Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Стратегическа концепция, доктрина и състав на хипотетичен български ВМФ (в бъдещето)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Aко имахме брегова охрана цената на един такъв кораб би надхвърлил два до четири пъти годишния ѝ бюджет.
    Испанците са поръчали пет такива за 740 милиона евро:


    Аз лично предпочитам нещо от рода на P51 LЕ Rоisin:

    с преработен кърмови отсек, удължен с 8-10 метра за вертолетна площадка за 5-тонен вертолет и телескопичен хангар. Мисля, че това е най-евтиният вариант.

    Друга възможност е PZM:

    Предполагам че към днешна дата единичната цена би била около $35-40 млн.

    Не знам каква е цената на новозеландските OPV:


    а и Сейлър Малън би предпочел нещо по-тежковъоръжено, но на мен ми харесват.
    Last edited by Duque de Caixas; 29-09-2012, 19:46.

    Comment


      Добре де, ако става въпрос за OPV, какво ни пречи да си проектираме и произведем сами нещо. Някаква красота, подходяща за вълните в Черно Море - около 1000 - 1500 тона, с едно Otobreda 76 мм, хеликоптерна площадка и док за надуваеми спасителни лодки. Дето се вика, всички го правят, пък и имаме две големи корабостроителници дето паяжини хванаха. Ще трябва да се купят дизелите, радара и оръдието. Пък ако излезе читаво може и да продадем някое друго на комшиите ако е добра цената, нищо че и те си произвеждат такова нещо със същото оръдие. Те турците и БЛА-та си имат, но купуват малко и от нас заради добрата цена.
      This is my signature. There are many like it but this one is mine.

      Comment


        Amazon написа Виж мнение
        А защо таква зверска цена?
        За да покаже, че в Америка корабостроителите и политиците по-лесно стават милиардери

        Луда работа, такава цена за подобно "анти-наркотрафикантско" корабче с възможности по-малки от нашите тридесет годишни черупки.

        Comment


          с възможности по-малки от нашите тридесет годишни черупки.
          В огромна си грешка. Нашите 40 годишни черупки реално разполагат с единично 100 мм. оръдие(в сравнение с който 57 мм. Бофорс е като М4 с лазерен фенер, Weaver релси, М203 и ACOG в сравнение с кремъклийката на Филип Тотю) и ограничен запас снаряди. На практика нямат ПКР, пък за системи за близък бой да не споменаваме. А за автономност от 12 000 мили могат само да бленуват. Вертолети и БПЛА могат да базират само под формата на картинки в капитанската каюта и на ходовия мостик. Реално американския кораб си е LCS(Freedom варианта) построен специално за нуждите на бреговата охрана. От там и цената
          Кървава зора вестява страшен бой и кървав път, готови пак за нова слава Рилци в бой ще полeтят ! Пред стените Булаирски в неравна люта бран ние славно победихме в боя тебе, вража зган!Тежки гаубици тряскат крачи полкът Рилски твърд! Нас гранати хич не стряскат нас не плаши даже смърт.

          Comment


            Sailor_Malan написа Виж мнение
            В огромна си грешка.
            Хех, в никаква грешка не съм. Колко имот икони трябва да сложа в поста си за да се схване иронията ???

            Преди време щях да слагам тук линк за сравнение на цени на фрегати, но има толкова глупави кораби, като коментирания, че ме досрамя...
            Ето: http://newwars.wordpress.com/warship-costs/
            хайде сравни цена - ефективност - тонаж - оръжие ...

            Sailor_Malan написа Виж мнение
            Реално американския кораб си е LCS(Freedom варианта) построен специално за нуждите на бреговата охрана. От там и цената
            И какви по-специално са нуждите на бреговата им охрана, че да оперират с кораби с големината на есминец и въоръжение на тралчик ? Какво по-точно заплашва брега на САЩ, че да е нужен точно този тип кораб ?

            Comment


              Сун Дзъ написа Виж мнение
              И какви по-специално са нуждите на бреговата им охрана, че да оперират с кораби с големината на есминец и въоръжение на тралчик ? Какво по-точно заплашва брега на САЩ, че да е нужен точно този тип кораб ?
              Нуждите са свързани не с това корабите им да са мощно въоръжени, а да имат голяма автономност като продължителност на плаване. Във военно време Бреговата охрана на САЩ става 1ви Флот на ВМС и може и да имат военновременни планове за снабдяване на част от корабите с ракетно и бомбово въоръжение, но в мирно време е част от Департамента по транспорта и по закон корабите им са ограничени да носят само артилерийско и картечно въоръжение. Дори авиацията им доскоро не можеше да носи оръжие. За въоръжаването на вертолетната ескадрила за прехват, летяща на Agusta А109Е Power, мисля че беше издаден нарочен президентски указ.

              P.S. Сега гледам, че бреговата им охрана била вече в мирно време част от Департамента за вътрешна сигурност, но надали ограниченията са отпаднали.

