княз Крылов написа
Съобщение
Collapse
No announcement yet.
Римската конституция
Collapse
X
-
-
Конституциите в древен Рим са били издадените заповеди на Императораю(не е същото както сега се влага в този термин)Закона на 12 таблици е първия писан закон на Рим.А колкото до Англия,че няма писана Конституция тяхната англо -саксонска система не е реципирала от римското право,както останалите западноевропейски държави,според моето лично мнение тяхната система на прецедент много прилича на зародиша на Римското право Т.е. правото което претора е оформял в своите решения!
Comment
-
Демокрация не е да правиш каквото си искаш, а да не правиш това, което не искаш.
请您死在地狱般的阵痛
[qing nin si zai di yu ban de zhen tong]
きさまはしんでくださいませんか
[kisamawa shinde kudasaimasenka]
Comment
-
Мда, нищо чудно всъщност - макар сигурно тай да не се е изразил правилно, но началото на Рим като империя идва преди появата на императорите - това вече е било обсъждано в една друга тема - в която и ти доста активно си участвал. Именно превръщането на римската република в многонационална империя създава предпоставки за изграждането на един доста универсален кодекс от закони и граждански взаимоотношения.Демокрация не е да правиш каквото си искаш, а да не правиш това, което не искаш.
请您死在地狱般的阵痛
[qing nin si zai di yu ban de zhen tong]
きさまはしんでくださいませんか
[kisamawa shinde kudasaimasenka]
Comment
-
Може би е добре mitaka да формулира по-ясно за какво точно става дума в тая тема и ако трябва да очертае конкретни хронологически граници преди да продължим да обсъждаме каквото и да било...
... За да не се налага да гадаем...
P. S. В тези сайтове има интересни неща!:tup:
"oderint, dvm metvant" (Caivs Cæsar Avgvstvs Germanicvs)
It's so easy to be wise. Just think of something stupid to say - and then don't say it.
Comment
-
Така стеснените граници са по-поносими. Ще има по-малко поправки. Иначе можеше да се наложи писането на две или три конституции.
P. S. Процедурен въпрос: Текстът ще бъде ли подложен на гласуване и при какво мнозинство ще се счита за приет?... и кои ще участват в гласуването?
"oderint, dvm metvant" (Caivs Cæsar Avgvstvs Germanicvs)
It's so easy to be wise. Just think of something stupid to say - and then don't say it.
Comment
-
за мен темата е леко безсмислена - както казах, всичко това е напълно "възстановено", а да се опише цялостното развитие на тази система от падението на царете до първия тримвират е доста обемист труд - който освен това може просто да се събере по части от вече същществуващите подобни материали в интернет - тоест чисто изследователски това е безполезен труд. ако обаче има конкретен въпрос който да интерисува митака, мисля че до голяма степен мога да му помогна, тъй като риспубликанският Рим е предмет на мое хобби.Демокрация не е да правиш каквото си искаш, а да не правиш това, което не искаш.
请您死在地狱般的阵痛
[qing nin si zai di yu ban de zhen tong]
きさまはしんでくださいませんか
[kisamawa shinde kudasaimasenka]
Comment
-
Аз съм малко лаик по римско-правните въпроси, та искам само да попитам: какво му е лошото на "Corpus Iuris Civilis" на Юстиниан? До колкото зная тая симпатична книжчица систематизира по един много прилежен начин цялото римско право.
Ако не друго, поне става за база за изграждане на Конституцията, с която с такъв плам сте се заели, уважаеми господа сенатори! Самият аз не смятам да участвам в това заседание, но все пак ще го следя с интерес.
Успех благородни патриции, народа разчита на вас!
Comment
-
Аз пък имам чувството, че по тая тема се пише само заради самото писане ...и като е тръгнало на философстване, ами тогава, уважаеми ..../бе зачудих се ...от Сената ли сте , или от Комициите сте, че да се обърна правилно към вас, но да кажем "квирити"/, дето сте тръгнали да приемате Конституция, да не зябрявете "юридическото лице" в римското право...че корпоративните интереси и тогава, и сега са много важни...чл. 39 /1/ Всеки има право да изразява мнение и да го разпространява - писмено или устно, чрез звук, изображение или по друг начин...
/Из Конституцията на Република България/
Comment
-
mitaca написаНека се опитаме д възстановим римската конституция! Аз разбира се съм лайк, но мога да помогна. Императоре спомни си а републиката! И последния римлянин може да помогне, както и всички останали. Времевите граници! Хмм, нека бъдат AUC, Сула, и началото н империята.
