Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Атила

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Атила

    Някой може ли да ми каже каква религия е изповадвал Атила?
    Интересуват ме и източниците от които сте почерпили информацията.

    #2
    Атеист?
    Dic, hospes, Spartae, nos te hic vidisse iacentes dum sanctis patriae legibus obsequimur !

    Comment


      #3
      а дали не може да е бил християнин (еретик)?
      Никой ли не е чел нещо по конкретно по въпроса?

      Comment


        #4
        десити написа
        а дали не може да е бил християнин (еретик)?
        Никой ли не е чел нещо по конкретно по въпроса?
        Ми аз лично не съм попадал на изследване за религията на хуните, но Атила християнин, понеже сега се занимавам с него, честно казано, според мен тва е абсурд....Атила християнин, това пък ти откъде си го чел или чувал. Ако вярваме на Амиан Марцелин би следвало да мислим, че хуните били атеисти, но вероятно са били езичници с техен си там пантеон....

        THE LABARUM


        sevot yhtils eht dna ,gillirb sawT`
        ebaw eht ni elbmig dna eryg diD
        ,sevogorob eht erew ysmim llA
        .ebargtuo shtar emom eht dnA

        Бе сгладне и честлинните комбурси
        тарляха се и сврецваха във плите;
        съвсем окласни бяха тук щурпите
        и отма равапсатваха прасурси.

        Comment


          #5
          Не, и аз изключвам възможността да е принадлежал към някоя от християнските ереси. Също така ми се струва нереално да е бил атеист - атеизмът е по-късна форма на отричане на вярата, според антрополозите древните и по-слабо развити общества задължително имат някаква форма на вяра, това е начинът им за обяснение на случващото се в света.

          Ако тръгнем от там, че хуните най-вероятно са били тюрки (доколкото знам, такава е тезата), то може да се предположи, че и те както и други тюркски народи са изповядвали предмохамеданските средноазиатски религии, за които има повече сведения. Проблемът при хуните е, че няма почти никакви археологически находки от тях, нито пък сведения за език, надписи, рисунки и т.н., затова трудно може да се каже със сигурност каквото и да е.

          Comment


            #6
            Хана написа
            Не, и аз изключвам възможността да е принадлежал към някоя от християнските ереси. Също така ми се струва нереално да е бил атеист - атеизмът е по-късна форма на отричане на вярата, според антрополозите древните и по-слабо развити общества задължително имат някаква форма на вяра, това е начинът им за обяснение на случващото се в света.
            Да, все пак атеизмът в чистата му форма се ражда единствено и само в Европа и по-конкретно във Франция през Просвещението....а че по принцип не може да има обество без някакви религиозни устои мисля важи не само за древните и по-слабо развитите общества, но, ако питате мен и за съвременните....да речем СССР Тъй де доста глупаво звучи да кажеш на един човек, че е роден и живее само тук на Земята за партията и любимия вожд, нали!

            THE LABARUM


            sevot yhtils eht dna ,gillirb sawT`
            ebaw eht ni elbmig dna eryg diD
            ,sevogorob eht erew ysmim llA
            .ebargtuo shtar emom eht dnA

            Бе сгладне и честлинните комбурси
            тарляха се и сврецваха във плите;
            съвсем окласни бяха тук щурпите
            и отма равапсатваха прасурси.

            Comment


              #7
              Хана написа
              Ако тръгнем от там, че хуните най-вероятно са били тюрки (доколкото знам, такава е тезата)

              Не, и аз изключвам възможността да е принадлежал към някоя от християнските ереси.
              1. Не са тюрки /такъв етнос няма/.
              Хуните избягали от Китай се заселват в прикаспийските степи. Тъй като това не била някаква мощна орда, както обикновенно ги изкарват, а по-скоро шепа бегълци, оцеляли при бягството от предците на монголите. Това става обаче 2 века по-рано - през 160-182г /упоменато от Дионисий Периегет и Птолемей/. Заселвайки се на новото си място те търсели по-скоро съюзници, а не врагове. Установявайки контакти с фино-угрите на север след 2 века дръпнатооките хуни се преобразяват в народа разтърсил из основи Запада. Да не забравяме, че хунския съюз включвал конфедерация от племена - славяни, остготи, гепиди... както и много гърци, римляни и всички, недоволни от живота в империята.

