Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Палеолит news

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #92
    А от друга страна хипотезата за "австралийската връзка" също е някакъв малък ужас. В скептицизма си може малко да съм повлиян и от Тур Хейердал, но аборигените със сигурност са били некадърни мореплаватели, когато ги откриват първите холандци и англичани. Как тогава са преодолели огромната шир на Тихия океан?
    A strong toun Rodez hit is,
    The Castell is strong and fair I wis...


    блог за средновековна балканска история

    Comment


      #93
      При мен този аспект също стои като голяма въпросителна и не мога да си отговоря. Има някаква хипотеза, че са скачали от остров на остров покрай бреговете на Антарктида, но засега не съм попаднал на по-подробен анализ. Не мога да намера и карта на оня район през ледниковия период.

      При всички положения ми се струва крайно екзотично да преплуват 10 000 км на изгнили дънери.

      Comment


        #94
        трябва да имаме предвид и по-ниското ниво на океаните, заради ледниковия период.
        sigpic

        Comment


          #95
          Както и да се върти палеогеографията в района, има поне един преход над 1000 км през океана (Macquarie Island - Young Island). Аз не мисля, че по онова време е било по-лесно да се преплуват 1000 км в кучия студ, отколкото 10 000 км топли води. Да не говорим, че после следват няколко хиляди километра ледена пустиня.

          И ОК, да речем, че жилавите аборигени се преборят на някакви салове с ледения океан и стигнат до Антарктика. Оттам тръгват по брега и след няколкомесечна тюленова диета се озовават под нос Хорн. Пита се в задачата с какво се придвижват на север през най-бурния район на планетата?

          Подозирам, че обяснението е някакво съвсем просто и очебийно, но засега тотално ми убягва.

          Comment


            #96
            Хъм, не съм много запознат, но полинезийците нали успяват да се разселят кажи-речи из целия Тих океан (по-точно, из островите) и за целта използват доста първобитни от технологична гледна точка средства? Да не говорим, че определено има момент, когато нивото на океана е много по-ниско и точно тогава се предполага да е станало заселването на Австралия.

            Comment


              #97
              Guy de Mont Ferrand написа Виж мнение
              А от друга страна хипотезата за "австралийската връзка" също е някакъв малък ужас. В скептицизма си може малко да съм повлиян и от Тур Хейердал, но аборигените със сигурност са били некадърни мореплаватели, когато ги откриват първите холандци и англичани. Как тогава са преодолели огромната шир на Тихия океан?
              gollum; написа
              Хъм, не съм много запознат, но полинезийците нали успяват да се разселят кажи-речи из целия Тих океан (по-точно, из островите) и за целта използват доста първобитни от технологична гледна точка средства? Да не говорим, че определено има момент, когато нивото на океана е много по-ниско и точно тогава се предполага да е станало заселването на Австралия.
              Реално има теории за деградация на познанията - пример за това са маорите заселили се в Нова Зеландия при които мореплаването е било на доста по-ниско ниво спрямо другите полинезийци. Аналогично можем да приемем че при заселване на америка през Тихия океан - след заселването на крайбрежието познанията им са деволюирали.
              Между другото са открити следи от поселища(къща) на маите в целият карибски басейн (предполагаеми търговски пунктове).
              Въпросът според мен е ако е имало 2 вълни на заселване през Беринговият проток и през тихият океан защо в митовете на полинезийците не се срещат хора-джуджета, таласъми или нещо подобно, да не говорим че остава открит въпросът откъде са го прекосили както и липсата на поне каменни оръдия на труда предшестващи полинезийците.
              P.S. Тези от митовете на маорите учените са установили че са били хора подобни на аборигените в Австралия.
              P.P.S. Ако заселването е станало през тихият океан то пак може да е следствие на заблудени алеутски-чукотски лодки отишли твърде на юго-изток, забравих къде бях чел че преди студената война някои пленема са живеели в русия, а са зимували в америка(или беше обратното).

