Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Кризата в Украйна 2013-2014 г.

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Добре дошъл, Крим!
    22 Март 2014
    Аркадий Бабченко*


    Мисля, че беше пускано вече, това е превод на български.
    "No beast so fierce but knows some touch of pity."
    "But I know none, and therefore am no beast."

    (Richard III - William Shakespeare)

    Comment


      Dinain написа Виж мнение
      /ОТ


      Вие разбирате ли нещо от това? Трябва да кажа, че ако от руски разбирам 99%, на украински нищо не мога да схвана.
      /ОТ
      ОТ Поне аз го разбирам. За мен двата езика - руски и украински са сходни (но естествено въобще не в такава степен, както счита Eguo), като българския и сръбския например. /OT
      We don't see things as they are, we see them as we are
      ---Anais Nin----

      Comment


        Eguo написа Виж мнение
        Вероятно започне "самооборона".
        След "армията". 1:02
        Типичен руски спецназ, познава се от пръв поглед.

        Comment


          Митинг пред украинското министерство на отбраната:


          и още едно много показателно интервю-разговор между морски пехотинец на Украйна в Крим и украинския министър на отбраната в ефира на украинската телевизия ТСН:
          Last edited by dibo; 23-03-2014, 01:44.
          We don't see things as they are, we see them as we are
          ---Anais Nin----

          Comment


            Може ли съвсем сбито какво се казва в интервюто? По принцип без да съм го учил се справям с руския добре, но украинският ми идва нанагорно. Какво разбрах, май базирано не само на умения в език но и от просто наблюдаване на ситуацията:

            Морския пехотинец - "Тук ни прегазиха частта с БТР-и, личният състав напуска, вдигнаха руския флаг, ние ви молим да разпоредите да правим поне нещо, а вие само мълчите, какво е това отношение?"
            адмирала - вие сте пораженци, нямате боен дух, въобще вие пехота ли сте.

            Морският пехотинец вдига ръце и затваря.

            И честно казано мега мизерно отношение на адмирала имхо, да не говорим как страната му се разпада и отчасти е окупирана от чужда сила, а той в ефир говори на някой дето реално се сблъсква с окупиращите как е страхливец...
            „Аз, Драгомир, писах.
            Аз, Севаст Огнян, бях при цар Шишман кефалия и много зло патих. В това време турците воюваха. Аз се държах за вярата на Шишмана царя.“

            Модератор на раздел "Военна Авиация"

            Comment


              Да, мизерно е отношението, но и адмиралът едва ли има избор - по всяка вероятност и той не получава никакви ясни указания от Киев. Доколкото мога да си представя, ситуацията там е "напъва се като гладен в тоалетна" - хем треперят да не стане някой сакатлък и украински войник да даде първия изстрел, хем не смеят да дадат заповед за евакуация или разоръжаване (защото това би означавало да признаят, че са загубили Крим). Затова мълчат и протакат, казват си че печелят време и се надяват на чудо.

              То тези части ще се разпаднат и разотидат по домовете една по една с времето, но чувството за изоставяне ще си остане.
              "No beast so fierce but knows some touch of pity."
              "But I know none, and therefore am no beast."

              (Richard III - William Shakespeare)

              Comment


                Пилот написа Виж мнение
                И честно казано мега мизерно отношение на адмирала имхо, да не говорим как страната му се разпада и отчасти е окупирана от чужда сила, а той в ефир говори на някой дето реално се сблъсква с окупиращите как е страхливец...
                Тенюх е всепризнат циганин, няма какво да го коментираме.

                Созванивались с мужиками, которые покинули части и уже на материковой части Украины.
                Их тут приняли не с почестями, а как военных преступников.

                Comment


                  Реално погледнато с това отношение Киев не печели нищо, нито време, нито козове за преговори. За сметка на това пък гарантира, че реално остава без ВМС просто защото нивото на морала ще бъде под точката на замръзване идното десетилетие. Както и на сухопътните войски войски - в момента им се прави нагледна демонстрация, че това тяхната чест и клетва са абсолютно без значение за Киев до степен където саможертвата им дори няма да се ползва за извличане на минимални дипломатически дивиденти за Украйна. Един вид те са по-безполезни и от консумативите и оръжието (то поне може да се продаде втора ръка) и дори и да останат верни на Украйна, никой няма да се погрижи за тях и семействата им. При такова отношение на собственото мега дясно и патриотично (на теория) правителство, направо е чудо как още на втория ден всички не са подписали да минат към РФ. Още по-голямо чудо е, че някоя танкова бригада изведнъж не се е разходила до Киев да направи преврат.
                  При такива командващи просто нямаш нужда от врагове - имхо руснаците се държат значително по-добре към украинските войници от собственото им правителство.

                  Примерно за блокираните кораби в Донузлав - ами стегнете си фрегатата и някой и друг катер на бреговата отбрана + 2-3 буксира, пратете ги да помогнат на блокираните кораби, поне да ги подкрепят морално. Да се даде заповед поне за опит за пробив, да има на какво да се държат хората в обсада... Вместо това мизерия и мълчание, нашите политици след Кербала изглеждаха по-адекватно.
                  „Аз, Драгомир, писах.
                  Аз, Севаст Огнян, бях при цар Шишман кефалия и много зло патих. В това време турците воюваха. Аз се държах за вярата на Шишмана царя.“

                  Модератор на раздел "Военна Авиация"

                  Comment


                    Сега видях репортажа между украинският главнокомандващ и батальонният командир. И аз от украинският на генерала почти нищо не разбрах, но батальонният каза колко пъти са молили за заповеди. И че е научавал за ситуацията от руските военни. И че има 40 човека които искат да се върнат в Украйна. Човека изглеждаше като някой който иска да си свърши работата. Не говореше украински, но си беше украински войник и звучеше като такъв. Поне да им бяха заповядали да си предадат оръжието и да се прибират в къщи.
                    ИМО, държава която се държи така с войниците си не заслужава нищо. Още по-малко някакво съжаление.
                    This is my signature. There are many like it but this one is mine.

