Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Разлика между тракийска, гръцка и римска керамика

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Разлика между тракийска, гръцка и римска керамика

    Може ли някой да каже има ли разлика между тракийската, гръцката и римската керамика като начин на изработка и като форми /изключвам рисуваната червено-черна керамика, за която всички знаят, че е гръцка/?
    Характерно ли е за някоя от по-горните керамики изобразяването на знаци и символи? Ако знаете, дайте някой линк на български. Предварително благодаря!
    чл. 39 /1/ Всеки има право да изразява мнение и да го разпространява - писмено или устно, чрез звук, изображение или по друг начин...
    /Из Конституцията на Република България/

    #2
    Не съм спец точно по този период, ама ми се струва прекалено общо зададен въпроса :nut: .
    A strong toun Rodez hit is,
    The Castell is strong and fair I wis...


    блог за средновековна балканска история

    Comment


      #3
      LiquamenA написа
      Чл. 39. (1) Всеки има право да изразява мнение и да го разпространява чрез слово - писмено или устно, чрез звук, изображение или по друг начин.
      /от Конституцията на Република България/

      Даааа, но за съжаление нашата мила конституция не казва нищо по въпроса за задължението ни поне малко да помислим преди да разпространим мнението си. Жалко.
      Иначе по темата: ами за коя по-точно гръцка керамика става въпрос? за тази от Микенския период(1600 to 1100 B.C), Геометричния период(около 8 век В.С.), Архаичния период (700-500 В.С.), Класическия(който започва в 5 век В.С.) или Хеленистичния период(след идването на Александър). Понеже разликите в самата гръцка керамика са значителни. Същото се отнася и за Рим. Това е империя която съществува 1 000 години, без да броим Византия. И въпреки, че основните влияния са от Етрусите(първоначално) и от Класическа и Хеленистична Гърция, влияние също така оказват Египет, Източното средиземноморие, Персия, Индия и дори Келтите. За тракийската керамика наличните данни са по-малко, но съм сигурен, че и там е имало разнообразие. Така, че да се пита каква е разликата между тракийска, гръцка и римска керамика е, меко казано, неуместно. Според мен, разбира се. Както вече разбрахме конституцията дава правото на всякакви мнения.

      С уважение,

      Иво Станоев
      "Никой народ не е бил победен в собствените си учебници" - Will Durant - американски историк и философ

      Comment


        #4
        Абе ключето и това е. :tup:
        A strong toun Rodez hit is,
        The Castell is strong and fair I wis...


        блог за средновековна балканска история

        Comment


          #5
          Иво.Станоев написа
          конституцията дава правото на всякакви мнения.
          Правилника на частния клуб за исторически дискусии "Бойна Слава" обаче не дава.
          albireo написа
          ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

          Comment

          Working...
          X