Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Шумерите

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Шумерите

    Здравейте!
    В момента странирам историческа книга за древен Вавилон. За илюстраците в нея, са ми нужни референси(рисунки или снимки) на облеклото, въоръжението, характерни елемнти от бита на шумерите, колесници, и най вече униформите(ако може да се нарече така) на войнците по това време.
    Тези неща сами нужни, за да може художника да вникне във времето и да ги нарисува качествено.
    Аз естествено поразтърсих в нета, но най често излизаха образите на вратата на Ищар.
    Отделно ме е страх, да не объркам датировката и да имаме неотговарящи на епохата картини
    Ще ви бъда благодарен, ако ми посочите места от където мога да видя и в последствие да дам на художника характерните елементи.
    За да датирам по точно времето в книгата се говори за Навуходоносор
    Last edited by ValBo; 25-07-2008, 23:52.
    Сънят е слаб заместител на кофеина!

    #2
    Шумерският войник е тежковъоръжен пешак, разполагащ с дълга пика, която насочва с две ръце. Той носи бронзов шлем, покрит е с дълго кожено или платнено наметало, както и с туника, осеяна с метални апликации, предпазва се зад голям правоъгълен щит. Войската се придвижва на подреден в сбит строй отреди, както е показано на "Стелата на ястребите" в Лувъра (Възпоменателна стела от ок.2450 г.пр.Хр.., намерена до гр.Гирсу - потърсия - ще ти излезе в нета. Изобразен е царят на Лагаш и сбитата му фаланга срещу Умма.) В строя копието се държи ниско и е насочено напред.
    Акадските монарси, точно обратното, са привърженици на леката пехота: щитът е изоставен, облеклото - олекотено; нападателни оръжия са брадвата, метателното копие и лъка. Войските нападат противника си в безредна тълпа. Чак в средата на II хил. пр.Хр. каситите и хуритите въвеждат бойната колесница. Във Вавилония такива отряди по-късно са наречени "шакрумаши" от предводителя им - шакрумаш (длъжност). Новата колесници вече е на 2, а не на 4 колела и е значително по-лека - не само гони противник както преди на мулета, а сега вече и атакува.
    По-късно при Ашурбанипал тая колесница е теглена от тройка коне, а на нея има 4-ма души - колесничар, стрелец с лък и двама щитоносци.

    Иначе за дрехите: в Месопотамия съществуват два основни вида цивилни дрехи. Първият представлява правоъгълник, изрязан от материя с дълги ресни, който обвива тялото, било под формата на права пола, оставяща голи раменете и ръцете, било на асиметричен шал, който оставя изцяло свободна дясната страна и покрива плътно лявата.Вземайки повод от гърците, днес този тип дрехи се наричат "каунакес".
    Вторият е туника с различна дължина, стегната в талията с колан, често надиплена.Тя се затваря отдясно като пола със застъпващи се краища, като тази й част е оформена с помощта на вертикален кенар, съставен от разделени на ивици ресни, завършващи с пискюли.Върху туниката царете обикновено носят шал от различна в сравнение с полата тъкан. От края на II хил. пр.Хр. става обичайната дреха на вавилонските и асирийските владетели.Правото наметало, отворено отпред, също намира своето разпространение.
    Облеклата не се различават само по суровината, от която са изтъкани, но също и по цветовете си. Най-скъпите и търсени дрехи са боядисваните в червено или украсените с многоцветна ивица.
    Жените носят тесни роби без ръкави с широки презрамки, които се кръстосват на гърба, а продължението им покрива раменете като шал, след което се спуска отпред доста ниско.
    Месопотамците носят и долни дрехи; извесни са ни препаски за слабините, а жените носят нещо като кюлоти.
    Дрехите на боговете са изпъстрени с инкрустации от злато и скъпоценни камъни. Носенето на перуки е честа практика във висшите съсловия, а и при боговете също.

    Glasner, Jean-Jacques, LA MESOPOTAMIE, La Belles Lettres, P.,2002
    Колко бързо изчезва всичко — и самите тела във вселената и споменът за тях във вечността. Каква е природата на всичко сетивно и особено на онова, което ни примамва с удоволствие, плаши с мъка или заслепява тщеславието на хората с празната си външност. Колко евтино, презряно, нечисто и изложено на гибел е то в оценката на умствената способност.

    МАРК АВРЕЛИЙ, "Към себе си", II, 12

    Comment


      #3
      [QUOTE=Dobromir Rusev;223279]Шумерският войник е тежковъоръжен пешак, разполагащ с дълга пика, която насочва с две ръце. Той носи бронзов шлем, покрит е с дълго кожено или платнено наметало, както и с ....

