Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Структура, състав, въоръжение и тактика на римският легион

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #91
    gladiator написа Виж мнение
    за мен...
    но Бейби Ру го знаят всички в селото герой Никюп

    Добромире, мисля, че малко проблемче е факта, че това дето той го описва си е класиката-мен по-ме вълнува въпроса с въоръжението-къде , какво е излизало.
    Професора Иванов повече набляга на структурата на легиона, от това не разбираме как тези люде действат на бойното поле
    Темата включва структура и състав, брате. Тебе те знаем, че си по въоръжението. Брат, човека си пише - по археологически данни до 1996 г. От тогава много неща станаха известни за 13 год. Но основата няма как да промениш. Пък и аз давам един от многото авторитетни източници, не твърдя, че е абсолютната класика. Корони никому не слагам. Който иска може да чете Сарновски, Захариаде, Филов, Геров, Велков, Рителинг, etc.
    Колко бързо изчезва всичко — и самите тела във вселената и споменът за тях във вечността. Каква е природата на всичко сетивно и особено на онова, което ни примамва с удоволствие, плаши с мъка или заслепява тщеславието на хората с празната си външност. Колко евтино, презряно, нечисто и изложено на гибел е то в оценката на умствената способност.

    МАРК АВРЕЛИЙ, "Към себе си", II, 12

    Comment


      #92
      никой не отрича професора-един приятен събеседник и човек! Определено знаещ!!!

      Comment


        #93
        Этапы формирования структуры центуриатного войска
        В. Н.Токмаков


        Боевое построение и организационное устройство центуриатного войска



        Люди римской армии. Выбор техничности
        Я. Ле Боэк

        Comment


          #94
          въпреки лошите климатични условия, в българия имаме данни за щитовете на римсака армия, а може би и ауксиларните части
          ето от миналогодишните разкопки на Агре


          подобен има от 70-те годиин на миналият век от софия-малка могила с гроб
          а пир разкопките на Чаталка в могилата Рошава Драгана са били извадени един с червена и един със синя боя-просот машината ги е бастисала

          Comment


            #95
            Не излиза картинката.
            sigpic

            Comment


              #96
              този е от София

              Comment


                #97
                изглежда доста добре за възрастта си. Предполагам е от 1- 2 век. Има ли още такива находки?
                sigpic

                Comment


                  #98
                  Последний Романусе, при мен се вижда-ако не кажи, пак ще я кача. Това са по-скоро очертания от изтлялата дървесина, не е реално запазен щит. Да века е точен, но интересно, е че поради липса на доспех ги свързват с командири на леки тракийски части. Което имайки предвид останалият инвентар, едва ли е така. Липсата на доспехи не означява беден статус.
                  Не знам за други находки с изключения на ума-те са доста
                  Last edited by gladiator; 18-02-2009, 06:27.

                  Comment


                    #99
                    ето едн още с гвоздейчетата за прикрепяне

                    Comment


                      Гладиаторе, доколкото съм чел, в "Рошава Драгана" е погребан тракийски кавалерист, служил в римските помощни войски. Такъв квадратен щит обаче за тях е нехарактерен. Макар че е имало пехотни помощни войски със скутуми /напр. Cohors Hispanorum Scutata/.
                      sigpic

                      Comment


                        gladiator къде е публикуван погребението със щита?

                        Comment


                          Римлюнино-една малка поправка:
                          никъде не казвам, че при Чаталка имаме квадратен щит.
                          а, ако се замислиш не знаем въобще кой как е въоръжен-доспехите от там нямат парелел
                          Last edited by gladiator; 21-02-2009, 08:02.

                          Comment


                            Тук е мястото да кажем, че, ако не са гермаците от музея в Майнц (ех, тия германци бе), които трябва тая година да приключат вече проекта "„Реставрация и консервация на късноантично въоръжение от Старозагорско в Централния римско-германски музей в гр. Майнц" (Roemisch-germanisches Zentralmuseum), Германия", от Чаталка щяхме да видим само таратанци. Тия щитове обаче не ги видях в списъка. Пусни нещо, ако можеш.

                            Реставрирани и консервирани от там са:
                            1. Късноантичен меч
                            2. Една ризница
                            3. Един шлем
                            4. Връх на копие и
                            5. Панталон-броня

                            всичко това обаче от римската вила при Чаталка. Мисля, че ще ги оставят в постоянния фонд.
                            Колко бързо изчезва всичко — и самите тела във вселената и споменът за тях във вечността. Каква е природата на всичко сетивно и особено на онова, което ни примамва с удоволствие, плаши с мъка или заслепява тщеславието на хората с празната си външност. Колко евтино, презряно, нечисто и изложено на гибел е то в оценката на умствената способност.

                            МАРК АВРЕЛИЙ, "Към себе си", II, 12

                            Comment


                              Брат, това го знам от Васил Василев- Бог да го прости човека, а на него можеше да се вярва. Просот са ги прекопали и толкос!

                              Comment


                                Fiko написа Виж мнение
                                gladiator къде е публикуван погребението със щита?
                                Това от Софийско в Археология, кн 3, 1995

                                Comment

                                Working...
                                X