If this is your first visit, be sure to
check out the FAQ by clicking the
link above. You may have to register
before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages,
select the forum that you want to visit from the selection below.
Кацането на Луната е доста спорен въпрос.Дали САЩ е направил успешна мисия до там или не?
Лично аз си мисля,че те наистана са кацнали на луната.Факт е че тогава двубоят кой пръв да кацне на луната САЩ или СССР е невероятно голям.В двете страни работят два невероятно ерудирани специалиста в тази област Вернер фон Браун-САЩ и Сергей Корольов-СССР.Построени са два носителя Н-1 в СССР и Сатурн-5 в САЩ.Неочакваната смърт на Корольов прекратява руската програма.Две от трите построени ракети Н-1 се взривяват на старта.Третата е нарязана за отпадъци.Руснаците прекратяват надпреварата и се насочват в строежа на космически станции.Корабите от семейство "Союз" са били предназначени за полет до луната,но без подходящият носител започват да се използват не по предназначението си-полет по околоземната орбита.
Целта на програмата Аполо е била да приземи човек на повърхността на Луната. Учените са били ангажирани със задачата да създадат ракета с достатъчна мощност, която да достигне до Луната и космически кораб, който да стигне до лунната повърхност и да се върне обратно. За програмата Аполо е създадена гигантската ракета Saturn V, която е една от най-мощните, създавани досега. Тя е изключително успешна, с 13 старта без произшествия, дори по време на нейните тестове. Saturn V служи за извеждане на кораба Аполо в орбита около Земята, а оттам третата и последна степен на ракетата създават достатъчна тяга за придвижване на кораба по траектория до Луната.
Три основни компонента съставят космическия кораб Аполо. Астронавтите се намират в командния модул. Към него е свързан сервизния модул, в който се намира главния двигател на кораба. Модулът снабдява с електричество кораба и контролира животоподдържащите системи. При завръщането на Земята сервизния модул се изхвърля, а астронавтите се завръщат със командния модул.
Третата част на кораба е лунния модул. Този модул служи за превозване на астронавтите до повърхността на Луната и е място, където те могат да пребивават, докато са на лунната повърхност. Модулът е с малък обем и вътре могат да се поберат само двама астронавти. Мястото не е достатъчно дори за поставяне на седалки и там астронавтите стоят прави.
Първата мисия е наречена Аполо 1. На 27 януари 1967 г. в 6:30 часа, след около 5 часа закъснение и проблеми, от искра в кораба избухва пожар и мигновено пламъците обхващат близките отделения. Екипажът на кораба, състоял се от трима души, загива. Истинската причина за искрата, довела до този пожар, не е открита. Може би причината за тази трагедия се крие в комбинация от няколко обстоятелства: обогатената на кислород атмосфера, лесно запалимия материал на вътрешното обзавеждане, и огромното количество открити електрически кабели, които са потенциални източници на електрически искри. След този пожар са направени множество промени в дизайна и изработката на следващите кораби от серията Аполо. Повечето от тези промени са подложени на тестове в непилотираните мисии Аполо 4, 5 и 6. Големите усъвършенствания, и на командния модул в частност, и на процесите по подготовка за полета, доказват неговата сигурност. Командният модул запазва своето отлично състояние през останалата част от програмата Аполо, с изключение на Аполо 13.
Мисиите след Аполо 1 до Аполо 7 са без екипаж. При тях се извършват тестове на всички системи от космическия кораб.
Аполо 7 е първата пилотирана мисия от програмата Аполо. Тази 10-дневна мисия започва на 11 октомври 1968 г. На борда на кораба е екипаж от трима астронавти. След обикаляне около Земята екипажът изпробва маневра, която ще бъде използвана при лунните мисии. След напускането на орбитата и навлизане в атмосферата на Земята, капсулата с екипажа се спуска в Атлантическия океан.
Аполо 8 е изстрелян на 21 декември 1968 г. и е първата пилотирана мисия, достигала до орбита около Луната. Аполо 8 е първата мисия, чиято цел е била да отведе хора до Луната и да ги върне обратно. Важна прелюдия за приземяване на Луната било проверката на траекторията на курса и операциите за придвижване до там и обратно. По време на 6-дневния полет екипажът тества летателните данни на командния модул за лунните мисии. Корабът навлиза в лунна орбита на 24 декември 1968 г. и прави десет обиколки около Луната за 20 часа и 7 минути, след което се завръща на Земята.
