Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Въпрос Ехнатон

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Въпрос Ехнатон

    Преди няколко дни засякох филмче по NG, за съжаление хванах само откъси от него, но останах с впечатление, че са открили гробницата и мумията на Ехнатон. Някой да знае нещо повече?


    thorn

    Средновековните църкви в България

    #2
    Тя е открита още през 1907 ако не се лъжа.

    Comment


      #3
      Да де , но май ставаше дума за идентификация


      thorn

      Средновековните църкви в България

      Comment


        #4
        Виж в "Богове гробници и учени" Там трябва да пише нещо. Имаше и една книга, "Убийството на Тутанкамон", не казвам, че е връх на достоверността, но там пишеше, че в чужда гробница, май в тази на жената на Аменхотеп ²²² Тейе е намерен саркофаг. Името на мъртвия е изчегъртано навсякъде. Това е едно от най-големите наказания в Египет. Този, чието име е забравено, неизвестно или забранено, изчезва в паметта на хората сякаш той никога не е съществувал. На едно място обаче името не е изчегъртано добре и нашите приятели американските учени откриват, че са открили Ехнатон.

        Ето откъс от Зенон Косидовски "Когато слънцето беше бог".


        РАЗБУНТУВАНИЯТ ФАРАОН И ЖРЕЦИТЕ ОТМЪСТИТЕЛИ

        В 1907 американският археолог Теодор Дейвис откри в Долината на царете някакна запечатана гробница. От зазидания вход навътре в скалите водеше наклонен коридор, засипан с различни материали. На върха на огромна, стигаща почти до тавана купчина развалини лежеше отворен празен саркофаг от кедрово дърво, от който личеше, че в него някога бил положен трупът на царица Тейе - жена на Аменхотеп ²²².
        След отстрани препятствието Дейвис се озова в гробна стая. Пред очите му се разкри удивителна глудка. Върху поставка която бе почти напълно изгнила лежеше ковчег във формата на човешка фигура - блестящ на светлината на фенера с богатата си украса от златни листа, полублагородни камъни и пъстри стъкълца. Под отместения капак се показа изтлял череп па мумия. Останките на починалия египтянин бяха покрити с тънка златна ламарина а на челото му блестеше царската емблема от ковано злато. В единия ъгъл на гробната стая в полумрака се виждаха 4 албаносови вази съдържащи вътрешните органи на покойника.
        Като разгледа йероглифните надписи по ковчега Дейвис попадна на едно загадъчно явление несрещано досега в египтологията.
        Всички места в надписите където трябваще да бъде написано името на покойника, бяха изчовъркани с остър инструмент. Както обикновено, обвитата със превръзки мумия бе опасана с тънки златни ивици, на които беше гравирана молитва на бога на слънцето. Обаче и тук името на покойника беше изтръгнато по такъв начин сякаш е било изрязано с ножици и се виждаше овален отвор. Всичко това говореше че някой упорито е държал името на покойника да бъде заличено от паметта на потомците.
        Чак след като бе употребено увеличително стъкло на едно не дотам старателно изчегъртано място можа да бъде прочетено името на фараона - Ехнатон. И тогава пред Дейвис се появиха няколко въпроса на които трябваше да намери убедителен отговор, за да обядни тайната на странната гробница. Кой фактически лежеше в този ковчег: царица Тейе собственица на гробницата или фараон Ехнатон?
        Ако бе фараонът в такъв случай какво е станало с мумията на царицата и защо саркофагът е бил извлечен в коридора и изобщо какво се криеше зад това странно преместаве на царските останки.
        За да получи поне частичен отговор Дейвис изпрати мумията в Египетския музей в кайро за да я проучи проф. Елиът Смит един от най-големите специалисти в тази област.
        Дейвис беше по-скоро склонен да приеме възгледа, че това е трупът на царица Тейе който по неизвестни причини бил погребан в ковчега принадлежал първоначално на сина й Ехнатон. В този случай фактът, че името бе премахнато би бил напълно обясним. Затова Дейвис се изненада извънредно много като прочете писмото на проф. Смит в което се казваше:
        "Сигурен ли сте че сте ми изпратил мумия от гробницата на царица Тейе? Защото вместо труп на стара жена аз получих за проучване мумия на млад мъж. навярно е станало недоразумение."
        По-нататък в писмото си професорът съобщаваше, че покойникът бил на 30 години и че необикновено удълженият му тил говорел, че бил страдал от епилепсия.
        Значи все пак мумията бе на Ехнатон! Той бил един от най-интересните, най-обаятелни фараони .......(......).......
        Благодарение на написаната на клинобразно писмо дипломатическа копеспонденция намерена в развалините на неговата резиденция близо до Ел Амарна. (Докато ровела в пясъците една стара жена живееща в близко село чието име не помня открила плочиците от целия архив на Ахетатон)

        Звучи като преразказ на поредния Дискавъри мастърпийс, но това е положението.

        Comment


          #5
          TNX. Отдавна не съм чел любимите книжки от детството.


          thorn

          Средновековните църкви в България

          Comment


            #6
            Следя всички филми по тези телевизии и до сега не съм срещала да е открито със сигурност тялото на Ехнатон. Първо е погребан в Амарна, а се предполага, това точно си го спомням, че тялото е пренесено по-късно в Долината на царете, заедно с това на Нефертити. Нали цялата работа е да се открие Нефертити. Включително една египтоложка твърди, че го е открила, но тази теория вече не я дават За татко му знам, че са го намерили, но за самия Ехнатон - не. Пък ако са давали филм по NG на тази тема и съм го пропуснала...жалко за мен!

            Comment


              #7
              Изпуснал съм всичко, което съм успял по NG. Предпочитам да заложа на добрите стари и скучни книжки.

              Пази боже да срещнеш тялото на Ехнатон без предупреждение.

              Comment


                #8
                Ехнатон верно далеч не е бил красавец...Мисля, че в училище още ни преподаваха, че Ехнатон зарязал идеалистичния стил, в който били изобразявани другите фараони и предпочел да го рисуват и скулптурират такъв, какъвто е:

                A strong toun Rodez hit is,
                The Castell is strong and fair I wis...


                блог за средновековна балканска история

                Comment


                  #9
                  Което, както се смята от някои, се дължи на болест. Ето как реализмът и гротеската , животът и изкуството - се сливат.

                  Comment


                    #10
                    Не е бил красавец, защото е страдал от синдрома на Марфан-генетично предавана болест.
                    "...WE WILL EITHER FIND A WAY OR MAKE A NEW ONE..."
                    HANNIBAL BARKA 217 B.C.

                    Comment


                      #11
                      Според друга хипотеза е бил болен от Синдром на Фрьолих.
                      А от синдром на Марфан са страдали още Ейбрахам Линкълн и може би Николо Паганини. Те са били с необикновено дълги пръсти и характерни удължени лица.

                      "oderint, dvm metvant" (Caivs Cæsar Avgvstvs Germanicvs)
                      It's so easy to be wise. Just think of something stupid to say - and then don't say it.

                      Comment

                      Working...
                      X