Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Северна Корея

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Направило ми е впечатление, че Ланков (в други коментари от блога му) не веднъж е отбелязвал, че Русия показва доста слаб интерес към КНДР, та не знам по тази линия как стоят нещата. Но последния външно-политически развой може и да доведе до някакви промени в това отношение. А интересът на КНДР към Русия е обяснен от Ланков просто - имат нужда от какъвто и да е външен спонсор освен Китай - точно за да намалят влиянието и зависимостта си от Китай. Той пише, че търсят къде ли не, но засега без успех. Част от това търсене трябва да са и посещенията в Русия. Въпросът е дали Русия ще откликне и дали ще е склонна (в състояние) да налива много средства в КНДР. Самата КНДР има дълга история на игра между двама по-силни партньори от времето на Ким Ир-Сен - тогава Китай и СССР (като е играела на противоречията между тях за да извлича изгода за себе си). Дали и в каква степен това е повторимо сега е трудно да се каже.

    Comment


      gollum написа Виж мнение
      ...Въпросът е дали Русия ще откликне и дали ще е склонна (в състояние) да налива много средства в КНДР...
      Россия готова развивать сельскохозяйственной отношение с КНДР - это вне всякого сомнения.
      Земель (пригодных для с/х) на Дальнем Востоке у России - больше чем территория 2 Корей.
      И снабдить Корейских крестьян Российской сельхозтехникой - это мощный толчек для Российских машиностроительных заводов. Заказов хватит на несколько лет.
      Топлива (бензин, солярка) - тоже есть возможность поставлять без ограничения.

      Вариант (при взаимном согласии) абсолютно беспроигрышный.
      http://vseknigi.3dn.ru/publ/19-1-0-186

      Comment


        Това като нещо сферично и във вакуум - може. Въпросът е, че КНДР се нуждае от нещо по-различно (най-вероятно) - от "втори Китай", който да е готов да налива пари в КНДР. Доколко това е сделка в стил "КНДР дава изнася селяни в Сибир" (ако правилно съм те разбрал), не знам. Не съм сигурен дали това ще е желателно за тях с оглед на нуждата да засилват и затягат контрола (нещо малко вероятно, когато става въпрос за по същество гастарбайтери - същият проблем, който имат и с Китай по тоя повод, но вероятно още по-силен).

        ПП Това са си мои интерпретации, разбира се.

        Comment


          gollum написа Виж мнение
          Това като нещо сферично и във вакуум - може. Въпросът е, че КНДР се нуждае от нещо по-различно (най-вероятно) - от "втори Китай", който да е готов да налива пари в КНДР. Доколко това е сделка в стил "КНДР дава изнася селяни в Сибир" (ако правилно съм те разбрал), не знам. Не съм сигурен дали това ще е желателно за тях с оглед на нуждата да засилват и затягат контрола (нещо малко вероятно, когато става въпрос за по същество гастарбайтери - същият проблем, който имат и с Китай по тоя повод, но вероятно още по-силен).

          ПП Това са си мои интерпретации, разбира се.
          Никто не будет мешать КНДР становиться "вторым" Китаем или Швейцарией.
          Корейцы достаточно независмая и упрямая нация и это доказано их историей.

          Конкурировать заводами и фабриками, выпускать конкурентноспособные на мировом рынке "Айфоны" и автомобили - это они могут делать когда захотят. Могут даже договориться с Китаем и построить у себя термоядерный реактор.

          Но сегодня - наилучший вариант для КНДР - решить свою продовольственную проблемму, дать работу и перспективу заработать своим рабочим (без потери контроля над ними, кто был в Сибире - знает о чем я говорю). Получить ещ¸ много преференций от России.


          Но не буду больше фантазировать.

          Даю прогноз, (мы на этом форуме много лет) - в течении 6 месяцев будет движение.
          http://vseknigi.3dn.ru/publ/19-1-0-186

          Comment


            Eguo написа Виж мнение
            ....выпускать конкурентноспособные на мировом рынке "Айфоны" и автомобили - это они могут делать когда захотят.
            !!!

