Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Северна Корея

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Няма да му нанесат, така че въпросът е хипотетичен. Русия няма какво да я мислим - както отбелязах, засега някаква особена активност не проявява (отделно не мисля, че проблемите ще са й с Япония, ама това е дълъг въпрос за друга тема (отделно, вярно, сегашното японско правителство е бая националистично, но не вярвам да направят нещо реално)).

    Comment


      Кухулин написа Виж мнение
      Е то това е големия въпрос - как ще реагира прасунгера, ако му нанесат (ограничен) ракетен удар.
      Ще лежи на пропагандните лаври поне една петилетка.

      Не мисля, че висшия клир на Севера иска да си губи позициите рискувайки една истинска война, отвъд тракането на оръжия и пощипването, от време на време. На Севера му трябва една вечна имагинерна война (perpetual war), която да държи народонаселението на нокти, а не реални действия.
      Peace Through Strength -- Victory Through Devastation

      Comment


        1951 написа Виж мнение
        Ще лежи на пропагандните лаври поне една петилетка.
        Ами не знам, според мен не е толкова просто. Ако му нанесат ракетен удар, китайците обявиха, че ще влязат "да пазят ключовите обекти". Дали това иска Ким? Едва ли ще е много радостен да съжителства оттук нататък с китайски части. Дали обкръжението му и най-вече народа ще влезе в положението - "САЩ ни удрят, ние си траем"? Мммм, може и да не му влезе. Алтернативата - пълномащабен отговор, за който страната се готви от времето на дядо му. Лично аз не знам кое би избрал.

        Comment


          Алтернативата - пълномащабен отговор, за който страната се готви от времето на дядо му. Лично аз не знам кое би избрал.
          Само че по времето на дядо му е била реално готова. Сега - малко вероятно. А и ЮК-армия не е оперетъчна сила. Меко казано.

          Ако му нанесат ракетен удар, китайците обявиха, че ще влязат "да пазят ключовите обекти". Дали това иска Ким? Едва ли ще е много радостен да съжителства оттук нататък с китайски части.
          Естествено, че не иска, нали затова е целия тоя цирк. Точно затова до реален удар точно сега няма да се стигне. Виж, ако "ония на Юг" не разберат, може да им организират някоя провокацийка след няколко месеца. Нещо дребно. Но най-вероятно ще разберат и ще си получи помощите.
          Според мен, вероятно е да направят нещо реално едва ако усещат, че режимът аха-аха ще падне. Но засега няма нищо подобно. Или пък ако решат, че е в ход нападение срещу тях. Каквото едва ли ще има скоро.

          Comment


            Кухулин написа Виж мнение
            Дали обкръжението му и най-вече народа ще влезе в положението - "САЩ ни удрят, ние си траем"?
            Народът никой не го пита, а и той не говори.
            Ако можеше да говори, отдавна да са спретнали една "Корейска пролет", а малко по-будните бягат през границата, я за Китай, я за Юга.

            Обкръжението явно добре се държи под контрол с периодични екзекуции за измяна и прочие. Сталин би бил доволен от последователите си.

            Кухулин написа Виж мнение
            Алтернативата - пълномащабен отговор, за който страната се готви от времето на дядо му. Лично аз не знам кое би избрал.
            До 1990 г. Севера е част от Източния блок, със всички права и задължения. Днес са "Горна Волта с ядрено оръжие и малко ракети".
            Peace Through Strength -- Victory Through Devastation

            Comment


              gollum написа Виж мнение
              Естествено, че не иска, нали затова е целия тоя цирк. Точно затова до реален удар точно сега няма да се стигне. Виж, ако "ония на Юг" не разберат, може да им организират някоя провокацийка след няколко месеца. Нещо дребно. Но най-вероятно ще разберат и ще си получи помощите.
              Ако му дадат помощите, без да се е отказал от атомното оръжие, цялата работа изведнъж ще приключи. Той това иска - да му признаят правото на атомно оръжие. Но не знам дали ще са склонни на такъв ход.

              Comment


                1951 написа Виж мнение
                Народът никой не го пита, а и той не говори.
                Ако можеше да говори, отдавна да са спретнали една "Корейска пролет", а малко по-будните бягат през границата, я за Китай, я за Юга.

                Обкръжението явно добре се държи под контрол с периодични екзекуции за измяна и прочие. Сталин би бил доволен от последователите си.
                Не знам доколко всичко това е свързано със заплахата от външна агресия. Ако се окаже, че Ким не може да ги опази...

