Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Тези дни е чернобилският "юбилей"

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Тези дни е чернобилският "юбилей"

    Тези дни се навършват 20 години от аварията в чернобилската АЕЦ. Няма да пиша разни реферати.Оставаям гледките от долните фотографии да "говорят":


    Добре дошли в Чернобил


    Местен избирателен пункт


    Вътре в пункта


    Вътре в пункта


    Електроцентралата...


    Пред "столицата" на Зоната - призрачният Припят. Градът е основан през 1970год. на разстояние 4км. северно от реактора. Населението му преди аварията възлизаше на 48 000 души.


    Покрайнините на града


    Вътре в града


    В града


    Магазин за мотоциклети


    Както се вижда, това е лист с цената на мотоциклет "Чезет" (26hp, 343cc). Цена - 1050 рубли. Тази машина беше мечтата на всички младежи от някогашния Съветски Съюз. По време на евакуацията милицията съумя да сведе грабежите до минимум, но този магазин бе опразнен за не повече от час. Към месец май органите започват да стрелят по всеки крадец, тъй като постъпват сигнали за наличие на радиоактивни телевизори чак в Киев.


    Хотел "Полисия"


    Хотелска стая, където дърво е поникнало насред бетонения под.


    Банкетната стая. Била е използвана за сватби, празнуване на рожденни дни и офис партита.



    Пред входа на жилищен блок


    Някои хора не успяха дори да си проверят пощата на следващия ден след аварията


    Всички врати са отворени. Вътре в домовете може да се види мъглява картинка за живота такъв, какъвто беше преди аварията


    Още един вход


    Вратите на асансьора също са отворени


    Надпис на стената: "Волвик + Таня = Любов"


    Семейни фотографии на някогашните жители


    Центъра на призрачиня град, гледан от някой покрив


    От покрива


    От покрива


    Част от апаратурата в местната радиостанция още работи


    Но телефоните не работят


    Спортния комплекс. Това остана от плувния басейн "Азур"


    И от баскетболното игрище


    Градската детска градина. Вътре е осеяно с малки противогази


    Един от противогазите, заедно с други изоставени вещи


    В една от стаите








    При гардеробчетата


    "На работа!..."
    Last edited by ndragostinov; 20-04-2006, 09:43.
    Truth will save the world

    #2


    Радиация за масите
    Как Политбюро предпази само себе си от замърсяването след аварията

