Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Икономически новини

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #76
    Медведев на конференцията в Евиан (на руски) - освен всичко друго, е изразил подкрепа за предложението на Саркози за създаване на общо икономическо пространство ЕС-Русия.
    Освен това Русия е обещала четири милиарда помощ на заплашената от фалит Исландия.
    А американските граждани за последните 15 месеца са загубили два трилиона долара вложения в пенсионни фондове.
    "Мисля, че видът на изпотени мъже им въздействаше." - дан Глокта

    Comment


      #77
      Някой може ли да обясни по - простичко защо Исландия е фалирала /ако това е правилния термин/?
      Всяка алтруистична система е вътрешно нестабилна, защото е отворена за злоупотреби от страна на егоистични индивиди, готови да я експлоатират.

      Comment


        #78
        pnp5q написа Виж мнение
        Освен това Русия е обещала четири милиарда помощ на заплашената от фалит Исландия.
        Не могат да се договорят страните и май няма да има заем. За сметка на това исландската крона се изстрелва нагоре след частична национализация на банките. Какъв странен свят...

        Comment


          #79
          Кухулин, от вторник кроната е с фиксиран курс към еврото (131:1). Всъщност поевтиняването на кроната (около 40%) от септември, докара проблемите в Исландия. Междувременно централната им банка е турила 15,50% лихвен процент, а дефицитът им по текущата сметка е 34% от БВП. Тези фактори доведоха до спад на кроната. В тая ситуация исландските банки са принудени да плащат доста крони, деноминирани в други валути, за да обслужват кредитите си. А в последните години ония банки взеха да се появяват по разни места на света, което бе свързано с кредити. Цялата драма идва от това дали сега са в състояние да рефинансират тия задължения. И за по-сигурно се намесва държавата.

          Точно в тая връзка се появява Русия, която иска да даде 4 млрд. евро, с които да се покрие ликвидната криза в страната. Междувременно Вбр. и Швеция вече са отпуснали пари. Ето по темата.

          И нещо във връзка с Q3.

          Comment


            #80
            Познанията ми по икономика са изцяло от обща култура (бих казал по-скоро бедна), та не ми е много ясно как хем "изригва", хем е фиксирана тая крона. Или пък тия долу са нещо нефелни...
            08.10.2008 09:30

            Кризата на пазарите обхвана целия свят и паниката завладя инвеститорите във всички краища на планетата във вторник. Исландската крона беше поредното футуристично явление. Валутата вчера изригна след драматичните мерки на правителството да подкрепи финансовата система в страната. Кроната нарасна с 13.6% срещу еврото и с 12.8% срещу долара.

            Спасителният план на Исландия включва национализация на втората по големина банка в страната, замразяване на валутния курс и вероятен заем от 4 милиарда евро от Русия.

            Преди това в понеделник кроната загуби в един момент 48% от стойността си срещу еврото. Това принуди правителство да фиксира като твърд валутния курс срещу еврото. Валутните резерви на Исландия обаче са малки и в размер на само 3 милиарда долара, което поставя сериозни въпросителни дали едно такова решение ще проработи. За да има успех фиксирането на валутния курс, на първо време е необходимо да се приеме от местното правителство надежден план за стабилизация.
            http://forex.investor.bg/?cat=9&id=69767

            Comment


              #81
              Кухулин написа Виж мнение
              Познанията ми по икономика са изцяло от обща култура (бих казал по-скоро бедна), та не ми е много ясно как хем "изригва", хем е фиксирана тая крона. Или пък тия долу са нещо нефелни...
              http://forex.investor.bg/?cat=9&id=69767
              Съвсем прав си, просто е била фиксирана за един ден

              Iceland struggles, abandons fixed exchange rate

              Comment


                #82
                За основата на пирамидата, която стои на върха си

                6 въпроса на Култура към Венцислав Антонов

                - Кой е «теоретично» виновен за сегашната финансовата криза.

                - «Теоретично» виновни са «обичайните заподозрени» - алчността, арогантността и глупостта, константите на човешкото поведение.
                Списание Култура - месечник за изкуство, култура и публицистика
                Eighteen out of twelve apostles are buried in Spain.

                Comment


                  #83
                  Всю жизнь кто-то виноват
                  То социализм был виноват в финансовом и политическом кризисе СССР.
                  То капитализм виноват в финансовом и политическом кризисе в США.

                  Нет плохой системы, есть дураки у власти, и идиоты которые их потдерживают или не противятся им.
                  "Россия безразлична к жизни человека и к течению времени. Она безмолвна. Она вечна. Она несокрушима..." Томас КАРЛЕЙЛЬ .

                  Comment


                    #84
                    Так то же самое - жадность, глупость, арогантность.

                    Вината е в тези, които забравиха, че нищо, в т.ч. безкрайните пазарни спекулации, не бива да стига до крайност. И икономическата система се стерми към саморазрушаване, както и всяка друга... Ако няма стабилизиращи фактори. А вслучая нямаше. "Свободният пазар" стигна предела си, т.е. стана наводнение, дано да не е повече от средно.

                    Ханс написа Виж мнение
                    За основата на пирамидата, която стои на върха си

                    6 въпроса на Култура към Венцислав Антонов



                    http://www.kultura.bg/article.php?id=14730

                    Забележително добро обяснение!!
                    Last edited by ; 10-10-2008, 11:49.

                    Comment


                      #85
                      Бе ако падне под 60 долара петрола, ше видим кой ще им е виноват. Капиталец да има, да купи сега човек няколко по ефтинки губернии. Много им се вдигна гребенът на хиперборейците, ма ще поприберат малко сега Дерипаската у дома.