                    Comment


                      Dinain написа Виж мнение
                      Да, мизерно е отношението, но и адмиралът едва ли има избор - по всяка вероятност и той не получава никакви ясни указания от Киев. Доколкото мога да си представя, ситуацията там е "напъва се като гладен в тоалетна" - хем треперят да не стане някой сакатлък и украински войник да даде първия изстрел, хем не смеят да дадат заповед за евакуация или разоръжаване (защото това би означавало да признаят, че са загубили Крим). Затова мълчат и протакат, казват си че печелят време и се надяват на чудо.
                      Точно това правят и точно за това никой няма да ги взима насериозно. А адмирала има избор колкото си иска. Това ми се вижда очевидно на първо четене:
                      1. Да си е подал оставката, като знае че е с вързани ръце.
                      2. Да измисли как да си изведе войниците с достойнство, вместо да ги оставя без заповеди, което е предпоставка за касапница. Ако беше на друго място, вече да се е случила касапницата. Просто там е специфична ситуацията.
                      3. Да не ходи да приказва простотии по телевизията, когато негови войници са под обсада.

                      Доколкото разбрах от разговора, някой преди него е избрал първият вариант. Поне комбата казваше, че за няколко дни са се сменили няколко началници.
                      This is my signature. There are many like it but this one is mine.

                      Comment


                        Пилот написа Виж мнение
                        Примерно за блокираните кораби в Донузлав - ами стегнете си фрегатата и някой и друг катер на бреговата отбрана + 2-3 буксира, пратете ги да помогнат на блокираните кораби, поне да ги подкрепят морално. Да се даде заповед поне за опит за пробив, да има на какво да се държат хората в обсада... Вместо това мизерия и мълчание, нашите политици след Кербала изглеждаха по-адекватно.
                        Това не е ли малко хазартно? Руснаците няма да се поколебаят да опаткат фрегатата, заедно със спомагателните и буксирите. Окото няма да им мигне. Де факто нищо не губят.
                        This is my signature. There are many like it but this one is mine.

                        Comment


                          Доколкото схванах украинския на генерала, той кълне основно подписалите договори с руската армия, тоест - фактическите предатели. И към останалите не е много мил, нито заповеди издава - може би за да не дава формални поводи за каквито и да било дипломатически последствия? Единствено предлага да се направят списъци на предателите "и после ние ще вземем решение". Много гадна патова ситуация, евалла на украинците, че не се сриват... Щото от другата гледна точка са "на чужда територия", но докато не действат, няма как да ги изкарат "окупатори"... Хм, излиза, че и руското ръководство има вина /не пръст - именно вина/ за сложното им положение (освен с присъединяването) - нали "легитимния украински президент" е при тях, я да пусне "проформа" една заповед до армията си. Нали пусна "молба за помощ", валидна за пред ООН...
                          "Мисля, че видът на изпотени мъже им въздействаше." - дан Глокта

                          Comment


                            Интересна статия за създаването на Украйна на руски.
                            Click image for larger version

Name:	HistoryUkraines.JPG
Views:	1
Size:	49.3 КБ
ID:	539618
                            Наш центр объединяет лучших учёных и исследователей современности, а так же продвигает передовые научные разработки по разного рода направлениям: история, культура, миропонимание, обучение, создание книг, фильмов, вебинаров и т.д.

                            Comment


                              Кухулин написа Виж мнение
                              Типичен руски спецназ, познава се от пръв поглед.



                              И от какво точно се познава . Всъщност, конкретно на снимката не е точно руски спецназ - в смисъл на отделните бригади, полкове и прочее формирования СпН към ГРУ на ГЩ. Нито униформата, нито амуницията съвпадат. Само частично въоръжението. В случая става дума или за спецподразделение на военната полиция, или - което е най-вероятно - за новосформираните ССО, отряд Сенеж. С чисто новичките A-TACS униформи (http://www.a-tacs.com). Подозирам, че само шлемовете не са техни, а са им или доставени екстрено от някъде, или са ги взели назаем от някоя от другите руски части там. По принцип ползват няколко вида шлемове, но предпочитат

                              това


                              или това

                              Comment


                                Междувременно, загубите на Украйна (без загубеното в Крим и по време на анархията):

                                20 март Кривой Рог - изгорели 5 танка Т-64БВ
                                21 март в Хмелницка област - пада СУ-24М
                                21 март в Херсонска област запалване и детонация на БК на 2С19 Мста-С (вероятно човешка грешка, поради липса неспазване на правилата за безопасност и липса на натренираност), един загинал, 4-ма ранени
                                22 март в Херсонска област взрив на танк Т-64БВ

                                Или за три дни, при липса на каквито и да е военни действия - 6 танка, една САУ, един бомбардировач...

                                Това дава и интересен повод за сравнение между украинската и руската армии - при завършилите учения преди две седмици в руските Западен и Централен ВО с участието на 150 хиляди души, 800 танка, няколко хиляди БМ, няколко хиляди автомобила, стотици самолети и хеликоптери, прехвърляне на цели съединения на големи разстояния, бойни стрелби и прочее, нямаше пострадали и жертви, нямаше загубена военна техника, а имаше общо 18 отказа на техника (осемнайсет), която е ремонтирана на място.

                                Comment

                                Working...
                                X