Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Исторически снимки от Иран

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Исторически снимки от Иран

    Ако не греша, май овладях начина за пействане на снимки и тук ще направя опит да изпробвам уменията си. Темата е много добра, защото визуалните изображения на известни и не толкова известни събития и личности от най-новата световна история (от 50-те до 90-те години) са не по-малко интересни от литературните текстове. Ще започна с фотографии на отдавна отминалата епоха на свецката власт в Иран като наблегна на тогавашните им ВВС и флот.

    Truth will save the world

    #2
    Май се изписа самият сайт, в който се намират въпросните снимки, но това не пречи да ги разгледате ако имате интерес.

    Ето цялостното заглавие на сайта за иранските ВВС: www.iiaf.net
    Truth will save the world

    Comment


      #3
      The Passion of the Christ

      лесно се слагат снимки

      пействаш адреса, избираш го целия (внимавай да не избереш външни работи) и цъкаш на "IMG" горе бутоните дето са
      albireo написа
      ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

      Comment


        #4
        Мерси за помощта. Този път сигурно ще се получи.
        Ще пробвам да сложа снимка на главнокомандващия на иранските ВВС от 1975г. до 1979г. За допълнителна информация ще спомена, че след ислямската революция е бил екзекутиран.





        Да, така се получава, само трябва да внимаваш УРЛто да е между двата тага(имг и /имг) - Sir Gray
        Truth will save the world

        Comment


          #5
          ИСТИНАТА, САМАТА ИСТИНА И ЦЯЛАТА ИСТИНА

          [img]https://[/img]
          Truth will save the world

          Comment


            #6
            На голямата снимка ясно се вижда въздушна маневра за зареждане с гориво на самолет, което демонстрира доста добре тогавашните възможности на иранската авиация.
            А ето и една снимка на която е изобразен, както пише, командващия иранските ВВС през периода 1958-1975г. Той също е бил екзекутиран, но чак през 1983г. по обвинение за подбуждане на настроения срещу ислямския режим в армията.


            [img]https://[/img]
            Truth will save the world

            Comment


              #7
              Хъм, не знам за кадърността на иранските ВВС, но аз имам друга представа, базирана върху книгата на Р. Капушчински "Шахиншахът", според която излизаше, че иранските ВВС са ирански по-скоро на хартия, отколкото в действителност. С огромните по размер средства (от петрола) се закупуват най-модерни за тогава изтребители и вертолети, но в Иран няма нито квалифициран да ги обслужва наземен персонал, нито съответните пилоти, така че заедно със самолетите се наемат и съответните специалисти от чужбина. И на практика това представляват иранските ВВС.

              Comment


                #8
                Възможно е да си прав, но за това, че е нямало пилоти не съм сигурен. Ето още няколко снимки:


                [img]https://[/img]



                [img]https://[/img]
                Truth will save the world

                Comment


                  #9
                  Разбира се не можем да оперделиме по снимката това дали пилотите, които изобразява са способни да се определят като квалифицирани, но следващите фотографии демонстрират, че голяма част от тях са имали летателни часове:








                  Truth will save the world

                  Comment


                    #10
                    Книгата обаче отдавна е събудила интерес в мене (все се канех да те питам за нея и ето че се отвори повод). Бих я прочел веднага щом имам възможност да я намеря. Тя доколко е разпространена в България и ще ме насочиш ли къде бих могъл да започна да я търся.
                    Truth will save the world

                    Comment


                      #11
                      Е, предполагам, че и техни пилоти са се обучавали все пак . Книгата е много интересна, но доколкото знам не е преиздавана, така че трябва да потърсиш старото издание (малък формат книжка, с бяла корица и някаква картинка отпред (по-точно не мога да я опиша, защото съм я чел много отдавна - в нея бяха обединени "Шахиншахът" и "Иператорът") - мисля че съм го мяркал при букинистите в градинката на "Кристал". За съжаление не съм попадал на текста й някъде в нет-а. Инак ако ти хареса, наскоро имаше друго издание на негови очерци - сравнително луксозно с два африкански и един южноамерикански очерк. Също си струва да се погледнат "Иперията" (то е за СССР) и "Лапидариум", което е по-скоро есеистично.

                      Comment


                        #12
                        Mай темата не предизвиква особен интерес, но това не ми пречи да прибавя още няколко снимки, изобразяващи моменти от празнуването на 2500-ния юбилей на Персийската империя край останките на древния град Персеполис. Може би ще се намери желаещ, който да ги разгледа или прибави нещо. Не е задължително да бъде свързано с Иран. Аз наблягам на тази тема, защото ми е интересна епохата династията Пахлави след 1950г. и желая да показвам това, което мога да открия за нея.

                        Тук се вижда пристигането на императорското семейство заедно с държавни и военни ръководители на Иран за празненствата:

                        Truth will save the world

                        Comment


                          #13


                          не може да сложиш .html страница в img таг
                          Truth will save the world

                          Comment


                            #14
                            Е, в тогавашен Иран Шахиншахът е наемал доста чужденци в армията си - и ако разгледаш внимателно лицата на снимките ще се убедиш в това
                            Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
                            Проект 22.06.1941 г.
                            "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

                            Comment


                              #15
                              Струва ми се че не си прав . Лицата на някои хора от снимките действително по-скоро наподобяват тези на европейски или американски офицери, но това не означава, че не са на иранци. Това се наблюдава и в сайта за тогавашните им ВВС, но имената на показаните хора бяха ирански. Чудесен пример за това са показаните изображения на генералите в началото на тази тема, особено първият. А на тържествата по случай юбилея са присъствали немалко военни аташета, чуждестранни делегации и кореспонденти, поради което няма нищо необичайно ако си забелязал хора, които не са иранци.
                              Truth will save the world

                              Comment

                              Working...
                              X