Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Подводният флот на Русия, март 2009

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Интересно решение - Русия връща в строя пр. 945 и 945А Баракуда - двете лодки, построени изцяло от титан (най-скъпите като конструкция във флота). Първата влиза за цялостна модернизация тази пролет, влиза в строй през 2015-та - доработки по ядрения реактор, изцяло нова система за навигация и управление, СУВ, сензори, изцяло ново въоръжение. Вероятно е изгодно с оглед на голямата трайност и издръжливост на корпусите.

    Главкомат ВМФ России решил восстановить атомные подводные лодки проектов 945 «Барракуда» и 945А «Кондор», корпуса которых выполнены из титана. Решение о восстановлении кораблей было принято в январе 2013 года. Контракт на ремонт первых двух подлодок ─ К-239 «Карп» и К-276 «Кострома» ─ уже подписан со «Звездочкой».


    Comment


      Нещо са омазали въоръжението в статията. Но инициативата е много разумна. Виждаме какво става, когато някой не държи сметка за разходите и сваля от въоръжение годна техника.

      Само че модернизацията трябва да е доста обемна, ако се гонят световните стандарти:

      Comment


        Хм, интересна работа. Поразрових се из руските сайтове и навсякъде се пишат някакви глупости за въоръжението на 945, включително и в Уикипедия.

        lenta.ru написа
        Корабли первого проекта вооружены шестью торпедными аппаратами калибра 533 миллиметра, а второго ─ двумя ─ калибра 650 миллиметров и четырьмя 533-миллиметровыми.
        Торпедните апарати са по осем броя. На 945 са 4 х 650 и 4 х 533, а на 945А вероятно са 8 х 533:







        Comment


          Пълна неразбория е в нета за този ремонт,на едно място се говори,че първоначално ще се модернизират и ремонтират 945(Карп и Кострома) а по нататък и 945А(Нижни Новгород и Псков).Обачи "Карп" е изведен от състава на Флота още през 1998(и много ме съмнява,че за тези 15 г. не е разграбен),а "Псков" се намира в ремонт от 2008.Абе имам аз едни съмнения,че нещата ще станат като с 1144,то бяха думи то бяха обещания,че до 2015 и трите неплаващи ще бъдат ремонтирани и модернизирани,а след това .... тишинаааааааа

          Comment


            Доколкото излиза инфо - вървят предварителните работи по модернизацията на Нахимов, който ще е еталон за следващите два. Планът е Нахимов да влезе в строя през 2017-та, другите - в следващите 3-4 години.

            Comment


              Нахимов го работят активно. Другите два си заминават, нямат шансове.

              Comment


                Много ми харесва идеята да използват вечните титаниеви корпуси, но всичко зависи от състоянието на реакторите и възможността им за модернизация и презареждане. Смяната на реактора на АПЛ е невъзможно тъй като подводницата е строена около него. Ако трябва да го махнат трябва да се изреже цялата средна секция (около една трета от подводницата) и после отсекът да се "обели". Реално резултатът е нарязването на подводницата за скрап.
                This is my signature. There are many like it but this one is mine.

                Comment


                  А Кострома все още си има звездичка отгоре.
                  „Аз, Драгомир, писах.
                  Аз, Севаст Огнян, бях при цар Шишман кефалия и много зло патих. В това време турците воюваха. Аз се държах за вярата на Шишмана царя.“

                  Модератор на раздел "Военна Авиация"

                  Comment


                    Смяна на реактора си е направо мисия невъзможна,особенно пък за реактор на АПЛ.Те американците не се решиха на подмяна на реакторите на своите НК а какво остава за АПЛ.Незнам доколко е рентабилно подмяната на реактор на 20+ годишна АПЛ(същите тези американци бракуваха първите 7 "Лоса" на средно 16-17 г служба),но явно кризата за нови многоцелеви АПЛ и проблемите с 885 са накарали руснаците да прибягнат към тези "модернизации".

                    Comment


                      ремонтът на 945 се оказва съвсем истински и с вече подписан договор -


                      Многоцелевые атомные подводные лодки проектов 945 «Барракуда» и 945А «Кондор» с титановыми корпусами после модернизации будут сравнимы по техническим возможностям с АПЛ проекта 885М «Ясень-М». В частности, титановые АПЛ получат современные ракетные комплексы и ядерные реакторы.

                      Comment


                        Русия ще строи нещо като подводен вариант на самолетите за ДРЛОиУ - подводница за наблюдение на обстановката под/над водата, вкл. полети на малка височина на различни типове ЛА. Заявените х-ки са възможност за открива на обекти на разстояние до 600 км чрез изцяло пасивни способи на наблюдение.

                        Съкратеното име на проекта е ГАД ОПО


                        Още - http://www.lenta.ru/articles/2013/03/26/gadopo/

                        Comment


                          Като гледам до 1 април има още 5 дена а руснаците подраниха .240-600 км радиус на действие на пасивен ХАС ,тези да не откриват нови закони на физиката,а целеуказването и предаването на данни също пасивно ли ще е (с флагчета и прожекторен семафор).Поредната руска изцепка.Скоро очаквам да прочета някъде,че руснаците започват строителството на stardesroer

                          Comment


                            Не знам, вероятно имат някакви основания. ХАК на пр. 971 - Скат-3 открива цели до 220 км според откритите данни за ттх. За целеуказването и предаването на информация никой и не твърди, че ще е пасивно. Между другото - ползването на семафор не е пасивно предаване на инфо .

                            Comment


                              В статията пише следното:

                              Подводная лодка гидроакустического дозора и освещения подводной обстановки (ГАД ОПО), как пишет газета «Известия» со ссылкой на источник в штабе ВМФ России, должна будет обнаруживать корабли и низколетящие объекты на дальности до 600 километров. При этом бортовая система классификации целей должна будет точно определять тип обнаруженных объектов на расстоянии не менее ста километров.

                              Напълно е възможно да се открие корабно съединение на дистанция 600 км и да се класифицира на 100 км. А виж, това за летящите обекти вече е от "Известия"

                              Разбира се, за целта корабното съединение не трябва да е в "противолодъчен режим" - с понижена шумност и маскировки.

                              Comment


                                Да, пропуснал съм да отбележа, че един от източниците е Известия, което поставя цялата работа под съмнение

                                Comment

                                Working...
                                X