              Comment


                Duque de Caixas написа Виж мнение
                Във военно време Бреговата охрана на САЩ става 1ви Флот на ВМС и може и да имат военновременни планове за снабдяване на част от корабите с ракетно и бомбово въоръжение.
                Наистина ми е интересно как си представяш превъоръжаването на кораби като този при един съвременен скоротечен конфликт ?
                Предполагам, че САЩ ще се сблъска със сериозен противник. Какви ще се превърнат подобни кораби и какви задачи ще решават ?

                Comment


                  Нямам никаква представа. Флотските въпроси до голяма степен са ми непонятни. Но в това отношение вече има прецедент. Между първата и втората световна война бреговата охрана също е била ограничена до артилерийско въоръжение, но с началото на ВСВ снабдяват свои кораби и мобилизирани цивилни яхти с дълбоководни бомби. Дори мисля, че американците претендираха една такава военизирана яхта да е потопила немска подводница.

                  А и в крайна сметка дори във военно време бреговата охрана да се влее във ВМС, тя пак ще действа зад талазите от АУГ, надводни бойни групи, атомни подводници и авиация. Ако се стигне дотам бреговата охрана да води сражения с тежко-въоръжен противник, то значи вече "конят е уидял у рякатъ".

                  А и практиката още при конструирането на кораби за бреговата охрана да се предвиждат възможности за бързо подсилване на въоръжението в случай на война не е от вчера при американците. Ето един прелюбопитен пример:


                  USCGC Modoc (WPG-46)

                  Още от създаването си и включването в състава на БО през 1922г. това е кораб за бреговата охрана, да не си помислиш, че е разрушител на флота, предаден втора ръка на БО. Първоначално е въоръжен с две 127мм оръдия. При влизането на САЩ във ВСВ бързо получава още едно 76мм, две 57мм оръдия, дълбоководни бомби, радар и сонар и е изпратен на ескорт на конвои в Атлантика, като участва дори в преследването на Бисмарк.
                  Last edited by Duque de Caixas; 30-09-2012, 23:40.

                  Comment


                    Мале колко приказки за кораб от бреговата охрана на сащ, на който цената му вероятно е сбъркана в укипедията! Все пак това нещо няма инсталирано МК 41, че да го ползват като SAR и гранична полиция през мирно време и като фрегата като ги нападнат извънземните. Или е корупционна сделка както отбеляза Сун Дзъ, или е грешка в интернет. Колко кораба от тази серия са произведени между-другото?
                    This is my signature. There are many like it but this one is mine.

                    Comment


                      А как реши, че тези приказки са за конкретния кораб? Говорим си като цяло по темата. Що се отнася до въпросите ти на въоръжение са три такива кораба, четвъртият е спуснат на вода, но ще постъпи на въоръжение чак след 2 години.
                      На този сайт http://cgblog.org/2011/02/17/how-muc...-cutters-cost/ един пич е сметнал следното, базирайки се на запитване, което е отправил до щаба на Бреговата охрана и официалния отчет на Бреговата охрана пред Конгреса, който е получил в отговор:

                      от планираните осем такива кораба пет вече са доставени, спуснати на вода или поръчани и цената им възлиза на $3,123 млрд., или средно по $624 млн. на кораб.

                      Comment


                        Duque de Caixas написа Виж мнение
                        ...да не си помислиш, че е разрушител на флота, предаден втора ръка на БО...
                        Няма да си го помисля

                        Както и да е, в едно обозримо бъдеще вероятният противник на САЩ е Китай и Русия. И в двата случая превъоръжаването на подобни кораби ще е безсмислено. Пък и няма да има време. Съвсем различно е да сложиш едно-две оръдия на предварително заложено място, съвсем друго е да превърнеш въпросния кораб в съвременна пълноценна фрегата.
                        Сравненията с ВСВ са невъзможни.

                        За охрана на 200 милна зона сигурно са чудесни - голямо водоизместване и автономност, но цена от над 600 милиона за носител на 2-3 малокалибрени оръдия си вони на корупция от далече.

                        Comment


                          Както ти казах не съм особено компетентен. Просто след като датчаните могат в кратки срокове да преустройват корабите си, добавяйки им допълнително въоръжение (мисълта ми е за клас Тетис или Станфлекс 3000 и корабите след него) не виждам защо американците да не могат. А и вече писах, че мястото на бреговата охрана в случай на война не е в първия ешалон на флота.

                          Освен това не съм аз човекът, който ще адвокатства на американския кораб-чудо, вече изложих предпочитанията си.

                          Два от тези по-големите OPV по-горе


                          Имам и още едно предложение, което не знам доколко е уместно - катер клас Cyclone. Просто тези корабчета остаряха. Ако е възможно да си произведем такива в наши условия ми се струва удачна конструкция. Четири - пет такива катера.


