Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Пеласгите - мистериозния родоначалник?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #16
    Намерих от сп."Вселена, наука и техника" една "творба" за произхода на шумерите, на която би завидял П.Добрев. Четейки я като дявола Библията, попаднах на следното:
    "Пеласгите са потомци на митичния Пеласг, син на Зевс, роден в Аркадия. Историческа хроника за борбата за власт в края на ²V хил.пр.н.е. в Горен Египет отбелязва спора между двамата братя близнаци Египт и Данай, които са пеласги. Победител излиза Египт и Данай е принуден заедно с привържениците си да напусне Египет в посока Либия. Те се заселват в Западна Мала Азия, а по-късно поемат към североизточната част на Пелопонес."
    Някой може ли да хвърли повече светлина върху "Пеласг, син на Зевс" и историческата хроника?
    "Мисля, че видът на изпотени мъже им въздействаше." - дан Глокта

    Comment


      #17
      Пеласг, син на Зевс си е от гръцката митология. "Историческата хроника" е фантазия на автора. Нямя египетски източници споменаващи тези лица.


      thorn

      Средновековните църкви в България

      Comment


        #18
        transformator написа Виж мнение
        Боже, колко лудост има по тоя свят, Боже! И откъде изровиха пеласгийския език, откъде решиха, че е индоевропейски, че даже установиха и прилика със старобългарския? В старогръцки от пеласгите са останали, образно казано, три думи на кръст, при това с доволно количество фонетични промени по тях. Ако приемем теорията, че древните минойци и етруските са част от изконното средиземноморско население, част от което са били и пеласгите, то значи тия въпросните "титани на мисълта" трябва да са разчели линеар А, или да са разгадали етруския език, за да говорят каквото и да било за пеласгийския език. Но за нещастие пред някои хора тия номера минават...
        Не знам дали е лудост това ,но явно се разпространява.В един рускоезичен сайт лезгинец от Дагестан имаше ник Пелазг и аз го попитах какво означава за него и той ми отвърна,че част от пелазгите се преселили от Балканския п-ов на Кавказ 5-6 в пр.н.е и се трансформирали от пе-лазги в лезги тоест лезгинци.Това го пишело в История лезгинов
        от Яралиев.За съжаление в интернет го няма това писание и така и не можах да разбера какво пише там.
        Last edited by Пандора; 08-04-2010, 21:20.
        Нартиада

        Comment


          #19
          Цитирам IMPERATOR CÆSAR AVGVSTVS-"... и заедно с тях Ахил, синът на Пелей... водейки войска от хуни-българи-мирмидонци...
          А Пирехми водеше пеонците, сиреч българите, от река Аксиос, сиреч Вардара... Хроми и Еном командваха всички мизи...
          А пеонци са българите. Не вярвай на глупците да смяташ, че пеонците са различни от тях. Те смятат, че Аксиос е различен от Вардара...” (Йоан Цеца)

          “... Ахил заминал заедно с Атридите, като водел своя собствена войска от три хиляди души, наричани тогава мирмидонци, а сега българи...” (Йоан Малала)"
          Тези неща какви са,че ми звучат странно,много странно!?!?!?!?!

