Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Имат ли перспективи съвременни линкори?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #46
    Виж сега, Торн, не твърдя, че разбирам от тези неща, просто се основавам на разни неща, които съм чел тук-там и на съвсем лаишко сравняване. Може и да греша. Ще се опитам да обясня защо смятам така.

    1. Въоръжението
    Колкото по-голям калибър ще е оръдието (и съответно по-дълго в калибри), толкова по-скъпо ще е то за изработване и за поддръжка. Особено това се отнася до второто, защото задължително ще трябва да се произвеждат и поддържат на склад и съответно подменят цевите на оръдията на всеки няколкостотин изстрела. А това означава скъпи машини (подобни оръдия изискват специализирани машини за изработване, доколкото знам - особено дълги и големокалибрени морски оръдия). И въпросът не е в липсата на такива технологии, а по-скоро в това, че от много време оръдия подобен калибър не се създават, което означава, че ще трябва да се създадат наново машините и съответната инфраструктура за създаването на тези оръдия, т.е. това ще е допълнително капиталовложение, което ще влезе в цената на оръдията.
    След това боеприпасите - съвременни реактивни и полууправляеми артилерийски боеприпаси са достатъчно скъпи, особено ако ще са големи калибри. Т.е. боекоплекта също ще е скъпичък, едва ли много по-евтин от управляемите ракети (естествено - няколко снаряда спрямо едан ракета). А дали ще е по-ефективен? Още повече, че всички задачи по поразяване на наземни цели могат да се решат и с 155 мм гаубица, вярно с повече изстрели. Но пък 350 мм (примерно) оръдие е много по-скъпо, боеприпасите му също. Ако го реализират с балистика на гаубица, то ще става само за стрелба по наземни цели, т.е. корабът няма да може да ангажира особено ефективно морски цели. Ако го реализират с балистика на морско оръдие се появява порбелам с много скъпите и износващи се цеви.
    Т.е. дори и да се създаде брониран кораб, дали няма да е по-разумно да бъде въоръжен с управляеми ракети, вместо с артилерия? Какви са съвременните цели, изискващи 300-400 мм артилерийски снаряд, за да бъдат ефективно поразени?
    Ти, Торн, приемаш за даденост, че снарядите са много по-евтини, но не съм съвсем съгласен, че е така, защото говорим за много големи снаряди, а трябва да добавим и цената на големокалибреното оръдие със съответната балистика.

    2. Бронирането
    Хубаво пишеш, че ще се използва модерна комбинирана броня. Но тук влиза в действие друг, много съществен фактор. При танковете тази броня покрива много малка площ сравнено с площта, която ще трябва да се защитава при един съвременен линкор примерно с водоизместване над 10 000 тона. И това ще се отрази и на цената. Танковата броня никак не е евтина, но ако при един съвременен танк тя е примерно около 10 тона, то за линкора ще трябват може би 1 000 тона. Т.е. около 100 пъти повече и съответно много по-големи като площ елементи, т.е. и много по-скъпи. И това е най-малкото, защото при танковете бронирането е много избирателно (пердимно в предната полусфера). Но при линкора подобен лукс не е възможен, т.е. то ще трябва дае по-сериозно. Т.е. бронирането на един съвременен линкор ще е много по-скъпо от това на един линкор от ВСВ. А дали ще е много по-ефективно?

    3. Електрониката
    Хубаво парвиш сравнение със съвремнен танк, но ми се струва, че и при съвременните танкове ако бъдат поразени, дори и бронята да не бъде пробита, има опасност много от сензорите им да излязат от строя. Но което е по-важно - сензорите на танковете са именно, както пишеш, предназначени за "близък бой". Но при линкора е съвсем различно и не ми е ясно как може радарите да бъдат едновременно защитени с броня и да вършат заедно с това работата си. По-скоро няма как това да стане. Разбира се, може насочването да се извършва от авиацията, но това означава, че ще има нужда от такава с наземно базиране или пък от самолетоносач. Т.е. този кораб се оказва твърде неефективен, ако заедно с него няма и самолетоносач, а същевременно този самолетоносач може да свърши същата работа, но оставайки на безопасно разстояние.

    4. Силовата установка
    Бронираният кораб ще се нуждае и от стабилна силова установка. А каква ще е тя? както предлага Перселегин, атомна?

