Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Свещен отряд на Тива

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Свещен отряд на Тива

    Наскоро прочетох една книга,казва се Лъвът на Спарта-300 Спартанци на Виктор Поротников.Там се споменава за нещо ,което ме стъписа и не бях чувал за него.Свещен отряд на Тива-това е Свещеният отряд на Тива (на старогръцки: Ιερός Λόχος τών Θηβών) е войсково подразделение от подбрани войници, наброяващ 150 хомосексуални двойки, които формират елитната сила на тиванската армия през 4 век пр.н.е.. Пример за обикновена практика в античния свят, той е организиран от пълководеца Горгид през 378 пр.н.е. и играе решителна роля в битката при Левктра, но е напълно унищожен в битката при Херонея през 338 пр.н.е.. Причините за създаването на Свещения отряд са , че приятелите се сражават по-яростно и по-сплотено, всеки на своята страна, пазейки гърба на другаря си за разлика от противника. Според Плутарх (в животописа на Пелопид), вдъхновението за формирането на отряда идва от Платоновия "Пир", където персонажът Федър отбелязва:

    Така че, ако би имало някакво средство да се създаде град или войска от влюбени и любимите им, те биха ги управлявали отлично, избягвайки всичко грозно и съревновавайки се в това помежду си. И ако биха воювали с други, такива хора, макар и малко на брой, биха излезли победители, така да се каже над всички. Един влюбен мъж би приел далеч по-малко да бъде видян от любимото си момче, било че напуща бойния ред, било че захвърля оръжието, отколкото от всеки друг, и би педпочел пред това стократна смърт. А пък да изостави любимеца си или да не му помогне, когато се намира в опаснос

    #2
    Не съм на 100% сигурен, но мисля, че някъде бях чел, че двойките били обвързани с клетва - да не надживееш партньора си... Затова загиват всички.
    Но в ония времена хомосексуализма в армиите надали е правил особенно впечатление на някой
    Между другото съм останал с убеждението, че " Свещенния батальон" на Тива е бил по-многоброен от 300 души... но може и да бъркам.
    Last edited by Сун Дзъ; 02-08-2011, 16:59.

    Comment


      #3
      )) Добре,че го няма това в днешните армии хахаха...

      Comment


        #4
        schalakov написа Виж мнение
        )) Добре,че го няма това в днешните армии хахаха...
        Може би при някой "съседи" и да го има все още ... Майтап

        Но така като сме се разговорили за древна Тива, може ли някой да разясни или сподели мнение - с какво качество/ качества тиванската армия е станала легендарна в древността ( освен тиванската фаланга разбира се ) и с какво е приличала или се е различавала от армията на Атина например ?
        Това наистина ще е интересно.
        Last edited by Сун Дзъ; 02-08-2011, 16:30. Причина: дописване

        Comment


          #5
          Аз доколкото си спомням този свещен отряд е унищожен след Херонея от Александър Македонски,след като Тива въстава срещу него.

          Comment


            #6
            Хайде малко по-сериозно! Тива няма как да въстане срещу Александър. По това време владетел на Македония е баща му Филип II. И една любопитна хипотеза за масовият гроб открит при лъвския монумент край Херонея:

            Thebans erected a granite lion around 300 BCE at the Sacred Band's burial site. Restored in the 20th Century, it still stands today. Despite Plutarch's claims that all three hundred of the Band's warriors died that day, the mass grave turned up only 254 skeletons, arranged in seven rows, when excavated in 1890. The fate of the missing forty-six Theban Sacred Banders remains unknown, although some later writers have posited that they were taken prisoner by Philip II.
            http://www.sacredband.com/Thebes

            Comment


              #7
              Айде някой ако знае,да разкаже какъв е бил този отряд??Какво го е отличавало както казаха по-горе...?

              Comment


                #8
                Казват че са били силни защото са били двойки войницие.Досега не съм се срещал нещо по-различно.