          Comment


            #20
            Тези неща какви са,че ми звучат странно,много странно!?!?!?!?!
            Зависи. Без да разбирам кой знае колко от този период (това и така е ясно на всички) има едно твърде често срещано явление, което лесно може да обясни много такива "странности": прехвърляне на едни названия върху други или на архаични (но традиционни) имена на местности върху названия за етнически групи, които ги обитават в конкретния момент или пък на архаични етноними върху по нови.
            Да речем, на мястото наричано "някога" А, пак "някога" (т.е. възлизане към устната традиция) са живели племената Б. В даден по-късен момент (когато се пише конкретният текст) там вече живеят други племена, които си имат собствено название В и много е възможно да употребяват и собствени етномими за мястото, котео обитават, примерно Г. Но за традицията на пишещия това място е А, а хората, които го обитават се наричат Б и затова той смесва едното с другото и говори за А и Б. Но ако са му известни и техните етноними и топоними в някакъв "преведен" вариант (от "варварски" на "цивилизован" език), то от време на време ще използва и съответната форма на В и Г. Доста възможно е и да създаде някакъв етноним на базата на Б или Г.
            Така всичко се омешва в една каша, от която при невнимателен повърхностен прочит могат да се извадят какви ли не изводи.
            Та мисълта ми е, че когато човек се чуди над нещо подобно е добре да има предвид и възможността за такъв вариант и, във всеки случай, да не си прави изводи само на основата на споменавания в даден текст, без някаква друга допълнителна връзка (да речем, археологическа - нещо от материалната култура, което да може да се идентифицира и засече).

            Comment


              #21
              Разбирам,прав си.

              Comment


                #22
                gollum написа Виж мнение
                Зависи. Без да разбирам кой знае колко от този период (това и така е ясно на всички) има едно твърде често срещано явление, което лесно може да обясни много такива "странности": прехвърляне на едни названия върху други или на архаични (но традиционни) имена на местности върху названия за етнически групи, които ги обитават в конкретния момент или пък на архаични етноними върху по нови.
                ........
                Така всичко се омешва в една каша, от която при невнимателен повърхностен прочит могат да се извадят какви ли не изводи.
                Та мисълта ми е, че когато човек се чуди над нещо подобно е добре да има предвид и възможността за такъв вариант и, във всеки случай, да не си прави изводи само на основата на споменавания в даден текст, без някаква друга допълнителна връзка (да речем, археологическа - нещо от материалната култура, което да може да се идентифицира и засече).
                Това означава ли ,че пеони,тракийци напълно са изчезнали преди по тези места да се заселят славяни,българи и други разни племена?
                Защото в по-късни източници някои персонажи се назовават по етническа принадлежност- трак,гот,алан и т.н.
                А какво мислите за това:

                Страбон "География"
                XI,14,14.Передают также ,что некоторая часть энианов поселилась в Витии ,другая же -над армянами за горами Абом и Нибаром.Эти горы являются частями Тавра ,из них Аб находится поблизости от дороги ,идущей на Экбатаны мимо храма Бариды.По рассказам какие-то фракийцы ,так называемые "сара-пары" "отрубающие головы",поселились над Арменией по соседству с гураниями и мидянами ,это звероподобное ,неукротимое племя горцев ,сдирающих кожу с черепов и отрубающих головы ,так как это значит "сарапары

                Как трябва да се отнасяме към подобни податки - скептично или подлежат на проверка?
                Нартиада

                Comment


                  #23
                  Аз, както изрично посочих, не съм специалист по този период (само така, интересувам се на съвсем повърхностно ниво). Естествено, няма как да отговоря на такъв въпрос, особено по конкретен повод. Мисля си, че ще се намерят хора из форума, които могат да сторят това аргументирано. Позволих си поста, който коментирахте, за да отговоря на един въпрос и да посоча една принципна възможност, която следва да се има предвид (и която може да се забележи дори ако се вгледаме в собственото си ежедневие и навици в назоваването на себе си и другите).
                  Та, ако отговоря от моята съвсем нискостояща позиция, то аз смятам, че е много голяма рядкост "пълното изчезване" на дадено население от определена територия (макар че миграцията е съвсем определена вероятност). Но, виж, нещо друго е много по-често и възможно: културната асимилация. Дори и в традиционните общества, ако бъде унищожена или сериозно разрушена социалната структура, "варварството" (в прекия смисъл на тази дума) е на една крачка разстояние, а приобщаването към друга структура е още по-близо. И тогава кой, освен генетик със съответнитя инструментариум (и, да предположим, нужните му "чисти" проби) може да каже кой какъв е генетически (ако щете, етнически)? Виж, за материалната култура, а ледователно и за духовната, могат да се правят някакви по определени заключения, а и тя, когато стане дума за нашия интерес на този форум, е която е от значение.
                  Разбира се, всичко това е лично мнение.

