Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Кризата в Украйна 2013-2014 г.

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Dinain написа Виж мнение
    Кало, от трета страна, референдумът не беше признат за легитимен от нито една страна в света, с изключение на Русия. Нещо повече, Г-7 и ЕС изрично го обявиха за НЕлегитимен и също така декларираха, че той НЕ е в съответствие с Хартата на ООН. Предполагам няма нужда да прилагам линкове, всичко това са публични и общоизвестни изявления.

    Също така, спомням си че точно това си писахме с княз Крилов преди около месец, това е същинско дежа вю - точ в точ. Имаме една страна, която твърди едно, и около 30 страни, които твърдят обратното. Това са реални факти. От тази гледна точка, ндрагостинов е прав, наистина аргументи за противното вече има в темата.

    Следователно има две обяснения: или не си прочел чуждите постове, което не вярвам да е случая, или си ги прочел и решил просто да игнорираш, но в такъв случай спорът става религиозен. В смисъл такъв, че ако си способен да игнорираш изцяло и напълно позицията на Г-7 и ЕС (това не приемаш за аргументи) в полза на руската позиция, то явно няма сила на планетата, която да засенчи тази позиция (на Русия). Ерго, в твоя мироглед каквато и да е руската позиция, тя е правата; но тогава какъв е смисълът въобще да има дебат?

    Да се разглеждат юридическите аспекти на един преврат е наистина нелепо. Остави юридически погледнато дали било преврат или не. Нима няма да се съгласиш, че ако трийсет страни казват, че лебедът е патка, той най-вероятно, е... патка?
    30 зависими или заинтерисовани страни могат да не са прави. Но в случая с референдума са - кой е неконституционен. Легитимен е дума която реално няма функционално или фактологическо значение - легитимен значи признать и приет он народа обикновено. 30 държавници са заявили че е нелегитимен - 2.5 милина жигели са го обявили за легитимен. Чия тежест в различни случаи е по-голяма е дълъг и безсмислен спор. Затова каго говорим за факт, говорим за константна величина която не се променя от гледната точка върху нея. Такава величина може да бъде съответствие или несъответствие с конституцията на Украина или конкретни текстове на международното право. А не мисля че има закон в международното парво отнасящ се до легитимност или нелегитимност на референдуми. По-скро е въпрос на тълкувание на зинтерисованите страни. Бтв Русия го призна з легитимен основавайки се също върху принципите и документите на ООН. Така че докато не се съгласитке да приемете че фактът е максимално обективната гледна точк - желателно неодухотворена, това дежаву и спорове кое е легитимно и кое не е няма да спрат. Например на жителите на Крим никак не ги интерисува какво казват 30 заморски депутати, на депутатите не им пука какво казват 2.5 милиона души и всеки ще си държи на своето до край. Факт е че Крим е руски от тук следва ли че съгласно този факт този референдум е бил легитивмен ибо продуктивен и има постигнат реален резултат, за разлика от декларациите на 30 държави които се ограничават с декларирането на своето неудоволство , което засега никак не влияе на живота на хората в Крим в сферана на фактите.

    Нима няма да се съгласиш, че ако трийсет страни казват, че лебедът е патка, той най-вероятно, е... патка?
    Нима няма да се съгласиш че когато Галилео Галилей е казвал "Все пак тя се върти" той е бил прав, докато обществото на повече от 30 страни е смятало че той не е. Количествеността на възприятието на едно явление не обезателно го прави качествено. Примери бол, основно примелрви на които се е градило съвременото общество. Болшинството може да бъде подведено, манипулирано, да лукави и ккво ли още не. Като същото се отнася и за всяко едно малцинство. Така че когато 30 страни противоричат сами на себе си в изказванията и действията си, най-вероятно няма да им повярвам, ако ще и да са 50. И именно тука е субективният фактор. Хората са измислили законите и правото именно за да сведът субективизма до минимум, отречеш ли кго като мерило, от тук нататък ти не си способен на обективна позиция и всяко твое изказване е само нмое лично мнение и не ангажира никого, дори ако твоето мнение споделят 30 души а моето 1 човек, няма система която да определи ценноста на тези хора и да реши кой е прав и кой не е. От друга страна затова основната характиристика на законите и правовите норми е общовалидност.
    Демокрация не е да правиш каквото си искаш, а да не правиш това, което не искаш.

