Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Адрианопол 378 г.

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #31
    Империята редовно си има поражения, даже и в периода на разцвета си. От германци, от маркомани, от даки, от парти, че даже и от блемии. И император има дал фира - Валериан, когото го пленили, одрали жив и направили на чучело. И вероятно Гордиан I, също загинал в бой с персите.

    Готите са германци, езиково това се доказва от имената им, от превода на библията на готски (кодекс аргентеус не е фалшив), от германския език на кримските готи, засвидетелстван от надписи в Мангуп, а също от Карпини, Барбаро и Бусбек, и от германския характер на езика на вандалите, засвидетелстван от епиграми от Картаген (на Драконций) и който език е същия като готския според Прокопий Кесарийски. Според Тацит готоните живеят по крайбрежието на Балтика и според самите готски легенди те са дошли от "остров Скандия".

    Гетите са присъединени по звукоподражание, както днес някои се опитват да изкарат само по звукоподражание ирландските фир болг и белгийските белги за българи. Вероятно е ерудитщина, тръгнала от Касиодор. И арахаизация.


    thorn

    Средновековните църкви в България

    Comment


      #32
      Thorn написа Виж мнение
      Сещам се за Деций и сина му. Не ми се гугли за други.
      Дори и да ти се гугли , Ънкъл Гугъл не може да ти даде отговор
      Last edited by Евристей; 08-12-2020, 20:36.

      Comment


        #33
        Ми...добре.


        thorn

        Средновековните църкви в България

        Comment


          #34
          Ееееееее , два пъти пиша дълги постове , когато са готови и кликвам върху ...Пусни бърз отговор... ми изписва че трябва да се логна . Логвам се , а постът го няма никакъв ....Къде бъркам ? Уби ми се всякакво желание вече...

          Comment


            #35
            Аз тука не съм писал от 4 години, нямам представа как е в момента техническото състояние на сайта, нито кой се занимава с него. Но като пишеш дълъг текст е добре да си го сейфваш предварително.


            thorn

            Средновековните църкви в България

            Comment


              #36
              Постът трябва да е съхранен на автосейв. Потърси следващия път.
              We don't see things as they are, we see them as we are
              ---Anais Nin----

              Comment


                #37
                Thorn написа Виж мнение
                Легионите въобще не са били непобедими тактически. От всяка епоха ще извадим примери за множество поражения и в Европа техните противници с изключение на сарматите са предимно пехотинци. Та дори и същите тези готи се бият и побеждават "легионите" дори един век преди Адрианопол. Валент не е единственият император, който намира смъртта си след поражение от готите.
                Не са били определено, аз преди много пъти се бях чудил, защо римляните не са се стараели да копират армиите на Александър, които определено са по-добри във всяко отношение, по разнообразни, с по-добра коница, но сега като се замисля на пръсти се броят хората, които са можели да боравят така с тези армии. Освен Александър, Филип и пълководците на Александър които в битките командвали други части от войската, аз се сещам за Пир и други не. При Пидна македонците наблягат на фалангата и не използват толкова добре конницата. При Магнезия точно обратното Антиох се увлякъл в предследване на римляните със своята конница до лагера им, където имало тракийци и македонци с пресни сили, които помагат на римляните да спрат конницата и през това време неговите фаланги били победени. Стигам до извода, че македонските армии са били по-добри, но са можели да бъдат командвани успешно от по малко пълководци, да си го кажем само от най-гениалните, докато римските и да са били с по-ограничено действие са можели да бъдат командвани успешно от много повече хора. Затова има много голям брой пълководци, които са постигали големи успехи, без да броим определено гениалните като Сципион, Цезар, Помпей, Агрипа, Траян, Константин и други.

                Comment

                Working...
                X