или която съм почуствал, когато чух за това) и проблемите, свързани с нея. И аз съм привърженик на идеята, че за да има общество, трябва да има общност, т.е. определено споделено поле на ценности. Въпросът опира до това какво се прави, когато то бъде нарушено и се случи криза. Т.е. ситуации като тази. Трябва да се гледа в перспектива, защото е лесно да се одобри или работи за конкретно решение, което ни се струва добро за тази ситуация, но да не се помисли какви са дълготрайните му последици.
                                Ще използвам примера, който привеждаш във втория абзац на поста си, Пендергаст, за илюстрация:
                                Аз съм За това, като ги следят, както те правят денонощно, и като открият някаква връзка с подобни организации, да се действа навреме и строго. Четох вчера за екзекутора на ISIS, който са бомбардирали. Следели го че отива уж на сафари, но знаейки какви са му намеренията, ги осуетили. Върнал се в държавата си и какво? Продължил да си се разхожда и да се радикализира и то пред погледа им. Е това сега не е ли глупаво? И то тук говорим за короната, за която нямам съмнение, че е в пъти по-решителна от меките Оланд и Меркел. Там сигурно случаите са тройно повече, а нищо не се прави. Е, кажете ми, не трябва ли да се спират подобни индивиди още щом ги засечат и да ги вкарват по затворите общо взето, по мое мнение, веднага след първото предупреждение?
                                Не е трудно да се види логиката в подобно решение и да се одобри, особено по време на криза. И това не веднъж се е случвало в миналото. Проблемите идват с допускането на подобен прецедент и всичко, което следва от него. Ако допуснем, че намерението е достатъчно за осъждане (предприемане на репресивно действие), то стъпваме на много опасна територия и даваме огромни права на организации и хора, над които няма как да имаме особен контрол поради самия им начин на действие. Кой ще решава кое е "достатъчна изява на намерение"? Как? Кога е премината границата? Ако можеш да репресираш човек заради намеренията му, вече си отишъл твърде далеч. Т.е. ценностите, на които държиш и които защитаваш вече са застрашени от мярката, която си взел, за да ги защитиш.
                                Ако погледнем нещата в перспектива, то се случва обществата (държавите) загиват, защото са загубили способността си за съпротива, те. запазване на своята културна територия (ценности и общност). Така или иначе това е живота им - няма вечни цивилизации или държави. Но не се сещам за такава, която да е унищожена само от атентати. Виж, от последиците от тях, т.е. от предложените решения - случва се.
                                Всяка пасионарна ситуация има определено налягане, пик и пад. Ако успееш да преживееш пика без да прекрачиш границата, най-вероятно ще преживееш и кризата. Т.е. основният проблем не е в промяната и търсенето на ново решение - всичко се променя. Основният проблем е в свръхреакцията.

                                Comment

                                Working...
                                X