Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Кой запали Рим?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Кой запали Рим?

    Хората свързват името на Нерон главно с неговата лудост и по-точно със запалването на Рим през 64 г. пр.Х. Но дали той го е запалил наистина? Както Нерон, така и християните, които той обвинява за палежа, са имали повод да запалят „вечния” град. Аз предлагам тук да обсъдим този въпрос.

    #2
    Най-популярната версия е, че Нерон е наредил да запалят града, за да се вдъхнови и напише поема за разрушаването на легендарната Троя.

    Най-вероятно обаче го е направил за да се разчисти място за строеж. Все пак е построил доста разкошен дворец на мястото, където по-сетне бил издигнат Колизеума. Идеята не е чак толкова налудничава. Рим е бил имперска столица, но задръстен от стари строежи. Като си припомним мъките на Свирчо (Д. Петков) по благоустройството на София обаче е ясно, че нещата не са така прости. А един пожар лесно можел да реши проблема. И Нерон ставал обновителя на Рим - човекът благоустроил имперската столица. На пръв поглед решението изглежда рисковано, но ефективно. Последното обаче не е точно така съдейки от факта, че Лондон така и не бил преустроен и модернизиран след големия пожар, а си останал само със спомена че е бил планиран град с прави улици по време на римската епоха.

    Comment


      #3
      Galahad написа
      Най-вероятно обаче го е направил за да се разчисти място за строеж. Все пак е построил доста разкошен дворец на мястото, където по-сетне бил издигнат Колизеума.
      Да, но при пожара са засегнати и другите два негови палата в Рим, а и се съмнявам че е бил чак толкова луд да си запали собствената столица.
      Трябва да отбележа, че пожара започва от Големия цирк а не от мястото предвидено за строежа на златния дворец той се разпространява в три лъча в посока към форума и Сената и чак тогава впоследстивие се ориентира към сегашното местоположение на Колизеума. Това според мен е доказателство, че целта на пожара е центъра на империята.

      Comment


        #4
        Темата е малко странна, но лично на мен много ми е чудно:
        Какъв мотив са имали християните, за да запалят Рим? Всъщност обвинението в запалването на Рим ознаменува първото гонение от страна на световната столица срещу тях.
        Не би било първата лудория на Нерон обаче. Всъщност пожарът не може да се контролира, и може и да е загубил малки дворци, заради което обаче е построил чудовищен. При пожара в имало хора, хвърлящи факли, които твърдели, че действат от името на императора. Безсъвестността му е била известен пример и много след като е умрял; всеки зъл и извратен император е бил сравняван с него, освен това апокалиптичността го е следвала в "артистичната му" кариера - спомням си например театър в Гърция мисля че беше, където пял някаква сцена. Станало страшно земетресение, хората се разбягали, а той продължил да пее. Свършил, и земетресението спряло, и той напусна почти празния театър. Подир него театърът се срутил. Или пък друг път, когато, трогнат от възторжените ръкопляскания на гърците на представената от него сцена, дарил на гърците - забележете - независимост.
        Та и тая лудория е малко сходна; всъщност официалната версия е, че излязъл на балкона на единия от дворците си, гледащ към опустошавания от пожара град и запял песен за гибелта на Троя(като не забравяме, че по основното предание в тези години римляните се считали наследници на омирова Троя).
        Dic, hospes, Spartae, nos te hic vidisse iacentes dum sanctis patriae legibus obsequimur !

        Comment


          #5
          Galahad написа
          Най-популярната версия е, че Нерон е наредил да запалят града, за да се вдъхнови и напише поема за разрушаването на легендарната Троя.

          Най-вероятно обаче го е направил за да се разчисти място за строеж. Все пак е построил доста разкошен дворец на мястото, където по-сетне бил издигнат Колизеума. Идеята не е чак толкова налудничава. Рим е бил имперска столица, но задръстен от стари строежи.
          Да, сигурно е имало нещо такова, понеже Рим има тази особеностч, е не се може да се разширява наникъде от еди н момент нататък, освен нагоре...така е имало мнжество такива сгради подобни на кооперации, от които примерно само пълвия етаж е направен от сатбилен материал....да не говорим, че градът е бил пълен с т.нар. паразити...така че и от мого старани да го гледаме май-вечния град си е имал нужда от такова нещо....

          THE LABARUM


          sevot yhtils eht dna ,gillirb sawT`
          ebaw eht ni elbmig dna eryg diD
          ,sevogorob eht erew ysmim llA
          .ebargtuo shtar emom eht dnA

          Бе сгладне и честлинните комбурси
          тарляха се и сврецваха във плите;
          съвсем окласни бяха тук щурпите
          и отма равапсатваха прасурси.

