Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Кадри от атаката на Дубровник и въпроси към тях

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Кадри от атаката на Дубровник и въпроси към тях

    Enjoy the videos and music you love, upload original content, and share it all with friends, family, and the world on YouTube.


    С какви снаряди ги обстрелват сърбите и от къде? От видеото не показва, но си личи, че е откъм морето. С какъв флот разполагаше всъщност Югославия и къде е бил базиран, целия ли е попаднал в ръцете на сърбите при отделянето на Хърватско и Словения?
    Впечатление прави и издръжливостта на крепостните стени, сигурно са били укрепявани допълнително по-късно от австроунгарците вече на принципите на модерната фортификация?
    Въобще ако можете да кажете повече за този момент от войната.
    (\_/)
    (°_°)
    (> <) <- This is Bunny. Copy Bunny into your signature to help him on his way to world domination.

    #2
    Корабите не ги разпознавам много, но с оглед какво е имала Югославия и големината им - предполагам че стрелят с 57 или 76 мм снаряди.
    „Аз, Драгомир, писах.
    Аз, Севаст Огнян, бях при цар Шишман кефалия и много зло патих. В това време турците воюваха. Аз се държах за вярата на Шишмана царя.“

    Модератор на раздел "Военна Авиация"

    Comment


      #3
      Бях чел навремето нещо за флота на Югославия. 20-30 корабчета за брегова охрана, всичките ужасно стари. Средна възраст мисля беше към 30 години. Събрани от кол и въже - СССР, Италия, Франция, един май беше подарък от Кадафи (от титово време) и т.н. - каквото дойде.
      Конкретно през войните е имало няколко лагера за пленници (според някои -концлагери) на островчета край брега, които са били обслужвани от флота. По едно време дори се стоварва някъде морски десант (няколко стотин души), но може и да се лъжа. Това е всичко.
      Когато сърбите губят излаза на море, флота е разпродаден на безценица на словенци, хървати и босненци. След загубата на базите сърбите така или иначе са нямали какво да го правят и не са били в позиция да се пазарят.

      П.С. А онези бавно-летящи неща, падащи върху яхтите ми се чини че са от минохвъргачка.
      "No beast so fierce but knows some touch of pity."
      "But I know none, and therefore am no beast."

      (Richard III - William Shakespeare)

      Comment


        #4
        Dinain написа
        П.С. А онези бавно-летящи неща, падащи върху яхтите ми се чини че са от минохвъргачка.
        С огнените опашцици ? По-скоро ракети ?

        Comment


          #5
          Не съм убеден че са огнени. Летяха много бавно и с прекалена парабола за ракети...
          А мините имат такова свойство, понякога да оставят димообразна диря в края на траекторията. Може да е нарочно направено, за маркиране, а може и да е някакъв аеродинамичен ефект, не знам, но съм го забелязал. А може и това сниманото да е някакъв реактивен миномет (най-вероятно).
          "No beast so fierce but knows some touch of pity."
          "But I know none, and therefore am no beast."

          (Richard III - William Shakespeare)

          Comment


            #6
            Стените на стария град в Дубровник са доста дебели, даже впечатляващо дебели за човек, който не е виждал великата китайска стена. Изглеждаха доста стари и без някакви по-съвременни подсилвания, но това пак през погледа на неспециалист.

            Comment


              #7
              Дубровник не е атакуван от югославския флот. Обстрелван е от хълмовете и ми се струва, че дори го атакуваха подразделения съставени от черногорци (града беше обещан на Черна гора, струва ми се).
              Пишут нам много.... Погубит нас всеобщая грамотность.
              Неизвестен руски адмирал

              Comment


                #8
                През април ходих до Дубровник и ескурзоводката ни обясни че е обстрелван от корабите от морето.Иначе загубите от обстрела да минимални - 7 убити и двайсетина ранени.

                Comment


                  #9
                  Не знаех юго-флота да се е проявявал. Интересно ....
                  Пишут нам много.... Погубит нас всеобщая грамотность.
                  Неизвестен руски адмирал

                  Comment


                    #10
                    Ако действително флота им е бил толкова мизерен то и аз клоня повече към миномет.
                    Но интересно от какъв зор ги обстрелват откъм морето, след като вече са заели удобни позиции по височините източно и северно от града откъдето спокойно могат да го подложат на доста по-стабилен артилерийски обстрел с ракетните установки примерно. А и откъм сушата незнам дали има стени, ако има то със сигурност не ограждат целия град.
                    (\_/)
                    (°_°)
                    (> <) <- This is Bunny. Copy Bunny into your signature to help him on his way to world domination.

                    Comment


                      #11
                      Според мен никой не е бил много нахъсан да разруши града, затова и няма чак такива щети, отделен въпрос е, че след това хърватите преувеличаваха както могат и вероятно са истина приказките, че са палили гуми в руйните, за да се получат по-добри кадри за международните репортери.

                      Comment

                      Working...
                      X