            Comment


              Николай написа Виж мнение
              !!!
              Слов нет одни слюни?
              Слово "Ирония" насколько я знаю в Болгарии имеет одинаковое значение и написание как и в русском языке. Но оно видимо вам не знакомо.
              http://vseknigi.3dn.ru/publ/19-1-0-186

              Comment


                Eguo написа Виж мнение
                Слово "Ирония" насколько я знаю в Болгарии имеет одинаковое значение и написание как и в русском языке. Но оно видимо вам не знакомо.
                Дълго отсъствие от форума => слаба подготовка в термоядрената тематика => пропускане на ироничната нотка

                Comment


                  Eugo написа
                  Никто не будет мешать КНДР становиться "вторым" Китаем или Швейцарией.
                  Корейцы достаточно независмая и упрямая нация и это доказано их историей.
                  Ланков е описал какви са проблемите пред тази перспектива (а аз ги преведох и описах накратко - впрочем, не веднъж в тази тема). Изглежда точно тази перспектива да е много малко вероятна без значителни инвестиции отвън, а точно това е проблем, поне засега. Да не говорим за подводните камъни по този път на реформи. Та засега изглежда, че ще се пробват да бъдат нещо като "втори Виетнам" (за втори Китай не се класират по мащаби, а за втора Швейцария няма и какво да говорим - нямат нищо общо), но вероятността да успеят не е много голяма .
                  Тук не става въпрос за някакви качества на народа сами по себе си (затова и споменах за "сферичния кон във вакуум"), аз а реални възможности в сегашната им ситуация и система.

                  Eugo написа
                  Конкурировать заводами и фабриками, выпускать конкурентноспособные на мировом рынке "Айфоны" и автомобили - это они могут делать когда захотят.
                  Засега - не могат. Не е въпрос на желание и "когато си поискаме". Това е въпрос на, ъъъ, толкова много неща, че не знам дали има смисъл и да ги обсъждаме. Да кажем засега така - въпрос на инвестиции (не им достигат), умения/подготовка на персонала (пак свързано с инвестиции) и оборудване за предприятията (пак инвестиции). То затова и Ланков споменава парите като един от главните проблеми за момента. А те са свързани с политическата система - в тези условия е трудно да се намерят инвеститори (дори китайците не харесват особено условията в страната, затова и натискат за реформи).
                  Що се отнася до "свободния пазар" и "конкурентноспособността", Ланков пише и за това. Ако КНДР се обедини с РК, голяма част от бизнеса в нея няма да издържи на конкуренцията. Същото би се случило при едно "отваряне" на вътрешния пазар за външни стоки. Т.е. има сериозен проблем с конкурентноспособността в един отворен пазар.
                  Но, дет се вика, ще поживеем и ще видим.

                  Eugo написа
                  Но сегодня - наилучший вариант для КНДР - решить свою продовольственную проблемму, дать работу и перспективу заработать своим рабочим (без потери контроля над ними, кто был в Сибире - знает о чем я говорю). Получить ещ¸ много преференций от России.
                  Да, това е съществен въпрос, но изглежда да започват да го решават за сметка на вътрешните си възможности. Т.е. въпрос не толкова на земя, колкото на мотивация и реформа на положението на селяните. Така че най-вероятно ще продължат да го решават по този път, а за развитие на икономиката ще разчитат на реформата в промишлеността.
                  Но за контрола - не съм съгласен. Всеки гастарбайтер навън (независимо в Китай или Русия) е допълнителен проблем вътре, когато се завърне. А в тази ситуация, в която е режима, едва ли им трябват допълнителни проблеми от този род. Така че се съмнявам, че ще има развитие в тази посока, т.е. Русия да изнасят селяни за руски Сибир. Лично мнение, ще видим какво ще стане.

                  Comment


                    Eguo написа Виж мнение
                    Слов нет одни слюни?
                    Слово "Ирония" насколько я знаю в Болгарии имеет одинаковое значение и написание как и в русском языке. Но оно видимо вам не знакомо.
                    Какви слюнки? Каква ирония? Напротив. Нарочно подчертах важността на това изказване защото напълно се съгласявам с него. Идеите на Чучхе са бъдещето на човечеството!

                    Comment


                      gollum написа Виж мнение
                      Русия да изнасят селяни за руски Сибир. Лично мнение, ще видим какво ще стане.
                      Да, надеюсь увидим.
                      Но по с/х вопрос не за Сибирь, а за Приморье.
                      Знаю, что из Болгарии это выглядит почти одинаково, но на самом деле это большая разница.
                      В Восточной Сибире - нет с/х.
                      http://vseknigi.3dn.ru/publ/19-1-0-186

                      Comment


                        Николай написа Виж мнение
                        Идеите на Чучхе са бъдещето на човечеството!
                        Ты хочешь обсуждать политику и идеи?
                        Что ты можешь сказать по теме?
                        http://vseknigi.3dn.ru/publ/19-1-0-186

                        Comment


                          Eguo написа Виж мнение
                          Что ты можешь сказать по теме?
                          По въпроса давам следния отговор: !!!

