Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Testudo ???

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Testudo ???

    интересува ме мнението ви за формированието тестудо в римската армия


    чел съм че костенурките се състояли от 27 легионера, но ми е малко трудно да повярвам как са се побирали ?

    #2
    Какво значи "как са се побирали"?
    albireo написа
    ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

    Comment


      #3
      колкото и да са големи щитовете малко ми е трудно да повярвам, че могат да се покрият от всички страни с тях

      Comment


        #4
        BeNZiN написа
        колкото и да са големи щитовете малко ми е трудно да повярвам, че могат да се покрият от всички страни с тях
        Пусни си "Троя". Там мирмидонците дебаркират на брега на Троя с класическа костенурка. Хем с кръглите щитове.
        http://www.bukvite.com

        Comment


          #5
          Е, не е нужно кой знае какво въображение, за да можем да си го представим. А и едно търсене в нета дава достатъчно добра представа . Привеждам две снимки с различни варианти на строя, които набързо изрових от нета (и двете са от въстановки), като предполагам, че вторият вариант е когато подразделението е част от общ сторй с други подразделения, докато пъривя е за "отбрана отвсякъде".
          Също така набързо нахвърлях схема на първото построение, която също привеждам. Щитовете се виждат, червените точки са легионери, които държат щитовете си изправени, а сините, които са ги вдигнали, за да пазят отгоре. Жълтата точка е командира на подразделението.

          Comment


            #6
            ето онагледяване на бойния строй "testudo" ...

            хе хе хе с голума сме на едни вълни днес
            Last edited by княз Крылов; 15-03-2007, 11:34. Причина: Автоматично сливане на двойно мнение
            Демокрация не е да правиш каквото си искаш, а да не правиш това, което не искаш.

            请您死在地狱般的阵痛
            [qing nin si zai di yu ban de zhen tong]
            きさまはしんでくださいませんか
            [kisamawa shinde kudasaimasenka]

            Comment


              #7
              да, май има нещо такова. Аз в моята схема не съм сигурен единствено за завършващия ред (тези, които отбраняват тила). Предполагам, че може ис тях и без тях. Но така като се опитах да изчисля нещата, минималният брой хора за формиране на "констенурка" ще да е между 14 и 16 души.

              Comment


                #8
                Защо трябва да отивате до възстановки, ако има снимки от истинските битки Майтап, извинявайте за спама
                Last edited by Dinain; 15-03-2007, 20:52.
                "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                "But I know none, and therefore am no beast."

                (Richard III - William Shakespeare)

                Comment


                  #9
                  Защо трябва да отивате до възстановки, ако има снимки от истинските битки
                  Е, сега, какво да се прави - когато участвах в истинска битка не си носех фотоапарата (пък и то от тия щитове можеш ли да видиш нещо както трябва, пък и няма време за снимка (я накарай всички да стоят неподвижно за 2-3 секунди в разгара на сблъсъка), да не говорим, че и напрежението си казва думата), та затова само снимки от възстановки и постни схемички .

                  Comment


                    #10
                    интересно ми е дали по време на републиката са използвали тестудо?
                    имам и друг въпрос за обсадните кули малко ме съмнява да са били по 30 метра високи
                    представе те си само дървена конструкция с тези размери да се движи на колела

                    Comment


                      #11
                      Използвала се е и още как.
                      А за кулите - най-преуспелия в строежа и използването им бил Деметрий Полиоркет, който при обсадата на Родос през 305 г. пр. н. е. построил 43 метрова бойна кула.
                      sigpic

                      Comment


                        #12
                        За BeNZiN. Да. И не само при обсади - Антоний я използва в открит бой в партянската кампания.

                        Comment


                          #13
                          Един нов тактически похват, за пръв път упоменат в Македония през 200 г.пр.н.е. бил бойният строй "костенурка" (testudo). Група легионери поставяли щитовете си напред за защита от метателни снаряди. Фланговите войни държали щитовете в защита на страните, а централните войни държали щитовете над главите , за да сформират покрив. Този строй създавал фактически неуязвима защита. Обикновенно костенурката се използвала при обсада или при улични боеве, за да защитава от метателни снаряди от стените и покривите, но през 200 г.пр.н.е. се използвала и на бойното поле. Една костенурка се формирала от 60 война (тоест една центурия) и се строявала със 5 реда дълбочина.
                          Източник: http://artoftactics.com/rus/modules....article&sid=81
                          Демокрация не е да правиш каквото си искаш, а да не правиш това, което не искаш.

                          请您死在地狱般的阵痛
                          [qing nin si zai di yu ban de zhen tong]
                          きさまはしんでくださいませんか
                          [kisamawa shinde kudasaimasenka]

                          Comment


                            #14
                            до колкото ми е известно една от най-успешните обсади с кули е на веспасян във британия....макар и с около 350 години след обсадата за която Last roman говори.

                            Comment


                              #15
                              cerwin-vega написа
                              до колкото ми е известно една от най-успешните обсади с кули е на веспасян във британия....макар и с около 350 години след обсадата за която Last roman говори.
                              Веспасиан се е постарал доста в използването на бойни кули и по време на Юдейската война /65-73 г./ - при обсадата на Иотапата, Йерусалим и най-вече Масада.
                              sigpic

                              Comment

                              Working...
                              X