                Comment


                  Кухулин написа Виж мнение
                  Не знам доколко всичко това е свързано със заплахата от външна агресия. Ако се окаже, че Ким не може да ги опази...
                  Да го опази от какво?
                  Кой иска да превзема Северна Корея? Има ли толкова луд на света?
                  Peace Through Strength -- Victory Through Devastation

                  Comment


                    1951 написа Виж мнение
                    Да го опази от какво?
                    Кой иска да превзема Северна Корея? Има ли толкова луд на света?
                    Не става дума за превземане, а за ракетен удар. Страната живее на бойна нога, всеки ден по телевизията люто се заканват да громят агресорите (ако си гледал техни новини, ще разбереш какво имам предвид), изведнъж от небето почват да се сипят ракети и какво - НИЩО. Е, как така...

                    Това може да стане, ако ракетния удар е някакъв съвсем символичен, даже секретен... Но, хм, не знам дали Щатите ще са склонни на такъв вариант. По-скоро ще се мъчат да ликвидират атомните обекти.

                    Comment


                      Кухулин написа Виж мнение
                      Не става дума за превземане, а за ракетен удар. Страната живее на бойна нога, всеки ден по телевизията люто се заканват да громят агресорите (ако си гледал техни новини, ще разбереш какво имам предвид), изведнъж от небето почват да се сипят ракети и какво - НИЩО. Е, как така...

                      Това може да стане, ако ракетния удар е някакъв съвсем символичен, даже секретен... Но, хм, не знам дали Щатите ще са склонни на такъв вариант. По-скоро ще се мъчат да ликвидират атомните обекти.
                      Народонаселението ще бъде информирано за случващото се така, както другаря Ким и компания решат, че е най-изгодно за режима.
                      Съвсем спокойно половината държава може да бъде изравнена със земята, а другата половина няма да разбере. Интернет няма, радио и телевизионните приемници са "заключени" да работят само на чистотите на официалните медии, вестниците са ти сериозно контролирани. Много малко са хората, които свободно пътуват из страната и като цяло те са част от правителствените среди. Там "1984" не е книга, а е реалност.
                      Peace Through Strength -- Victory Through Devastation

                      Comment


                        Е, не, според мен си в някаква заблуда за страната. Но може да греша.

                        Comment


                          Кухулин написа Виж мнение
                          Е, не, според мен си в някаква заблуда за страната. Но може да греша.
                          Каква заблуда?

                          Интернет имат само крайно ограничен кръг потребители. За домашни компютри има ли смисъл да говорим?
                          Радио апаратите са нагласени за чистотите, на които предават официалните радиостанции и като цяло е сериозно престъпление да пипаш там. За капак и се заглушават южнокорейските радиостанции.
                          За телевизията е същото. Имаш пет канала, които излъчват по няколко часа предавания на ден. Системата им е PAL, а южнокорейските телевизии са на NTSC, така че тук даже и заглушаване не си играят да правят.
                          За вестниците няма смисъл да говорим. Те са крайно лесни за контрол.

                          Да, има малък кръг хора, които гледат чужди новини и предавания на VHS и DVD, да слуховете сигурно се разпространяват широко, но съвсем явно пропагандната им машина е по-мощна.
                          Peace Through Strength -- Victory Through Devastation

                          Comment


                            1951 написа Виж мнение
                            Каква заблуда?
                            Съгласен съм, че медиите се контролират до крайност, но не съм съгласен, че информацията като цяло се контролира а-ла 1984. Не вярвам масиран ракетен удар да остане в тайна. Поне такива са моите впечатления.

                            Comment


                              Моите виждания в общи линии съвпадат с тези на 1951, а за това:
                              Кухулин написа Виж мнение
                              Съгласен съм, че медиите се контролират до крайност, но не съм съгласен, че информацията като цяло се контролира а-ла 1984. Не вярвам масиран ракетен удар да остане в тайна. Поне такива са моите впечатления.
                              Дали ще остане или не - няма значение. Тоест, ако не остане в тайна какво? Ще докаже тезите на режима за опасността от война и нищо повече. А какво е станало точно, как армията на КНДР е отвърнала на огъня ще бъде въпрос на пропаганда, която за момента там си е почти по въпросната книга. Може би ще е малко като във вица, дето в Африка изтреляли "ракета" по САЩ, "леле, щом тука е така, представям си там какво е".
                              Така че в крайна сметка единствената опасност за режима е, както и преди си говорихме в темата, информационната сигурност да се разклати. Но това са донякъде и проблеми на Китай, които той ще си решава сам. В известен смисъл КНДР все повече ще става контролирана от китайците територия, някакъв икономически придатък, а предвид това, че технологиите по света вървят напред, обикновения човек там след едно 20-30 години вероятно ще живее вече в съвсем друга реалност.
                              Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
                              Проект 22.06.1941 г.
                              "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

                              Comment


                                Окей, ти би трябвало да си по-наясно от мен с информационната среда в СК. Вероятно си прав.

                                Comment

                                Working...
                                X