Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Стратегическа концепция, доктрина и състав на хипотетичен български ВМФ (в бъдещето)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Кухулин написа Виж мнение
    Ако не се лъжа, ефективността на РБУ 6000 върви теоретично около 30%. Все пак това нещо под водата лети със 100 км/час, не е лесно да го целнеш с неуправляем реактивен снаряд.
    Изобщо не е необходимо да го нацелваш, идеята е да направиш серия подводни взривове по насрещен курс на торпедото.
    Аз като стар ловец на подводници ти гарантирам, че торпедото няма шанс. Времето за реакция от засичане на изстрела на торпедото до залп на РБУ е пре, пре достатъчен.
    30% ефективност може би срещу подводници, но за оръжие струващо хиляди срещу подводница струваща стотици милиони процентът е впечатляващ. За колко изстреляни бомби и с какво тегло на БЧ е определен този процент, че ми стана наистина интересно ?

    Comment


      Съгласен съм за реактивните бомбомети - струват ми се достатъчно компактни и евтини. Просто не съм запознат залп от колко бомби е нужен за отразяване на залп от 4 торпеда. Смятам, че това трябва да е максимумът на ефективност. Явно въоръжаването на кораби с такива системи не е само руски навик. Турците от Рокетсан разработват сходната система ASRLS.
      Мислех си за следното въоръжение на патрулните корвети:

      о 1 х 76мм АУ Otobreda 76/62 Compact
      о 2 х 27мм AУ MLG 27 Mauser
      о 2-4 х 12,7мм картечници
      о 2 х РБУ-6000
      о 1-2 х 8-клетъчни УВС за ракети повърхност-въздух IRIS-T SL (в мирно време ще са консервирани на сушата, идентични са с ракетите за близък въздушен бой IRIS-T, ако са твърде скъпи можем да ги заместим с южно-африкански ракети Umkhonto, те мисля че също са развитие на ракетите за близък въздушен бой А-Darter. Идеята ми е да разполагаме с още една зенитно-ракетна система без да добавяме нов тип ракети, защото освен че ракетите са преди всичко за въздушен бой, имат и военно-морски вариант и двата комплекса разполагат и със сухопътен вариант. Постига се висока степен на стандартизация и унификация.)
      о малък хангар и вертолетна площадка, издържаща пет-тонен вертолет (Отначало си мислех за щатен вертолет и телескопичен хангар за него, но като се замислих, че това е корвета, която ще оперира почти изцяло в Черно море, най-вероятно никога няма да го напуска, а освен това няма как да разполага с кой знае какви запаси от авиационно гориво се отказах от щатен вертолет. Малкият хангар трябва да е достатъчен за разполагането на два БЛА Shadow 600 и да е оборудван с кран за няколкостотин килограма, за да може да ги мести. Вертолетната площадка трябва да разполага с две телескопични мачти, които в походно положение да са прибрани в корпуса, а да могат да се разгъват и на тях да е опъната мрежа за улавянето на завръщащите се от мисия БЛА. Трябва да е снабдена и с някакъв компактен катапулт. Какъв да е - механичен, парен, електро-магнитен? Все пак няма да се използва с интензивността и натоварването на катапултите на американските самолетоносачи. )

      Относно Shadow 600:
      - таван на полета 4,877м
      - радиус на действие 200км
      - крейсерска скорост 148км/ч
      - сривна скорост 120км/ч
      - максимална скорост на голяма височина 200км/ч
      - максимална продължителност на полета 14 часа
      - максимална излетна маса 265кг
      - полезен товар 41кг

      Значи говорим за патрулна корвета с водоизместване от порядъка на 1 800 - 2 000 тона, която в мирно време е въоръжена с 1 х 76мм АУ; 2 х 27мм АУ; 2 х 12,7мм картечници и 2 х РБУ-6000 и носи два БЛА с максимална излетна маса по 265кг всеки.
      Last edited by Duque de Caixas; 30-08-2012, 14:58.

      Comment


        Сун Дзъ написа Виж мнение
        Аз като стар ловец на подводници ти гарантирам, че торпедото няма шанс.
        Еее добре, нави ме няма шанс.

        Викам, дайте да не си измисляме сега и кораби, че работата става дебела... с РБУ 6000 и IRIS-T

        ПП Ако толкова е нужна противоторпедна защита, руснаците имат една система Пакет-НК с противоторпеда до 1.5 км. Не съм чел да я изнасят, ама де да знам.