          Comment


            #6
            Pанните християни четели и предавали един на друг подробни и дръзки писания,
            описващи краха на Рим. Дори била описана поличбата,която ще предхожда събитието.
            Във всички тези предсказания унищожението на Рим чрез пожар е превърнато в пророчество. Това е постоянната тема-Рим трябва да изгори. Такава била мечтаната цел на всички хора поробени от Рим. Това желание било отразено дори в литературата.
            Навсякъде се появили диплянки отразяващи общественото мнение срещу Рим.
            Прокламирайки единствената надежда на хората този град трябва да бъде унищожен в пламъци.
            Написана само 30 г. по-късно, книгата Откровение на Св. Йоана, последната книга от Новия Завет следва същата линия.
            "Видях една жена да седи на червен звяр, който беше пълен с богохулни имена
            и имаше седем глави и десет рога и на челото и бе написано името:
            тайна, Вавилон великий, майка на блудниците и на земните гнусотии."
            Откровението свързва източника на злото - седем-главата блудница от Вавилон с Рим.
            Градът на 7 хълма. Тук е разумът притежаващ мъдрост.
            Седемте глави са седемте хълма, на които жената е седнала.
            Подземните катакомби на Рим са големи погребални камери, датиращи от 1-век от новата ера. Християните били полагани тук в отворени гробове в очакване на възкресението. Ранните християни, обаче не чакали покорно завръщането на Христос.
            Последователите на Христос са призовани да се вдигнат на оръжие. Нямало начин да бъдат смирени, очаквайки царството господне да стане реалност. Вместо това Ангелът Господен призовал всички вярващи християни и им казал да се разплатят с блудницата, Вавилонска. Имайки предвид Рим. Християните възнамерявали да си отмъстят.
            Обсебени от пророчеството, далеч от окупираната си родина, живеещи в сърцето на Империята, християните често били нападани. Изглежда, че ранните християни имали мотив да изгорят града. Те обаче били много малко и пострадали също от пожара.
            При големи умишлени пожари, може да се очакват допълнителни огнища встрани от главния фронт на развитие. Ако ситуацията е била напрегната, както я описват,
            и градът е бил в пламъци, възможно е християните да са до помогнали. Подобна е ситуацията при днешните горски пожари, където пожарът се разпространява на огромен фронт, а пожарната е с ограничен състав и техника. Все още има неприятели, умишлено извършващи вандализъм, създаващи горящ ад. Това напълно осуетява усилията на действащите пожарогасителни екипи. Все още се случват такива неща.
            И не е изненадващо ако така е станало и в Рим. Чрез запалването на пожара или чрез подпомагане на развитието му християните може целенасочено да са осъществили предсказанието. От християнска гледна точка, Рим бил считан за потиснически град,
            богаташко сборище, завладяло света, тънещо в морална корупция
            и преди всичко злоупотребяващо с властта. Всичко е в подтекст, където хората се надяват, Рим да има отговор за тяхното бъдеще, носейки бремето на робството и загубата на родината. Пророчества от такъв сорт лесно може да пуснат корени
            и хората да бъдат подтикнати към изпълнението им. Датата на пожара е силен аргумент към това обяснение. На 19 Юли била годишнината от друг голям пожар бушувал в Рим преди 400 г.
            Откриваме стари египетски пророчества, разкриващи допълнителна информация за датата на пожара. Ръкописите разказват за унищожението на един велик град - град на злото, когато изгрее звездата Сириус от съзвездието Куче. През 64 от н.е. Сириус изгрява на 19 Юли. Възможно ли е това добре познато пророчество в района на източното Средиземноморие и пожара в Рим да са послужили за таен сигнал за въстание в Империята? Датата на изгряване на Сириус имала съществено,
            символично и международно значение.
            Хората, превърнали Рим в руини и останки на 19 юли 64 г от н.е. трябва да са се надявали, че всички провинции от източното Средиземноморие
            ще разберат този знак правилно. Да го приемат като знак за края на Римската Империя след унищожението на Великия Град. Нещо като върховно правосъдие.

            Comment


              #7
              Различно мнение

              Господа, от това което пишете е ясно че не познавате римския свят.
              За да разберете Рим и неговия начин насъществуване следва доста да се потрудите.
              Преди 3 години бях на изпит "Частно Римско Право".
              Лекциите и изпита водеше г-н Пиперков, който много хубаво обесняваше римският свят.
              Особенно наблягаше на елементи които са най екранизирани и за развлечение обясняваше римската реалност от писанията и филмите.
              Специално разказа и за Нерон, като световно известен персонаж.
              Ето какво ми се наби в очите и ушите.

