Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Къде се е провела Троянската война?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Къде се е провела Троянската война?

    В “Илиада” на Омир се говори за скандинавците.
    Одисей е бил датчанин, а троянците – финландци.

    Какво бихте отговорили, ако някой ви каже, че, в епичните сцени на Троянската война, герои са не троянци и ахейци, а - викинги и фински племена?
    “- Не може да бъде! Това е абсурд!” – тази е първата мисъл, която ни минава през главата, при научаването на подобна новина...
    Но италианският инженер Феличе Винчи защитава друго мнение. Той лансира една колкото уникална, толкова и скандална версия за легендарните писания на аеда Омир.
    Одисей е бил родоначалник на съвременните датчани. Тази смела хипотеза представя Ф. Винчи в своята книга, озаглавена “Омир от Балтика”. Според италианеца, Одисей няма нищо общо с древните елини. Бил е датчанин. А събитията, описани в “Одисея”, са се разиграли около Скандинавския полуостров, а не – край бреговете на Средиземно море. Феличе Винчи не само смело лансира абсурдната, на пръв поглед, теза, но и я подкрепя с куп научни факти.
    Учените отдавна са установили, че някои от описанията на ландшафта в “Илиада” и в “Одисея” не се вписват в картата на Средиземноморието. Още древногръцкия историк Плутарх е предполагал, че остров Огигия, на който Одисей е живял, като пленник на нимфата Калипсо, се намира в Северна Атлантика, “на пет дни плаване от Британия”. Според описанието, дадено от Омир, град Троя лежи “край безграничния Хелеспонт”. За Хелеспонт е прието да се смятат Дарданелите (кръстени на Дардан). Но този провлак не заслужава епитета “безграничен”. Винчи предполага, че, всъщност, става дума за Финския залив. Впрочем, в датските летописи от XII век (след Р. Хр.) се споменава, че, в едната част от крайбрежието на Балтика, е живял народът на хелеспонтите. Названията “река на океана” и “поток на океана”, които често се срещат в “Одисея”, всъщност, се отнасят за течението Гълфстрийм.
    Западно от град Хелзинки, край Финския залив, авторът на сензационната книга е открил места, чиито имена (топоними) са близки до имената на градовете, съюзници на Троя. По описанието на Омир, Троя е град, разположен в хълмиста местност, в долина между две реки. Именно по ТОЗИ начин е разположено и финландското селище Троя!
    Оръжието и облеклото, описани от Омир, много наподобяват тези, които са открити в Дания, в гробниците на воини от бронзовата епоха.
    Също толкова си приличат и корабите, описани в двата епоса, с корабите на прибалтийските народи от онова време.
    Военната архитектура - крепостните стени и другите отбранителни съоръжения (кули, портални комплекси и др.) на Троя, описани от Омир, напомнят повече на крепости на северни народи, построени от камък и дърво, отколкото - на земни валове, каквито са били укрепленията на егейската цивилизация. Дори съдовете за храна и за течности на сражаващите се страни са от метал и от дърво – поредният факт, говорещ в полза на хипотезата на италианския инженер. Любопитно е, че Омир не дава описание на прочутата гръцка керамика. Той не описва и конкретния образ на красивата Елена. Защото всяка епоха има свой идеал за красотата на женското тяло и на женското лице.
    В “Илиада” се говори за нощни сражения, които не биха били възможни край бреговете на Средиземно море, но, край бреговете на Балтийско море, в “белите” нощи (с полярно сияние) са напълно възможни!
    Описвайки климатичните условия, Омир рядко споменава жарко слънце или горещини, а твърде често говори за мъгли, студ, дъжд, сняг, виелици... Които, за Гърция, са рядкост.
    Винчи дава още много примери в защита на своята хипотеза.
    Но как е могло да се случи такова “преместване” на мястото на действието в епоса? Авторът на книгата “Омир от Балтика” е подготвен за отговор и на този въпрос.
    Около 1600 г. пр. Р. Хр., в Северна Европа, са започнали големи промени на климата. Поради глобално застудяване, свързано и с цикли на заледяване, средната температура е паднала с около 4 градуса по скалата на Целзий. Едновременно с това, изригнал и вулканът на остеров Санторини, в Егейско море (1630 г. пр. Р. Хр.). Облаци от вулканична пепел задълго скрили Слънцето, предизвиквайки явление, наподобяващо “ядрена зима”. Народите на Скандинавския полуостров, в които Винчи вижда прародители на всички европейци, се отправили на юг. Една част от тях преминала през Месопотамия и достигнала до Индия. Тях, според него, познаваме като “арийци”. Друга част, преминала през Мала Азия и достигнала до Египет. Това били хетите. Трета група прселници се задържала в Гърция. Това били ахейците. Те донесли със себе си географските имена, напомнящи им тяхната северна родина, а, също така – и своя епос, митове, легенди, сказания, предания за богове, герои, войни и битки... Според италианеца, на основата именно на ТОЗИ фолколор, Омир е създал своите безсмъртни творби.
    Според Винчи, археолозите не са намерили в района на Средиземноморието следи от народи като данайците (от които трябва да се пазим, дори, когато ни даряват!), пеласгите, лапифите и други. Но те и сега си живеят пак там, където са се намирали във времето, описано от Омир. Днес, ние ги наричаме почти по същия начин: датчани, поляци, лапландци... Своята гореща кръв, финландците са наследили от своите предци, които участвали в Троянската война...
    Историческата наука не е произнесла своето мнение за хипотезата на италианския инженер. Историците или, все още, не са прочели обемистата книга, или не са сметнали за необходимо да се занимават с тази хипотеза.
    Ние можем да си направим труда поне да прочетем тази книга. След време, може да се окаже, че авторът й разсъждава в правилна посока.
    Възникват обаче интересени въпроси:
    - Ако Троя не се намира в Мала Азия, а в Скандинавия, какво точно е открил Хайнрих Шлиман, който, още от дете, се е надявал да открие този град, следвайки СЪЩИТЕ Омирови описания, които е ползвал и италианският изследовател на двата древни епоса?
    - Кой от тях двамата е прав – Х. Шлиман или Ф. Винчи?
    - Какво е било стратегическото и икономическото значение на Троя – ако се е намирала на едното или на другото място?
    - Ако приемем, че и двамата са прави и, че съществуват два града с името Троя, отдалечени на такова голямо разстояние един от друг (както има два града с името Тива – в континентална Гърция и в Египет), откъде са пристигнали, по море, на Апенинския полуостров, троянците, водени от Еней?
    Ако мислиш за 1 година напред, посей ориз, ако мислиш за 10 години напред, засади дърво, а ако мислиш за 100 години напред - образовай населението!!!

