Тракийския владетел който връща Одриското царство отново на историческата сцена. На мен лично периода след завладяването на Тракия от Филип ІІ ми е много тъмен. Къде изчезва Керсеблепт и кога се появява Севт ІІІ ? Никъде не се среща кога е управлявал нито кои точно територии.
Съобщение
Collapse
No announcement yet.
Севт ²²²
Collapse
X
-
Гост
Ами предстанят т.нар. Севт ²²² за военачалник на Дромихет. Най-вероятно е парадинаст, който след отслабването на макед. власт и тази на Лизимах, се е отцепил от Дромихет като самостоятелен владетел. С неговото име свързват Севтополис.
-
А знае ли се дали имал някаква връзка с одриските царе ? За Керсеблепт сочат 341 пр.хр. за последната година от управлението му. Какво е станало - дали е бил убит или се е изгубил някъде. Това лято бяха намерили погребение на млад одриски благородник за когото предположиха че е син и наследник на Керсеблепт загинал около 340-330 пр.хр.
Comment
-
josi написаА знае ли се дали имал някаква връзка с одриските царе ? За Керсеблепт сочат 341 пр.хр. за последната година от управлението му. Какво е станало - дали е бил убит или се е изгубил някъде. Това лято бяха намерили погребение на млад одриски благородник за когото предположиха че е син и наследник на Керсеблепт загинал около 340-330 пр.хр.
Comment
-
Ами Китов си признава, че не е така, ама нали трябва да се направи реклама и популяризация, която да привлече интерес и инвестиции, най-лесно е чрез изказване на неверни теории включващи гръмки имена. За съжаление така са принудени да процедират археолозите в днешно време...(\_/)
(°_°)
(> <) <- This is Bunny. Copy Bunny into your signature to help him on his way to world domination.
Comment
-
Warlord написаАми Китов си признава, че не е така, ама нали трябва да се направи реклама и популяризация, която да привлече интерес и инвестиции, най-лесно е чрез изказване на неверни теории включващи гръмки имена. За съжаление така са принудени да процедират археолозите в днешно време...Eighteen out of twelve apostles are buried in Spain.
Comment
-
Гост
Ами за нападанието на Филип срещу Керсеблепт се знае от една от речите на Демостен (прословутите Филипики) произнесена през 341г.пр.н.е.:"Още в самото начало [сключването на мир. договор през 346г] Филип забавил преговорите, а през това време нападнал цар Керсеблепт, съюзник на Атина... Не говоря и за 32-та града в Тракия, които до един той [Филип] разруши така жестоко, че ако някой отиде там трудно може да каже, че някога са били обитавани.
А за Севт ²²², по-нататък.
Бронзова монета с портретен образ на тракийския владетел Севт ²²² (323-321 г. пр. Хр.)
А туй е шлема от Г. косматка, на който пишело Севт. Затова тези експонати могат да се свържат със Севт. Могилата не е далече и от Севтополис. Ама 100% гаранция не давам, че са на Севт ²²².
Comment
-
Някъде към края на V и началото на IV в. пр. Р. Хр., Одриската държава се разцепила на две части, наречени Горна Тракия и Долна Тракия. Техни владетели били Амадок и Севт II, наследени от Хебризелм и Котис I. Последният води сложна държавна политика, лавирайки между атиняни, перси и македонци. Той дори получава атинско гражданство! След неговото убийство (към 359 г. пр. Р. Хр.), вследствие на политическа криза и на децентрализация, територията на Одриското царство била разделена на четири части, начело на които стояли владетелите Керсеблепт, Амадок II, Терес II и Берисад. Това разпокъсване улеснило завоевателните походи на македонците, чиято мощ се засилила, по време на управлението на техния цар Филип II Македонски (359-336 г. пр. Р. Хр.), който успял да покори и трите държави. (Неговото име носят градовете Филипополис и Филипи.) След неговата смърт, траките се разбунтували и разгромили македонските гарнизони, разположени в земите им. Македонската власт в Тракия била утвърдена при управлението на неговия син – великият пълководец Александър III Македонски, който е известен и като Александър Велики. Той дал името Александрия на около 10 града по пътя на своя завоевателен поход на Изток, към “края на света” (който край така и не бил достигнат!).
