Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Дунавската флотилия

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Дунавската флотилия

    Пускам този пост, ако някой знае нещо за действията на Дунавската ни флотилия през Сръбско-Българската, Междусъюзническата, Първата и втора Световни войни да постне нещо. И връзки също ще са полезни. За съжаление освен спомените за гвардейския - тралщик "Хр. Ботев" и кораба Голубчик, нищо не можах да намеря.
    Пишут нам много.... Погубит нас всеобщая грамотность.
    Неизвестен руски адмирал

    #2
    Odzava написа
    Пускам този пост, ако някой знае нещо за действията на Дунавската ни флотилия през Сръбско-Българската, Междусъюзническата, Първата и втора Световни войни да постне нещо. И връзки също ще са полезни. За съжаление освен спомените за гвардейския - тралщик "Хр. Ботев" и кораба Голубчик, нищо не можах да намеря.
    По време на Сръбско-българската война парходите от Дунавската флатилия действат по осигоряването на Видинската крепост с муниции и подкрепления. Тук мисля, че си по-запознат.
    През Междусъюзническата война отново се извозват хора и материали до Видин.
    През Първата световна война по Дунав действат най-вече австро-унгарски монитори. Не знам флотилията ни да се е ангажирала с нещо. Пак австро-унгарски понери осигуряват прехвърлянето на Дунавската армия на северния бряг на реката.
    Last edited by Sturmpionier; 07-09-2006, 17:36.

    Comment


      #3
      През ПСВ май и нашите параходи участват в транспорта - не съм сигурен. Виж миноноските май патрулират Думав заедо с А-У кораби.
      Пишут нам много.... Погубит нас всеобщая грамотность.
      Неизвестен руски адмирал

      Comment


        #4
        Ммм, не съм компетентен, но се съмнявам да е останало нещо от Дунавската ни фэлотилия, след румънската инвазия през 1913.

        Comment


          #5
          Всички са извадени.
          Пишут нам много.... Погубит нас всеобщая грамотность.
          Неизвестен руски адмирал

          Comment


            #6
            А след изваждането си скоро са бракувани защото са станали негодни поради дългия си простой под водата. Но едновременно си строим и нови наши и все някое корито остава и за тренировки.
            Във Военноисторически сборник има поредица статии за Дунавската военна флотилия, но за жалост старото най-дълго просъществувало наше историческо списание го закриха преди десетина години. Сегашното е ерзац-популярно и не върши работа. потърсете в библиотеките оригиналното от 1927 до средата на 90-те години.

            Comment


              #7
              От списание "Един завет", бр. 2-ри, 1993 год.

              Comment


                #8
                Гледай

                Погледни в темата:"Книги за Руско-Турската Освободителна война 1877-1878 гг." там има ена картичка, може би има отношение към твоята тема.

                Comment


                  #9
                  :38: Преди време пусках една снимка, която е заснета на скелята при Никопол. На вода се спуска парен катер, за жалост не знам името му.
                  Имам и още три снимки от понтонният мост "Херберт" построен в района на гр. Русе (може и да греша). Моста е Австро-унгарски и е предаден за монтаж и ползване, от нашата 3 армия, за войната срещу Румъния и Русия. Това се случва чак след военните действия на наша територия и дори след капитулацията на Румъния.
                  Това е което имам по темата за Дунавската флотилия по време на ПСВ! Обаче не ми се качват нещо снимките (както винаги)!!!!!!!!! :1087: :rock:


                  :fahr39:
                  От както е изобретен барута, ангелите не участват в сраженията на хората!

                  Comment


                    #10
                    Танкисте, ако искаш изпрати ми на пощата снимките на катера и моста, а аз ще ги сложа. Пощата ми е mepmep@mail.bg
                    Пишут нам много.... Погубит нас всеобщая грамотность.
                    Неизвестен руски адмирал

                    Comment


                      #11
                      По информация от моя дядо при преминаването на р. Дунав българските войски са се разбунтували. Това е наложило през реката първи да преминат германски части.

                      Comment


                        #12
                        Прочетено и копие от фонд на Централен държавен архив, за ДОСО (ОВПМ на ЦК на ДКМС е в друг фонд) ОВТПН,ОСО
                        „Nо 077/30.07.1965г МНО Моля да се върнат на МНО сдадените ви, при разформироването на Дунавската флотация през 1960г, 4броя стражеви катери с бортови номера 801,802,803,804
                        или наименования „Септемвриец”, „Антон Иванов”,”Адмирал Нахимов” и „Коста Йорданов”,
                        собственост съответно на морските клубове в градовете Лом, Русе,Русе,Видин, срещу размяна със...”

                        1961, по длъжностни щатни намирам „Голубчик” в МК ДОСО Никопол.

                        От два дни работя върху тази карта 1959 Bulgarian Amateur Marine Clubs and Training Ships
                        Може би ще ви е интересно да я разгледате.
                        Хиперлинкът, в маркерния прозорец, отваря нова страница в браузъра
                        (засега 4 снимки във Фликр,направени от мен, и 3 статии в Нет)
                        при едновременно натискане на „Ctrl” от клавиатурата и ляв бутон на мишката.

                        Odzava, много Ви благодаря, за няколко неща, които чета от Вас тук, повече от година.
                        С удоволствие преди месец попаднах и на „Вимпел”.

                        Comment


                          #13
                          seahorse, информацията, която си поместил в Google е много интересна. Случайно да имаш някаква снимка, схема, скица, рисунка на тези кораби? Или поне някаква информация кое съветско ведомство ни ги е предало? Доколкото разбирам това са тези 'митични" стражеви катери тип "СК", предадени ни през 1949 г.
                          Не мога да намеря линковете към снимките и статиите. Може ли да ги постнеш наново?
                          Благодаря за поместената информация.
                          Пишут нам много.... Погубит нас всеобщая грамотность.
                          Неизвестен руски адмирал

                          Comment


                            #14
                            Odzava, нямам снимка, схема, уви, поне това архивирано, което чета, е само писмени книжа.
                            Като "и сам....е...." , чета 1958-1992, търсейки много "малка котка в мнооого голям чувал".
                            :-) Котката има малко общо и с кораби, но малко.
                            Нас ни няма 1951г - 1958г, и не съм чела там, но вероятно ще има предаване на кораби,
                            но едва ли с технически данни, в достатъчен вид.
                            По р.Дунав, за водни вътрешни площи и по Черно море.
                            Попълвам си азбучен списък на тези кораби, вече е над 35 имена,
                            но ще е непълен,а може да са над 70 до 1992.
                            Ако срещна нещо, като това, дето ти цитирах, ще се обадя.

                            Харесвам тази карта и имам още малко маркери да й сложа.
                            Има имена на кораби, с местоположение към 1959, но няма снимки и статии за тях.
                            Ако кликнеш "принтер" иконата - се отваря голям прозорец, с картата и се вижда
                            всичко писано -общо и в маркерните прозорчета (плъзгаш надолу,докрая плъзгача)
                            включително хиперлинкираните текстове работят и от там.
                            От тук , "Нагръдни знаци" бях взела 2 екранни снимки на 2 значки,
                            и им постнах, днес пак поправените 2 снимки във Фликр (т.е. нови линкове).
                            Тези снимки съм ги закачила към картата - 1959 ДОСО Общо представяне и структура.
                            Може би ще ти е интересно да ги погледнеш.
                            1959 DOSO General Overview
                            1959 DOSO General Structure

                            Comment

                            Working...
                            X