Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Пътят на човечеството

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #16
    Ами този въпрос е твърде обширен - от генетиката имам толкова спомени, колкото са ми останали от училищната програма, а това не е много както поради слабостта на паметта ми, така и поради съдъжателната страна на тази програма. Т.е. не ми е много ясно как въз основа на генетичния код на съвремене човек успяват да слязат n на брой поколения назад до евентуалния общ прародител. Там бе обяснено, но честно казано не го разбрах. Сходен проблем съм срещал с различни обяснения на съвременни физически теории, предполагам по същата причина. Ако ти липсва специализираното познание е много трудно да разбереш как се получава даден резултат и как се интепретира.
    Виж цикличността на климата ми е някак ясна като идея и с нея не срещам трудности. В крайна сметка земята е една почит затворена динамична система, която няма как да не зависи от малкото на брой външни фактори като получаваната от слънцето енергия и колебанията в слънчевата активност съответно имат голямо значение. Достатъчно очевидна е и идеята за инертността на такава система - всички знаем доколко различно е времето за загряване или изстиването на вода в чашка и в казан. Още повече, когато са затворени или отворени.

    За подвидовете -а те не са ли повече всъщност? Върти ми се в главата, че някъде бях попадал на информация че реалното "дърво" е много по-разклонено и с много повече отмрели или глухи клони. То вярно че в тези неща всичко се крепи на отделни находки, следователно бъдещето може да донесе много промени.

    Comment


      #17
      gollum написа
      Ами този въпрос е твърде обширен - от генетиката имам толкова спомени, колкото са ми останали от училищната програма, а това не е много както поради слабостта на паметта ми, така и поради съдъжателната страна на тази програма. Т.е. не ми е много ясно как въз основа на генетичния код на съвремене човек успяват да слязат n на брой поколения назад до евентуалния общ прародител. Там бе обяснено, но честно казано не го разбрах. Сходен проблем съм срещал с различни обяснения на съвременни физически теории, предполагам по същата причина. Ако ти липсва специализираното познание е много трудно да разбереш как се получава даден резултат и как се интепретира.
      Виж цикличността на климата ми е някак ясна като идея и с нея не срещам трудности. В крайна сметка земята е една почит затворена динамична система, която няма как да не зависи от малкото на брой външни фактори като получаваната от слънцето енергия и колебанията в слънчевата активност съответно имат голямо значение. Достатъчно очевидна е и идеята за инертността на такава система - всички знаем доколко различно е времето за загряване или изстиването на вода в чашка и в казан. Още повече, когато са затворени или отворени.

      За подвидовете -а те не са ли повече всъщност? Върти ми се в главата, че някъде бях попадал на информация че реалното "дърво" е много по-разклонено и с много повече отмрели или глухи клони. То вярно че в тези неща всичко се крепи на отделни находки, следователно бъдещето може да донесе много промени.
      всъшност причина за колебанията са по соро събития със случаен характер /изригване на вулкан/. гени могат да се изолират по два начина:
      1. директно от останките - наскоро румънците решиха така въпроса с произхода си - изолираха днк от даки сравниха я с днешна и получиха съвпадък - извод те са произлезли от даките и сега съвсем законно претендират за цялото културно наследство оставено от даки и траки.
      2. через непряк метод от потомците - изследват се разлики в митохондриалната днк /идва само от майката/ и на у - хромозомата / идва само от бащата - ако има разлика например само в 1 място значи са близки - ако са в 2 3... става по далечна връзка . ако обаче само на 1 място в света има днк без даедена мутация значи че тои е преди тя да настъпи еди къде си. натрупванията са характерни за дадения народ /примерно М1; м139.../
      Всяка алтруистична система е вътрешно нестабилна, защото е отворена за злоупотреби от страна на егоистични индивиди, готови да я експлоатират.

