Гледах едно клипче във youtube свързано с китайските военно-въздушни сили и реших да направя една справка.По данните, които намерих, на служба Китай разполага с 1773 атакуващи самолета, разработва няколко прототипа на изтребители 5-то поколение, конструира първия си самолетоносач.И тъй като знам, че тук има хора, които са доста добре запознати с тази материя,пускам тази тема изобщо за цялата китайска армия с по-конретния въпрос - има ли потенциала Китай да оспори световното военно господство на САЩ/НАТО в бъдеще?
Съобщение
Collapse
No announcement yet.
Китайска народноосвободителна армия
Collapse
X
-
AggressiveRefrain написа Виж мнение1773 атакуващи самолета
Наред с другите неща Китай има и една много интересна разработка - противокорабна балистична ракета (ASBM). Изглежда, че още на този етап тя оказва някакво влияние върху флота на САЩ. Но наистина, тук има хора, които са доста компетентни по тези въпроси и мнението им ще е ценно.
-
атакуващи самолета
Що се отнася до въпроса ти - в някакво бъдеще сигурно ще има този потенциал. Но все още изостава в технологично отношение, доколкото (а то е бегло) съм запознат.
Въпросът е дали има смисъл от подобно "оспорване" в сферата на въоръженията? Не че няма къде и по какви въпроси да има противоречия (то си ги има), но не виждам как те могат да прераснат в нещо повече от дипломатически въпрос. Пък и Китай, поне в близко бъдеще, явно е заинтересован най-вече от поддържането на стабилност, като се има предвид взаимоообвързаността на цялата световна търговия, то каквито и да е военни проблеми по-скоро ще му пречат, отколкото помагат. Да не говорим, че е зависим и от внос на разнообразни суровини.
Пък и ядрените оръжия засега никой не ги е отменял, а те спират какъвто и да е проблем между свръхсили (или държави близо до този статут) да се излее в нещо повече от дипломатическа активност.
Ако се гледа чисто военният потенциал, то за да "оспори" подобно нещо Китай трябва да е в състояние да изкара в световиня океан най-малко няколко авионосни групи - с един или два самолетоносача не става, както и да използва някаква не малка флотилия от атомни подводници. Иначе ще е по-скоро в състояние да се защитава, отколкото да оспорва (не достатъчно успешно, защото както посочих, икономически има какво да защитава из целия свят, следователно военно е уязвим за всеки, който може по-добре да разполага със световния океан).
Разбира се, трудно е да се каже как ще изглеждат нещата след 50 или повече години, но нищо чудно тогава Китай да разполага със съответните икономически и технологични възможности за това. Възможно е и да се срути под бремето на разнообразни вътрешни проблеми.
Но няколко хиляди ударни самолета с ограничен обсег на действие, без мрежа от бази по света, нито голямо количество самолетоносачи и всичко, което е нужно за да се разположат и осигурят, не означават почти нищо в офанзивен план, освен за сухопътните съседи или за тези, които са на няколко стотици километра разстояние. Същото важи и за самолети "пето поколение".
ПП Виж, Япония, да речем, вероятно има над какво да се замисли.
Comment
-
Уж са почнали да разработват свои неща, че и даже 5-то поколение, което никой не е виждал, но повечето им стока е кофти копие на руски самолети.
Колкото до бройката им, ето малко инфо от globalsecurity
Но каквото не им достига в качество го компенсират с количество и ниска цена. В последните десетилетия не знам някъде да са участвали китайските ВВС, последното за коете се сещам е войната срещу Виетнам. Тоест може само да са гадае (както и за много държави в света).
Comment
-
има ли потенциала Китай да оспори световното военно господство на САЩ/НАТО в бъдеще?
Но дори и да предположим, че след определен брой години Китай има като количество и качество въоръжени сили съизмерими с тези на САЩ, нали все пак трябва по някакъв друг начин освен военен да си взаимодейства и с другите държави. А според мен ако Китай направи нещо от типа на американските операции в Ирак и Афганистан светът ще погледне по съвсем друг начин. С други думи дори количествено и качествено Китай да настигне САЩ ще мине още повече време докато изгради тази мрежа от съюзи, договори и въобще отношения с други държави, която да му позволи да използва въоръжените си сили така свободно както САЩ ги използва сега. Според мен това, което Китай може да направи да изгради такива въоръжени сили, които да могат да ограничат действията на американските въоръжени сили в региона. Глобално Китай едва ли ще може да измести САЩ, но регионално би могъл да бъде сериозен противник.
Comment
-
SizarieldoR написа Виж мнениеНай-големия работодател в света.
Или ¹2 след Уол-Март, зависи коя статистика четете.
Китайската армия обаче възприема нова бойна доктрина - пращат се малки отряди от няколко милиона души. А САЩ няма шанс, тъй като Пекин имат повече хора отколкото Америка куршуми.
Comment
-
Във връзка с горните постове се сетих за един стар виц - поляк хванал златната рибка в река Висла.Както обикновенно, казала че ще му изпълни три желания.Мислил поляка и казал "Искам китайската армия да влезе в Полша".Учудила се рибката, ама какво да прави - щрак и китайската армия влязла в Полша, но след това си тръгнала обратно към Китай.Второто желание на поляка пак било същото - китайската армия влязла в Полша и след това си тръгнала.Третото желание - пак същото.След което, рибката питала поляка "Е, за какво ти беше китайската армия да влиза в Полша като всеки път си тръгва?", а той отговорил "Е да, тръгва си,ама 6 пъти минава през СССР"Политикът трябва да може да предскаже какво ще стане утре, след седмица, след месец и след година. А после да обясни защо това не е станало
Comment
-
Гост
beri_cd написа Виж мнение
Китайската армия обаче възприема нова бойна доктрина - пращат се малки отряди от няколко милиона души. А САЩ няма шанс, тъй като Пекин имат повече хора отколкото Америка куршуми.