    请您死在地狱般的阵痛
    [qing nin si zai di yu ban de zhen tong]
    きさまはしんでくださいませんか
    [kisamawa shinde kudasaimasenka]

    Comment


      Пилот написа Виж мнение
      Между другото поне аз съм ужасен от нивото на Кери като дипломат.
      Всъщност е един от най-добрите дипломати съществуващи в момента на планетата. Просто е поставен в неизгодна позиция да чете изявления скалъпени от бездарни спийчрайтъри. Като доказателство за това е огромната рпазлика на тона в невогите "публични" речи и по време на преки преговори с Лавров и други руски дипломати. Явно просто е поставен в неудобна ситуация, и го разбира, ама някакво да се направи - всичко за майката родина.
      Демокрация не е да правиш каквото си искаш, а да не правиш това, което не искаш.

      请您死在地狱般的阵痛
      [qing nin si zai di yu ban de zhen tong]
      きさまはしんでくださいませんか
      [kisamawa shinde kudasaimasenka]

      Comment


        Видях много изказвания че видите ли в условия на пълен хаос не трябва да оценяваме нещата по правен критерий и смятам това за пълна глупост. Всяко дестабилизирано общество трябва да се стреми към възстановяване на правовият ред. В противен случай ще царува субективизмът и ще имаме това което сега имаме в Украина - всеки се смята за легитимен, прави каквото си иска и няма сила която да я спре. Никаква полиция в света не може да сдържи един народ който е решил че от тук нататък законите не действат и всеки живее така както му подсказва неговата съвест и разум. Точно обратното - трябва да оценяваме всяко действие в светлината на правов ред, защото иначе ние ги оправдаваме като прециденти и узаконяваме - самоволно отделяне на територии то държави, събаряне на демократично избрано правителство със сила, устройване на погроми и политически чистки.

        Когато зад едно правителство не стои законът или поне принципът на широка репрезентативност, то не е способно да наложи правов ред в една държава по друг начин освен с терор. Не е нужно да ходим далеч да пимери. Какво педлагате? Да признаем че Октомврийската революция, тоталитарен терор и жертвите на сталинизма са в реда на нещата? Та нали точно от това почнаха - като самоволно разрушиха един традиционен установен правов ред и въведоха правото на оръжието и силата.

        Така че лицемерно е да се говори едновремено з европейски и демократически ценности и да се заявава че правовият ред може да се игронира и да не се зачита. зщото правови ред и демократичните ценности са неразривно свързани части от едино цяло.

        Няма да се оправят нещата докато не се признае че конституционният ред е дълбоко наранен и трябва да се приемат мерки не да се узакони незаконното а да се възстанови зконовият ред. Това може да стане в момента само по един единствен начин - всеукраински референдум за приемането на нова държавообразуваща концепция /конституция - дали ще бъде унитарна или федеративна и какви ще са нейните органи на управление и тяхната комуникация. След което в съответствие с новата конституция да се изберът легитимни (тоест демократично избрани) ортани на репрезентатнивната власт - Рада (еднокамарна или двукамарна) и Президент. След което поетапно или пакетно избори за местните власти. ВСЯКАКЪВ друг метод за решаване на възникналата криза е антиконституционен, не съответства нито на основополагащите документи на СВетовната Общност, нито на принципите на демокрацията като цяло.

        За съжаление нито една от страните в момента ни 30 ни 1, ни ЕС ни САщ ни РУсия, ни самата раздробена Украина не вървят по този път, тъй като се надяват че в бъдещето ги чака момент в който ще могат да преговарят от позицията на силния и да наложат до голяма стапен своето виждане за бъдещето устройство на Украина - при това никой от тях не разглежда варианта това да се случва по конституционен път и това е печално и с това трябва да се бори всеки, а не да го приема за даденост и да отхвърля парвовите инструменти като несъстоятелни.
        Демокрация не е да правиш каквото си искаш, а да не правиш това, което не искаш.

