Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Полководецът Суворов

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #16
    За пръв път чувам похода на Суворов през Алпите да се определя като "бягство".

    Comment


      #17
      Искам да попитам някой запознат ли е с участието на Суворов в пълното завоюване на Кримското ханство и Предкавказието? Стефан Карастоянов (не е историк) нарича методите му в тези региони ,,етническо прочистване".

      Comment


        #18
        Суворов като командващ известно време войските в Крим подържа един от претендентите за кримски хан Шахин Хирей, така че няма как да извършва етническо прочистване на кримските татари. На Кубан е разчитал на система от укрепления и подвижни резерви, не е разполагал с много сили, разбива ногайците, но самите мурзи минават на негова страна и го хвалят...

        Comment


          #19
          А някой може ли да ми прати линк към книгата на Суворов "Наука за победата" на български или на английски, благодаря предварително.
          IN VINO VERITAS !!!

          Comment


            #20
            Тук, на руски.
            Сайт «Военная литература», работающий с 2001 г., собрал в себе множество текстов, имеющих отношение к военной истории и истории войн, и постоянно пополняется новыми материалами. Среди них -- первоисточники, архивные материалы, документы, мемуары, исследования, проза и поэзия, биографические работы, пропагандистские материалы, статьи, альтернативная военная история, книги по истории техники и оружия, уставы и наставления, устная история, детская военная литература, карты и схемы, военная периодика и многое другое.

            Comment


              #21
              Mерси за линка. Не разбирам от руски много, но ще се пробвам да я прочета
              IN VINO VERITAS !!!

              Comment


                #22
                А.В Суворов е един от най-изтъкнатите руски военноначалници ,доколкото знам през цялата си кариера ,не е понесъл нито едно поражение.Според мен на Корсиканеца би ми се се стъжнило ,ако се бе срещнал със Суворов ,но той по това време е в Египет ,спомням си спора между бащата и сина Болконски ,във "Война и мир",според мен,ако Суворов ,командваше през 1812 година,щеше да е друго,а не флегматичния Кутузов...

                Comment


                  #23
                  Вилхелм Монке написа Виж мнение
                  А.В Суворов е един от най-изтъкнатите руски военноначалници ,доколкото знам през цялата си кариера ,не е понесъл нито едно поражение.Според мен на Корсиканеца би ми се се стъжнило ,ако се бе срещнал със Суворов ,но той по това време е в Египет ,спомням си спора между бащата и сина Болконски ,във "Война и мир",според мен,ако Суворов ,командваше през 1812 година,щеше да е друго,а не флегматичния Кутузов...
                  Два въпроса -има възможност да се направи тук или в отделна тема сравнение между Наполеон и Суворов. Като какви ще ги сравняваме - като field captains и като стратези/организатори едновременно или само на бойното поле така да се каже?
                  И втори въпрос - дали точно Суворов, щеше да избере друго, а не същата фабиева стратегия, точно както 'флегматичния' Кутузов?
                  Recalibrating my lack of faith in humanity...

                  https://www.youtube.com/watch?v=MvqjkS6t9Yk

                  Comment


                    #24
                    Доколтото съм запознат с кариерите на Суворов и Кутузов ,трябва да се отбележи,че Суворов е "нападателен генерал",трябва да се признае ,естествено без емоционалност /извинявам се за предишния пост /,че Кутузов ,се държи доста доста "флегматично",за пример ще дам,че оставя армията на Наполеон,по-точно остатъците й да се измъкнат от обкръжението.Суворов,според мен,би се държал по-нападателно,а и Бородино би протекло по друг начин.В Италия с лекота успява да прочисти ,доста голяма територия от врага,да погледнем и Щвейцарския поход,а относно твърденията ,че печели победите си срещу Турция,запознатите ще се съгласят ,че често при числено превъзходство на противника ,той постига,превземането на Измаил ,е определяно от съвременниците му ,като голям подвиг,дори Байрон ,го възпява,тоест в заключение ,трябва ,че тези му постижения ,постигнати срещу Турция ,не бива да се подценяват.Суворов воюва срещу много различния противници ,от турците,през партизанската война на пугачов и полските конфедерати,и се стигне до французите.Навсякъде той постига победа.Един от малкото военноначалници ,който не разбира що е това поражение.