        Comment


          Че какъв ти е проблемът с IRIS-T и РБУ-6000? Реактивният бомбомет ти е неуправляемо въоръжение, не е проблем да се интегрира с бойната информационна система на кораба. Цялото друго въоръжение и оборудване е по натовски стандарт.От друга страна при тая система Пакет-НК към натовското оборудване на кораба трябва да интегрираш руски сонар, различни видове руски управляеми торпеда, руски пускови контейнери... Ей тука вече работата става дебела.

          Comment


            Duque de Caixas написа Виж мнение
            Реактивният бомбомет ти е неуправляемо въоръжение, не е проблем да се интегрира с бойната информационна система на кораба.
            Ти виждал ли си какво представлява цялата система РБУ-6000? Първо я интегрирай в конструкцията, пък после в БИУС-а... Изобщо, по принцип нищо не е проблем, ама де факто нали знаеш вица...

            Comment


              Максимальные габаритные размеры установки, мм:
              - над палубой 2600х2140
              - под палубой 760х1300
              Пак не разбирам какъв ти е проблемът. 72 заряда на установка. Една установка тежи по-малко от установка с 8 ПКР и е по-компактна. На кораб с водоизместване 2 000 тона не можеш да намериш начин да монтираш по една такава установка пред и зад надстройката над кила, с обща маса около 7 тона?

              И пак относно малогабаритните торпеда на системата Пакет-НК. С всяка следваща система управляемо въоръжение нужният ти технически персонал расте значително, да не кажа двойно, че ще е малко пресилено. Без съмнение се стига и до такива оръжия, но се опитвам да ги огранича доколкото е възможно на клас кораби с предимно мирновременно предназначение, чиито представители в случай на война ще са подкрепа за бойните кораби, а не основни бойни единици.

              Comment


                Място може да се намери, естествено, обаче идеята не е да се "намери", а да е проектирано - с подпалубни магазини, подемници и т.н. Значи трябва да търсим някой, дето ще ни проектира и построи специална корвета с букет от руски и западни технологии. Да не говорим, че тоя проект ще се реализира в два прототипа за българските военноморски сили, понеже никой друг няма да се доближи до това чудо на техниката. Усещаш ли как излиза хем много хубаво, хем много евтино

                Затова отиваме на пазара и пазаруваме това, дето се предлага - и във форума, и в реалността.

                Comment


                  Duque de Caixas написа Виж мнение
                  И пак относно малогабаритните торпеда на системата Пакет-НК. С всяка следваща система управляемо въоръжение нужният ти технически персонал расте значително, да не кажа двойно, че ще е малко пресилено. Без съмнение се стига и до такива оръжия, но се опитвам да ги огранича доколкото е възможно на клас кораби с предимно мирновременно предназначение, чиито представители в случай на война ще са подкрепа за бойните кораби, а не основни бойни единици.
                  Дадох примера с Пакет-НК просто като илюстрация на съвременна система, а не като необходимост. Хората отдавна са разбрали, че борбата трябва да се води с подводниците, а не с торпедата.

                  Comment


                    Ами аз не за корвети, а за фрегати...
                    Като казахте хубаво и ефтино, че защо да не погледнем малко по-далече на изток - за четири "Йентайчета" ?
                    250 милиона парчето (за 4 броя - 1 милиард) значи за 10-15г. по едни никакви 60-70 милиона.
                    Миналата година китайския премиер обикаляше Европа да предлага заеми за подпомагане на икономиката. Със сигурност ще се насер... от кеф ако поръчаме при тях, пък и за количество и отстъпка може да има.
                    Всичко си има корабчето - и тонаж 4000 тона, и хеликоптер с хангар, добре изглежда, няма да се срамуваме да демонстрираме флага.



                    "Йентай" идва у нас след мисия в Аденския залив и след посещение в Констанца. Плавателният съд е построен преди една година, а на борда му служат над 250 души, от които 70 офицери. По време на четиримесечния си патрул в залива военните са конвоирали кораби от цял свят и са предотвратили над 50 пиратски атаки."

                    Показва мореходност и добра сигурност на всички системи с това дълго плаване.

                    "Фрегата е въоръжена с най-модерните свръхзвукови противокорабни ракети с обсег на действие 200 километра. Последно производство са и противовъздушните, които могат да поразят цел на 40 километра."

                    Свръхзвукови ракети с възможност за дейсвие по брега са много хубаво нещо. Само този "Щил" не съм сигурен дали е най-доброто, но 32 клетки са напълно съвременно нещо, още повече като са го изкопирали едно към едно от ... и аз не знам
                    Че и РБУ си има вградено

                    "Капитан ² ранг Хуа Ли-командир на кораба:
                    - Това е кораб, който може да управлява тактическа група от други кораби. Можем да провеждаме противоподводни операции и да търсим подводници.