                          и още два буксира/ спасителни кораба с вертолетни площадки, които да правят и екологични замервания, мисля, че са достатъчни за брегова охрана на нашата морска зона, макар че като гледам такива кораби нямат вертолетна площадка, заради специализираното оборудване в кърмовия отсек.



                          Към тях една авиогрупа от 3-5 AS.565


                          и снимката даже си е на наша машина.

                          и малки лодки, с които да оперира доброволческа структура:




                          Накрая четири-пет мобилни радара, монтирани на камиони и информационна система, обменяща информация с тази на ВМС.



                          Въпросът е в това, че ако се намерят пари за отделна такава структура не мисля, че ще ѝ е нужно по-тежко въоръжение от 25мм АУ, но ако тя е част от ВМС, то тогава ще трябва по-мощно въоръжение и опция за допълнителното му подсилване, ако се наложи. Така че от това дали евентуална брегова охрана ще е част от въоръжените сили, извън тях или на двойно подчинение е ключов за част от корабния състав на ВМС.
                          Last edited by Duque de Caixas; 06-10-2012, 11:30.

                          Comment


                            Освен това не съм аз човекът, който ще адвокатства на американския кораб-чудо.
                            Всъщност аз съм. Фрийдъм версията на LCS ми харесва, та за това. Някъде по-горе май я предложих и за дизайн на тежка корвета само, че в умален вариант
                            Кървава зора вестява страшен бой и кървав път, готови пак за нова слава Рилци в бой ще полeтят ! Пред стените Булаирски в неравна люта бран ние славно победихме в боя тебе, вража зган!Тежки гаубици тряскат крачи полкът Рилски твърд! Нас гранати хич не стряскат нас не плаши даже смърт.

                            Comment


                              Sailor_Malan написа Виж мнение
                              Някъде по-горе май я предложих и за дизайн на тежка корвета само, че в умален вариант
                              Тежка корвета с дизайн на Фрийдъм = МИЛГЕМ.



                              Comment


                                Аз повече разбирам от яхти и малки кораби, на такива съм сбирал сол в брадата си .
                                Ще ви предложа едно корабче с чудесно съотношение тонаж , газене, маневреност, въоръжение - да си призная не съм гледал цената му, сигурен съм няма да е от ефтините, но пък си мисля че в българския БъдЕщ ФлОт четири бройки биха били добре дошли. И ще мине времето на ефтините политически решения. Защо 4, ще питате - ми мисля си че следва да имаме две ескадри /корабни съединения / това че Аню слива базите Бургас и Варна това си е временно политическо решение - нещо като детска болест на реформата в армията живота ще си го докоже и вземе своето. Само тази болест да не е с летален изход! Пепел ми на езика, пу, пу!
                                Те това си уики информацията за корабчето http://en.wikipedia.org/wiki/Visby_class_corvette.
                                А ето и една снимчица!
                                И за да не зацикля дискусията в една точка - стражеви корита - ще ви предложа ако сте съгласни да си купим без да се пазарим ) и две подводници от тези : http://en.wikipedia.org/wiki/Gotland_class_submarine колкото и да струват.
                                Наште си фрегати викам да не потопяваме а да им направим едно ремонтче освежително на въоръжението да им сложат там по едно контейнерче от Клаб К http://ru.wikipedia.org/wiki/Club-K_...B5%D0%BA%D1%81) директно на вертолетната площадка, така си решаваме проблема с ракетките не ни са нужни скъпи томахавки - на Сейлара му харесва знам, да им монтират там една Мк 48 http://ru.wikipedia.org/wiki/Mk_48_(...B2%D0%BA%D0%B0) и за красота да им сложим по едно Мк 15 на освободеното място от ТА и Екзосети. А да щях да забравя едно буксируемо хидроакустично апаратче също си има място там. Така ресто вертолета, но пък си решаваме проблема с ударната възможност и с ПРО на корабчетата. И да си плават още 30 години - то заварки, то боя , ще се държат на вода.
                                И за да са пълни ескадрите купуваме едни такива малюсенки МРК от този модел http://en.wikipedia.org/wiki/Hauk_class_patrol_boat викам поне 4 - след три - пет години ще са на тезгяха втора употреба хем малки хем патрулират крайбрежието хем са добре мореходни и добре въоръжени имат си всичко. Тъй ще си имаме две ескадри с по една фрегата, две корвети, една подводница, два ракетно-торпедни катера - тралщици си имаме , снабдителни корита си имаме и флота ни си става мечта и Възпиращ фактор ? А това е задачата нали?! Сега ще си направя едно коктейлче бял ром - фреш портокал - джинжифилче -и малко пепси за мехурчета и ще се буфна в басейна за да отмия средиземноморската сол от брадата си!
                                На приятелите Амазон , Сейлър и Капудан пашата ще река наздраве приятели и ще пия във ваша чест и за ваше здраве !
                                За осъдените на живот и смъртта е приключение!

                                Comment

                                Working...
                                X