                          Comment


                            Eguo написа Виж мнение
                            Да, надеюсь увидим.
                            Но по с/х вопрос не за Сибирь, а за Приморье.
                            Знаю, что из Болгарии это выглядит почти одинаково, но на самом деле это большая разница.
                            В Восточной Сибире - нет с/х.
                            Знам че е малко ОТ, но е интересно. Изобщо ли няма?!? Доколкото съм чел е един от най-добрите черноземи на планетата. А територията дори само на югоизточната част е повече от Европа. В приморските райони и южната част климата вероятно е абсолютно същият като в Япония и Корея и подобен на този в северозападна България, Румъния, Полша - все производители на селскостопанска продукция. Мислех че поне жито се отглежда. Хайде за зеленчуците и животновъдството си прав - там си трябват традиции.

                            Според мен и двамата пропускаме нещо. Може все пак да е свързано с климата. Руснаците нито сте мързеливи, нито неинициативни. Не мога да повярвам че някой не му е хрумнало, че може да прави стотици милиарди от производство на евтини зеленчуци в Сибир и да храни планетата.
                            This is my signature. There are many like it but this one is mine.

                            Comment


                              Amazon написа Виж мнение
                              Знам че е малко ОТ, но е интересно. Изобщо ли няма?!? Доколкото съм чел е един от най-добрите черноземи на планетата. А територията дори само на югоизточната част е повече от Европа. В приморските райони и южната част климата вероятно е абсолютно същият като в Япония и Корея и подобен на този в северозападна България, Румъния, Полша - все производители на селскостопанска продукция. Мислех че поне жито се отглежда. Хайде за зеленчуците и животновъдството си прав - там си трябват традиции.

                              Според мен и двамата пропускаме нещо. Може все пак да е свързано с климата. Руснаците нито сте мързеливи, нито неинициативни. Не мога да повярвам че някой не му е хрумнало, че може да прави стотици милиарди от производство на евтини зеленчуци в Сибир и да храни планетата.
                              Офтопик, ответ на вопрос.

                              В Западной Сибире и Приморье хорошие земли и не очень ужасный климат.
                              (на карте отмечено Приморье, перспективный регион в плане развития с/х)
                              Click image for larger version

Name:	ÄÂ.png
Views:	1
Size:	179.7 КБ
ID:	546708
                              В Восточной Сибире - не самое удачное место для с/х по земле и по климату.

                              По пшенице (жито) Россия сейчас и так занимает первое место по экспорту.
                              (Иногда отдает первенство США , если неурожайный год).
                              С продуктами нет особых проблем.

                              Если развить с/х в Приморье - будет дополнительная статья экспорта продовольствия для растущего населения юго-восточной Азии.

                              Пока были высокие цены на энергоносители и не было конфликта с США - не было необходимости развивать другие сектора экономики.
                              И так все было прекрасно. Даже слишком.
                              http://vseknigi.3dn.ru/publ/19-1-0-186

                              Comment


                                Северная Корея начала выдачу долгосрочных многократных виз россиянам. Первыми счастливчиками стали сотрудники омского НПО «Мостовик».

                                – Особую важность данному событию придает то, что это первый случай выдачи долгосрочных и многократных виз КНДР иностранным гражданам, – отметили в Министерстве Российской Федерации по развитию Дальнего Востока.

                                ***
                                Договорились вкладывать средства в развитие перегрузочного комплекса в порту "Раджин", в промышленный проект "Кэсон", в модернизацию горнодобывающей промышленности КНДР (проект "Победа") и железных дорог, гражданского автомобилестроения и реконструкции объектов энергетики в КНДР.
                                Создадут правительственную подкомиссию по привлечению трудовых ресурсов

                                + трехстороние проекты с Ю.Кореей - объединить железные дороги Кореи с Транссибом, наладить поставку российского газа и электроэнергии в Южную Корею через КНДР.
                                http://vseknigi.3dn.ru/publ/19-1-0-186

                                Comment

                                Working...
                                X