    #2
    1)Оправи заглавието на темата
    2) За мен Шлиман е прав
    3) Мисля че след края на войната победителите се отбили в Египет за поправка, а ние добре знаем къде е Египет. Освен ако Винчи не извади теория че египтяните са ескимоси или прародители на съвременните германци. :lol:

    Comment


      #3
      Теорията е интересна, но аз лично не съм склонен да се съглася с пр. Винчи. Причината е проста: в Северна Европа дълго време се задържат оръжията, изготвени от ... кремък. Просто металообработването дълги години им е било слабо развито по множество причини. А в Илиядата бронзовите оръжия заемат централно място. Докато в Гърция са гробниците на така наречените микенски владетели са намереби брони от бронз (адски тежки и сигурно много трудни за носене), такива няма нито в Дания, нито в Швеция, а те са добре проучени археологически покрай интереса на западния сват към викингите. Все нещичко щяха да намерят.
      Освен това не знам в Северна Европа да има крепости от този период, а ако няма крепост, следователно няма и Троя. Докато в Източното средиземноморие и особено в Егейско море е пълно с крепости, в които има предвидени водохранилища и запаси в случай на обсада.
      И последно, споредмен най-голямото доказателство че Троя е била именно там, където я е открил Шлиман са описанията на жени воини на коне (вероятно скити или сармати), както и идването на помощ на троянците на владетел с колесница, обкована в злато (вероятно тракийски вожд).
      Ето защо не мога да се съглася с тезата на пр. Винчи. Но е доказано, че ахейците са имали контакти с Британия и Северна Европа, защото в микенски гробове са намирани кехлибарени маниста. А в Северна Европа има намерени мечове и ножове от същия тип като тези ползвани от микенците. Оръжията обаче не са били намерени там при археологически разкопки и е възможно да са се озовали в Британия и Германия чрез колекционери.
      Това е моето мнение.

      Comment


        #4
        Felice Vinci - "Omero nel Baltico", 1993; 2002

        За обичащите да четат нещата в оригинал.

        Recensione del libro di Felice Vinci Omero nel Baltico, sulla collocazione nordica dei poemi omerici






        Ако мислиш за 1 година напред, посей ориз, ако мислиш за 10 години напред, засади дърво, а ако мислиш за 100 години напред - образовай населението!!!

        Comment


          #5
          Поредната сензация, нищо повече. С какво да блесне човека, ако не с нва, оборваща всички досегашни схващания теза (само дето едва лище се стигне до реално обрване, ама нали ще се е разшумяло ).

          Comment


            #6
            Интересна хипотеза
            Наистина ми хареса. Колкото до моето мнение. Все пак съм склонен да се доверя на Шлиман, макар той да е открил съкровище, което е по-старо от Троянската война.
            По логиката на този италианец, трябва да кажем, че съкровището от Варненският некропол(което е най-старото злато открито в света) трябва да е направено от скандинавците.
            Въобще напоследък много псевдоучени започнаха да развиват разни фантасмагории с които целят да спечелят най-вече парички
            То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

            Comment


              #7
              Parabellum написа
              Въобще напоследък много псевдоучени започнаха да развиват разни фантасмагории с които целят да спечелят най-вече парички
              Очаквам в тази връзка скоро да се появи книга за това как древните българи след основаването на Ур са минали на север и са превзели Троя с щурм на непобедими свръхвоини...

