Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Елитни войски

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #16
    Това, което е интересно, е че най-младите стоят най-отпред, един вид като "пушечно месо" (т.е. античният му еквивалент ), опитните Принципи са в средата като основната сила, а Триариите стоят най-отзад и в идеалният случай не би трябвало да се бият. От една страна, това означава, че елитните опитни войници се запазват за наистина тежките сражения, но пък от друга, младите са сложени най-отпред да гинат...
    Според мен, това еразумен пример за използване на елитни подразделения - те са най-ценни и скъпи и следователно трябва да се запазват за решителния момент. Което означава, че не бива да се използват веднага в битка, защото особено за онова време с пълна сила важи правилото, че включената в активен бой единица моментално се оказва скована. А по този начин това се избягва и те остават като резерв за решителния момент, които нормално в тежка битка би трябвало да настъпи когато врагът вече е преодолял първите две нива на легиона и вече е порядъчно изтощен - включването на елитни войски на този момент може да реши сражението с минимални загуби за тях.
    От друга страна, загубите от по-младите не са толкова фатални, защото те все още нямат толкова опит и по-лесно могат да бъдат заменени .

    Comment


      #17
      Може да се погледне обаче и така че загиват без да имат възможност да натрупат опит.Но като цяло съм съгласен първо некадърниците да измрат да изтощят врага и после тарикатите да дойдат и да се направят на още по тарикати
      ...Българите това е народът,който имаше всичко което е пожелавал,народ в който е придобивал титли онизи който е купувал благородството си с кръвта на неприятеля,народ при който бойното поле прославя рода,понеже у тях без колебание за по-благороден се смята ония,чието оръжие е било окървавено повече в сражение...

      Comment


        #18
        А какво ще кажете за планинските части?

        Най-големи трудности за войската представлява боят в планинска, гориста, градска местност.

        Кирилицата е от Манщайн
        Last edited by Imperial; 02-02-2005, 16:37.

        Comment


          #19
          Здравей, stando и добре дошъл на форума.
          Планинските части (или пък такива за бой в други сложни условия) не могат да бъдат разглеждани като поначало елитни - това е повече въпрос на стратегическа организация на армията в даден конкретен случай. ДА речем, възможно е някъде да се създават специални съединения (да речем планински), чиито личен състав да бъде събиран на доброволен принцип (абсолютно задължително условие за да говорим за елитно подразделение/част/съедиенние) и да бъдат подлагани на специализирана тренировка. Но е възможно и въпросът да бъде решен другояче - да се набират подобни съединения от определени специфични високопланински райони (да речем, този принцип се прилага от Италия при набора на алпийски (високопланински) съединения или от Великобиртания - дивизиите от гурки).
          Общо взето почти всички страни създават и "обиконвена" планинска пехота, която се набира като останалата, но се отличава от нея по екипировката, въоръжението и организацията си (по-леки полкове (или по-малко), артилерия, която може да се разглобява и пренася с мулета; облекчена ротна и батальонна организация), като спрямо нея се прилагат специфични учебни планове.

          Да обобщя - възможни са два подхода към проблема (бой в специфични условия): създаване на елитни части от доброволци, които след това да бъдат специално обучени и екипирани за съответния тип сражение (но поначало проявяват "интерес" към него) или да бъдат създадени нормални мобилизационни/наборни части, в които да се прилага особен вид организация, екипировка и въоръжение (подходящи за специфичните условия), които да бъдат съчетани със специфични учебни планове. Най-често се реализира смесица от двете възможонсти (но поначало трябва да бъде разпозната на стратегическо ниво необходимостта от подобна част/подразделение): стандартни съединения и по-малко елитни такива (често разделението е по специфични условия - да речем, стандартни са планинските дивизии действащи до 2000 м, а тези над нея са елитни).

          Comment


            #20
            Araslan написа
            Най-отпред са били велитите които са били точно пушечното месо.Хвърляли са си копията и са се оттегляли.Повечето велити са били роби или престъпници и на никой не му е пукало колко от тях ще умрат
            В периода на ранната република войската е рекрутна. И се е формирала на имуществен принцип. Велитите освен че са от най бедната прослойка са и с най крехка възраст. Но не са били нито роби нито престъпници. Относно робите има само едно изключение от времето на войната с Анибал, но е било временно.

            Comment


              #21
              Искам да припомня каква е целта на този форум - за сериозни дискусии. За общи приказки има един форум мъничко по-нагоре.
              albireo написа
              ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

              Comment


                #22
                А за десантни части какво ще кажете?
                Аз бях пуснал един пост за еничарите и корейските специални части. Чудя се дали да не го постна тука.
                Contra la estupidez, hasta los dioses luchan en vano.