    Къде бяхте на 1 май 1986 г.? На манифестация, вероятно ще кажете вие. Лошо, ще кажа аз. Или пък - било е събота, излезли сте на чист въздух. Още по-лошо, ще ви отговоря.
    Всъщност единственото, което е било добре да направите на този 1 май, е да си останете вкъщи, да облепите прозорците, да сложите мокър парцал под вратата, да отворите консервите и да не излизате поне седмица.
    Но не сте го направили. Вместо това сте излезли, дъждът ви е намокрил, купили сте „току-що ги откъснах“ марули от пазара, направили сте голяма салата, проветрили сте вкъщи... И така още седмица. На 7 май (ако слуховете не са ви достиг*нали преждевременно) с изненада сте чули как от телевизионния екран някакви държавни мъже обясняват, че радиационният фон е в процес на нормализиране. Моля? Какъв фон?
    Оттам и вицът: "Какво е радиация? Онова, което го няма, но непрекъснато намалява."
    Облакът от Чернобил достига България именно на 1 май. На 2 май в района на София са отложени толкова радиоактивни вещества, колкото са се утаили през целия период между 6 юли 1969 г. и 31 март 1986 г. За периода 30 април - 2 май радиоактивното замърсяване на приземния въздух средно за страната се повишава няколко хиляди пъти спрямо обичайните стойности преди аварията. Обикновено при такива ситуации населението веднага е предупредено да ограничи излизанията поне в първите няколко дни, да не яде зеленолистни зеленчуци, да не пие мляко... Не и в България. С цел „да не се всява паника“ на хората не се казва ни-що.
    Същевременно в първите дни на май ген. Илия Кашев, началник на Управлението за безопасност и охрана (УБО), което се грижи за „първите“ в държавата, издава заповед „снабдяването с хранителни продукти, плодове и напитки да се извършва от наши снабдителни бази след дозиметричен контрол“; да се осигури натурална минерална вода, а за хигиенно-битови нужди да се използва дълбоко сондирана вода. Със заповедта се забранява изхранването на животните от фермата „Врана“ със зелена маса „до второ нареждане“. Докато хората практически се тъпчат с радиация, по линия на УБО в няколко лаборатории в страната започва изследването на… всичко, което "Богоизбраните" предстои да консумират. В интервю за 24 часа от 2001 г. Христо Борисов, който е бил шеф на химико-бактериологичната лаборатория на УБО през 1986 г., разказва за „кошмара“ си да намери чисти продукти. Оказва се, че стопанство „Врана“ е замърсено, дори яйцата са радиоактивни. За известно време хората от Политбюро ядат предимно консерви и сухо мляко.
    „Череши, ягоди... в нашата лаборатория идваха много храни за изследване, знаеше се кои са по линия на УБО“, казва Петър Делчев, който през 1986 г. е работил като компютърен специалист в нискофоновата лаборатория към експерименталния ядрен реактор в София. Тази лаборатория е една от многото, които решават да изследват замърсяването на територията на държавата. В първите дни на май към Министерския съвет, ЦК на БКП и Политбюро потичат реки тревожна информация. Отговорът? Преувеличавате. „А беше страшно, с тъжна усмивка обобщава Делчев - единственият, който се вслуша в думите на специалистите, беше генерал Добри Джуров. По негово разпореждане армията моментално мина на консерви.“
    „Разбрахме почти веднага. В „Работническо дело“ се появи мъничко съобщение за аварията в чернобилската АЕЦ. И ние взехме да се оглеждаме и да проучваме“, казва доцент Иван Манджуков, ръководител на катедра „Атомна физика“ към физическия факултет на Софийския университет. „Първо се обадиха шведите. Между другото такъв тип замърсявания първо се откриват в атомните електроцентрали. Те имат много строг контрол на радиоактивността. Когато шведите разбират, че не е от тях, започват да съобщават“, спомня си доцент Манджуков. На 3 май става ясно, че в замърсяванията присъстват т.нар. горещи частици - първите са открити до изтривалката на дома на тогавашния ръководител на катедрата Цветан Бончев. Тези частици - прашинки от ядреното гориво, са особено радиоактивни и представляват сериозна опасност при вдишване. Още на 4 май Бончев праща до щаба на Гражданска отбрана доклад, в който разказва за частиците и заедно с това предлага да бъде предупредено населението за необходимостта от: щателно измиване на пресните зеленчуци, измиване на улиците със силна струя вода, йодна профилактика при децата, която рязко ще намали съдържанието на радиоактивността в щитовидната жлеза. Властта предпочита да

    Запази мълчание

    Каква е ролята на Тодор Живков? В свое интервю във вестник „Стандарт“ през 2005 г. ръководителят на Националната следствена служба Ангел Александров твърди, че „на 4 май, когато докладват на Живков, че положението е много сериозно, той кима с глава и казва: „Ще си мълчим.“

    „На 30 април с жена ми пътувахме за Северна България, на гости на приятели, които имат вила в Плевенско. Заваля един силен дъжд и хубаво ни намокри. Този ден ядохме салати с марули, лук и други подобни. Което означава, че с оглед първоначалното натрупване на нуклиди сме се нахранили добре“, спомня си със смях професор Георги Василев. Той е автор на няколко книги (последните са „Радио*екология“ и „За живота и радиацията“). През 1986 г. е бил завеждащ секция радиационна защита към Института по радиобиология и радиационна хигиена. „На 1 май вечерта звъни телефонът, обажда се една от моите колежки, която тогава работеше в Комитета по атомна енергия, и вика „я да вземеш да се върнеш“. Питам „що да се върна, бе“, тя казва „някакво замърсяване се получи“. Какво замърсяване? От някакъв облак. Тук е моментът да спомена, че една от характеристиките на естествения радиационен фон е нивото на гама-лъчението. Та колежката ме пита: „Ти като си мерил гама-фона в София, колко е?“ Ами 70-80-90 наногрей на час. „А сега знаеш ли колко е?“ Не - „700“. Разговорът там приключи, ние се качихме на колата и се прибрахме в София. На 2 май сутринта.“

