Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Гибелта на РИМ

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Гибелта на РИМ

    Каква е според вас основната причина за загиването на Великата Римска Империя. Дълги години обвинявах християнството, но сега не мисля че то е най-важната причина.
    И е ли Византия достоен приемник на традициите на Рим?
    Пак ще летим на бойните си коне, допрели лица да буйните гриви; пак ще прегазваме вражи воини, размахали саби над главите им. Ромеите ще отстъпват пред нашия устрем. Ще станем голяма, силна държава. Три такива държави ще има в света и една от тях ще е България.

    #2
    Гибелта на РИМ

    Всички империи рано или късно умират,защото не се променят , а залагат на статичността , на това, което се нарича "нашите неотменими принципи" или " нашите славни традиции" . Факт е, че нито една империя не се е спасила чрез харизматични лидери или военна мощ. Стагнацията на обществените отношения рано или късно завладява империята и метрополиите. А това, което не се променя - умира
    "If elections changed anything, they would be forbidden" ~ Kurt Tucholsky

    Comment


      #3
      По тая тема са писани сума дебели томове, повечето от които описват предимно симптомите, а не причините. Много грубо обобщено е така, както Рамблер казва - просто обществото умира от вътре
      XV mile the sea brode is
      From Turkey to the Ile of Rodez...

      Comment


        #4
        Относно този въпрос, на вниманието на любознателните, предлагам да прочетат Карел Чапек и неговата "легенда" за Архимед - колкото по-могъща и по-голяма(по територия) става една империя, толкова по-силен е външният натиск върху нея. В един момент, поради редица други причини, тя не издържа на него и се разпада.
        Нека Всевишний укрепи десницата на народа и войската, за да запази честта, правата и славата на Отечеството и на избраний от народа монарх. Да живее България!!!

        Comment


          #5
          то драстичен външен натиск срещу Рим няма, има инфилтрация. Римската армия до самия край е напълно способна да набие сяквите там диваци (и Византия сума време след това го прави), лошото е, че просто управлението няма сили, пък и не го е грижа, заето с вътрешнополитически боричкания, да я организира тази армия.
          XV mile the sea brode is
          From Turkey to the Ile of Rodez...

          Comment


            #6
            Имах пред вид, че за да управляваш една такава огромна империя, е нужно да си доста добър политик и освен това да си много добре информиран. Точно това липсва на великите мъже на Рим от 4-ти век до падането на града. Вътрешните противоречия също изиграват своята роля. Не съм склонен да се съглася, че Християнството е основна причина.
            Нека Всевишний укрепи десницата на народа и войската, за да запази честта, правата и славата на Отечеството и на избраний от народа монарх. Да живее България!!!

            Comment


              #7
              Syglasen
              (iha ma az wech efreitor hehe)
              XV mile the sea brode is
              From Turkey to the Ile of Rodez...

              Comment


                #8
                Така първо браво за прекрастният въпрос !
                Сега по темата
                Ще ви дам няколко причини за падането на Рим
                1 : Великото Преселение на Народите - много племена идват от изтока с идеята да намерят земя за себе си и свойте роднини - къде е през това време Рим , ами владее тази земя ( няма да коментирам повече , ако искате можем да продължим )
                2 : Една империя , просъштествувала толкова много време трябва да намери начин да се реформира и да реши някои вътрешни проблеми , уви Рим не намира начин ( ако искате и затова ще си поговорим по обстойно )
                3: Някои народи под шапката на империята искат малко свобода , какво би трябвало да направи Рим , ами да им даде малко свобода - какво прави Рим , тя ги избива ( и това е дълга тема )

                Ето ви три причини , мисля че засега стигат да проведем една обстойна дискусия !!! 8)
                "Ако светът може да бъде по-добро място , то да направиш добро се смята за провал . Не спирай , Не се предавай , Надбягай Себе си ! "

                Comment


                  #9
                  Едно друго обяснение, което ми се струва достатъчно обсновано (общо взето се движи в светлината на модната напоследък теория на системите):

                  Основният проблем при всяка голяма империя е в свързаността на отделните й части. Колкото по-изостанала е информационната техонлогия и комуникационната инфраструктура (в най-общ смисъл), толкова по-силно изразени са центробежните процеси. Неизбежно империята се разделя на ясно изразен Център (там почти винаги е съсредоточена Традицията, администрацията и Властта) и Приферия ( която обхваща подложените на "цивилизоване" външни територии). Докато имперското образувание е жизнено и се развива, то постоянно придърпва (било то чрез военни операции, дипломация или цивилизационно влияние) околните територии, като разширява жизненото си пространство.
                  Те минават през следните стадии - първо са далечна и "нецивилизована" (според централните критерии) варварска земя; след това постепенно се налага културата на Центъра (като тук може да се разграничат различни степени на приближаване към централните критерии); на последният етап провинцията напълно се уеднаквява с Центъра (и става част от него, като сфера на влияние).
                  Междувременно империята продължава да се равива териториално и обхваща нови пространства - т.е., Периферията постоянно се мести и отдлечава от Центъра.