                    Comment


                      #25
                      Хубаво, отговорил си на втория въпрос, съчетан с някакви венцехваления към Суворов след това. Но отговорът ти по същество е, че Суворов пак щял да избере Фабиева стратегия (не става ясно защо, след като залага на офанзивата според теб), щом имаме Бородино, което обаче щяло да протече по друг начин (не става ясно какви точно ще са разликите) и след това поради нападателността си, щял да не позволи на остатъците от Наполеновата армия да се измъкнат (не става ясно как).
                      На мен нещо не ми се връзва всичко това. Прекалено много неясноти има.
                      Че Суворов е добър е ясно, но хубаво е да се видят нещата малко в перспектива, абстрахирайки се от четене на руски книжки. Суворов в Италия марширува и се бие точно както Наполеон в Италиянската кампания, но пък никога в кариерата си не достига оперативния гений на късния Наполеон, той просто си е генерал от друга (предидущата) епоха - твърде млад за 7 годишната война и твърде стар за Наполеоновите войни....за съжаление бих казал. Мнозина генерали израстват пред предизвикателствата на епохата и имаме всички основания да мислим, че евентуално и той би могъл. Но това вече си е съвсем друго - спекулация за алтернативна история.
                      Иначе Суворов погледнат в перспектива и от гледна точка на развитието на руското военно изкуство си е огромен, качествен скок в сравнение с предишното им поколение командващи.
                      Recalibrating my lack of faith in humanity...

                      https://www.youtube.com/watch?v=MvqjkS6t9Yk

                      Comment


                        #26
                        Вилхелм Монке написа Виж мнение
                        ...че Кутузов ,се държи доста доста "флегматично",за пример ще дам,че оставя армията на Наполеон,по-точно остатъците й да се измъкнат от обкръжението.Суворов,според мен,би се държал по-нападателно,а и Бородино би протекло по друг начин...
                        Ако погледнеш колко се измъкват, видно е, че Кутузов и зимата са си свършили работата перфектно.

                        А при Бородино наистина можеше да има друг обрат, ако руснаците знаеха кой, къде и срещу колко се сражава.

                        Comment


                          #27
                          Ето един руски филм, около 5 часа за битките на Суворов. http://www.youtube.com/watch?v=U40C5...eature=related
                          Явно наистина се е отличавал доста от повечето командващи в това време. Провеждал е битките с бързина, упорство и страхотен психологически натиск - "щикова атака". Бях чувал израза, че така се действа "по Суворовски" - сега разбрах за какво става въпрос!
                          Повечето от битките са били срещу превъзхождащ противник - явно човека си е бил способен... Доста..
                          ..И кажи ми ти страннико,
                          чувал ли си звук,
                          по- велик от тропота на хиляди коне!!?...

                          Comment


                            #28
                            Кутузов се проявява като блестящ пълководец в битката при Русчук 1811 г., през която година е назначен за главнокомандващ с цел бързо приключване на проточилата се война с Турция. Планът на турците също предвиждал решителни действия - преминаване на Дунава и превземане на Букурещ. Като начало Кутузов унищожава уклепленията при Никопол и Силистра и се установява пред Русе, където се насочва и тръгналата от Шумен 60 х. турска армия. На 19 юни Кутузов преминава и превзема Русчук, но взема стратегическото решение да се разположи на около 17 км. при днешното с.Щръклево, където теренът му дава предимство да наложи своята тактика. Има 15 хил.души и 114 оръдия в 3 линии - 2 линии пехота в карета и конница. Срещу тях турците имат 60х. души и съотв.артилерия. Турците струпват големи сили на десния си фланг, с цел да отвлекат вниманието от левия , където конницата им трябва да удари и да мине в тил. Планът им е разгадан от Кутузов и атаката в дясно е отбита с арт. и пушечни залпове. Левият фланг е преодолян от турската конница, но запазва бойния си ред. Конницата стига до Русчук, но е разбита . Руската кавалерия на свой ред атакува левия фланг и го рагромява. Първо кавалерията на турците , после и пехотата удрят на бягство. Мнозина бягат през гористата и скалиста долина на Бели Лом, където намират смъртта си и по-късно са заровени в големи трапове. В този ден турците губят 5000 души, руснаците 500. Блестящ стратег, доказал превъзходството на съвременната си армия, над "азиатските пълчища"- както пише , той не рискува, а се оттегля на румънския бряг, като разрушава укрепленията при Русчук и отвежда многобройно бълг. население. След това той чака търпеливо. Когато турците на свой ред събират нови войски и преминават Дунава, той ги разбива на части и блокира при с.Слобозия, срещу Русе . Останалите на остров посред реката стигат до канибализъм, а той същевременно постоянно обстрелва наред с пленените техни оръдия. Турският главноком. Ахмед ага, напуща лагера и оставя заместник който на 23.11.1811г. се предава с 35 х.войска и 56 оръдия. Така Кутузов изпълнява поставените пред него цели напълно. Започват преговори, които носят на Русия както териториални придобивки, така и спокойствие по южните и граници през идващите тежки военни действия 1812 -1815 г. срещу Наполеон. Голям принос в тези събития ще продължи да има военоначалникът Кутузов.
                            "Какво ли толкова се е зачела тази свиня? - зачуди се докторът - Кое ли тъй яростно подчертава с молива?"

