Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Изхвърляне на метателно копие?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Изхвърляне на метателно копие?

    Някой може ли да каже какви видове са метателните копия в древността и ранното средновековие? Има ли такива които не се хвърлят с ръка а се изстрелват посредством някакво приспособление? Имам предвид ръчно , нещо от типа на прашките?

    Мисля , че Страбон споменава някъде за копия при келтите , които "те мятали по далече от стрела с лък" - как е ставало това?

    #2
    Знам 2 метода. Единият е с "хвъргачка", или нещо подобно беше името на български. Това е една къса и яка пръчка с нещо като кука накрая. Хвъргачката се държи в дланта, куката се закача на края на копието, а самото копие се държи в задната си част с палеца и показалеца. След като се хвърли копието се доускорява с хвъргачката. Другия вариант е по-прост. Примка с "ухо" вързана на копието, като то се доускорява с показалеца сложен в ухото на примката.

    Още нещо: http://www.pishtov.com/Cold_steel/atlatl/atlatl.htm
    Last edited by tofo; 19-05-2009, 13:25.
    "Foolish people — when I say "foolish people" in this contemptuous way I mean people who entertain different opinions to mine. If there is one person I do despise more than another, it is the man who does not think exactly the same on all topics as I do." - Jerome K. Jerome

    Comment


      #3
      tofo написа Виж мнение
      Знам 2 метода. Единият е с "хвъргачка", или нещо подобно беше името на български. Това е една къса и яка пръчка с нещо като кука накрая. Хвъргачката се държи в дланта, куката се закача на края на копието, а самото копие се държи в задната си част с палеца и показалеца. След като се хвърли копието се доускорява с хвъргачката. Другия вариант е по-прост. Примка с "ухо" вързана на копието, като то се доускорява с показалеца сложен в ухото на примката.
      Благодаря! Може ли някъде да се намери схема или картинка на "хвъргачката" и/или начина на завързване на "ухо"-то?

      Comment


        #4
        копиехвъргачката с твърда основа е позната от палеолита до сега. Има я при аборигените, индианците и пр.:



        Ремъчната 'копиехвъргачка' била популярна в Древна Гърция при пелтастите.
        sigpic

        Comment

        Working...
        X