              Comment


                #8
                оо аз четох преди години че Ахил е свиреп протобългарин а троянците са луди славяни...сега пък са скандинавци...еми еби му майката откачалки от секъде
                ...Българите това е народът,който имаше всичко което е пожелавал,народ в който е придобивал титли онизи който е купувал благородството си с кръвта на неприятеля,народ при който бойното поле прославя рода,понеже у тях без колебание за по-благороден се смята ония,чието оръжие е било окървавено повече в сражение...

                Comment


                  #9
                  TVV написа
                  Parabellum написа
                  Въобще напоследък много псевдоучени започнаха да развиват разни фантасмагории с които целят да спечелят най-вече парички
                  Очаквам в тази връзка скоро да се появи книга за това как древните българи след основаването на Ур са минали на север и са превзели Троя с щурм на непобедими свръхвоини...
                  Тя вече е излязла онлайн.Отиди в клуб "История" в Дир.бг и ще видиш какви фантасмагории се вихрят там.
                  То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

                  Comment


                    #10
                    Аз четох част от тези фантасмагории в един футболен форум, така че мога да си представя какво става в ДИР-а. А преди години имах нещастието да си купя една книга за въоръжението на прабългарите на ТанНакРа, в която бяха описани какви ли не свръхоръжия, мисля че дори бяха споменати и "прабългарските" катани - първообрази на самурайските мечове.

                    Comment


                      #11
                      оф аз за съжаление се интересувам много от древна българска история а такива книги пишат само откачалки...те искарват че целия свят произлиза от нас...най голямата глупост беше че 1 древен индийски град е населяван от протобългари завладяни в последствие от арийте(СЪЩО БЪЛАРИ) и тем подобни...да отбележим че аборигенното население на идийския п-в е негроидно...а сега очаквам апел от щатите и африка че троянската война се е водила от африканци и афро-американци...
                      ...Българите това е народът,който имаше всичко което е пожелавал,народ в който е придобивал титли онизи който е купувал благородството си с кръвта на неприятеля,народ при който бойното поле прославя рода,понеже у тях без колебание за по-благороден се смята ония,чието оръжие е било окървавено повече в сражение...

                      Comment


                        #12
                        TVV написа
                        "прабългарските" катани - първообрази на самурайските мечове.
                        Абе честно да ти кажа май наистина ще се окаже че нашите мечове са първообрази на катаните.
                        Мечът на снимката по-долу е намерен в Ришкият проход.Датировката му сочи, че е от 8 век.Дължината му е 91 см.Едноостър е и е единственият меч от този тип намерен в Европа.
                        То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

                        Comment


                          #13
                          това на снимката е палаш и има общи черти с катаната но това ни най малко не значи че японците са взели назаем това оръжие...все пак катана се появява сравнително късно(не знам точно 9 или 10в.) а палашът е древно оръжие изпозвано от конните народи.Сега мечовете използвани от българите като са близки по форма на скандинавските какво значи?оу сетих се и още 1 простотия която съм чел че протобългарски племена са преминали от сибир в аляска и се разселват на юг и дават начало на развитите цивилизации на маите и инките(наречени са бели индианци) ааа имаше и нещо за летателни машини и разни работи с силата на атома :stupid: абе дайте ако искате да отворим нова тема за разни такива системи може и да се завържат спорове
                          ...Българите това е народът,който имаше всичко което е пожелавал,народ в който е придобивал титли онизи който е купувал благородството си с кръвта на неприятеля,народ при който бойното поле прославя рода,понеже у тях без колебание за по-благороден се смята ония,чието оръжие е било окървавено повече в сражение...

                          Comment


                            #14
                            Добре,добре, дай да не спорим в тази тема :lol:
                            Може наистина да отвориме друга тема. За нашите измишльотини :lol:
                            То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

                            Comment


                              #15
                              Да се върнем на сабята от снимката. Палаш май би могло да значи различни неща. Според мен с това название са сабите от Полша и Източна Европа с право или леко закривено острие, които произлизат от турските и монголските саби и са разпространени основно през 16 в.
                              Поне така са определени в книгите на английски за хладни оръжия, които имам. Струва ми се че в българския тази дума е навлязла чрез руския и май е започнала да се използва за всяка сабя с право острие.
                              Както и да е, сабята е интересна, но можем ли да бъдем сигурни как точно е изглеждала преди? Възможно е острието на върха д а е било пречупено. Вероятно има начин да се изследва сабята с рентген за да се проследи линията на закалка и така да бъде направена възстановка на оригинала. Това обаче едва ли ще стане.
                              Аз обаче си мисля че прабългарските саби са били прави, макар и едноостри. Сабята на Кубрат (или на когото и да е била, със сигурност е българска) е пример за това. Освен това не знам доколко металообработването е било развито сред древните българи. Вярно е, че са имали градове, но като цяло не са бил уседнал народ и пренасянето на наковални и друга ковашка екипировка някак си не си го представям съвсем, да не говорим за пещите. Това се е отнасяло разбира се за всички народи в Централна Азия и степите на Източна Европа и добрите остриета са били вероятно високо ценени и едва ли е имало разлика между тези на българите и хазарите да речем. Чакам сега да получакнигата на Йотов по въпроса, защото това е една интересна и салби изследвана тема.

                              Comment

                              Working...
                              X