If this is your first visit, be sure to
check out the FAQ by clicking the
link above. You may have to register
before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages,
select the forum that you want to visit from the selection below.
Ами ето накратко за кво става въпрос:през 43 г. римляните нахлуват в британия и подчиняват повечето племена, но някои от тях стават номинално независими като съюзници на Рим. Такова е племето Исени обитавало областта около днешен Норфолк. Техния цар Празутагий осигурява независимостта на племето като дава властта над земите си съвместно на неговите дъщери и римския император. След като умира през 61 г. обаче римляните нахлуват и оустошават земите му, изнасилват неговите дъщери, а вдовицата Будиция пребиват с камшик. Римляните установяват свои чиновници и налагат тежки данъци. Докато губернатора на Британия Гай Севтоний Паулиний воюва в Уелс, Исените въстават и се съюзяват с триновантите, чиято бивша столица Камулодунум (днешен Колчестър) е превурната в римска колония на ветерани. Заедно те превземат града и го разрушават. Севтоний бързал към Лондинум,но съзнал че не може да го защити, евакуира и разрушава града. Докато Будиция вилнее, Севтоний се регрупира и събира войска от 10 000 легионери и ауксиларии (два легиона, третия не успява да се присъедини, а четвъртия е разбит при Колчестър). Армията на Будиция наброявала към 100 000 души (Тацит). Двете армии се сблъскват в битката при Wattling street (това не го знам къде е ). Севтоний избира внимателно мястото на полесражението с гори, които защитават фланговете и тила. Полето е било тясно така че Будиция не можела да се възползва от численото си превъзходство. Римляните се строяват по следния начин:легионерите в центъра,ауксилариите по фланговете им и конницата по крилата. Бритите разполагат техните каруци като полумесец в края на полето за да могат жените и децата им да гледат разгрома на римляните. Будиция атакува през полето в компактна маса. Когато приближават ги засипва дъжд от пилуми, следва втори залп причинявайки големи загуби сред бритите. Легионерите и ауксилариите атакуват в клиновидна формация и тяхната дисциплина,тактика и въоръжение си казват думата и притискат бритите. После атакува конницата(предимно лансери) и бритите се опитват да отстъпят. Обаче пръстенът от собствените им каруци препречва пътя за отстъпление и започва клане. Римляните убиват всичко по пътя си-мъже,жени и деца. Убитите са над 80 000 срещу 400 римляни. След битката Будиция се самоубива, същото прави префекта Поений Постумий, чийто легион не успява да се включи в битката. Император Нерон е доста разтърсен от събитията и даже решава да се изтегли от Британия, но след победата завладяването продължило.
Като гледам имената, много интересни са тез брити. Будиция /или Будика на други места/ си е странно име. Пък и от град Камулод /Камулодунум по римски/ до Камелот си е "едно предположение място" ... :sm186:
Пък и от град Камулод /Камулодунум по римски/ до Камелот си е "едно предположение място" ...
Ето нещо точно като за мен. Това ми звучи обаче още по близо до Камелерд, държавицата на кралския тъст (таткото на Гуенвира или кой както я предпочита, като име разбира се) крал Лодегранс - този дето подарил на Артур кръглата маса (като предмет, не като символ).
В легендата за Артур (както и в тази за крали Марко) всъщност се премесват няколко исторически пласта. Структурата по Мълори на Британия да речем много напомня държавното устройство на острова в едно доста по-близко до автора време.
[QUOTE=RAPTOR] битката при Wattling street (това не го знам къде е ).
Близо да Веруламий...
Иначе браво на Светоний, че овладял положението!
Иначе нещата не отивали добре, особено с разгрома на IX легион и отказа /а не закъснението/ на легата на II легион да излезе от Глевум и да се присъедини към Светоний!
Победата над Боудика е един от многото примери как тактиката и дисциплината решават изхода на битката, независимо от численото превъзходство на неприятеля! :nworthy:
Разгрома на IX Hispana e бил наистина значителен три четварти от неговия състав са разбити.Този легион няма много късмет, защото до колкото знам той изчезва (предполага се, че пак е разбит) по време на мисия срещу пиктите, с цел да укрепи британската граница през 2 век.
Този легион няма много късмет, защото до колкото знам той изчезва (предполага се, че пак е разбит) по време на мисия срещу пиктите, с цел да укрепи британската граница през 2 век.
Аз бях чел, че е прехвърлен на изток срещу партите, по времето на Марк Аврелий и Луций Вер /161 АD/. Там май е разбит окончателно....
Тая книга "Орела на IX легион" не е особено достоверна.....
Написването на самата книга е повлияно от археологични разкопки в който е намират орел, който е скрит в къща и археолозите предполагат че това е орела на IX Hispana. А иначе книгата си е фантастика.
Всъщност ако Паулин не беше тръгнал да превзема о-в. Ангълси, въстанието едва ли щеше да придобие такива мащаби. Успехът на Боудика се обяснява с пълна липса на армейски подразделения в района...
Comment