      Comment


        #18
        Тва с ДНК са май често пълни измишльотини. все пак съвпадението между човешка и шимпанзешка е 98,4%. та по тая логика - румънците (ако са хора), са наследници и на всичко, населявано от шимпанзета. обаче ще трябва да спорят за наследството с останалите хора...

        Comment


          #19
          кало написа
          Тва с ДНК са май често пълни измишльотини. все пак съвпадението между човешка и шимпанзешка е 98,4%. та по тая логика - румънците (ако са хора), са наследници и на всичко, населявано от шимпанзета. обаче ще трябва да спорят за наследството с останалите хора...
          ами методът е често използван в криминологията. минава в всяко съдилище в света /е може би без либииските/. разликата е в 1 база/на точно определено място/ не в проценти. за останолото - си е проблем на румънските историчари. просто ги цитирах. в медицинската литература проблема се смята за решен.
          ps. долното е офтопик но е хем сериозен хем смешен.
          Last edited by tonev; 12-06-2007, 23:50.
          Всяка алтруистична система е вътрешно нестабилна, защото е отворена за злоупотреби от страна на егоистични индивиди, готови да я експлоатират.

          Comment


            #20
            Сензационни разкрития:
            http://www.dnes.bg/article.php?cat=4&id=38972

            "oderint, dvm metvant" (Caivs Cæsar Avgvstvs Germanicvs)
            It's so easy to be wise. Just think of something stupid to say - and then don't say it.

            Comment


              #21
              Тва с ДНК са май често пълни измишльотини. все пак съвпадението между човешка и шимпанзешка е 98,4%. та по тая логика - румънците (ако са хора), са наследници и на всичко, населявано от шимпанзета. обаче ще трябва да спорят за наследството с останалите хора...
              Малко пояснение относно ДНК. Когато се сравнява в криминологията, се гледат двайсетина сегмента, за които се знае, че много лесно се променят в зависимост от отделните индивиди. Но тези сегменти са по-малко то 0.00001% от целия ДНК код. За да се изследва цялостно ДНК-то на един човек, са необходими години и много пари. За 15 години учените са съставили карта само на няколко индивида, като дори тези карти не са цялостни - местата на закачане на двойките хромозоми не са "картографирани" все още.
              Ето тук има малко информация по въпроса -> http://en.wikipedia.org/wiki/The_human_genome_project

              По повд шимпанзетата - моето предположение е че са взети 50-тина сегмента и са ги сравнили. Все още никой не е правил "карта" на ДНК-то на шимпанзе (няма пари...).
              „Аз, Драгомир, писах.
              Аз, Севаст Огнян, бях при цар Шишман кефалия и много зло патих. В това време турците воюваха. Аз се държах за вярата на Шишмана царя.“

              Модератор на раздел "Военна Авиация"

              Comment


                #22
                http://24chasa.bg/Default.asp?statid...&id=15&iy=2007 тази статия някои може ли да пусне цялата?
                Всяка алтруистична система е вътрешно нестабилна, защото е отворена за злоупотреби от страна на егоистични индивиди, готови да я експлоатират.

                Comment


                  #23
                  Пилот написа
                  По повд шимпанзетата - моето предположение е че са взети 50-тина сегмента и са ги сравнили. Все още никой не е правил "карта" на ДНК-то на шимпанзе (няма пари...).
                  Не знам има ли смисъл да се картира генома на шимпанзето. Доказано е, че шимпанзетата се различават помежду си много повече отколкото се различават хората.
                  А и картирането на човешкия геном май приключи. В смисъл преброихме буквите в книгата и тук-там прочетохме някоя дума. Има още много докато стигнем до последния ред.
                  По повод картирнето н самия геном се използват ДНК образци от затворени популации (например исландската, някои африкански племена) където притока на чужди гени е минимален или никакъв. Само така може да се състави относително еднаква генна карта на даден народ. Ние ще трябва да се наредим на опашката :wo-oh:
                  Пишут нам много.... Погубит нас всеобщая грамотность.
                  Неизвестен руски адмирал

                  Comment

                  Working...
                  X