                      Comment


                        #86
                        www.kultura.bg/...
                        Забележително лошо приказване!
                        Дори не успях да го допрочета, още първите два въпроса бяха

                        SRH, нямах предвид конкретните данни, те са си така и са известни на доста повече хора, отколкото подобни автори предполагат, макар че се опитват да го представят иначе. Забавното е изводите, които се правят от тези данни. Колкото до БВП трето тримесечие - това е от второстепенно значение, стойностите, които се важни, можем да следим в реално време. Иначе прогнозите, доколкото си спомням, бяха -0.2% QonQ (медиана, bloomberg survey). A и всички са съгласни, че финансовият сектор трябва ( и ще, ако не се намеси...) да се свие. Т.е. дори и след като се възстанови кредитираното към хората/бизнесите, които могат да си го позволят (а не към тези, които държавата е казала, че трябва), по-ниските (абсолютни) печалби на финансовия сектор ще натежат на растежа за известно време.

                        Владимир Иноземцев не съм го чувал, но не виждам кое от случващото се противоречи на неговото мнение, поне доколкото опростено си го написал тук.

                        GM, Ford May Face Bankruptcy on Slowdown, S&P Says

                        GM's 8.375 percent note due July 2033 fell 3.5 cents to 24.5 cents on the dollar yesterday, yielding 34 percent, according to Trace, the bond-price reporting system of the Financial Industry Regulatory Authority.

                        Ford's 7.45 percent note due July 2031 declined 0.4 cent to 34 cents on the dollar, yielding 22 percent.
                        Или хората искат (нещо като) 34% лихва за да дадат пари назаем на GM. Още преди Лиман, пазарите (на CDS) смятаха, че някоя от трите ще ходи до съда . Та, сега можем да почнем да залагаме дали политиците ще оставят да изгърми. Аз казвам - не
                        Last edited by lzl; 10-10-2008, 17:01.
                        По моя преценка съм обективен.

                        Comment


                          #87
                          По его словам, сейчас финансовый кризис фактически экспортируется из США в другие страны, и развивающие государства уже в полной мере почувствовали это. "Нас не заденет по касательной, нас это заденет достаточно серьезно", - сказал Кудрин, имея в виду именно развивающиеся страны.


                          Тука до пенсионерите ли опряха?!

                          Comment


                            #88
                            Още едно лаишко мнение (моето ) в темата: струва ми се, че кризата има системен характер, а засега това, което виждаме е, че правителствата се борят единствено с последиците й. Което е поначало загубена работа - защото дори и някак да се преодолеят, кризата просто ще се повтори - но в още по-голям мащаб. Досегашните бяха овладявани, включително и "Азиатската", от края на 90те, но всяка беше по-неприятна от предишните. Ако от тази не се извадят някакви изводи и не се ограничи "невидимата ръка на пазара" - ще има да патим още много.
                            Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
                            Проект 22.06.1941 г.
                            "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

                            Comment


                              #89
                              messire Woland, както каза наскоро Paul Krugman (който оня ден спечели Нобелова награда) една от причините Голямата Депресия да не се повтори е, че знаем, че тя се е случила. Повечето социални науки не могат да провеждат експерименти по начина на естествените (което кара някои хора, като постнатният по-горе, да твърдят, че не са науки), та всяка криза, необичайни събития са особено важни и полезни за изучаване. Изводи и поуки ще бъдат направени, само далеч не е ясно, че те ще са в посока да се "се ограничи "невидимата ръка на пазара". Засега единственото смислено, което e свързано с дериватите, особено тези, които не са търгуват чрез clearing housе. И идеята не е намаляване на обема на търговия, а увеливане на достъпната информация, което е едно от изискванията за съвършен пазар. Другите глупости, като ограничаване на заплащането във финансовия сектор и т.н., които доминират "информационния поток" се казват от двамата кандидат-президенти и хората около тях и случайно срещната хора на улицата. А и двете категории идея си нямат за какво става дума. Дериватите са хубаво и полезно нещо за всички.

                              Впрочем, сегашният председател на централната банка на САЩ, Бен Бърнанки, е отделил много време на изучаването на Голямата Депресия. И по много въпроси няма конеснсус между икономистите, например за ефекта от The New Deal на ФДР, 70 години след това. Та, малко съм скептичен към хората, които сега виждат ясно, какв ое довело до сегашната ситуация, особено като забравят да споменат аргументите си.

                              Иначе, UK, EU и най-накрая САЩ ще вкарат (насила) пари в най-големите си банки. Браун ще има акции с право на глас и ще управлява банките, Полсън ще има негласуващи. Интересното е, че първи обявиха такъв план от UK, а Поулсън беше твърдо против от до момента, в който се е съгласил . Леко лъскане на британското его, щото се получи, че бяха световен лидер в това си действие .
                              По моя преценка съм обективен.

                              Comment


                                #90
                                Аз съм далеч от това да бъда категоричен в мението си. По-скоро си мисля, че това е ... да речем място, където неспециалисти като нас да обменят малко мнения около случващите се в момента исторически (поне така ми се вижда сега) събития. Без емоции, неангажиращо
                                И аз не знам кое как е и какво ще стане, а е трудно и да се предположи. Най-вероятно е, че тази криза ще доведе до промени, еволюционни някакви такива, които ще изглеждат ясни за икономистите, които ще дойдат след тези същите промени . Преди време бях чел мнение, че кризите (макар и разбира се ужасни за нас) са полезни за икономиката като цяло, когато се развият естествено, защото при тях отпадали неефективните вече структури и се разчиствал пътят към промени и еволюция на системата. Интересно ще ми е, ако го доживеем, в какво ли ще се състоят тези промени.
                                Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
                                Проект 22.06.1941 г.
                                "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

                                Comment

                                Working...
                                X