Аполо 9 е първият генерален тест за приземяване на Луната. Много сходен е полетът на Аполо 9 с този на Аполо 7. Изстрелян на 3 март 1969 г., при Аполо 9 в земна орбита е изведен и лунния модул и полетът продължава 10 дни, през които екипажът демонстрира всички маневри на мисията, а също и симулация на приземяване с лунния модул.
Преди първото кацане на Луната е имало още един полет – Аполо 10. Мисията Аполо 10 е цялостна постановка на Аполо 11, но без приземяване на лунната повърхност. Мисията е втората на орбита около Луната и първото пътешествие до Луната с космическия кораб Аполо. Астронавтите Томас Стадфорд и Юджийн Кернан са били в лунния модул до 14 км от лунната повърхност - най-близкото приближение до Луната преди мисията Аполо 11, прилунила се два месеца по-късно.
Аполо 11 е първата мисия до повърхността на Луната с трима астронавти на борда – това са Нийл Армстронг, Едуин Олдрин и Майкъл Колинс. След тридневно пътуване корабът достига Луната и се движи в орбита около нея. След 12 обиколки лунният модул се отделя и се приближава до лунната повърхност с Армстронг и Олдрин на борда и се прилуняват в района на Морето на спокойствието. Първата стъпка на човек на друго небесно тяло е направена на 20 юли 1969 година от Нийл Армстронг на повърхността на Луната. Малко по-късно на лунната повърхност стъпва и Олдрин и двамата остават на повърхността повече от два часа. След вземане на образци от Луната те се завръщат с лунния модул до космическия кораб и оттам поемат към Земята. Това е и първото завръщане на астронавти на Земята от друго небесно тяло. Аполо 11 изпълнява своята главна цел - извършването на лунно приземяване и завръщане на Земята - проправяйки път за следващите лунни мисии Аполо.
Аполо 12, втората мисия до повърхността на Луната, е планирана и извършена с прецизно приземяване. Астронавтите от лунния модул извършват разходка до кораба Surveyor III, който е кацнал на Луната през април 1967 година. Астронавтите доставят инструменти от Surveyor на Земята за изследване на ефекта от дългото излагане в лунна среда.
Полетът на Аполо 13 претърпява злополука. На път за Луната в сервизния модул става експлозия, при която се поврежда резервоар с кислород. Електрическото захранване прекъсва и животът на астронавтите е в опасност. Решава се екипажът да се прехвърли в лунния модул и да го използва като спасителна лодка, за да се върне на Земята. Заобикаляйки Луната, без приземяване на нейната повърхност, с максимално пестене на енергия екипажът успява да се завърне на Земята невредим, макар и при тежки условия.
Аполо 14, третата мисия за приземяване на Луната, е изстреляна на 31 януари 1971 г. При тази мисия с помощта на двуосна кола двама души от екипажа изминават по повърхността на Луната около 3.3 км, отдалечавайки се на 1400 м. от лунния модул. По време на две разходки по повърхността се правят много изследвания и са събрани 43 килограма лунни камъни и пясък.
Аполо 15, 16 и 17 са обширни научни мисии за изследването на Луната. При тях се създава и първата лунна база. Аполо 15 е изстреляна на 26 юли 1971 г. и на 30 юли лунния модул с двама астронавти се приземява на повърхността на Луната в западния край на Апенините и в течение на три дни астронавтите се разхождат по лунната повърхност, отдалечавайки се на почти 5 км от своята база. Събрани са 77 кг лунни камъни и почва. Мисията трае 12 дни.
Началото на Аполо 16 е на 16 април 1972 г. Мисията е сходна с предишната и е с продължителност 11 дни.
Аполо 17 е последната от мисиите по програмата Аполо. Изстрелян на 7 декември 1972 г., корабът достига до Луната на 11 декември и лунният модул, с двама души екипаж, се приземява на повърхността. Там астронавтите в течение на 3 дни изминават разстояние от по 35 км. на ден, отдалечавайки се на около 7,8 км. от лунната база. Събрани са общо 110 кг. лунни камъни и лунна почва.
Програмата Аполо демонстрира ефективните геоложки изследвания на човека в неприятелската среда на друга планета. Повече от 60 научни експеримента са извършени на лунната повърхност и 30 в орбита около Луната. Събрани са общо 381,7 кг. лунен материал. В допълнение, направени са почти 30 000 снимки с висока резолюция от орбита около Луната и на нейната повърхност.
Това е накратко лунната епопея.Дано не съм се олял много с писането.
Та въпросът ми е следният:
Защо Американците ако не са кацнали на луната ще лъжата толкова нагло и безочливо изпращайки няколко мисии до там?
Защо руснаците мълчат по този въпрос и не обвиняват в измама още тогава "Гнилият американски капитализъм"?