    Професор Василев разпалено разяснява как „на 23 май БТА почти тържествено информира, че „всички ограничения се отменят“. Това обаче бе абсолютно необосновано и прибързано, защото до този момент си беше почти отишъл само йод 131, а много други радионуклиди начело с цезий-137 (с период на полуразпад 30 години) и цезий-134 (2 години) си бяха тук“. Той споменава и за

    Втория радиационен пик

    в края на 1986 - началото на 1987 г., получил се, защото „народното стопанство“ не се съобразява с препоръките на експертите да изхвърли първия пролетен откос от зелените фуражи, и така радионуклидите попадат в месото и млякото. Чрез храните цезият в орга*низма на хората се увелича*ва силно, като на места достига стойности, по-високи от май 1986 г. Това е т.нар. втори Чернобил за България.

    Равносметката? След 1990 г. екип от катедра „Атомна физика“ издава книга „Истината за чернобилските замърсявания в България“. Изследванията показват, че сумарната радиоактивност, отложена през май 1986 г., е по-висока от стойностите през чист период, както следва - 90 до 1400 пъти в Северна България; 340 до 1700 пъти в Южна България, 1300 до 31 000 пъти в планинските райони. По степен на замърсяване (ако не броим Русия, Украйна и Белорус) България е на пето място в Европа след Швеция, Финландия, Австрия и Норвегия. По ефективна доза облъчване на населението за първата година, обаче е на първо място на Стария континент - заради липсата на информация, оттам и на предпазни мерки.

    Ядосахте ли се? Нека ви ядосам още малко. В началото на май, докато българите ядат своите радиоактивни салати, а децата тичат в прахта, из страната лети специален правителствен хеликоптер с хипертайна мисия. Той е снабден със свръхчувствителна апаратура и разузнава къде има по-чисти райони, където да се разположат безопасно ръководните кадри.
    Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
    Проект 22.06.1941 г.
    "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

    Comment


      #3
      Ето още по темата - http://forum.boinaslava.net/showthread.php?t=6904
      Къде и да одиш, къде и да шеташ, не се срами, не се плаши българин да си.

      Никой не е по-сляп от този, който не иска да вижда.

      Войната е много сладко нещо за тези, които не са я виждали.

      Comment


        #4
        Нямам време да се разгърна но наситина това е трагедия която не трябва да се забравя за да не се повтаря. Този инцидент ще тежи на съвестта на цялото човечество най-вече заради нехайството си. Лошото е ,че има прекалено много хора които не отдават внимание на това"нещо" коеот ако не е било запечатано е щяло да превърне Европа в една необитаема територия

        Comment


          #5
          Да благодарим на Елена Филатова , виждаме по-горе снимките от сайта и и да ви кажа че на самия сайт има и няколко филмчета от чернообил аз го разгледах с удоволствие.
          П.С. ndragostinov , пич , нищо лично но отдолу напиши от къде си взел снимките , и преведи текстовете като хората ....
          Не искам да те дразня но тази тема е чужда.

          Comment


            #6
            The Heart of Hearts, твърде много пресилваш неща в своето изказване. Оговорността за инцидента се носи от тесен кръг от няколко души, виж за това, че информацията за него се държи в тайна и не се взимат мерки за защита на населението отгворност носят повече хора, предимно на ръководни постове из тогавашната социалистичесак администрация в няколко държави.
            Що се отнася до самия инцидент и възможните му развития - никой сценарий не би довел до "превръщане на Европа в необитама територия", - това е несериозно изказване, което може да бъде извинено само от непознаването на спецификата на материята, за която става въпрос. Самата оценка за последствията от инцидента е достатъчно противоречива и нееднозначна, за де се извади подобен по категоричност извод.

            Comment


              #7
              gstg написа
              Да благодарим на Елена Филатова , виждаме по-горе снимките от сайта и и да ви кажа че на самия сайт има и няколко филмчета от чернообил аз го разгледах с удоволствие.
              П.С. ndragostinov , пич , нищо лично но отдолу напиши от къде си взел снимките , и преведи текстовете като хората ....
              Не искам да те дразня но тази тема е чужда.
              Съжалявам, грешката е по недоиглеждане. Пусках тази тема и в други форуми и там връзката я имаше, но тук забравих за нея. Въпреки че вече е късно, ето:

              During years of my interest in Chernobyl, I have collected rare and unique materials of Chernobyl accident and it's aftermath.
              Truth will save the world

              Comment

              Working...
              X