        请您死在地狱般的阵痛
        [qing nin si zai di yu ban de zhen tong]
        きさまはしんでくださいませんか
        [kisamawa shinde kudasaimasenka]

        Comment


          @Крылов
          +1 за последните ти коментари - keep it coming!
          Единствено не мога да се съглася с мнението ти за Кери. Явно е, че в момента, политическата система на САЩ не произвежда добри (хитри, гъвкави, умни и с ясна визия) дипломати. В този смисъл, Кери, естествено, е "по-малкото зло" - ако трябва да го сравняваме с Х. Клинтън. Наблюденията ми са, че в американските политически кръгове, Кери има репутацията на честен човек, който притежава висок личен интегритет (доколкото е възможно за политик на това ниво). Но, за сметка на това, някои тамошни авторитети считат, че неговият политически усет е изключително слаб и, че мнението му по всеки един външно-политически проблем в последните години е било погрешно. Съдейки по представянето му в украинската криза, близко-източната му дипломация, etc, съм склонен да се съглася с горното мнение. Специално за укр. криза - не мога да разбера в какво се състои неговата дипломация - особено, когато тази дипломация се състои изцяло от заплахи и ултиматуми. За издаване на ултиматуми не е нужен външен министър - неговата работа би трябвало да е по-пипкава от това.
          Аз не задължава никого със свое мнение.
          По-добре късно, отколкото още по-късно.

          Comment


            Олег Царев отказался от участия в президентстких выборах на Украине.

            тем самым юго-восток Украины теперь не имеет своего кандидата.

            О. Царева несколько раз избивали активисты "правого сектора" во время предвыборных поездок.
            Последний раз, после выступления на теледебатах в Киеве и после выхода из студии на Царева напали активисты "правого сектора" избили, раздели догола, и бегали с радостными улыбками перед телекамерами с его трусами в руках. (фу, позор особенно для мужчин бегать с чужими мужскими трусами). После этого Царева голым отвезли в прокуратуру и возбудили против него 3 уголовных дела.

            П.С.
            Другой кандидат с юго-востока Добкин, поддерживает бунтовщиков в Киеве, но тоже видимо снимет свою кандидатуру после нападения "правого сектора" (был облит зеленкой и мукой) и после того как недавно его самолет заблокировали в аэропорту активисты "правого сектора" не дав ему выйти из самолета.
            http://vseknigi.3dn.ru/publ/19-1-0-186

            Comment


              Самый известный "майдановский" форум на Украине - ФУП.
              Собираются русофобы. Говорят отслеживают по IP адресу чужих...

              У них появилась новая идея.
              На ФУПе определились с главной бедой Украины на данный момент -
              "Это не Россия - это Московия. Настоящие русские - в Украине (Русь). В Московии (Россия) - росияне"
              http://vseknigi.3dn.ru/publ/19-1-0-186

              Comment


                Eguo написа Виж мнение
                Олег Царев отказался от участия в президентстких выборах на Украине.

                тем самым юго-восток Украины теперь не имеет своего кандидата.
                Според министър Аваков (линк долу), в Източна Украйна, най-вероятно, президентски избори няма да има.

                BBC: "Ukraine's Interior Minister Arsen Avakov told BBC Russian that voting in next month's presidential election may not be able to take place in all regions because of the unrest"
                Аз не задължава никого със свое мнение.
                По-добре късно, отколкото още по-късно.

                Comment


                  Рамбо Амадеус написа Виж мнение
                  Според министър Аваков (линк долу), в Източна Украйна, най-вероятно, президентски избори няма да има.

                  BBC: "Ukraine's Interior Minister Arsen Avakov told BBC Russian that voting in next month's presidential election may not be able to take place in all regions because of the unrest"
                  Это мало имеет значение.
                  Президент уже известен - Порошенко.

                  Результаты выборов будет признаны на Западе, даже если за него проголосует только 1 человек (новые правила выборов на Украине позволяют это).
                  А Россия не признает выборы на Украине.


                  В любом случае президент на Украине теперь не основное лицо.
                  Его полномочия резко уменьшили, наверное будет в конце концов как в Германии.
                  Сейчас главное для бунтовщиков в Киеве хоть 1 "легитимное" лицо, чтобы начать "плодотворно"работать с Западом.
                  http://vseknigi.3dn.ru/publ/19-1-0-186

                  Comment


                    Русский мир
                    Вооруж¸нные силы России готовы к выполнению миротворческой миссии на всей территории Украины (видео)
                    27-04-2014, 12:17





                    Министр обороны Российской Федерации заявил о полной боевой готовности всех подразделений и воинских сил России на границе с Украиной. На данный момент все боевые части находятся в состоянии боевой тревоги, выехали из расположений частей в направлении Украинской границы.