Законите на дванадесетте таблици (на латински: Lex Duodecim Tabularum или само Duodecim Tabulae) са писмени закони, създадени през 449-450 пр.н.е., които по-късно служат за основа на римското право. Наричат се така, защото били записани на 12 плочи от слонова кост или мед (според Тит Ливий) и изложени във Форума централният площад на Рим. Техният оригинален текст не е достигнал до нас, но изследователите са успели да възстановят по-голямата част благодарение на изобилието от цитати у големите римски юристи от края на Републиката и първите векове на Империята.
История
При правораздаването преди и през 5 век. пр.н.е. магистратите, които били патриции често злоупотребявали, като се ръководели от правни норми, които не били записани и ги прилагали както им е угодно. Това възбудило недоволството на плебеите и през 451 г. пр.н.е. под техен натиск, патрициите били принудени да сформират комисия от 10 души (децемвири), която да напише съдебните наредби. Те, както се твърди, изпратили делегация да изучи законодателната система на Древна Гърция, в частност законите на Солон, вероятно в гръцките колонии на южна Италия.
Първите десет закона били завършени от първия децимвират през 450 пр.н.е. Тогава за децимвири за избрани: Аппий Клавдий, Тит Генуций, Публий Сестий, Луций Ветурий, Гай Юлий, Авел Манлий, Публий Сулпиций, Публий Куриаций, Тит Ромилий, Спурий Постумий. Ето как Ливий описва тяхното създаване "..всеки трябва сам да обмисли написаното, после да го обсъди с приятели и накрая да каже кое не достига или е в повече. Тогава римския народ ще има закони, приети с общо съгласие, а не одобрение по заповед"[1]
Оригиналните таблици са разрушени когато Рим е изгорен през 390 пр.н.е.
Ето част от таблиците :rock: :rock: :rock:
Извадки от 12-те таблици
TABVLA I
Ако някой е призован на съд, трябва да се яви. Ако не се яви, този, който го е призовал нека да потвърди (своя приказ) пред свидетели и после да го доведат насила.
Ако препятствие за явяване пред съда е болест или старост, този, който има иск срещу гражданина, трябва да му даде впряг. Ако г откаже, не е длъжен да се яви.
Само земевладелец може да бъде поръчител (при съдопроизвоство) на този, който е земевладелец. За гражданин несобственик, поръчител може да бъде, който иска.
TABVLA II (Граждански процедури)
TABVLA III (Заеми)
Срещу изменник, правото на иск е винаги валидно.
TABVLA IV (Родители и деца)
Очевидно уродливо дете трябва да бъде оставено да умре.
Ако баща продаде своя син в робство три пъти, синът трябва да бъде освободен от (властта на) баща си.
TABVLA V (Наследяване)
Ако някой почине и няма завещание, неговия най-близък роднина от мъжки пол става наследник. Ако няма такъв, неговата фамилия става наследник.
Ако някой полудее, неговия най-близък мъжки родственика ще придобие собственост над имуществото му.
Ако някой се разпореди в случай на смърт със своето домашно имущество и с властта над подвластните му лица, това е ненарушимо.
TABVLA VI (Собственост)
Ако извършващия кражба през нощта бъде убит на място, то неговото убийство ще се счита за правомерно...
TABVLA VII (Недвижима собственост)
Незастроеното място около една сграда трябва да има ширина 2,5 фута
TABVLA VIII (Искове)
Ако някой счупи кост на друг с ръка или пръчка трябва да му заплати 300 сестерции, а за роб -150
TABVLA IX (Constitutional principles)
Забранява се да се лишават от живот без съд, който и да е човек
Наказва се със смърт този, който подстрекава врага (римския народ към нападение на Римската държава) или този, който предаде на врага римски гражданин.
TABVLA X (Погребения) Мъртъв човек не може да бъде погребан или кремиран в пределите на града.
Законът забранява без съгласието на собственика да се устроива погребална могила на по-малко от 60 фута от принадлежащата му сграда.
TABVLA XI (Брак)
Забранени са бракове между плебеи и патриции.
TABVLA XII (Престъпления)
Comment
-
Като начало Конституция нама общо с предметно право - тоест таблиците не са констетуция а просто основни закони на вещественото право в повечето случаи.
Конституция е документ който урежда вида държавно управление , неговите механизми и отношението между социалните класи. А като цяло такъв закон никога не е имало в Рим, имало е набор от закони които са претърпявали изменения, отменяния и замествания с други. така че Рим никога не е имал конституция като такава, а набора от закони които биха могли да основат една такава конституция бил прекалено динамачен за да се оформи окончателно в един документ важащ за цялата Римска империя във всеки един неин период.Демокрация не е да правиш каквото си искаш, а да не правиш това, което не искаш.
请您死在地狱般的阵痛
[qing nin si zai di yu ban de zhen tong]
きさまはしんでくださいませんか
[kisamawa shinde kudasaimasenka]
Comment
Comment