    5. Контрамерките.
    Първата контрамярка е подводница - независимо колко е брониран, няма как подобен кораб да не бъде уязвим за торпеда. А съвременните такива са по-мощни и далеч по-ефективни. Т.е. той ще има нужда от придружаващи корвети или фрегати, които да го охраняват, а последните ще са уязвими за средствата, за които той не е. Освен ако и тях не ги бронираме, но става сложно.
    След това идват различни управляеми противокорабни ракети с наземно или пък морско базиране. Вярно, в моента те не са ефективни срещу бронева защита, но спокойно могат да станат - за сметка на въвеждане на същите средстав, които се използват срещу съвременанта танкова броня. Стази разлика, че противокорабните ракети са значително по-големи и съответно ще бъдат по-ефективни.
    Да не говорим, че с появата на бронирани линкори ще се появят и наземните артилерийски средства за справяне с тях - например, мобилни 300 мм батареи. Макар че според мен ракетите ще са по-ефективни.

    Comment


      #47
      Далеч съм от мисълта, че такъв кораб ще действа извън състава на съединение. То би трябвало да решава противолодъчната му защита.

      А иначе забравих още едно предимство - мигновената реакция. От даването на координатите до стрелбата има една секунда. Авиацията трябва да излети и и да долети до мястото на пуск на боеприпасите си.

      А най огромните съвременни кораби - супертанкерите чудесно со справят с неатомни установки.
      Last edited by Thorn; 02-04-2007, 17:19. Причина: Автоматично сливане на двойно мнение


      thorn

      Средновековните църкви в България

      Comment


        #48
        А иначе забравих още едно предимство - мигновената реакция. От даването на координатите до стрелбата има една секунда. Авиацията трябва да излети и и да долети до мястото на пуск на боеприпасите си.
        Е, не е точно така. Всъщност би трябвало да минава повече време. Трябва да се избере подходящ снаряд, да се настрои и зареди (особено ако е с някаква форма на насочване), да се подбере подходящ метателен заряд, да се зареди, да се насочи кулата и оръдието, да се съберат и обработят съответните данни и чак тогава да се произведе изстрел. В никакъв случай не става въпрос за "секунда". А и скорострелността на подобни оръдия ще е някъде около 1-2 изстрела в минута, най-вероятно.
        Впрочем, ако ще са управляеми снарядите ще е необходимо и да се маркира целта с лазер, т.е. това ще се прави или от някакви наземни части или от авиация (примерно, безпилотен летателен апарат).
        Докато наиситна за сомелт или крилата ракета ще трябва малко повече време, за да стигнат до целта, но ще са и значително по-точни в поразяването й. Ако това се сравни с количеството боеприпаси, което ще трябва да изстреля линкора за същото време... То вероятно е сходно. А и обсегът на самолет с упарвляемо въоръжение или още повече на крилата ракета е много по-голям.

        Но да се върнем на по-важното - какви ще са предимствата на този кораб пред неброниран такъв? Само относително по-високото ниво на защита, което обаче ще идва за сметка и на много по-висока цена (съвременната композитна броня е скъпа). А в крайна сметка пак ще се нуждае от кораби, за да го защитават от подводници и самолети, т.е. ще има нужда от поддържаща група, сходна с тази на един самолетоносач. Но корабите от поддържащата група ще са твърде уязвими (те няма да са бронирани).
        В този смисъл според мен ако въобще се приеме подобна програма, по-подходящ ще е малък кораб - примерно с 3 000 - 4 000 тона водоизместване и само с две или три еднооръдейни кули. И вероятно с гаубици, не по-тежки от 240 - 280 мм. И снякакви противолодъчни и противовъздушни възможности.
        Last edited by gollum; 02-04-2007, 17:39. Причина: Автоматично сливане на двойно мнение