              Comment


                #98
                gollum написа Виж мнение
                Хъм, не съм много запознат, но полинезийците нали успяват да се разселят кажи-речи из целия Тих океан (по-точно, из островите) и за целта използват доста първобитни от технологична гледна точка средства? Да не говорим, че определено има момент, когато нивото на океана е много по-ниско и точно тогава се предполага да е станало заселването на Австралия.
                Мнее, напротив, полинезийците използват доста добри "средства" като например първите катамарани и огромни канута с отлични плавателни качества. Те са си били доста напред с материала в сравнение с аборигените, затова има и техни колонии напр. в Нова Гвинея, но не и папуаски в Хаваите или Нова Зеландия
                A strong toun Rodez hit is,
                The Castell is strong and fair I wis...


                блог за средновековна балканска история

                Comment


                  #99
                  Мореплаването в района се развива горе-долу така:
                  Преди 40 000 години хората достигат границата Сунда/Сахул. Преодоляват 70+ км океан и заселват Австралия.
                  Преди 20 000 години обитателите на Нова Гвинея преодоляват 180 км океан и заселват о. Манус.
                  Това са палеолитни култури - вероятно не могат сами да палят огън, имат съвсем примитивни сечива.
                  Именно за тях се предполага, че към края на LGM колонизират Южна Америка.

                  Много по-късно, някъде след VII хил. пр. Хр. от Южен Китай плъзват бъдещите полинезийци - неолитна култура с огън, сечива, вероятно домашни животни и т.н.
                  През следващите седем хиляди години овладяват островите без особени подвизи.
                  Някъде към IV-V в. заселват Великденския остров след 2000+ км океан.
                  Около X в. вероятно стигат Южна Америка след още 3500 км океан.

                  От тази гледна точка наистина е трудно да се сравняват двете групи преселници.

                  Comment


                    Най-старите (досега) останки от Homo sapiens в Австралия са открити
                    край пресъхналото езеро Мънго и според различните методи на датиране са
                    между 40000-62000 години.



                    На същото езеро са открити вкаменени следи от праисторически ловци преследващи дивеч. Любопитно е, че скоростта им е била съвсем малко по ниска от тази на Юсеин Болт, като се има в предвид че ловците са бягали
                    боси в кал, а не на писта.

                    Comment


                      Кухулин написа Виж мнение
                      Преди 40 000 години хората достигат границата Сунда/Сахул.
                      Francis Drake написа Виж мнение
                      Най-старите (досега) останки от Homo sapiens в Австралия са открити
                      край пресъхналото езеро Мънго и според различните методи на датиране са
                      между 40000-62000 години.
                      Гледам, че оня ден са дръпнали долната граница на 50 000 години:
                      Ancient New Guinea settlers headed for the hills



                      Да се чуди човек как с тоя камънак са дялали лодки за открито море

                      Comment


                        Да се чуди човек как с тоя камънак са дялали лодки за открито море
                        Имали са много време, за да станат много умели и изобретателни с малкото, с което са разполагали .

                        Благодаря за разясненията за полинезийците. Все пак си мисля, че твърде често подценяваме възможностите на далечните си предци да правят буквално чудеса с това, с което са разполагали.

                        Comment


                          Кухулин, самият факт, че полинезийците са заселили всички малки островчета, пръснати в огромната шир на най-големия океан на планетата е невероятен подвиг, не мислиш ли?

                          Всъщност според мен те не са за тази тема. Кухулин правилно отбеляза, че те са по-скоро неолитна култура и излизат от палеолита по всякакви параграфи.
                          A strong toun Rodez hit is,
                          The Castell is strong and fair I wis...


                          блог за средновековна балканска история

                          Comment


                            Останки на Homo sapiens или Homo floresiensis от преди 67 000 години открити на остров Лусон провинция Кагаян.

                            http://www.china.org.cn/world/2010-0...t_20641848.htm

                            Comment


                              Неандерталците полагали изключителни грижи за болните си - отглеждали дете с вродена мозъчна малформация над пет години, а сляп мъж с деформирана ръка и крак - около двадесет години. (линк)

                              Comment

                              Working...
                              X