                    На борда на кораба има и хеликоптер за борба с подводници. Максималната скорост на плавателния съд е 30 възела, а далечината на плаване 8000 морски мили."


                    Е, какво му трябва на човек

                    Само ако му се интегрира едно 127 мм. Волкано, че да стреля на 120 километра и е супер.

                    Това съм го пускал вече, ама ето го пак: http://www.youtube.com/watch?v=5wtuJzKY9ds

                    Comment


                      Сун Дзъ написа Виж мнение
                      Като казахте хубаво и ефтино, че защо да не погледнем малко по-далече на изток - за четири "Йентайчета" ?
                      Лично за мен това е фаворита, никой в момента не може да му стъпи на цена/ефективност. Освен това усилено се говори, че пусковите на HHQ-16 (~ Щил) са универсални за китайските противолодъчни CY-2. Просто идеална сделка, стига да е възможна.

                      Comment


                        Поне за китайците съм сигурен, че могат да осигурят 100% офсет, особено при условие, че построиха автомобилната фабрика на Грейт Уол, искат пак до Ловеч да строят автобусна фабрика на Кинг Лонг, инвестират в земеделието у нас, ще удвояват и електрифицират ж.п. линията Русе - Варна, след което съм сигурен, че ще последват и сериозни инвестиции в Североизточна България. Само че не знам как са с военното корабостроене. С гражданското доколкото знам са наред, строят здраво, не пестят материали. И по-важното - как са с производството на високо-технологични въоръжения. Със стрелковите и артилерийските въоръжения са ОК. Чувал съм, че в момента най-добрите калашници са китайските, цевната им артилерия, ракетите им са ОК. Обаче как са с електрониката?
                        И освен това екипаж от 250 души е колкото на западен разрушител. А по-големият екипаж значи по-големи експлоатационни разходи впоследствие. Екипажът на фрегата клас Вийлинген е към 160 - това са 90 души по-малко! На фрегата клас Карел Доорман е към 155, на фрегата МеКо 200 е също около 160, на новите датски разрушители ще е 165! На японска фрегата клас Абукума са 120. На испанските разрушители Алваро де Басан са по 250, но в норвежкия им вариант клас Фритьоф Нансен екипажът е от 120 души и това е кораб с водоизместване 5 300 тона!
                        Last edited by Duque de Caixas; 30-08-2012, 19:30.

                        Comment


                          Duque de Caixas написа Виж мнение
                          ... Обаче как са с електрониката?...
                          На 100% по-добре от руската
                          Не знам наистина, но надали е на ниско ниво.

                          Comment


                            Duque de Caixas написа Виж мнение
                            И освен това екипаж от 250 души е колкото на западен разрушител.
                            Екипажа на 054А е около 180-190 души. 250 вероятно е капацитета заедно с пътници и морска пехота. 054C имат по 250 души екипаж и може би още 50-60 места за пътници. Наистина, екипажите са по-големи в сравнение с модерните западни кораби, но пък и цените са различни. Ако искаме 4000 тона със 100 души, даваме $500-600 милиона на парче и сме готови.

                            Comment


                              Сун Дзъ написа Виж мнение
                              На 100% по-добре от руската
                              Не знам наистина, но надали е на ниско ниво.
                              По-добра е от руската, но е назад от западната. Хубав пример е X-31 и доработения китайски вариант YJ-91. Има още доста път да извървят, докато стигнат Запада.

                              Comment


                                По принцип поне в близкото бъдеще не бих се доверявал на китайско въоръжение, просто още не са развили достатъчно големи и утвърдени самостоятелни школи като САЩ или Русия.

                                Иначе предложената корвета ми харесва, особено ако нещата са модулни и ПВО-то и евентуално някакви завинтени отгоре ПКР могат да се свалят. За РБУ-6000 не зная, по принцип модата и при руснаците е да се ползват 324мм торпеда вместо него, Пакет-НК (торпедата служат и за борба с други торпеда), те даже май заемаха по-малко пространство от РБУ-то и все пак са си насочващи се. Малки торпеда със същата цел имат и американците, не е проблем.
                                „Аз, Драгомир, писах.
                                Аз, Севаст Огнян, бях при цар Шишман кефалия и много зло патих. В това време турците воюваха. Аз се държах за вярата на Шишмана царя.“

                                Модератор на раздел "Военна Авиация"

                                Comment

                                Working...
                                X