                    Российские войска занимают позиции вдоль украинской границы:

                    В този смисъл, Кери, естествено, е "по-малкото зло" - ако трябва да го сравняваме с Х. Клинтън. Наблюденията ми са, че в американските политически кръгове, Кери има репутацията на честен човек, който притежава висок личен интегритет (доколкото е възможно за политик на това ниво).
                    О, да! В сравнение с Хилари, Кери блести на небосклона като Вечерница в ясна зимна нощ.
                    С уважение контрол_alt.

                    Comment


                      Какво се случва ?

                      Comment


                        Eguo написа Виж мнение
                        Сейчас главное для бунтовщиков в Киеве хоть 1 "легитимное" лицо, чтобы начать "плодотворно"работать с Западом.
                        Да, това е планът на "Запада". Но има поне три фактора, които могат да "леко" да променят плановете. Единият е референдумът на 11 Май (ако се състои) и ефектът от неговия резултат. Другият е възможността за руска "миро-опазваща" интервенция като функция на референдума или президентските избори (и двата форума носят заплаха за рязко покачване на насилието, тоест - предтекст за Русия). Третият е, каквото и да се случи, до колко може сегашната украинска власт да се осланя на "безрезервната" помощ на САЩ. По последния въпрос - ето една статия, която разглежда, евентуалните, последствия, които могат да възникнат, когато някоя маловажна за САЩ страна започне да се пре-доверява на риториката на американските дипломати:

                        Does America Have Ukraine's Back?
                        Nikolas K. Gvosdev - April 29, 2014 - The National Interest Magazine

                        In March 1992, as war loomed on the horizon, the various factions met in Lisbon to try and craft a deal that would hold Bosnia together and avert the predictable tragedy. Reluctantly, the country's Muslims, Croats and Serbs grappled with the creation of a decentralized country in which each ethnic group would have predominance in different cantons, bound together in a loose federation. At the last minute, the agreement was torpedoed. Many asserted that the president of Bosnia, Alija Izetbegovic, whose own authority (and that of the Muslim community over all of Bosnia) would have been diminished by the accord, had rejected it, having supposedly received assurances from the Americans (who did not like the overt partition of Bosnia on ethnic lines) that Washington would support the Bosnian government in the event of war. Three years later, after a brutal and devastating conflict in which the Bosnian government was dealt a series of devastating blows, a U.S.-sponsored peace agreement at Dayton ratified the division of Bosnia into distinct ethnic entities.

                        Fifteen years later, a young, energetic, pro-Western president of Georgia, Mikheil Saakashvili, was eagerly promoting his country's movement towards the Euro-Atlantic world. He contributed military forces to the U.S.-led coalitions in both Iraq and Afghanistan, and promoted the development of a "Community of Democratic Choice" that would act as a counterweight to a Russian-dominated Eurasia. With Moscow backing two separatist regimes—in South Ossetia and Abkhazia—Saakashvili pushed for military reform and for developing Georgia's capacity to regain control of its lost territory. Fawned over by many American politicians, who loudly proclaimed their support for Saakashvili and his vision for Georgia, expansive and grandiose language flowed from the lips of U.S. statesmen, including use of the "a" word (alliance) to describe Georgian-American relations. However, in August 2008, when Georgia ended up in a direct clash with Russian forces, that rhetoric was exposed, as Moscow proceeded to crush Saakashvili's military and formally detach territories from the control of the government in Tbilisi—and suffer no long-lasting consequences.

                        Recently, vice president Joe Biden visited an embattled Kyiv, promising support to a besieged Ukrainian interim government, utilizing all the familiar talking points about Ukraine not standing alone and of the United States being at Ukraine's side during this time of crisis. His visit followed what was supposed to be a more secret trip by CIA Director John Brennan, who arrived in the country prior to the ill-fated first launch of the government's "anti-terrorist operation" to regain control of cities and towns in eastern Ukraine that have fallen under the sway of anti-government, pro-Russian militias.