      Не обърквайте човека! Той пита за Шумерска култура, а не за Акадска! Има доста разлика в ранното 2-ро хилядолетие пр.Хр. Лагаш пък е съвсем отделно царство.

      Comment


        #4
        Хм...не се ли бърка сам? Книга за Вавилон, шумерски войници

        За шумерите: http://upload.wikimedia.org/wikipedi...f_Ur_-_War.jpg



        За които му трябва - по същия начин. Може да има някъде реконструкции, ама не съм срещнал.

        Comment


          #5
          Аз самия не знам за какво точно да питам
          Книгата е леко псевдоисторически роман. В нея се говори за Навуходоносор и вавилонски войници. Споменават се и други познати герои от една 2000 годишна книга. Не че ми харесва, но не аз поръчвам музиката..
          Понеже никак не познавам историята на Вавилон и околностите, се зарових в Гугъл. А там греда - под питане за Навуходоносор само читати от Библията излизат и снимки от Набуко.
          Последната е хубава опера, но не ми върши работа.
          И понеже излизат и вратата на Ищар, и други писания - с моите слаби исторически познания навързах Вавилон и Навуходоносор с Шумерите. Мислех, че съм познал, но явно още съм в грешка
          Та ще ви помоля да не псувате много чайника (т.е. мен) и да ме поориентирате в обстановката
          Благодаря ви предварително!
          Сънят е слаб заместител на кофеина!

          Comment


            #6
            Верно, че освен вратата на Ищар друго почти няма.
            Някакви илюстрации - на втора картинка: вавилонци обсаждат Тир, последна - Навуходоносор;
            а тук - виж последните три картинки - предпоследаната е дреха на богиня, другите две - "народни", тъй като гледам - мъжки.
            "Мисля, че видът на изпотени мъже им въздействаше." - дан Глокта

            Comment


              #7
              В никакъв слючай не ползвай картинките от pnp5q - те са пълно фентъзи.


              thorn

              Средновековните църкви в България

              Comment


                #8
                ValBo написа Виж мнение
                Аз самия не знам за какво точно да питам
                Книгата е леко псевдоисторически роман. В нея се говори за Навуходоносор и вавилонски войници. Споменават се и други познати герои от една 2000 годишна книга. Не че ми харесва, но не аз поръчвам музиката..
                Понеже никак не познавам историята на Вавилон и околностите, се зарових в Гугъл. А там греда - под питане за Навуходоносор само читати от Библията излизат и снимки от Набуко.
                Последната е хубава опера, но не ми върши работа.
                И понеже излизат и вратата на Ищар, и други писания - с моите слаби исторически познания навързах Вавилон и Навуходоносор с Шумерите. Мислех, че съм познал, но явно още съм в грешка
                Та ще ви помоля да не псувате много чайника (т.е. мен) и да ме поориентирате в обстановката
                Благодаря ви предварително!
                Леко объркваш хората
                Навуходоносор II е късен цар от 605 - 562 г.пр.Хр. Тогава въоръжението е съвсем същото както и на Асирийската армия - приблизително е времето на Ашур-убалит II, ако не се лъжа. Спокойно можеш да гледаш всичко свързано с Асирия, защото за тях има много материал. Има обаче едно оръжие, което се задържа по-дълго на въоръжение във Вавилон, а по това време в Асирия вече е почти изчезнало - това е, така наречения "Симитар" Symitar, Sappara или Khopesh, като последното е египетското му име. Виж файла долу. Това оръжие не е най-древното, но е най-дълго използваното в историята на въоръжението. Описано е при шумерите и последно, а може би и до днес, може да се види в Судан.

                Comment


                  #9
                  Не кой знае какво, но може да даде някаква идея и насоки на художника:
                  Колко бързо изчезва всичко — и самите тела във вселената и споменът за тях във вечността. Каква е природата на всичко сетивно и особено на онова, което ни примамва с удоволствие, плаши с мъка или заслепява тщеславието на хората с празната си външност. Колко евтино, презряно, нечисто и изложено на гибел е то в оценката на умствената способност.

                  МАРК АВРЕЛИЙ, "Към себе си", II, 12

                  Comment


                    #10
                    Горната колесница е много различна от шумерските, които дадох по-горе. Тя е лека двуколесна и колелата са със спици. Това са нововъведения, донесени през 15 в.пр.н.е. с нашествията в Месопотамия от север на индоевропейски народи. Дотогава са използвали тежки четириколесни с плътни колела (като на "Флагът от Ур").

                    Comment


                      #11
                      Търси оспрейки за древния изток или Оружие Древнего востока на Горелик. Аз я имам, но не у мен. И остави на мира шумерите, защото Навуходоносор е от друга епоха.


                      thorn

                      Средновековните църкви в България

                      Comment

                      Working...
                      X