                            Comment


                              #29
                              В Украйна днес - новият паметник на Александър Суворов.
                              http://vseknigi.3dn.ru/publ/19-1-0-186

                              Comment


                                #30
                                Суворов - один из известнейших русских полководцев.
                                И дело даже не в том, что историки говорят, что он не проиграл ни одну битву, а в том,
                                что его победы окутаны какой-то загадкой.
                                Как с минимальными силами и почти всегда на "враждебной" территории он одерживал победы -
                                не раскрыто. Много в России до сих пор "крылатых" Суворовских фраз -
                                "пуля дура-штык молодец"
                                "тяжело в учении-легко в бою"
                                "ноги в тепле-голова в холоде"
                                (более полно его выражения тут http://www.otrezal.ru/great_ideas/section2/1181.html )

                                Но вот недавно попалась любопытная статья касающаяся тактики Суворова.

                                "...Посмотрел недавно документальный цикл фильмов про него, и сильно изменил сво¸ мнение. Раньше я был уверен, что победы обеспечивались грамотным маневрированием и расстановкой войск. В этом он конечно тоже был талант, но есть и огромное количество эпизодов где он в наглую атаковал противника против всех правил тактики.
                                Особенно удивил следующий случай. Турецкий паша с 80 000 войска наступал на балканы. Навстречу ему вышли и закрепились по реке австрийцы примерно 30 000 с намерением помешать форсированию. И они же позвали на помощь Суворова с его 15 000 солдат. Прибыв на место, Суворов тут же начал строить 3 моста через реку, от чего австрийцы слегка офигели. Когда они послали гонца к нашим выяснить что за хрень те вытворяют, Суворов сообщил что сейчас доделают мосты, и двумя колоннами переправятся, пойдут навстречу Туркам, и всех замочат. Австрийцы ответили что то типа того, что тот сош¸л с ума, при таком соотношении сил нет шансов.
                                На это Суворов сказал, что если они не хотят, то он атакует в одиночку. Австрийцы взвыли, но пошли за непререкаемым авторитетом Суворова. И они таки атаковали их сходу, разбили, турецкий паша и его войска бежали.
                                Так в ч¸м же секрет?
                                В передаче обмолвились, что Суворов разработал особую тактику, его войска наступали не в плотном строю, а примерно с промежутком в метр между колоннами каре. При тогдашней меткости стрельбы половина пуль противника должна была пролетать между колоннами. При этом все солдаты каре, включая задние ряды, могли бы стрелять через эти промежутки. Т.е. залп давала не только первая шеренга, а вс¸ каре сразу. Т.е. залп в 5-10 раз мощнее.
                                Ничем другим объяснить поведение Суворова не могу. Он почти всегда атаковал превосходящие в разы силы противника и побеждал..."


                                П.С.

                                http://vseknigi.3dn.ru/publ/19-1-0-186

                                Comment

                                Working...
                                X