                  Comment


                    #24
                    Пандора написа Виж мнение
                    Не знам дали е лудост това ,но явно се разпространява.В един рускоезичен сайт лезгинец от Дагестан имаше ник Пелазг и аз го попитах какво означава за него и той ми отвърна,че част от пелазгите се преселили от Балканския п-ов на Кавказ 5-6 в пр.н.е и се трансформирали от пе-лазги в лезги тоест лезгинци.Това го пишело в История лезгинов
                    от Яралиев.За съжаление в интернет го няма това писание и така и не можах да разбера какво пише там.
                    Объркал те е Лезгинците произхождат от асите. Тия са виновни за разбиването на хетската държава, създали бая проблеми на египтяните, покорили цел свет Между другото населили Сардиния, Сицилия и въобще не мога да изредя всичко. И пеласгите всъщност са едно от разклоненията на асите:

                    Некоторые божественные имена, принятые асами со временем изменились, исказились до неузнаваемости. Например, беласы стали пеласами (лезгинское слово пел – «холм, возвышенность» созвучно с Бел – именем бога), а еще позже – пеласгами. Пеласги жили на Балканах. Изначально Балканы назывались Белкан. Этот топоним нашел в своих историко-лингвистических исследованиях академик Капанянц. Белоканы в Азербайджане по нему тоже назывались Белкан. Однако Капанянц не смог этимологизировать этот топоним, т.е. найти его смысловое значение. По моему твердому убеждению Белкан (=Бел+кан) образовался от Бел – имя бога у древних лезгин и кан – названия древнего лезгинского племени. После греческих завоеваний часть пеласгов переселилась в Италию и там слились с другими лезгинскими племенами – асами, ванами, ратами, легами, другими асами, т.е. тирасами, ставшими уже этрусками и другими, ранее переселившимися туда из различных мест Малой и Передней Азии. Частью пеласги обосновались в Сицилии и на островах Пеласгоиды, названные их именем. Большая часть пеласгов, оставшаяся в Греции и на Эгейских островах смешались с греками, ассимилировались и стали греками.

                    Пеласги вошли в мировую историю как непревзойденные строители городов. Многочисленные древние города на Балканах, Эгейских островах, Италии, Сицилии, Малой Азии и других местах обязаны своим возникновением пеласгам.
                    Ей тва го чета в официалния им сайт. Носители на непреходни културни ценности, те практикуват и до днес лезгинка

                    Comment


                      #25
                      gollum написа:

                      то аз смятам, че е много голяма рядкост "пълното изчезване" на дадено население от определена територия (макар че миграцията е съвсем определена вероятност)
                      Аз също смятам така

                      Но, виж, нещо друго е много по-често и възможно: културната асимилация.
                      Да,разбира се това е така.Според мен обаче е възможно в средновековието някои местни родове да са запазили и държали на познанието за своя произход ,независимо,че вече са управлявани от други нови придошли такива.Например в Кавказ и Средна Азия все още е силна родовата психология и обществото има родова организация въпреки болшевизма,Сталин перестройката и други такива.Може би това зависи от психологическата нагласа и консерватизма на съответния народ.

                      SRH написа:

                      Лезгинците произхождат от асите. Тия са виновни за разбиването на хетската държава, създали бая проблеми на египтяните, покорили цел свет
                      Да,почти всички на Кавказ или голяма част от тях претендират ,че произхождат от асите или пък от аланите.Сега обаче се появява нова мода - автохтонността.Понеже аланите,подобно славяните и българите на Балканите са придошли.Ако ме разбирате какво искам да кажа.

                      Ей тва го чета в официалния им сайт
                      Благодаря за линка ,ще се поровя и там,белким нещо просветне.
                      Нартиада

                      Comment

                      Working...
                      X