              Рим няма полиция.
              Редът се поддържа от самите граждани.
              Императорът понеже в Рум има много чужденци, се охранява от собствена охрана, предимно бивши роби ( по-вечето германци ), под името Преториянци.
              Само по време на гласуван в сената триум може да влиза Римска войска в Рим. И то само за един ден, се анулира римския закон.
              Другия случай на влизане на римска войска е пред външна заплаха за завладяване на града.

              Нерон притежава една "ужасяваща" слабост като римлянин.
              Той Пее и Свири.
              Това е презряна за истински Римлянин дейност.
              Истинския Римлянин в дисциплиниран, обикновенно суров човек, аскет ( като начин на живот и хранене), работен, грижещ се за цялата си фамилия, в това число и за робите си.
              Богатия Римлянин е милостив и непрекъснато раздава храни на гладните си съграждани ( само на Римляните разбира се).
              Обичайна добродетел е сенатор да храни кокошките си ( този персонаж е и вкаран във филма Гладиатор ).
              За такава презряна дейност като пеене и свирене може да си има роби обикновенно гърци или други азиатци.
              Римляните, независимо от значителния си обем от роби са и пуритани ( особенно в секса).
              Затова е такова отношението към Клеопатра, към Калигула, и дори несправедливо е обвинен стария римски генерал, а по-късно и император Тиберии.
              Затова, че обичал много моабетите, римският пълководец Лукул, станал нарицателен, като Лукулов Пир ( ядени и пиене на корем с дни с една и съща компания ). затова и пълководецът Лукул не се сещам ( в момента ) да е издиган за консул, независимо от военните си успехи.
              Просто той е "разсипник", независимо колко много, ама на истина много има.
              Може да му повериш войска, защото е перфектен като генерал, но не и управление на държавата.

              Затова и император Нерон, знаейки всичко това, не би посмял и да си помисли план особенно за подпалване на Рим.
              Както и други преписвани му престъпления като :
              Ловуване и изнасилване на римлянки нощем в Рим.
              Спане ( сексуален контакт ) с майка си.

              Пожарът в Рим дава възможност на Нерон да направи нещо забележително - това е да построи на ново опожарената част на Рим.
              Това му създава безсмъртна слава.
              Но и огромно количество завистливи врагове, които не могат да допуснат един да се издигне толкова над останалите, та дори той да носи титлата Император.
              Римляните са консервативно настроени.
              Ние мислим, че британците са най-големите консерватори, но ако имахме възможност да се срещнем и говорим едновременно с Римлянин и Англичанин, Англичанина направо ше ни се стори революционер.
              Затова Рим е велик.
              За да се докаже правилността на една идея или закон в Рим, трябва да минат поне 100 години на утвърждаването му.
              Римляните приемат единствено развитието на науката и техниката, нищо друго.
              Бетонни са отношенията между хората.
              Реда в града също.

              Поздрави

              Comment


                #8
                Това ли се учи по частно римско право??? А пък аз уважавах юридическото образование

                Comment


                  #9
                  Идва ми направо, Аматьор, да почна да си говоря с теб на тема римско частно право.
                  Всъщност господа пиперкови и тем подобни вероятно са чували за Рим от вестниците. Съдя косвено за човека, но приемам думите, които ми казваш за него. Преди време аз пък влязох в сериозен спор с едно национално светило в стопанската история. Човечецът твърдеше, че основният източник на роби в рим през републиканския период била раждаемостта на робските семейства... Така че картинката - разбирай - ми е ясна, а римското право всеки юрист го е чувал, ама с колкото съм говорил досега, повечето не го знаят. Сори ако звучи обидно, но и аз съм бил студент и съм познавал студенти.
                  Особено наблягал преподавателят на романите и филмите.
                  Не искам да добавям хехехе, щото ще е грубо.
                  Казвам някои неща, води си записки.

