Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Екипажен списък на "Дръзки" от Ноември 1912

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Екипажен списък на "Дръзки" от Ноември 1912

    Освен Мичман първи ранг Георги Купов - командир на "Дръзки" по време на атаката срещу "Хамидие", кои са били останалите членове на екипажа? Имало е наградени с ордени. Кои са те?
    Има ли шанс да се открие екипажен списък от това време?

    #2
    Има - във Военноморския музей. Аз не съм го срещал публикуван целия никъде.
    Пишут нам много.... Погубит нас всеобщая грамотность.
    Неизвестен руски адмирал

    Comment


      #3
      Odzava написа Виж мнение
      Има - във Военноморския музей. Аз не съм го срещал публикуван целия никъде.
      Адмирале, благодаря.
      Дано намеря името, което ме интересува.

      Comment


        #4
        Екипажен списък на торпедоносец "Дръзки" от 21 ноември 1912 г.

        е обнародван от Павлов Вл. в книгата му за ВМФ от 1897-1913 г.
        Обаче има и друг, в релациите за Балканската война, в Приложенията към том ², мисля или ако не е там, в другата свезка приложения ще е.

        В Дневника за бойните действия на Черноморския флот го има, но в обобщените отчети, там са и пълните списъци и на останалите три торпедоносеца от същия бой - атаката срещу турския "Хамидие".

        Списъкът на наградените - пак Павлов ги открива и цитира. Не са наградени всички обаче, те тогава на времето не са оценили тази битка подобаващо.

        Разбира се и във ВММ във Варна непременно ще го имат, но и в бившия ВИА-София, не зная къде ли е сега техния огромен архив, последно беше останал в Института по военна история, преди да го закрият.

        От това време е и интересния случай, когато титулярният командир на Подвижната отбрана (вкл. и на шестте миноноски/торпедоносци), мисля Ковачев му беше името, (дано не греша?!) се пише болен и отказва. Уставите му дават право, защото службата на офицера е въпрос на чест. Няма болнични листи. Лекарите може да те изкарат болен, но ти - офицерът - сам решаваш дали и как може да служиш и да си полезен. Може наистина да си болен, но да можеш да носиш службата. И обратно - може да си напълно здрав, но ...по разни причини (примерно страх или нежелание да се пожертваш) и като подадеш рапорт, това е задължително за началниците ти. Освобождават те. Щом сам си се определил като безполезен. Такива случаи е имало много малко, но все пак ги е имало. По-късно, след войните ще отменят това положение. Та тогава именно титулярния командир се пише болен. И на негово място се назначава енергичния и с боен дух запасняк (днес - о.р.) капитан Добрев Димитър,дотогава плац-комендант на пристанище Варна. Той е всъщност инициаторът, той разузнава турските морски конвой, той подготвя четири от шестте ни общо торпедоносеца и под негово общо ръководство се осъществява атаката на 21.ноември 1912 г.Най-голямата ни (до днес) военноморска победа.

        Щяла е да бъде още по-голяма, но малко преди да наближат в тъмнината от "Хамидие" турските вахтени все пак забелязали огън в комините на българските кораби.Това ги издало и нарушило плана. Затова покрай вражеския огън първите три не улучват, а едва четвъртият - "Дръзки" от много близка дистанция все пак уцелва.

        Пита се защо е така. Разследване тогава няма, война е, българска апатия на всичко отгоре и пр. Много след това, един от инженер-механиците и отговарящ за тиловото обезпечаване търси сам причината за пламъка в комините и си спомня, че това е станало заради използването в парните котли на български въглища (от мини "Плачковци"). Те не били качествени и освен че дават много пепел, но и правят при по-голяма тяга и най-важното - пламъците, от лошо изгаряне. Флотът бил подготвил от преди от най-хубавите по качество въглища - английски, вносни от типа "Кардиф", но едно-друго, някои от началниците решил, да ги "замени" с БДЖ и ги дали на локомотивите и в замяна получили нещо - масло ли беше или друго, не е важно. Бартер, но вършен от некомпетентни морски лица. Флотът се командва тогава от пехотинци (п/п Лудогоров, после ген.м-р Кирков )Така че количеството военновременни запаси се съхранило, но качеството било различно. Оттам и "дребната" подробност, че при висока скорост на парните машини, изискваща пълно горене в парните котли от комините излиза висок пламък. Знаели са го от преди, виждат го на ученията, ама...българска работа, както се казва.

        Comment


          #5
          Книгата на Владимир Павлов (за съжаление така и не успях да я намеря цялата) описва доста противоречиво атаката и нейните последици. Но като цяло е най-подробното описание публикувано до сега. За списъка в книгата не знаех - сега ще се помъча да я намеря цялата, а не насипно.
          Благодаря за информацията.
          Пишут нам много.... Погубит нас всеобщая грамотность.
          Неизвестен руски адмирал

          Comment


            #6
            Тарзан,
            не е ли по-правилно да се отбелязва датата 8 Ноември 1912г. за атаката срещу Хамидие. Предполагам, че цитирате 21 Ноември заради корекцията с +13дни към Грегориански Календар станала през 1915г.?

            Comment


              #7
              Ако някой се интересува ето тук може да види екипажния списъка на миноносец "Смели" от 8 Ноември 1912г. :



              При атаката от наша страна няма убити. Има един единствен ранен.
              Това е Старши Подофицер Артилерист 2 ранг Никола Радев Делибашев (под номер 5 в екипажния списък). Ранен е в крака докато е бил на поста си от осколките на 150мм турски снаряд изстрелян от "Хамидие".

              По инициатива на Капитан 1 ранг Д.Добрев има наградени от Цар Фердинанд. Само 16 от участниците са наградени... Д.Добрев не е сред наградените.
              За съжаление за сега не мога да открия списъка с наградените.

              Comment

              Working...
              X