Comment
-
Покрай новините за Корея ми беше попаднала интересна информация. Оказва се, че сегашното ръководство на Китай започва международна политика различна от доскорошната ("ние сме работлив народ и се стремим единствено към повишаване на жизненото равнище"). Даже основните средства за превъоръжаване не са за авиацията, а за военноморските сили. Същевременно китайската дипломация зпочва да се изявява много по-фрубо и ултиматвно. Примерите са:
- някакви рибари, задържани в Япония.
- преместването на американския самолетоносач по време на съвместното учение САЩ - Южна Корея.
- проблеми (не съм сигурен какви) с Виетнам, Малайзия и др. държави в региона.
Според южнокорейците резултатът от това поведение е съюзяване на много държави със САЩ, дори и на Виетнам.
Догодина ще се сменя китайското ръководство, интересно ще има ли промяна във външната политика.
Comment
-
Гост
Китай си е загадка... Във всеки случай, излишно втърдяване на политиката му няма да му помогне по пътя нагоре.
Comment
-
Причината за добрите икономически показатели на няколко руски машиностроителни завода е, че те произвеждат реактивни двигатели за изтребители за богат и ненаситен клиент - Китай.
...
Между 1992 и 2006 руския износ на военна продукция за Китай е $26 млрд. - почти половина от общия. Но през 2004 г. възниква напрежение. Русия е изненадана след като разбира, че Китай, който има лиценз за производство на СУ 27 от руски комплекти, е копирал самолета. Китай е недоволен, че след като подписва договор за транспортни самолети ИЛ 76, се оказва, че Русия не може да го произведе.
Китайските реактивни двигатели за копието на СУ обаче работят само 30 часа, докато руските се нуждаят от основен ремонт след 400 часа. Така търговията продължава, макар в по-малък обем.
Когато преговорите са възобновени през 2008 Китай открива, че предстоят трудни пазарлъци. Русия ще осигури СУ 35 за китайски самолетоносач, но само ако се купят 48 - достатъчен брой преди да го копират.
"И ние също научихме някои неща" - казва бивш руски дипломат,
Целият материал:
Comment
-
Китай малко или много винаги е бил сложен за анализиране. Причините за това са доста на брой- специфичен начин на мислене, различна култура, възприятия, обществени нагласи. Не съм експерт по Китай, но за мен в интензивната модернизация в последните години на армията има няколко важни момента:
1. Китай разполага със значително количество свободни финансови ресурси.
2. Китай е осъзнал, че в условията на съвременната война, числеността не е най-основният фактор.
3. Китай може би е осъзнал, че така изглеждаща армията на страната не е подходяща за водене на високотехнологична конвенционална война.
4. В последните години се наблюдава тенденция китайските въоръжени сили да стават по-малочислени, по-гъвкави, по-мобилни, по-добре екипирани и се отделя специално внимание на нивото на индивидуалната подготовка на личния състав.
5. Китай явно е осъзнал необходимостта от наличието на модерни ВВС, които да могат да застрашат въздушно пространство на страната не само уповавайки се на своята численост и умение, а използвайки и модерни образци въоръжение.
6. Благодарение на интензивното сътрудничество с Русия, Китай се сдоби със съвременна методика за обучение на пилоти, както и с доставка на резервни части и други средства, необходими за поддръжката и ремонта на новите самолети и най-вече с трансфер на технологии, с цел пълната модернизация на китайската авиационна индустрия. Тези нови възможности на китайските военновъздушни сили веднага бяха взети под внимание от западните анализатори, според които Китай значително е повишил практическата си способност да защитава своето въздушно пространство, както и стратегическите си интереси в региона.
7. Китайския флот също претърпява интензивна модернизация. Явно е, че Пекин е осъзнал необходимостта от създаването на военен флот, който да да доминира в Южнокитайско море и да е в състояние да нанесе противодейства на американския флот в региона. Това явно е счетено за първостепенно в случай на война за Тайван, за Северна Корея или в случай на нужда от провеждане на дългосрочни операции в Индийския океан с цел да бъдат защитени доставките на петрол и търговските морски пътища, които са жизненоважни за бързо растящата икономика на Китай.
8. Китай започна с помощта на Русия да модернизира и увеличава възможностите на своята космическа програма, която след това еволюира в програма за космическо въоръжение. Това решение на Пекин бе подложено на изключително остра критика от страна на САЩ.
9. Китай увеличи инвестициите в научни изследвания и разработки, стартира редица амбициозни проекти за модернизиране на наличните образци въоръжение. Пекин започна и курс към сдобиване на нови технологии, позволяващи му да започне производството на тежки оръжия от ново поколение. Тясното сътрудничество с руснаците, съвместно с които реализира програма за производството на нов тип „умни оръжия”, значително повишаващи ударната сила на китайските въоръжени сили е само един пример за това.
Както казах по-горе не съм експерт по Китай, но за мен основната цел на Пекин е да създаде модерна армия, с която защитава своите външнополитически и икономически интереси.sigpicSi vis pacem, para bellum.
Comment
Comment