                Comment


                  #9
                  Със слизането от сцената на Епаминонд тиванците се връщат към тяхната традиционна отбранителна политика и за няколко година Атина ги измества от върха на елинската политическа система. Нито един елински полис отново не свежда Беотия до подчинението, в което тя е била по времето на спартанската хегемония, но тиванското влияние увяхва бързо в другите краища на Елада. При битката при Херонея през 338 пр.н.е. обединенните сили на Тива и Атина са разгромени от армията на Филип Македонски и е сложен краят на тиванската независимост. Три години по-късно, насърчени от лъжлив слух, че Александър Велики е убит, тиванците въстават; Александър смазва въстанието, след което разрушава града, избива или поробва жителите. Така 27 години след смъртта на Епаминонд Тива е заличена от лицето на Земята, нейната 1 000-годишна история завършва в рамките на няколко години

                  Comment


                    #10
                    На младини Филип II живее известно време в Тива. И може би от там "открадва" тактиката на прочутата в античността тиванска фаланга, за да я доразвие и я превърне в най-смъртоносното оръжие на древността - македонската фаланга.
                    За македонската фаланга се знае много, но за тиванската...? Някакви подробности ?

                    Comment


                      #11
                      Γοργίδας? (Горгид!?) Никой ли няма да спомене? Нека да запазим Бойна слава като образовано място, оазис на информираността, крепост на науката, храм на знанието...А Пелопид? А поне, Плутарх? Или няма как? Искате да знаете. Ами, потърсете! Пък, споделете! До сега, така правехме.

                      Comment


                        #12
                        Малко се знае за тиванската фаланга...но наистина македонската е развита от Филип след престоя му в Тива.

                        Comment


                          #13
                          von Danitz написа Виж мнение
                          Γοργίδας? (Горгид!?) Никой ли няма да спомене? Нека да запазим Бойна слава като образовано място, оазис на информираността, крепост на науката, храм на знанието... А Пелопид? А поне Плутарх? Или няма как? Искате да знаете. Ами потърсете! Пък споделете! Досега така правехме.
                          Перфект, та даже и плусквамперфект...
                          Луд на шарено се радва - цивилен блог

                          Comment


                            #14
                            Принципно няма тиванска фаланга, която да е по-различна от останалите като въоръжение или тренировка. Епаминонд печели двете си големи победи - Левкра 371 пр.н.е. и Мантинея 362 пр.н.е. благодарение на умелото водене на войската си, а не толкова на Свещенния отряд. Нововъведението, което прави е усилване на лявото (вместо традиционното дясно) крило и подреждане на фалангата в дълбочина 50 реда, което е 6-7 пъти повече от нормално приетото. Използвайки свръх-усилената фаланга по направление на главния удар, той успява да разкъса редиците на спартанците и да ги разгроми. Свещенният отряд, воден от Пелопид пази фланга на усилената фаланга, но основната сила е този човешки валяк, който буквално минава през противниците.
                            Македонската фаланга, която после организира Филип II е доста различна, макар и вдъхновена от идеите на Епаминонд. Дълбочината й е "само" 15 реда, т.е. тя е много по-маневрена част, като все пак се запазва силата на удара. Филип повече се повлиява от косото подреждане на силите и съсредоточването на усилията в определена точка.
                            Какво зората? Ние сме Урук-хай — не спираме да се бием ни денем, ни нощем... Какво зората?

                            Comment


                              #15
                              Епаминонд прави това, което ще правят в бъдеще хиляди пълководци, или поне ще се опитват. Включително и в двете световни войни.
                              Концентрира силата си в дълбочина, нанасяйки удар по най-слабото място на противника.
                              Пробива отбранителната линия, вкарва свежи резерви (тиванския свещен отряд) в главното направление на атаката
                              и така печели сражението.
                              Леле, колко просто изглежда всичко след 2000 години. Всеки би се сетил, а?

                              Comment

                              Working...
                              X