                        I am not privy to the private conversations, but I hope that U.S. emissaries have been clear and unambiguous in their statements to Ukrainian officials as to what they can and cannot expect from the United States. My concern is that while many members of the Ukrainian government may have an excellent grasp of the English language, they may not be able to translate accurately American political speech. "You will not walk this road alone" is not code for a security guarantee, the provision of effective military assistance or even a guarantee that Russia's ties to Western economies will be severed, and in fact may not mean much more than we "will feel your pain." An effective translation matrix would be to add to any open-ended, broad, or vague public commitment of support the proviso "as long as it doesn't cost much" or to indicate that "support" may mean a rousing speech in the United Nations but not the imminent arrival of the 101st Airborne in Kyiv. The translation matrix should also contain reference to the peculiar American system of separation of powers—that members of Congress can make promises to their heart's content that are absolutely not binding to the United States one whit—a mistake Georgians learned to their regret.

                        So far, what has been promised, to Ukraine and neighboring allies, in concrete terms, does not seem to correspond to the expectations that have been raised in speeches and public statements. Loan guarantees for Ukraine are a fraction of what the country needs, especially in terms of being able to buy energy. As my colleague Tom Nichols has noted, writing in the aftermath of the vice president's visit, "Vice President Biden’s recent assurance of $50 million was almost insulting; to a country our size, $50 million is the change we found in the couch cushions. We’ve sent 600 paratroopers to some of our NATO partners, a tiny flinch of a response that gives “tripwires” a bad name."

                        Ukraine is attempting to relaunch its "antiterrorist operation" and has taken heart from statements that major sanctions to penalize Russia for its apparent interference in Ukrainian affairs are "teed up" and ready to go. Kyiv's hope is that more concerted Ukrainian action may give Russia pause and help to de-escalate the situation. The assumption is that the United States will have Ukraine's back in the next several days. But if things don't go according to plan, will acting Prime Minister Arseniy Yatsenyuk and acting president Oleksandr Turchynov feel that they too have lived the Izetbegovic and Saakashvili experiences?

                        Nikolas K. Gvosdev, a contributing editor at The National Interest, is a professor of national-security studies at the U.S. Naval War College. The views expressed are entirely his own.
                        Аз не задължава никого със свое мнение.
                        По-добре късно, отколкото още по-късно.

                        Comment



                          Ветеран от Босна заповядва на руски агенти да избиват украинци
                          Игор Стрелков оглави опълчението в Донецката народна република (видео)



                          "Трябва да убиете 100-200 души, за да може половин час по-късно на територията на Украйна да влязат руски танкове и бронетранспортьори."

                          "Изчакай Ромашка (Маргарита), и после блокирай и стреляй до смърт без да се церемониш с..."

                          "Слава, моля те, реши въпроса с пукналия. Да го разкарат по-скоро от нас. Че лежи тука и смърди..."

                          Тези зловещи фрази са изречени от един и същи човек. Те бяха засечени от Службата за сигурност на Украйна (СБУ) по време на сблъсъците в югоизточните ѝ райони между местните сили за сигурност, от една страна, и проруските сепаратисти и пристигналите руски диверсанти, от друга.

                          Човекът е известен под името Игор Иванович Стрелков, но не е изключено това да е псевдоним. Той е офицер от руските специални сили, действащи в Югоизточна Украйна. Отскоро Стрелков, наричан също така Стрелеца в прехванатите разговори, оглави силите за самоотбрана в град Славянск и т.нар. народно опълчение в самопровъзгласилата се Донецка народна република.

                          Тези дни украинските служби обявиха, че истинското име на Стрелеца всъщност е Игор Всеволодович Гиркин и че той е роден през декември 1970 г. Според Киев Стрелеца е полковник от Главното разузнавателно управление (ГРУ) към руската армия. Руският в. "Комсомолская правда" обаче отрича той да е свързан с военното разузнаване и допълва, че отдавна не е действащ офицер, тъй като е преминал в резерва. И съответно няма как да изпълнява специални задачи в Украйна.

                          Изданието е сред първите медии, пред които Стрелеца показа лицето си и проговори.