        Comment


          #49
          Само да вметна, че ракетата за която говоря е иранска версия на китайската C-802. Характеристиките и могат да се намерят в интернет, с изключение на бронепробиваемостта, която не можах да намеря. Пълният и обсег е 120 км, а ВВ в бойната глава е 165 кг. Използвана е руска технология от 60-те години и всъщност ракетата едва ли ще е много ефективна срещу активна електронна защита и ПРО на модерен кораб (тези на израелската фрегатка са били изключени). Но същевременно има и много по-модерни ракети.
          Проблемът в предложението на Торн е, че той по същество предлага възраждане на съревнованието ракета/броня, след като това "съревнование" вече един път е било спечелено преди 50-60 години - от ракетата. Както казва Голъм, няма никакъв проблем да бъдат създадени и монтирани бронебойни ударни глави - а днешните ракети пробиват по няколко метра стомана.
          Докато земните и въздушни машини разчитат повече на избягващи маневри, отколкото на броня, линкорът няма как да избяга от ракетата...
          "No beast so fierce but knows some touch of pity."
          "But I know none, and therefore am no beast."

          (Richard III - William Shakespeare)

          Comment


            #50
            За мен проблем са и цената на поддръжката на 300 - 400 мм морско оръдие, а и цената на комбинирана броня от типа на тази на съвременните танкове, но обличаща цял линкор (т.е. цитадела, броневи пояс, брониране на палубата, вътрешно брониране на погребите и брониране на кулите, подобно на танковото - самите кули имат вътрешно пространство като за няколко танка). Много ще е скъпо.

            Comment


              #51
              Иначе само искам да напомня, че до 1959, и съответно до 1957 година Аржентина е притежавала два, построени в Масачузетс линейни кораба с почти 30 хиляди БРТ водоизметване - Ривадавиа и Морено. 12 по 12 инчови оръдия, сиреч 305 мм и скорост при пълно натоварване от 22 и половина възела.

              Comment


                #52
                Ех, ако бяха останали в сторя до конфликта, щяхме да имаме практически отговор на обсъжданите тук теории . Но предполагам, че са ги отписали, защото са били старички, а и поддръжката им е била скъпа.

                Comment


                  #53
                  И в края на краищата кой е най-големия калибър на корабно оръдие, което още е на въоръжение?


                  thorn

                  Средновековните църкви в България

                  Comment


                    #54
                    Не знам. Вероятно флотските специалисти на форума ще могат да отговорят. Вероятно 155мм? Или все още има 203 мм?

                    Comment


                      #55
                      Петър Велики, ако е пуснат 2005 е с 2 AK-130 DP - 130 mm?!

                      Comment


                        #56
                        Айде сега - "Петър Велики". САЩ изведоха в резерв линкорите, но не са ги претопили или нарязали. Така, че 406 мм оръдия на най-дългия линкор в историята още са на вахта.
                        А и в арсенала на съвременната морска артилерия отдавна няма бронебойни снаряди. Поне аз не съм чел за такива. Основно са фугасните "болванки".
                        Динаин, иранската ракета успя да порази израелската корвета само и единствено поради немарливостта на нейния командир. "Са'ар"-ите са достатъчно съвременни кораби, за да свалят не един ирански фойерверк, но капитанът бил заповядал да се изключи ПВО системата (май капитана го дадоха под съд). Един съветски адмирал пишеше в спомените си, че на учение в Балтийско море през 70-те години по неговото съединение са изстрелвани ракети от различни направления и в различен режим на полет. И те успявали да свалят всички. Силно се съмнявам израелските ВМС да са на по-ниско ниво от съветските 70-те години като бойна подготовка.
                        Торн, а какви всъщност задачи ще изпълнява твоя чудо-монитор. Ако ще е само точечни атаки на цели в тактическата дълбочина на противодесантната отбрана, то авиацията (самолети и въртолети) ще се справи с по-малко разходи и по-висока ефективност. Да не говорим, че дори за разстрелването от упор на японските бункери и пещери на Корехидор, Пелилиу, Сайпан по правило са отивали по 1-3 залпа. А това е ставало от умопомрачително малка дистанция. Сегашните оръдия пък, съдейки по един рекламен филм на Кралския флот ползва по 3-5 снаряда на 100 мм униерсално оръдие, за да порази цел на брега (горе-долу толкова отиват и за ракета ). Така, че ако приемем, че линкора е с ефективността на 5-10 самолета (нарочно завишавам бройката, за да влезе вътре и патрулния амолет и АУАКСА и ескорта), то разходите по поддръжката се различават в поне един порядък.
                        Пишут нам много.... Погубит нас всеобщая грамотность.
                        Неизвестен руски адмирал

                        Comment


                          #57
                          Що пък точечни цели? Представи си сриването на пехотина атака, подкрепена от танкове след удар от 406 мм КАСЕТЪЧЕН снаряд.

