Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Римски войници в днешна Англия

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Римски войници в днешна Англия

    Здравейте,
    Преди време прочетох в Интернет за интересна находка: Археолози в Англия открили надгробна плоча от времето на Римската Империя на която пишело,че тук почива пьлководец предвождал 500 войници от днешните земи на Бьлгария. Това е пьрвия писмен документ за гражданин на днешна Англия.Голям процент от крьвта на "кореняците" Англичани била като на много Бьлгари.В статията се шегуваха, че те са наши братовчеди.
    Някой може ли да ми каже нещо повече за това или кьде да го потьрся в Интернет?
    Благодаря Ви!

    #2
    Google Принципно няма нищо учудващо.
    A strong toun Rodez hit is,
    The Castell is strong and fair I wis...


    блог за средновековна балканска история

    Comment


      #3
      Практика било в провинциите да стануват подразделения от други територии. Например набраните в Тракия помощни войски отивали в Сирия или Британия. За разквартируване в Тракия пък се настанявали главно германски помощни части. Идеята била войските да са чужди на населението, за да не му симпатизират по време на бунт.
      Ето и списък с помощни части в Британия. Почваш с тракийските и цъкаш нататък:
      We talk about Roman History and related news about the roman empire. Non-profit organization.

      Разбира се това няма нищо общо с българите.
      sigpic

      Comment


        #4
        Когато легионите на Клавдий завладяват по-голямата част от Британия около средата на I век, войниците са удивени от " примитивното и бедно население, обитаващо този окаян остров ".

        Природните ресурси обаче, а и някои политически съображения карат римляните да останат за дълго там. Някои легионери така и не могат да се примирят с това и като последен вариант да се махнат са отрязвали палеца на дясната си ръка, за да не могат да държат меч.

        Не, нямаме нищо общо с държавата на подпийналия Чърчил. Веднъж да ни провърви и на нас...
        Подобно на две преследвани диви животни, те продължаваха да вървят покрай пропастите, където по-силният водеше по-слабия към бесилка или благоденствие

        Comment


          #5
          Това за отрязаният пръст е най-голямата простотия на тема легионери, която съм чел!!!
          Драги, малко се поинтересувай ккаво е представлявал легионът като дух и съпричастност, същевременно как са се наказвали самонараняванията за да предлагаш подобни глупости!

          Comment


            #6
            Разбира се, че има документирани такива случаи - не само в Британия, а и в пограничните райони на Северна Африка. Духът на легиона е ясен, но не за това става въпрос тук.

            Ако познаваше по-добре човешката природа щеше да знаеш, че дори идеята за Рим много често е жертвана заради пари или лични амбиции. Къде е духът и съпричасността на елитните преторианци, когато след убийството на Пертинакс публично продават империята на Дидий Юлиан ?
            Подобно на две преследвани диви животни, те продължаваха да вървят покрай пропастите, където по-силният водеше по-слабия към бесилка или благоденствие

            Comment


              #7
              това е отговор на пубер, който си мисли, че като си на някое гадно място изхода е да офейкаш!
              и какво ще прави бившият легионер, който си е отрязал пръста...ако въобще избегне правосъдието..къде са заплатите, облагите, плячката...той едва ли ще иска да обработва земя и да е селянин

              Comment


                #8
                Наистина заплатата на войника по това време не е била голяма , но плячката от битки и грабежи е била сьществена.И в мирно време кой може да се опьлчи срещу вьорьжен войник , който си пожелае нещо?

                Comment


                  #9
                  въобще не е била малка на фона на простичкият селянин

                  Comment


                    #10
                    Ц. Въпросът е за Британия и римските войски в Британия. Ясно е, че легионите ще изпълняват задълженията си на острова и ще осигуряват властта на империята там.

                    Но няма сила през Античността, която да държи в трайно подчинение тези диви племена, които използват всеки възможен случай да създават безредици. Британия не прилича на никоя от останалите провинции и това е една от причините по-късно Рим да се изтегли най-напред от там под засилващият се натиск на варварите по всички граници.
                    Подобно на две преследвани диви животни, те продължаваха да вървят покрай пропастите, където по-силният водеше по-слабия към бесилка или благоденствие

                    Comment


                      #11
                      Римляните се изтеглят най-напред от Дакия през 272 г. Иначе Британия е изоставена сравнително късно - през 408 г. И то заради авантюрата на узурпатора Константин III, който прехвърля наличните войски в Галия, за да оспори властта на императора на Западната Римска империя - Хонорий.
                      sigpic

                      Comment

                      Working...
                      X