                          Той наистина командва самоотбраната в Славянск, но е дошъл доброволно, твърди "Комсомолвская правда". Пристигнал е в града от Крим. На полуострова Стрелков също е бил доброволец. Участвал е в местните сили за самоотбрана през февруари и март по време на кризата, предшестваща референдума за присъединяването на Крим към Русия. Бил е също така съветник на кримския премиер Сергей Аксьонов.


                          Интересна подробност за Стрелков е, че той е военен реконструктор. Това са хора, извършващи възстановки на знаменити битки и взимащи участие в тях.
                          С уважение контрол_alt.

                          Comment


                            sfaselin написа Виж мнение
                            Какво се случва ?
                            Откъде да се започне... Първо, украинските "западняци" демонстрират national unity at its best. Второ, ако имаме избор между тояга и пожарогасител, изглежда тоягата е по-ефективно оръжие. Трето, солидна група "нео-нацисти" ли ми се привиждат в това видео..? "Киев" демонстрира за пореден път, че нито има контрол, нито знае какво иска - в "проблематичния" Изток нещата изглеждат, някак си, по-простички/ясни.
                            Аз не задължава никого със свое мнение.
                            По-добре късно, отколкото още по-късно.

                            Comment


                              Някоя от многобройните им нацистки групички (соациал-национална асамблея или нещо от тоя сорт) решили да си направят факелно шествие през Майдана. Самооборонците - като гледам предимно по-възрастни хора, които все още си стоят на барикадите, опитали да ги спрат, но в крайна сметка онези минали. Някаква кака от "службите за сигурност" написала във фейсбук, че шествието било дело на руските спецслужби Хем е смешно, хем е страшно за горките хора, които трябва да живеят в такава обстановка. Лумпените са основен политически фактор, отговорните длъжности се заемат от истерични хорица, напълно неспособни да изпълняват функциите си...

                              Comment


                                Кризата в Украйна натегна ситуацията по западната граница на НАТО. Две военни новини, пряко свързани с руското нахлуване в Крим и дестабилизацията в Украйна. Първата е френско-полска. Франция прехвърля 6 “omnirole” Рафал в Малборк, Полша, за да подсилят силите на НАТО там във връзка със събитията в Украйна.

                                Интересното тук е, че самолетите са и от небезизвестната EC 2/30 “Normandie-Niеmen”. Още по-интересно е, че французите са махнали специфичната маркировка на ескадрилата за тази мисия.

                                At 09.40 GMT, four French Air Force Rafale “omnirole” jets landed at Malbork airbase in Poland, where they have been deployed to reinforce NATO and its allies presence around Ukraine.

                                The combat planes belong to two squadrons of the Armеe de l’Air: the EC 1/7 “Provence”, based at Saint Dizier and the EC 2/30 “Normandie-Niеmen” from Mont-de-Marsan.

                                The French planes had their unit markings removed from their tails, in what seems to be a symbolic act rather than a specific operational requirement, considering that squadron badges were not erased in previous combat operations (for instance Libya Air War in 2011).

                                The “Normandie-Niеmen” was the only French Air Force unit (a Regiment) to fight alongside the Soviets until the end of the war in Europe, during WWII; considered the growing tension with Russia following the invasion and annexation of Crimea, most probably, Paris did not want to deploy aircraft whose markings could somehow recall a glorious past of joint operations with Moscow’s air armada.

                                A bit of Psyops?


                                Втората новина е почти като горната, но с адрес Канада. За да подкрепи НАТО в Източна Европа след ескалацията на напрежението около Украйна, Канада изпраща 6 CF-18 Hornet в Румъния.



                                On Apr. 29, six RCAF Hornets belonging to the 425th Tactical Fighter Squadron have left Canadian Forces Base Bagotville in Quebec to join their NATO counter parts that have increased their presence around Ukraine.

                                The flight, supported by a Polaris tanker and an Aurora patrol aircraft have made a stopover in Keflavik, Iceland, on their way to Romania.

                                The purpose of their mission is “to conduct training activities in support of immediate reassurance measures.”

                                The Canadian CF-18s are multirole aircraft that have been extensively used during the Libya Air War in 2011, when they operated from Trapani airbase, in Italy.

                                H/T to Winston for the heads-up. Image credit: RCAF
                                С уважение контрол_alt.

                                Comment

                                Working...
                                X