                  Артистизмът не е презряно от римляните занимание. Театърът е елемент на гръцкото изкуство, силно взаимстван от гърция, на която рим се бута за културен наследник. Заниманието на императора не е презряно, то е нетипично и много встрани от очакваният му имидж.
                  За общественият ред в рим отговаря префектът.
                  Преторианската кохорта е специално, елитно звено от РИМСКАТА АРМИЯ. Изпълнява и ролята на лична императорска гвардия. Тя(армията) обичайно в тези години не включвала нито основно роби, нито вандали, размиването на строгостта на вербуването на армията идва постепенно, и най - важното - по - късно.
                  Доста преди Нерон римска войска е влизала в града и без триумф. Всъщност, ти правиш ли разлика между основните периоди от живота на града?
                  Луции Лукул(пулководец от войните с Митридат и Спартак, както и от други операции, известен с пировете си) и Марк Кота са консули от 74 г. пр.н.е.
                  Нерон безспорно е убил майка си и то след неуспешен опит за това, като хвърлил вината върху нея. Има и доста други престъпления. Не знам как съдиш какво би измислил? В правото така ли се разсъждава?

                  Както и да е. Уважавам много познанията ти за дините и кокошките в древния Рим.
                  Мисля обаче, че никак не са си на мястото, нито че каза нещо, което да е от полза за дискусията. Без да отбелязвам ,че в думите ти общо взето няма почти нищо вярно, освен някаква въздушна романтика.
                  Сори за офтопика.
                  Dic, hospes, Spartae, nos te hic vidisse iacentes dum sanctis patriae legibus obsequimur !

                  Comment


                    #10
                    D3BEP написа
                    ... (всичко, което написа)
                    :tup: :tup: :tup:

                    Comment


                      #11
                      Абе Аматъор, чудя се право не се ли влизаше с история и литература? Загадка е как си изкарал тези изпити като гледам какво пишеш и особено как го пишеш :sm186: :sm186: :sm186:
                      Recalibrating my lack of faith in humanity...

                      https://www.youtube.com/watch?v=MvqjkS6t9Yk

                      Comment


                        #12
                        Amateur написа
                        Рим няма полиция.
                        Редът се поддържа от самите граждани.
                        не е точно така :not: към краят на господство на императорът Август се създават още три преториански кохорти, издигайки броят им на дванайсет. Но тези допълнителени кохорти са много скоро определени отново като градски кохорти (cohortes urbanae). Тяхното задължение e да патрулира в Рим като полицейска сила.

                        Имайки предвид техният успех, по-нататък такъва кохорти са оформени и изпрати като полиция в други важни градове на империята.

                        Comment


                          #13
                          И cohors vigilae също - изпълняваща функциите на нощна стража и пожарникари...
                          Лично аз подкрепям мнението ти и залагам на християните.
                          Друга възможност е пожарът да е избухнал случайно /подобно на този при нахлуването на Наполеон в Москва/, а след това да е бил "доразпален".
                          Но никой не може да отрече, че след това бедствие Рим се е превърнал в световна столица със широки и прави улици, а не както преди - безразборно струпани къщи с криви тесни улички,....
                          sigpic

                          Comment


                            #14
                            Само че даже и ако сте прави в съждението си, то е нелогично.
                            Ако наистина целта е била превръщане на Рим в световна столица, визирам изказването на Last Roman:
                            Лично аз подкрепям мнението ти и залагам на християните.
                            Но никой не може да отрече, че след това бедствие Рим се е превърнал в световна столица със широки и прави улици, а не както преди - безразборно струпани къщи с криви тесни улички,....
                            Или пък на Аматьора:
                            Затова и император Нерон, знаейки всичко това, не би посмял и да си помисли план особенно за подпалване на Рим.
                            Пожарът в Рим дава възможност на Нерон да направи нещо забележително - това е да построи на ново опожарената част на Рим.
                            Това му създава безсмъртна слава.
                            Всъщност вие с думите си доказвате точно обратното на това, което се опитвате да докажете. Ако наистина такава е била съдбата на Рим, то по - скоро мотив за престъплението има Нерон, а не Християните. Без да говорим, че например построеният след бедствието дворец не е дарил на града , пострадал и унищожен и не е направил обществена постройка, а лично свой.
                            Всъщност не знам какви откровения четете, но в тези години на мода е по - скоро християнският комунизъм(да не скочи тук КГ или друг някой, става дума за комуни) и неагресивната саможертва, а не бойното мъченичество. Но както и да е, от думите ви аз не оставам по - убеден във вината на християните, даже напротив...
                            Dic, hospes, Spartae, nos te hic vidisse iacentes dum sanctis patriae legibus obsequimur !

                            Comment


                              #15
                              Ъъъъ, аз темата не я следя, та извинявайте ако повтарям някой, но споменахте ли възможността да е чиста случайност целия пожар?! В Рим те хич не са били рядко явление и без да трябва някой нарочно да ги пали.
                              XV mile the sea brode is
                              From Turkey to the Ile of Rodez...

                              Comment

                              Working...
                              X