              2. За религията им - Хуните възприели скитския зверинен стил, така че за отсъствие на духовен живот у тях е прибързано да се говори. Различните племена влизащи в състава на хунския съюз изповядвали вярванията си - ариани /готи/, монофизити, езичници /славяни/....
              Но едва ли хуните са били атеисти....
              sigpic

              Comment


                #8
                Last roman написа
                1. Не са тюрки /такъв етнос няма/.
                Хуните избягали от Китай се заселват в прикаспийските степи. Тъй като това не била някаква мощна орда, както обикновенно ги изкарват, а по-скоро шепа бегълци, оцеляли при бягството от предците на монголите. Това става обаче 2 века по-рано - през 160-182г /упоменато от Дионисий Периегет и Птолемей/. Заселвайки се на новото си място те търсели по-скоро съюзници, а не врагове. Установявайки контакти с фино-угрите на север след 2 века дръпнатооките хуни се преобразяват в народа разтърсил из основи Запада. Да не забравяме, че хунския съюз включвал конфедерация от племена - славяни, остготи, гепиди... както и много гърци, римляни и всички, недоволни от живота в империята.
                Тва, че хуните не са тюрки бая ша са озориш да го докажеш. Тюрките не са етнос, да, но една такава замотана група която включва език, разни етноси, начин на живот, различни раси и т.н. Никак не съм и фен да знайш, но се ползва нашироко, за съжаление и повечето хора разбират за кво става въпрос.

                И какво имаш предвид, че са оцелели от бягството си от предците на монголите? Че група монголоиди са ги пердашили ли? Също така за пръв път чувам ,че хуните били дръпнатооки ... Със сигурност са увлякли монголоидни групи със себе си, но дотам.
                Contra la estupidez, hasta los dioses luchan en vano.

                Злобата крепи човека, а мързела го грози!
                (собствен патент)

                Comment


                  #9
                  Родът на Ашина може и да води произхода си от хуните, но това не важи за останалите ....
                  sigpic

                  Comment


                    #10
                    Много малко данни имат историците за хуните до днешен момент.Някой смятат,че това са просто сбирщина от различни степни народи,а други смятат, че те са били един стар и висококултурен народ появил се в дълбока древност.Аз лично вярвам на летописите на Волжките българи,където се твърди, че хуните са клон на българите.Не са много изворите от където може да се черпи информация за тях, ето защо този е един от малкото останали исторически бележки който ги изобразяват.Всъщност странното в случая е защо след като българите са били в хунския съюз, те не се наричат българи? Доста след разпада на Хунския Хаганат , българите се обособяват като отделен етност и даже първоначално са ги наричали хуно-българи!(за справка византийските хроники).Единственните днешни потомци на хуните живеят в дн. България и Унгария.

                    Comment


                      #11
                      При всички случаи религиозността не е от характерните черти на Атила. Той е далеч от турските султани, арабските халифи, виз. императори и католическите испански крали, които завоюват земи и народи за Бога и разбира се за себе си.

                      Разбира се човек може да се поровичка из "Гетиката" на Йорданес или в останките от книгата на Приск и да потърси дали има нещичко. Но хунския племенен съюз е просъществувал кратко и е трудно да се избистри въпроса за култа. Атила е нямал и някакво устойчиво средище, тъй че и от археологията не може да се очаква много.

                      Не е ясен и въпроса за доминиращото племе в съюза. Някои нашенци като свързват Атила с Авитохол виждат това да са прабългарите. Като изключим аргумета за плодовитостта на Отила и сходството на името на един от синовете му с Ирник би си било само предположение. Но понякога българите са наричани и хуни или хуно-българи, което е дало началото на хунската теория за произхода им. Пък и възхвалата, която прави Енодий на българите би била обяснима, ако става дума за племето на Атила.

                      Comment

                      Working...
                      X