Съобщение
Collapse
No announcement yet.
Ямато
Collapse
X
-
Готина картинка. Е малко не е ясно по какво стреля есминеца, а и стрелеца на Авенджъра(принципно сигурно е по прислугата на някое зенитно оръдие зад щит или по открития мостик на есминеца, ама така нарисувано изглежда все едно стреля по водата)Кървава зора вестява страшен бой и кървав път, готови пак за нова слава Рилци в бой ще полeтят ! Пред стените Булаирски в неравна люта бран ние славно победихме в боя тебе, вража зган!Тежки гаубици тряскат крачи полкът Рилски твърд! Нас гранати хич не стряскат нас не плаши даже смърт.
Comment
-
Между другото, като гледам колко трудно са го потопили, при това с пилотите и торпедата от 1945 ми се струва, че ако Ямамото наистина не е могъл да догони бягащия флот на Спрюънс при Мидуей, поне е трябвало да направи островчето на димящ кратер. Не вярвам пооределите американски авиогрупи след битката да са могли реално да го застрашат. Пък и не е бил сам - с него е имало и други кораби - през 1942, де.Last edited by Thorn; 20-06-2008, 13:29.
Comment
-
Е, то такава идея има. Не само идея, а и заповед. Обаче малко след като е издадена я отменят. Доколко си е струвало да се изпълни последователно тази заповед, може би си струва да се обсъди в самостоятелна тема.
По повод на потапянето на "Ямато" - вчера четох съответната глава от спомените на Хара (Т. Хара, "Одисеята на самурая: командир на японски ескадрен миноносец", връзка в милитерата). Та там се описва това сражение (по-скоро "клане"), той е командир на лекия крайцер "Яхаги".
Това, което ми направи впечатление е, че наистина им трябва не малко време, за да потопят "Ямато", но все пак го потапят (след 8-9 торпедни попадения, доколкото схванах). Но по-интересно бе доколко неефективно е ПВО-то на японските кораби.
Comment
-
И тогава (1942) и след това (1944-1946 г.) е било все така неефективно да защити кораба и да нанесе поражения на самолетите на противника. Голяма грешка е, че се залага на малокалибрени (25 мм) установки, които са неефективни почти от всяка дистанция, а по-тежки зенитни оръдия почти липсват. При липсата на радиовзриватели, радари за въздушен обзор и ефективно централизирано управление на корабното ПВО, това означава, че корабът няма шанс да нанесе почти никакви поражения на атакуващите го самолети (освен в редки и щастливи за него ситуации), а заедно с това и не може да се защити другояче, освен чрез маневриране. А като се добави, че все по-рядко има и въздушно прикритие, нещата стават много трагични.
За сравнение може да се погледне от другата страна. Корабното ПВО става все по-ефективно.
Comment
-
Въпроси по темата. Извинявам се, че са малко тъпи и можеше и аз да си погугля, но съм на работа и известно време няма да мога да ровя.
1. Колко ударни самолети остават на американците след битката? А след загубата на Йорктаун?
2. Торпедоносците само "Девастейтър" ли са или вече има "Авенджър"? Екипажите в боя не уцелват нищо с никое торпедо. Дали бне особено забележителните по ТТД самолети биха могли да се доберат през зенитния огън на линкорите и ескорта и с лошоподготвените екипажи да уцелят движещи се цели? А през 1942 преодолян ли е проблемът с невзривяващите се американски торпеда? А калибърът на торпедата през 1942 същия ли е като през 1945?
Колко и какви пикировачи са останали? Всички ли са Донтлес? Какъв калибър бомби са имали реално през 1942 и доколко те биха сериозно повредили линкор, камо ли Ямато и Мусаши?
Comment
-
За торпедата - този проблем май се отнасяше само до типовете, използвани в подводниците, не до авиационните торпеда.
Що се отнася до зенитния огън... общо взето, не се сещам за момент, в който дори тези не толкова добре подготвени екипажи да са срещали чак такива проблеми с преодоляването на неефективното ПВО на японските кораби.
За по-конкретни данни по въпросите ти ще поровя набързо, дано намеря нещо.
Comment
-
26 пикировача от Хорнет и 32 от Ентъпрайз, при положение, че някои са от Йорктаун. Има и 12 пикировача на Мидуей и някакво количество Б17. Торпедоносците са главно загубени. После, пак на следващия ден удрят с още една вълна по Таникадзе с 52 пикировача, добре ли е. И хич не бягат, а маневрират за да не се натъкнат на линейните сили на японците.
Харуна е атакуван чак на 6 юни от пикировачи, но оцелява. Японците се опитват да накарат американците да тръгнат веднага за Уейк.
Comment
-
По-конкретни данни.
Самолетоносачи:
"Ентепрайз"
авиогрупа: 27 изтребителя (F4F-4), 38 бомбардировача (SBD-3), 14 торпедоносеца (TBD-1).
загуби: 1 изтребителя (F4F-4), 20 бомбардировача (SBD-3), 11 торпедоносеца (TBD-1).
т.е, останали са 26 изтребителя, 18 бомбардировача и 3 торпедоносеца.
"Йорктаун" (потопен)
авиогрупа: 25 изтребителя (F4F-4), 37 бомбардировача (SBD-3), 13 торпедоносеца (TBD-1).
загуби: 10 изтребителя (F4F-4), 24 бомбардировача (SBD-3), 12 торпедоносеца (TBD-1).
т.е, останали са 15 изтребителя, 13 бомбардировача и 1 торпедоносец.
"Хорнет"
авиогрупа: 27 изтребителя (F4F-4), 37 бомбардировача (SBD-3), 15 торпедоносеца (TBD-1).
загуби: 12 изтребителя (F4F-4), 10 бомбардировача (SBD-3), 15 торпедоносеца (TBD-1).
т.е, останали са 15 изтребителя и 27 бомбардировача.
Или общо авионосната им авиация е разполагала в края на сражението с 48 изтребителя, 58 бомбардировача и 4 торпедоносеца.
ВВС с наземно базиране (Мидуей)
32 "Каталина" (1 загубена)
6 торпедоносеца TBF (5 загубени)
22-ра авогрупа на морската пехота
20 F2A-3 (13 загубени)
7 F4F-3 (2 загубени)
11 SB2U-3 (5 загубени)
16 SBD-2 (8 загубени)
подразделения на 7-ма въздушна
4 Б-26 (2 загубени)
19 Б-17 (2 загубени)
Или общо в състава на бреговата авиация остават в строя:
31 "Каталини"
7 F2A-3
5 F4F-3
1 торпедоносец TBF
6 бомбардировача SB2U-3
8 бомбардировача SBD-2
17 Б-17
2 Б-26
А да на забравяме, че имат и не малки надводни сили, както и 12 подводници.Last edited by gollum; 20-06-2008, 17:33.
Comment
-
Остават и 35 самолета на "Саратога", която идва в края на сражението докато Спрюенс гони отстъпващия Обединен флот. Бройката май е 18 F4F и 17 SBD.
Даниц, доколкото се вярва на послевоенната литература, японското командване готви капана при Алеутите. Самите американци гледат на Уейк като на бастион и не искат да се навират там. Затова и "Могами" оцелява.Пишут нам много.... Погубит нас всеобщая грамотность.
Неизвестен руски адмирал
Comment
Comment