                          Представи си такова корабче в състава на египетските или на сирийските ВМС. Всяко кътче от Израел е в обсега му. Интересно е с какво сегашните израелски сили ще го цамбурнат? С ЯО?

                          Хайде, сигурен съм, че Израел няма да проспи появата на такъв дзвер при съседите, но някоя страна от типа на Бирма, Виетнам, Перу и подобните им едва ли би успяла навреме да се въоръжи срещу хипотетичната заплаха.


                          thorn

                          Средновековните църкви в България

                          Comment


                            #58
                            Торн, каква пехотинска атака с танкове от папуасите? Трябва да са луди да водят конвенционална война срещу модерна армия...
                            А това корабче в египетските или сирийските ВМС ще бъде потопено набързо след като всичките израелски ВВС се съсредоточат върху него за няколко часа... или някоя от подводниците.
                            ПП "Точечни" - "точкови" ли означава?
                            "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                            "But I know none, and therefore am no beast."

                            (Richard III - William Shakespeare)

                            Comment


                              #59
                              Аз друго се чудя по предлагания линкор. Той че ще е скъп, скъп ще е. Че ще става за артилерийска установка, ще става. Обаче основният въпрос - оправдава ли предлаганата основна задача тази цена? Другояче казано - има ли смисъл да похарчим толкова пари само и само за да преорем плажовете? Да не забравяме, че безумната скъпотия на историческите линкори се е оправдавала със задачата им да се бият с други като тях. Прекопаването на плажове не е задача (и то в случая тясно специализирана задача, без гъвкавост в приложението), оправдаваща цената, поне според мен.
                              XV mile the sea brode is
                              From Turkey to the Ile of Rodez...

                              Comment


                                #60
                                Thorn написа
                                Що пък точечни цели? Представи си сриването на пехотина атака, подкрепена от танкове след удар от 406 мм КАСЕТЪЧЕН снаряд.

                                Представи си такова корабче в състава на египетските или на сирийските ВМС. Всяко кътче от Израел е в обсега му. Интересно е с какво сегашните израелски сили ще го цамбурнат? С ЯО?

                                Хайде, сигурен съм, че Израел няма да проспи появата на такъв дзвер при съседите, но някоя страна от типа на Бирма, Виетнам, Перу и подобните им едва ли би успяла навреме да се въоръжи срещу хипотетичната заплаха.
                                Аз нямам никаква идея как се развиват сега пехотните или танкови атаки, но при липсата на превъзходство във въздуха се съмнявам да имат нещо общо с масовите атаки, такива каквито съм виждал по филмите. А при въздушно превъзходство линкора ще бъде изравнен за нула време. И пак няма да си свърши работата. Ако линкора е подкрепен от голяма авиогрупа и врага не смее да се покаже (както беше при атаката на Кувейт 1991 г. - за какво ни е линкора, освен на палубата му да подпишат капитулацията "папуасите".
                                Всъщност както знаем историята е затова, за да не се поучи никой от нея. 19-ти век могъщата Британска империя строяла 2 вида крайцери (любимите на сърцето кораби) - за служба в Home fleet бронепалубни крайцери ² ранг (силни, бързи, бронирани) и за служба в колониите разни "Пагасус"-и, "Астреи" и прочие пораснали канонерки. При строежа на даден кораб, подчертавам кораб се визира не само как ще се използва, но и срещу кого. Например СССР планирал серията въртолетоносачи "Москва" с разчета кораб на американска атомна подводница ПЛАРБ. Но тъй като американците строяли по-бързо подводниците си, отколкото руснаците въртолетоносачите серията била орязана. Японците преди ВСВ строяли линкорите си срещу аналогичните американски. Същото е и в другите флотове. А мореходен монитор да се строи срещу бункер или пехотно подразделение е доста скъпо удоволствие. Нямам идея колко би струвал един линкор сега, но по-малко от 1-1,5 млрд едва ли ще е. А за тези пари ще си построиш свестен самолетоносач.
                                Пишут нам много.... Погубит нас всеобщая грамотность.
                                Неизвестен руски адмирал

                                Comment

                                Working...
                                X