                Злобата крепи човека, а мързела го грози!
                (собствен патент)

                Comment


                  #23
                  при рицарите проблема всъщност е доста спорен
                  защото под названието рицари всъщност слагаме абсолютно всички биещи се благородници, независимо от начина по който водят бой или времето в което го правят...
                  реално има коренни разлики в воденето на бой в европа в 1200г и през 1400г...
                  А дали са елитни е друг въпрос... също неправилно зададен по-скоро правилен въпрос би бил дали тамплиерите , хоспиталиерите или рицарите на сантиаго са елитни части...
                  "Благородството задлъжнява"

                  Comment


                    #24
                    За Триариите съм чел, че са най-старите войници(пред пенсиониране) и стоят най-отзад, защото не могат да се справят с младите.Може да са имали много опит, но физическата подготовка е важна(особено като трябва да заколиш противника в пряк двубой, а не да натиснеш едно копче и ракетата да го гръмне).Когато битката стигне до Триариите-положението е доста зле.

                    Comment


                      #25
                      Hannibal написа
                      За Триариите съм чел, че са най-старите войници(пред пенсиониране) и стоят най-отзад, защото не могат да се справят с младите.Може да са имали много опит, но физическата подготовка е важна(особено като трябва да заколиш противника в пряк двубой, а не да натиснеш едно копче и ракетата да го гръмне).Когато битката стигне до Триариите-положението е доста зле.
                      Те са ветераните Напротив, това са най - добрите войници, от които се очаква да задържат бойния строй, да правят добри маневри, да влизат в бой даже и неподкрепени от по - леки части и да са въоръжени най - добре.
                      Те не са елитна част; т.е. за попадането там не се искат някакви върхови постижения и заслуги или пък някак да си бил забелязан, а по - скоро някакъв всеобщ ценз.
                      Вероятно последното ти изречение има предвид популярната латинска поговорка "Работата опря до триариите" - нещо като нашият израз - "Работата е сериозна" по смисъл.
                      За преторианците - някой много добре го каза - преторианска гвардия. Обърнете внимание именно на тази дума - те са точно това - гвардия. Аз честно казано се сещам за решително тяхно участие при сваляне и качване на императори, но не и в битки.
                      За рицарите - предлагам да се ограничим от понятието "сър" и екипировката на селския барон и херцога и да кръстим "рицарска" тежката бронирана конница от онова време; често срещана бойна единица; ясно, че и тя вероятно е била повече конгломерат на въоръжение и екипировка, въпреки това е била организирана бойна единица.
                      Dic, hospes, Spartae, nos te hic vidisse iacentes dum sanctis patriae legibus obsequimur !

                      Comment


                        #26
                        D3BEP, сигурни си прав, защото източника ми не е много надежден и предполагам, че там информацията е малко изкривена.

                        Comment


                          #27
                          Триариите са били използвани като последна бойна линия, която трябва да задържи противника, за да се извърши организирано отстъпление. Екипировката им - тежък "хоплитки" щит, дълго копие за мушкане, къс меч(ако работата стигне до ръкопашен бой) и най-добрата броня се отличават от екипировката на принципите и хастатите, която е изключително атакуваща - пилумът за омаломощаване на врага преди сблъсъка и късия гладиус за ръкопашен бой, по-леката броня за повече подвижност. Опитът помага много повече от жизнеността когато се опитваш да спреш противника, който напира срещу теб. Затова са малко случаите, в които се споменава използването на триариите(ако не греша, най-известният от тях е при Зама, когато Сципион нарежда да се удължи фронта, за да се предпази от обграждане). Малко са, защото ако се стигне до триариите, битката е загубена, хастатите и принципите са разбити и бягат, а триариите са по-малко от 1/5 от цялата армия. Затова "Стигнахме до триариите" не означава просто "работата е сериозна". Настъпил е "момента на истината", борбата е на живот и смърт.
                          An attack against a unit of Flying Fortresses was something like controlled suicide...Sometimes 50, Sometimes 80 machine guns were firing at you... You attempted to close you eyes and continue to fire, Frightened to death, Frightened to death."

                          Oberst Johannes Steinhoff (176 kills)

                          Comment


                            #28
                            Да ме прощаваш но триарите не носят хоплитски щит клипеус, а типичният правоъгален скутум. Това за по9тежкиятт доспех важи само за пуническите войни, когато имат плетени ризници, а другите само бронзови пекторали. По-късно това защитно въоръжение е оеднаквено за всички, с изключение на велитие.

                            Comment


                              #29
                              моя грешка бях останал с впечатление, че щитът на триариите е по-тежък от този на останалите легионери.
                              An attack against a unit of Flying Fortresses was something like controlled suicide...Sometimes 50, Sometimes 80 machine guns were firing at you... You attempted to close you eyes and continue to fire, Frightened to death, Frightened to death."

                              Oberst Johannes Steinhoff (176 kills)

                              Comment

                              Working...
                              X