Би ли могъл някой да ми предостави информация за войната между Виетнам и Китай от 1979 година? Ще бъда много благодарен!
Съобщение
Collapse
No announcement yet.
Третата Индокитайска война
Collapse
X
-
Завзеха някой гранични пунктове с цената на големи загуби в хора и танкове. Вероятно ги държат и до днес. Съпротивата на виетнамците в случая е повече от героична. Браво!
Те завзеха и южновиетнамски острови - ако не се лъжа 400 км. от Ю. Виет Нам и 1 400 км. от Китай (о. Хай Нан)! Не мога да си спомня името им - Параселск или нещо подобно.
Южновиетнамските войски, макар че бяха усилени дни преди десанта, забравени от САЩ
капитулираха. Доколкото си спомням беше, след като Америка се отказа да подкрепя повече Ю. Виет Нам.
-
След смъртта на Й.Сталин съветско-китайските отношения се влошават и това рефлектира и върху комунистическите им сателити в Юго-източна Азия. Към края на 1978г. режима на червените кхмери в Камбоджа подкрепян от Китай влзиа в конфликт със съседен Виетнам. На 2 януари 1979г., виетнамската армия започва блицкирг. Сухопътните сили пресичат Меконг и се насочват към вътрешността на Камбоджа подкрепяни от ВВС на Виетнам. На 7 януари столицата Пном Пен е превзета, а диктатора Пол Пот се спасява в Тайланд за да избегне залавянето си в плен. Така Китай загубва своето вярно протеже и съюзник в лицето на Пол Пот и "червените кхмери". В резултат на виетнамската операция в Камбоджа в плен попадат около 10,000 китайски "съветници", а други 1000 успяват да се спасят в Тайланд.
Китай, заявява официално, че Виетнам няма да остане ненаказан за действията си в Камбоджа и , че ще му "бъде даден урок". На 15 фебруари Китай обявавя решението си да нападне Виетнам. Плановете на китайскатата армия са да напредене на юг в три основни направления и това да принуди виетнам да изтегли войските си от Камбоджа. За целта срещу Виетнам е изпратена Трета Китайска Армия с обща численост от 250,000 души. Поради факта, че по голмята част от армията на Виетнам е разположена в Камбоджа, техните планове са да противопоставят на китайците 100,000 човека от т.н "народна милиция", които да водят партизанска война срещу окупатора.
На 17 февруари китайците атакуват в 26 точки по общата граница с Виетнам ( 480 мили). Офанзивата е насочена към провинциалните центрове Каобанг, Донг Данг и Лао Сон. В боевете са хвърлени голям брой китайски танкове Т-59. Само в боевете за Муонг Куонг виетнамските партизани въоръжени с противотанкови оръжия спират на място една китайкса колона от 18 танка, унищожавайки на място 8 от тях.танка. Китайската офанзива започва да буксува спряна от виетнамските контра-атаки, минни полета, бамбукови капани и сериозна артилерийска поддръжка. След първата седмица на интензивни боеве китайската армия спира за логистична пауза. 8 свежи дивизии са изпратени на бойното поле. В крайна сметка китайската армия успява да напредне на 10 мили ( 15-20 километра) във виетнамска територия , но плаща за това много висока цена в жива сила и бойна техника. За сметка на това до края на февруари виетнамците не изтеглят нито един войник от 150,000 хилядния си контингент в Камбоджа. В зоните заети от китайската армия виетнамците използват следната тактика- оставят регионалния център/ град празен и се разполагат в околните джунгли и планини не давайки нито миг спокойствие на китайците. Хвалейки се с "превземането" на крайграничните регионални центрове, Китай решава, че " е дал урок" на Виетнам и решава да прекрати военните действия.
Нито една част от виетнамската редовна армия не взима участие във войната. Китай започва тази война за "да даде урок" на Виетнам и я завършва, получил няколко болезнени урока от виетнамците. За около 17 дни бойни действия Китайската Народна Армия губи около 60 хиляди души убити и ранени.
Войната е лека за зрителите...
Comment
-
Много интересно. Не знаех нищо за тая война. Влад Дракул, може ли да посочиш източника на данните? Тия 60,000 убити за 17 дни ми се видят завишени, дори за китайските мащаби.
Всъщност бърза проверка в Уикипедия посочва китайските загуби между 6 и 60 хил., виетнамските - около 20 хил (според чужди източници). И двете страни традиционно крият собствените загуби и раздуват тези на противника."No beast so fierce but knows some touch of pity."
"But I know none, and therefore am no beast."
(Richard III - William Shakespeare)
Comment
Comment