                  Този процес продължава до момента, в който започне да се нарушава комуникационната свързаност между Центъра и текущата Периферия. Причините за този процес може да са, както чисто технологични, така и външни (примерно нашествия) - а на практика винаги се оказват комплексни (с някакъв преобладаващ акцент).
                  Тогава постепенно започват да се натрупват разлики в цивилизацията на отделните провинции (самият процес протича когато скоростта на връзката между отделните територии е в пъти по-ниска от скоростта, с която протичат процесите вътре в самата територия). Резултатът се проявява като стремеж към независимост от Центъра и изграждане на нова система от местни Центрове и Периферии, които обаче се различават като цивилизация и култура (малко или повече) от първоначалния Център. Често в резултат на тези изменения началния Център може да изгуби статута си и да се превърне в изостанала Периферия.

                  Comment


                    #10
                    Hail Gollum, след това обяснение, което изпуква със своята аргументираност и точност, мисля че темата може вече да бъде затворена. Поздравявам те, Пазителю на Пръстена и напълно се присъединявам към мнението ти. Просто няма повече какво да се каже по въпроса.
                    Нека Всевишний укрепи десницата на народа и войската, за да запази честта, правата и славата на Отечеството и на избраний от народа монарх. Да живее България!!!

                    Comment


                      #11
                      Когато една част от някаква държава е източник на масирано пренасочване на усилия и парични средства, в случая източната част, логично е западната да изостане, и да е по-лесна плячка за всякакви външни нападения и вътрешни раздори...

                      Comment


                        #12
                        Ам-гъл, а дали комуникационните проблеми в Римската империя са били достатъчно големи, за да предизвикат разпада, който казваш? По-скоро в тоя случай центърът престава да излъчва това влияние. (все пак по време на Пакс Романа Рим държи във влиянието си цялата периферия)
                        Като цяло съм съгласен, с добавката обаче, че се намесват и други фактори, които изиграват голяма роля.
                        XV mile the sea brode is
                        From Turkey to the Ile of Rodez...

                        Comment


                          #13
                          Определено мисля, че комуникационният проблем е една от главните причини. Въпреки, че те имат най-големи достижения в това отношение (и явно са съзнавали напълно важността на този фактор), които са надминати чак в Новото време. До голяма степен информационния проблем, който се поражда от комуникационния (т.е., съотношение технологии/разстояния, грубо казано) обикновено води до "западането" на големите империи. Да речем, Шпенглер го вижда като естествен органичен процес - но в крайна сметка се свежда до същото.

                          Comment


                            #14
                            Е е, персите поддържат сума време империя по-голяма от римската, да не говорим пък за Китай. Според мен просто в течение на времето "Центърът", метрополията, намалява и накрая спира да излъчва това културно превъзходство, което привлича периферията към нея. Периферията от своя страна, благодарение на по-развитата инфраструктура, наложена от завоевателя (инфраструктура = управление, икономика, комуникация) получава рязък подем в развитието си, което от своя страна води до повишаване на самочувствието и развиването на собствено културно самоосъзнаване. Европейската доминация от 15 та до началото на 20 век се дължи точно на тази културна самоувереност пред другите култури. За жалост вече не е така и скоро ще ни управляват китайци :cry: :cry:
                            XV mile the sea brode is
                            From Turkey to the Ile of Rodez...

                            Comment


                              #15
                              Да, прав си - точно в това е проблема. В момента, в който Периферията се изравни като вътрешна култура и свързаност с Центъра, ако връзките помежду им не са от същия порядък (като динамика най-вече), започва да се трупа отрицателен потенциал. Периферията развива собствени решения, все повече различаващи се от решенията на Центъра (или другите представители на периферията) - тук се проявява разкъсването на информационната верига. И това е най-вече свързано с ограничения обхват на технологиите - до определена територия вързката е положителна - над това започва да се забавя, докато стане отрицателна (положителна - културно сближаване; отрицателна - отдалечаване).
                              Но поради тази причина, сега нещата са по-различни - информационните технологии са придобили такъв характер, че в глобален план не е възможно откъсване. За сметка на това то, може би, ще се пренесе в индивидуален.

                              Империята на персите страда от същите проблеми. А за китайците - тяхното е по-скоро един циклично развиващ се организъм (но като цяло е разположен на достатъчно малка територия, а и е подходящо разчленена).
                              Може би, основния проблем при комуникацията идва, когато между Центъра и периферията има достатъчно голямо препятствие - например, неовладени "варварски земи" или голямо водно/планинско пространство. Btw, подобни проблеми изпитва и английската империя, макар технологично комуникациите й да са по-добре осигурени.

                              Comment

                              Working...
                              X