То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.
Не ми се вярва да не е истина, още повече, че именно с това събитие те надделяха в космическата надпревара над СССР. Ако беше измама нямаше как да не се разкрие, особено като се има предвид високото качество на съветското разузнаване от онова време.
Това е малко от ония митове за световната конспирация.
В крайна сметка целия тоя камънак дето са го довлачили стои на разположение на учените по целия свят за изследвания. Това няма как да е фалшификация.
XV mile the sea brode is
From Turkey to the Ile of Rodez...
Точно това се мъча да докажа с моят пост.Те са си кацнали на луната,поразходили са се и са сее върнали.Така няколко пъти.Вярно с този свой проект американците дърпат напред,но после изостват.От 1972 до 1982 година те нямат изстрелян космически кораб.През 1982 година стратира програмата им за Космически совалки,която продължава до днес.Доколко тя е успешна може да се съди по факта,че две совлаки се взривиха и 14 астронавта загинаха.По същото време СССР/Русия нямат нито една жретва.Говоря за периода 1982-2003.Вярно през 1982 година корабът "Союз ТМ-1"-не съм сигурен за номерът-се взривява по време на старта,но системата за спасяване на екипажа сработва успешно.Капсулата с космическият кораб се отделя от носителя и космонавтите оцеляват .
То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.
Абе няма начин да не са кацнали на Луната. Най-малкото, руснаците щяха да ги надушат. Не мога да си представя лично аз, че е възможно да са направили такава грандиозна измама и всички да са се уловили на въдицата така брутално и след толкова години нищо да не е доказано...
Но все пак - няма невъзможни неща!!!
Нека Всевишний укрепи десницата на народа и войската, за да запази честта, правата и славата на Отечеството и на избраний от народа монарх. Да живее България!!!
Хайде, хайде, не се оправдавай!!! :lol: :lol:
Всички знаем в какво се целиш!!! :twisted:
Нека Всевишний укрепи десницата на народа и войската, за да запази честта, правата и славата на Отечеството и на избраний от народа монарх. Да живее България!!!
Напълно възможно... щом Румънците могат да фалшифицират смърта на 5000 уж убити по време на "революцията" какво остава за Америка :tup: който по начало са си фалшиви отвсякъде..
Белият дом обмисля идеята да изпрати отново свой човек на Луната, информира Си Ен Ен. Последната подобна мисия на американски астронавти бе преди 31 години. Поводът за тази идея е изявлението на Китай, че планира до 20 години да изпрати човек на единствения земен спътник.
Според източник на Си Ен Ен пилотираният полет до Луната щял да се осъществи в срок от 15 години. Все още се обсъжда финансирането на проекта, което щяло да е милиарди долари. Вашингтон замисля дори пилотирана мисия до Марс, допълва още телевизията.
Говорителят на Белия дом Скот Маккленън опроверга информацията.
То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.
Е аз не се интересувам от темата и поради тези причина ми беше направило впечатление само знамето.НО НО се оказа че си има причина то да се вее там дето няма кои да духа (нали в екипажа са били само мъже :tup: ) то хората искали да го направят по ефектно и конструирали специална щанга задвижвана от серво та да им клати....байрака.
На Нед Дек 21. 2003 по ОРТВ даваха едно предаване по темата ,
направано беше като дискусия м/у тезите на подкрепящите и опонентите
аргументирана с факти от различни источници( обхващащи почти всичко изнесено от медиите)- накрая се достигна до становището че тогава не е била възможна мисията и за десерт казват че жената на С.Кубрик изнася информация за заснемането от мъжът и на филм по поръчка на косм.агенция които да се излъчи при евентуален провал(и кадрит които се въртят от Луната Одисея ДА ЛИ?????? са негово творение)??????
Такива спекулации дал Бог - спомням си че някъде 90-та или 91-ва година четох едно книжле, в което се даваха "доказателства", че Гагарин не е летял в космоса. Авторът беше един чех или поляк, който явно е бил обхванат от антисъветската вълна тогава:
накрая се достигна до становището че тогава не е била възможна мисията
Ами те и египряните не са можели да построят пирамидите, ама са ги построили
От ренесанса до индустриалната ера, пък и допреди 30-40 години, всички изчисления са се правели с помощта на лист, химикал и логаритмични таблици. Пример - густаво Айфел е проектирал кулата си, състояща се от десетки хиляди компоненти, на ръка - все пак говорим за 1889 година.
Така че аргументът "те не са имали сегашната техника и затова не са могли го да направят" е доста безсмилен.
Never let your sense of morals prevent you from doing what is right!
Salvor Hardin
Comment