Съобщение

Collapse
No announcement yet.

AB VRBE CONDITA

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #16
    IMPERATOR CÆSAR AVGVSTVS написа
    Ех, Юлиане, ти беше последният истински римлянин. Най-много ми липсват, обаче гладиаторските борби. :tdown :tup:
    Аре сега, ще се обиждаме ли?
    Иначе моите уважения към Юлиан Август.
    А ето и линк, който доказва, че предците на римляните живели не само по хълмовете но и в низината на бъдещия Форум:
    sigpic

    Comment


      #17
      Last roman написа
      Аре сега, ще се обиждаме ли?
      Очаквах подобна реакция. Но една истинска римска тема не може да мине без интриги.
      Однако Алессандро Дельфино (Alessandro Delfino), другой археолог, принимавший участие в раскопках, как сообщает FOX News, отметил важный момент: данное открытие отмечает дату изменения в погребальных привычках людей, живших в этой области. Ранее здесь была общепринята кремация, а здесь мы видим погребение в могиле.
      Трупополагането е било характерно за сабините. Да не би това да е погребението на някоя от сабинянките.

      "oderint, dvm metvant" (Caivs Cæsar Avgvstvs Germanicvs)
      It's so easy to be wise. Just think of something stupid to say - and then don't say it.

      Comment


        #18
        IMPERATOR CÆSAR AVGVSTVS написа
        Трупополагането е било характерно за сабините. Да не би това да е погребението на някоя от сабинянките.
        Някоя, която не я взели брат'чедите от хълмовете. Пък може и Тарпея да не е паднала в Тибър.
        sigpic

        Comment


          #19
          ".... данное открытие отмечает дату изменения в погребальных привычках людей, живших в этой области....."

          Този извод ми се вижда попресилен - като открият 100 такива погребения в периметър от 1 км., тогава може би да се изкаже предположение, пък това тук даже не е и предположение, а направо "заковано твърдение"...Хич не ми звучи сериозно.

          Иначе в духа на майтапа - това може да е била някоя емигрантка, замогнала се впоследствие /за това съдим от откритото злато/, дето е държала да си я погребат по техните обичаи.
          чл. 39 /1/ Всеки има право да изразява мнение и да го разпространява - писмено или устно, чрез звук, изображение или по друг начин...
          /Из Конституцията на Република България/

          Comment


            #20
            Нищо не се казва за евентуалната етническа принадлежност на погребаната. Но това, обикновено се определя въз основа на приложения погребален обичай. Смятам, че е погрешно да се говори за промяна в обичаите. По-скоро различните италийски племена са прилагали различни погребални обичаи:
            1. Народите от Латино-фалискийската група са кремирали мъртвите, а урните с праха са полагали в дупки, изкопани в земята. Тези племена са обитавали долината на Тибър и района на Фалерия.
            2. Народите от Умбро-сабелската група са заравяли мъртвите си в гробове. Тези народи са обитавали Умбрия, Кампания, Южна Италия и Сабиния.
            3. В Лациум и в района на бъдещия град Рим, са открити погребения както чрез кремация, така и чрез трупополагане. Вторите, обикновено се свързват със сабините, докато първите се смята, че са латински.

            Та не разбирам за каква промяна на погребалните обичаи става дума в тази статийка.

            P. S. Вероятно се има предвид, че това е най-старото регистрирано погребение на представител на умбро-сабелските племена в района, което бележи към Х в. пр. н. е. началото на сабинското заселване в района на бъдещия град Рим.
            Но така, както е написано, излиза друго...:sm186:
            Last edited by IMPERATOR CÆSAR AVGVSTVS; 14-05-2007, 00:13.

            "oderint, dvm metvant" (Caivs Cæsar Avgvstvs Germanicvs)
            It's so easy to be wise. Just think of something stupid to say - and then don't say it.

            Comment


              #21
              Дори това погребение да се е намирало в ариала на младия Рим, не е чудно да има различни видове погребения. В ранната им история преселването на победения враг е било честа практика за римляните, като преселенците идвали със своя бит и култура и естествено не ставали веднага римляни с махването на вълшебна прътчица. Също така възможно е и обитаването на сабински или други групи на териториите на Хървия Латински съюз (селища обединени под лидерството Алба Лонга). Така че не мисля че откриването на трупополагане в тази област е някаква сензация променяща погледа ни върху римската история, бит и култура.
              Демокрация не е да правиш каквото си искаш, а да не правиш това, което не искаш.

              请您死在地狱般的阵痛
              [qing nin si zai di yu ban de zhen tong]
              きさまはしんでくださいませんか
              [kisamawa shinde kudasaimasenka]

              Comment


                #22
                Ето една динамична карта. В нея има някои спорни моменти, но мисля, че е интересна.

                "oderint, dvm metvant" (Caivs Cæsar Avgvstvs Germanicvs)
                It's so easy to be wise. Just think of something stupid to say - and then don't say it.

                Comment


                  #23
                  IMPERATOR CÆSAR AVGVSTVS написа
                  Ето една динамична карта. В нея има някои спорни моменти, но мисля, че е интересна.
                  Добре е, наистина, един птичи поглед върху живота на една империя. Дори да има грешчици - картините се сменят бързо и е важна тенденцията. И както много добре се вижда при такъв поглед: упадъкът на Византия не е нито кръстоносните походи, нито Османската инвазия.

                  Comment


                    #24
                    Да, интересно е направено. Не съм виждал такава карта.
                    Ave, Caesar!

                    Comment


                      #25
                      Би било добре да се направи нещо подобно за ПБЦ и ВБЦ, само, разбира се, не в това крещящо розово, подходящо за малки момиченца и големи момченца с нетрадиционни наклонности

                      Comment


                        #26
                        :tup:
                        Хана написа
                        Би било добре да се направи нещо подобно за ПБЦ и ВБЦ, само, разбира се, не в това крещящо розово, подходящо за малки момиченца и големи момченца с нетрадиционни наклонности
                        Точно това щях да предложа и аз.

                        Comment


                          #27
                          Хе, вие само дайте конкретни данни - срокове и територии, а аз за нула време мога да спретна едно анимирано гифче или примерно тежкарско флашче .

                          Comment


                            #28
                            gollum написа
                            Хе, вие само дайте конкретни данни - срокове и територии, а аз за нула време мога да спретна едно анимирано гифче или примерно тежкарско флашче .
                            Демек, някой друг да ти свърши черната работа, а ти само да компилираш подготвените карти. Иначе данни има колкото щеш, в т. ч. на хартия, а и в нета...

                            "oderint, dvm metvant" (Caivs Cæsar Avgvstvs Germanicvs)
                            It's so easy to be wise. Just think of something stupid to say - and then don't say it.

                            Comment


                              #29
                              М`да, разкри ме . Имах предвид, че за техническата част мога да предложа помощта си, без да се озорвам. С другата не ми се занимава и затова съставих предложението си по този начин. Нито имам толкова свободно време, че да търся сам, нито имам намерение да го хабя точно за това, а като си помисля колко спорове могат да възникнат... съвсем ми се отщява.

                              Comment


                                #30
                                IMPERATOR CÆSAR AVGVSTVS написа
                                Демек, някой друг да ти свърши черната работа, а ти само да компилираш подготвените карти. Иначе данни има колкото щеш, в т. ч. на хартия, а и в нета...
                                Е, недей така, вярно, че подготовката и сверяването на картите е по-трудната част от работата, но и обработката им си е важна. А като знам доколко са достоверни някои от тези карти и колко сверяване трябва да падне ....

                                Comment

                                Working...
                                X