Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Български ескадрон при Потемкин (Потьомкин).

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Български ескадрон при Потемкин (Потьомкин).

    Попадам случайно на пасаж от руски хумористичен боевик и ето какво чета:

    "Принц де-Линь, находившийся в ставке князя Г. А. Потемкина-Таврического во время русско-турецкой войны 1787-1791 гг., в одном из писем упомянул о таком случае:
    Потемкин сформировал для своего конвоя несколько отрядов из сербов, молдаван, болгар, кроатов (хорватов - N. R.) и др."

    Срещат ли се други сведения по въпроса? Уникалното в случая е, че това е български конен отряд, далеч преди легията на Раковски, и въпреки че са на руска служба би било интересно какво се случва с тези хора.
    "...7. Пациентите във форумите трябва да се съобразяват с условието, че тук не е място за интелектуални изяви от типа на философски монолози, това е лечебно заведение." - Правила за форуми

    #2
    Мисля, че става дума за предната руско-турска война 1768-1774 г.
    По време на тази война бил образуван особен полк от доброволци (българи , сърби и т.н.) наречен "Арнаутски". Доброволците били разпределени по 200-300 души между руските корпуси (мисля, че бяха 4 корпуса = 1000 доброволци общо, грубо). Възлагат им се задачи по охраната на бойния ред, изненадване на противника, устройване на засади и т.н.
    Бойно Участие:
    1) 15 май 1769г. 150 доброволци под командата на майор Богданов разбили турските предни постове при Фламънда? и Магуреки?.
    2) 5 април 1769г.(?) доброволците на капитан Горич привлекли турците в предварително устроена им от руската конница засада - турците губят 500 души.
    3) 10 май 1773г. войските на Суворов (включително един отряд "арнаути") превземат Тутракан.
    4) 26 май 1773г. Бесарабският отряд и 100 доброволци настъпват към Карасу? и преследват разбитите турци към Добрич.
    5) 16 юни 1773г. Суворов начело на 1720 пехотинци, 855 конници, 600 казаци и 110 "арнаути" повторно превземат Тутракан (турските загуби само в убити са един паша и 800 войници)
    Интересна е дипозицията на Суворов в частта и за "арнаутите":
    ....Арнаутите от отрядите на Потомкин и Кашперов да действат в горите с набези по "свой начин" и да не се смесват с никоя част ...... Да не се заблуждават частите от действията и стрелбата на нашите арнаути, а затова да им се дават постоянни сигнали....
    6) 7 септември 1773г. два отряда "арнаути" ненадейно нападат и опожаряват Кюстенджа.

    Данните са от книгата:
    Военното дело в нашето отечество през време на турското владичество (1938г.)
    Last edited by Добри; 08-05-2014, 16:18.

    Comment


      #3
      През 1736-39г., в състава на армията на Миних (Западна армия), която се сражава в Крим, Йедисан, Буджак (Бесарабия) и Молдова служат два хусарски полка, набирани от българи, сърби и власи. Двата полка са със численост 500 души всеки и отговорят за авангардните действия и разузнаването, както и за преследване на вражески части и подкрепа в случай на засада. През 1738г., командирът на единия полк - полковник Стоянов и сина му подпоручик Стоянов са лично наградени от Миних за проявената храброст по време на бойните действия по поречието ба р. Буг, като подпоручик Стоянов е ранен в един от боевете. В момента работя по статия за тези полкове, когато е готова, ще ви пусна линк за четене

      Comment

      Working...
      X