Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Протоефратска хипотеза

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Протоефратска хипотеза

    Докато преглеждах абстрактите от Копенхаген (цък), установих, че в българския нет тотално липсва информация за тази хипотеза или поне аз не намирам. Реших тук да опиша с две думи идеята, за да излиза все пак някакъв резултат в Гугъл, още повече, че с развитието на лингвистиката хипотезата е на път да се превърне в теория.

    Proto-Euphratean language / Ефратски езици/Тигридски езици/Бананови езици

    Та, идеята е следната. През IV хил. пр. Хр. в Месопотамия се говори шумерски език. Той е класифициран като изолат, т.е. засега е с неизвестен произход. Характеризира се с редица особености, например с едносрични корени. Шумерите използват и една от най-древните писмени системи - т. нар. клинопис. Всеки клинописен символ има своя фонетична стойност и своя семантика, като двете не винаги са свързани.

    Много думи в шумерския език не отговарят на неговите особености и явно са заемки от други езици. Същевременно има клинописни знаци, чиито фонетични стойности също са съвършено чужди на шумерския.

    Протоефратската хипотеза доказва, че много от тези аномалии се дължат на индоевропейски суперстрат в шумерския език. В някакъв период преди IV хил. Месопотамия е многоезична територия, в която е представен индоевропейски език с много висок престиж - т.нар "ефратски език" - който взима дейно участие в развитието на клинописа. Лингвистичния анализ го определя като диалект на късния ПИЕ, вероятно близък до западната диалектна група. Ще дам по един пример за заемка и клинописно влияние, а повече информация може да се намери в посочената литература.

    Шумерската дума "един" се изписва със символа . Същия символ носи фонетична стойност semed, която не намира обяснение в рамките на шумерския език. Вероятно с този знак се е изписвала ефратската дума *semis "един", а по-късно той е възприет от шумерите и му е придадено ново звучене, запазвайки старото като вторично. Модела малко напомня китайско-японския случай.

    ПИЕ *sem-i-s "един" > шум. semed (англ. same, simple; лат. semper, semi- "едно (от две)" > "половин"; бълг. сам и др.)

    Краесловния преход -s > -d е системен, например ПИЕ *gwou-s "бик" > шум. gud "вол" (англ. caw; бълг. говедо) и много други случаи.

    Добра илюстрация на суперстрата е шумерската дума nir "господар":

    ПИЕ h2ner "мъж" > шум. nir "господар" (гр. ἀνδρός < ἀνήρ; лат. Nero и др.)

    Това е с две думи хипотезата. Ако на някой му е интересно, може да се обсъдят малко по-дълбоко детайлите. Ето и няколко публикации:

    Gordon Whittaker, Euphratic: A phonological sketch, 2012
    Gordon Whittaker, Some Euphratic Adjectives, 2005

    #2
    Ако някой се интересува, утре от 17:30 българско време ще тече онлайн доклад на тема "The status of Euphratic within Indo-European". Може да се гледа тук: http://podcast.fachtagung.dk/

    Comment


      #3
      Кухулин написа Виж мнение
      утре от 17:30 българско време ще тече онлайн доклад
      Твърде интересен доклад. Проф. Уитакър предложи добре обосновано разчитане на една от най-старите неразчетени клинописни плочки. Според него езика на плочката е ефратски, т.е. диалект на ПИЕ.

      Click image for larger version

Name:	1.jpg
Views:	1
Size:	169.4 КБ
ID:	531113

      Comment


        #4
        За съжаление го видях късничко : ( Кухулин, можеш ли да разкажеш накратко? По принцип шумерския е сравнявам с какви ли не езици като тибетски, дравидски...Мнозина учени смятат че шумерския спада към някаква група. Други пък дават примери че и сега има дори "самотни" езици. И друго, можеш ли да дадеш малко повече информация за протоиндоевропейците?

        Comment


          #5
          Themightyone написа Виж мнение
          Кухулин, можеш ли да разкажеш накратко?
          Ако имаш предвид превода на плочката, ще гледам да пусна тук съответната публикация, като излезе. Най-общо гласеше, че на тоя вожд (главата) му докарали 8 роби, той взел за себе си 4, подарил 3 и върнал 1, нещо такова.

          Themightyone написа Виж мнение
          По принцип шумерския е сравнявам с какви ли не езици като тибетски, дравидски...Мнозина учени смятат че шумерския спада към някаква група. Други пък дават примери че и сега има дори "самотни" езици.
          Засега не може да се докаже родството на шумерския език с някой от другите познати езици. Има хипотези, но никоя от тях не е достатъчно добре обоснована, за да се приеме от научната общност. Затова шумерския език се класифицира като изолат, тоест като "самотен" език, който не е част от някакво езиково семейство. Такива езици има много. Пак да подчертая - това не означава, че шумерския език доказано не е родствен с някой друг език, а просто че засега такава връзка не може да се докаже убедително. Тази област постоянно се развива и методите се усъвършенстват.

          Иначе има доста хипотези за произхода на шумерския език. Водещите са три - мъртъв клон на сино-кавказката макрогрупа (родствен например с баския и китайския), сестрински език на ностратическия и родствен на мунда. От тези хипотези като че ли с най-голям успех се ползва сино-кавказката.

          Themightyone написа Виж мнение
          И друго, можеш ли да дадеш малко повече информация за протоиндоевропейците?
          С най-голямо удоволствие, но може би е по-добре да отвориш отделна тема и да я формулираш по-конкретно, защото въпроса наистина е прекалено обширен.

          Comment


            #6
            и върнал 1
            Арабия : )
            Мерси, ще пусна тема задължително, но през другата седмица ще да стане : )

            Comment

            Working...
            X