Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Япония

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Япония

    а знаете ли, че официално Япония си тачи всичките завоевателни войни за налагане над останалите азиатски държави през втората половина на 19в и нататък и въобще не смятат че трябва да се извиняват за нещо. Яко...

    Имат си специален войнски храм и всеки път, когато министър председател официално го посети, има протести от страна на Китай и Корея, които най са страдали. До идването на власт на сегашния премиер, от '45 насам е имало само две посещения. Сегашният премиер е направил точно четири - през 2001, '02, '03 и '04. Освен това се одобри разширяването на японската "армия за самозащита". Чудни работи стават на изток :duel:
    albireo написа
    ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

    #2
    E, не е много изненадващо . Между другото, японците си осъществяват техен постмодерен проект - т.е., потенциален противник на САЩ са.

    Comment


      #3
      Япония е абсолютния съюзник на САЩ. Самата им култура е американизирана в невероятна степен. Някак си не виждам начин да станат противници в обозримо бъдеще.
      albireo написа
      ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

      Comment


        #4
        Това противопоставяне е естествено, а не съзнателно. Ако Япония първа осъществи такъв тип проект, това веднага я изкарва много пред САЩ във всяко едно отношение. Което няма как да не доведе до съответните ответни реакции. Впрочем, в икономическо отношение противоречията им са достатъчно очевидни, макар и в никакъв случай да не водят до нещо сериозно, поне не автоматично.
        Инак в културно отоншение съм съгласен, че са поклонници на сащианизма . Но това може и да бъде променено, най-вероятно лесно, ако страната навлезе в съответният етап. А САЩ сами ще се почувстват застрашени, когато Япония наложи влиянието си решително над цяла Юго-Източна Азия (ако това стане, разбира се).

        Comment


          #5
          какво точно имаш предвид под "осъществяват свой постмодерен проект"?

          освен това не забравяй Китай.
          albireo написа
          ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

          Comment


            #6
            Е, не го забравям - с него нещата стават още по-интересни. Но все пак, той тепърва осъществява индустрилания си проект, така че ще може да се заеме с другата задача най-рано след 20-30 години.
            Под "постиндустриален проект" имам предвид осъществяването на следващата революция/еволюция след индустриалната. Предполага се, че това ще е социум базиран изцяло на информационни, а не на индустриални технологии, където съответно комуникационната мощ/контрола над информацията ще е решаващ. Разбира се, това са теоретични постановки - има доста придположения за конкретният вид. Но съществено за този тип държави в модела е, че ще са независимо от източниците на енергия и индустриалната мощ, които бяха решаващи фактори за мощта на една държава в индустриалната епоха.
            Те имат някакъв такъв проект, пир това - достатъчно официален. Даже сега си дръпнах една статийка по въпроса, но още не съм имал време да я прочета.

            Comment


              #7
              дай линк
              albireo написа
              ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

              Comment


                #8
                Ето:



                Още не съм имал време да я прочета (така че не съм сигурен за какво точно иде реч, но по идея трябва да е пояснение към техния проект), ако намериш - стори го ти .

                Comment

                Working...
                X