След смъртта му, която настъпила през 323 г., пр. Р. Хр., траките възстановили Одриската държава, но тя не просъществувала дълго. Земите й попаднали под властта на един от диадохите (наследниците) на Александър III – един от неговите пълководци - Лизимах. Срещу него воювали одриският цар Севт III (неговата столица Севтополис, понстоящем, се намира под водите на язовир “Копринка” – бившият “Г. Димитров”) и гетския цар Дромихет. Лизимах започнал да воюва и с Касандър – друг Александров пълководец, който управлявал Македония. Разприте между приемниците на великия македонски владетел все повече отслабвали техните държави, което спомогнало за това отделни тракйски и илирийски племена да заживеят, както и по-рано, под властта на свои собствени владетели и в непрестанни кървави разпри помежду си. Македонското владичество над част от тракийските племена продължило до смъртта на Лизимах в 297 г. пр. Р. Хр.
Малко по-късно, през 279 г. пр. Р. Хр., в балканските земи, от северозапад, на няколко вълни, нахлули келтите. Една част от келтите, населяващи земите на Средния Дунав, нахлули в Македония и в Северна Елада, достигайки до Делфи, където били рабити. Други групи, предвождани от Леонторий и Лутарий, прекосили цяла Тракия и достигнали до Бизантион (Константинопол). През 277 г. пр. Р. Хр, македонският владетел Антипатър им нанесъл поражение край Лизимахия (столицата на царството на Лизимах). Част от келтите се преселили в Мала Азия, в земите на древна Фригия.
Пристигайки с третата вълна в Източна Тракия, една част от келтите успели да сломят съпротивата на някои тракийски племена (трибали, одриси, беси) и да създадат там своя държава с център Тиле. Нейни владетели били Комонторий и Кавар. Келтската държава запазила своя примитивен военно-племенен характер. Оградена отвсякъде с врагове, тя просъществувала до 211 г. пр. Р. Хр. Келтски топоними са Danubius (Дунав), Singuidunum (Белград), Naisus (Ниш), Remesiana (Бяла паланка), Bononia (Видин), Durostorum (Дръстър/Силистра).
В кр. на III и през II в. пр. Р. Хр., след като било отхвърлено келтското владичество, Одриското царство отново било възстановено, но било разтърсвано от постоянни политически борби. Икономическият упадък на тракийските земи, настъпил към средата на II в. пр. Р. Хр., допринесъл допълнително за всеобщата политическа слабост на тракийските държави. От този период са известни имената на следните тракийски владетели: Райздос, Котис II, Севт IV, Котис III и Битюс.
---
Извадка от темата "Българска военна история" - намира се в раздел Обща българска история.
Ако мислиш за 1 година напред, посей ориз, ако мислиш за 10 години напред, засади дърво, а ако мислиш за 100 години напред - образовай населението!!!
Comment
-
Котис ² е може би най-известния одриски цар. Когато Атина му дава гражданство в знак на почит, той казал: "И аз ще им дам правата на мои поданици". Неговата амбициозна и успешна политика остава непродължена след убийството му. След възстановяването на независимостта на траките, земите им се превръщат главно в източник на наемни войници и работна ръка за елинистическите владетели. Явно през ²²-² в.пр. хр. одриските царе (доколкото ги е имало) властват над една много слаба държава.
Comment
-
Самият въпрос за натписът и отнасянето му към владетел е съмнителна. Не знам пример от Античността някой да си е надписвал оръжието.
В Олимпия има такива доспехи, но те са трофей,надписите от римско време са други-там имаме оръжейна с идентични доспехи и всеки войник трябва да си знае шлема и да се грижи за него.
За щто Севт трябва да си надпише шлема, който е владетелски и всички познават, с букви от 1 см., които въобще не се виждат???
Comment
-
Гост
Ами шлема си е надписан, а златото и особено венеца покзават, че вещите не са на случаен човек. Такива надписи има и по златни предмети от съкровища - по това от Наг Сент Миклош, а май по Панагюрското бяха надписите "Котис" (за последното го обясняваха, че иде от практиката да се правят подаръци на владетеля и надписа е нещо като посвещение.
Comment
Comment