Сун Дзъ написа
Виж мнение
Съобщение
Collapse
No announcement yet.
Подводни бомби
Collapse
X
-
Сун Дзъ написа Виж мнениеВъзможно и нормално е разбира се. То няма да е нормално една система да е вездесъща петдесетина години.
Comment
-
Кухулин написа Виж мнениеНо ако обстрелваш споменатото DM2A4 с 25 градуса вертикален обзор или хайде - руското УГСТ, най-вероятно торпедото ще мине доста под взривовете.
Сега се сещам за нещо много забавно - например на руските малки ПЛК има обикновенно по 4 торпеда. И се смята за достатъчно, в което не съм убеден. В същият момент корабът се смята за непотопяем от ПЛ, защото има РБУ и то може да спре 1 или 2 торпеда пуснати от достатъчно голяма дистанция, като ПЛ има залп от 4-6 торпеда...
Пълна промивка на мозъци, на кой както и за каквото му отърваLast edited by Сун Дзъ; 21-02-2013, 00:34.
Comment
-
Сун Дзъ написа Виж мнениеМежду другото стана много интересно. Какъв модел на атаката разглеждаш? Като дистанция, дълбочина на ПЛ и т.н. ?
Оттук нататък вече зависи каква е целта, как се движи и как действа със сонара. Общо взето атака от 20 км, засада с торпедата по курса и ако сонара не е на активен режим - чао. Ако е някакъв нормален сонар на активен режим, ще ги хване примерно на няколко километра и там каквото сабя покаже. А сабята трябва да е остра, защото имаме торпеда със 100+ км/ч на 100-200 метра дълбочина и евентуално маневриращи, ако им е останала енергия.
Това е за германските и италианските торпеда. При американските и китайските разликата е, че са доста по-шумни и с по-ниски транспортни характеристики на дълбочина (не са електрически).
При руските има допълнителна разлика, че не може да се стреля с многоторпеден залп - само по едно торпедо в даден момент. Плюс големи проблеми със сензорите на торпедата - според специалистите положението хич не е добро.
Comment
-
Сун Дзъ написа Виж мнениеСега се сещам за нещо много забавно - например на руските малки ПЛК има обикновенно по 4 торпеда. И се смята за достатъчно, в което не съм убеден. В същият момент корабът се смята за непотопяем от ПЛ, защото има РБУ и то може да спре 1 или 2 торпеда пуснати от достатъчно голяма дистанция, като ПЛ има залп от 4-6 торпеда...
Пълна промивка на мозъци, на кой както и за каквото му отърва
Comment
-
Кухулин написа Виж мнение.... но най-важното - евтини са и са много...
Кухулин написа Виж мнениеТочно тези съветски МПК са много читави корабчета.Last edited by Сун Дзъ; 21-02-2013, 01:56.
Comment
-
Кардиналния проблем при ПЛО е, че каквито оръжия и сензори да носиш, никой няма да те чака да се приближиш. Ето една случка, при която проблема е решен блестящо Из спомените на капитан I ранг Солдатенков:
Капитан 1-го ранга в отставке Солдатенков Александр Евгеньевич
-------------------------------------------
IV. ГОЛЬ НА ВЫДУМКИ ХИТРА.
О военных хитростях мирного времени.
Район несения службы многоцелевыми АПЛ ВМС США 50-80 миль юго-восточнее Петропапловска – Камчатского был известен давно. Но американские асы морских глубин не давали себя обнаруживать ни подводным лодкам, ни надводным кораблям, своевременно уклоняясь от обнаружения. А заставить их вздрогнуть очень хотелось. Тогда “великий и ужасный” капитан-лейтенант Никонов В.Н. (да продлиться память о н¸м не только у меня – отличный был противолодочник) предложил через комдива и комбрига командованию КВФ план операции “Буксир”. Суть дела сводилась к тому, что американские подводники отлично классифицируют надводные цели и совершенно не уклоняются от рыболовецких судов, а последние часто проходят через район вероятного нахождения разведывательных АПЛ ВМС США. Выделили два средних рыболовных морозильных траулера для участия в операции. И летом 1978 года каждый из СРТМов взял на буксир по одному МПК пр.1124 и с небольшим временным интервалом повел в заранее выбранные точки опускания ПОУ КТ – 1А. Винты буксируемых кораблей были застопорены, чтобы не создавать характерных демаскирующих подводных звуков при ротации от набегающего потока воды. Электропитание от дизельгенераторов ¹ 2 (ДГ ¹ 2 конструктивно не стояли на фундаментах, а были через звукопоглощающие амортизаторы подвешены к верхней палубе). В остальном соблюдался режим тишины и радиомолчания. РЛС в навигационных целях использовали только СРТМы. Скорость разв¸ртывания кораблей в заданные точки соответствовала обычной скорости движения рыболовецких судов при следовании в районы промысла. Вышли ночью, с рассветом день выдался пасмурный и не штормовой. По прибытии в свои точки корабли отдали буксирные тросы, опустили антенны ОГАС МГ – 339 на оптимальную глубину в соответствии с гидрологическим разрезом и начали прослушивать водную толщу в режиме шумопеленгования с использованием анализаторов дискретных составляющих шумов (“Кассандра”) от АПЛ. СРТМы проследовали своими курсами прежней скоростью. Операция с блеском удалась. Были обнаружены в режиме ШП сразу две АПЛ ВМС США! Оказывается, мы застали момент смены на разведывательном дежурстве одной лодки другой. Каждый корабль имел шумопеленги на обе АПЛ и, обмениваясь информацией с помощью системы групповых атак “Гранат” Р – 770, соответственно определял их координаты. Так как американцы вели себя спокойно, стало ясно, что нас они не обнаружили. В режим эхопеленгования мы переходить не спешили, дали оповещение по флоту об обнаружении ИПЛ и вызвали противолодочную авиацию. С прибытием авиации, передали им контакт с АПЛ и начали работать в режиме эхопеленгования. В общем, сюрприз для американских вердрузей вполне удался. Общее время контакта противолодочных кораблей с обнаруженными АПЛ составило 16 часов, а в сумме с авиацией ПЛО двое суток! Именно после этой операции американские подводники вынуждены были сместить район своего разведывательного дежурства ещ¸ на сто–сто пятьдесят миль на юго-восток, подальше от этих коварных русских.
-------------------------------------------
Comment
-
Сун Дзъ, между другото и 2 торпеда да може да спре РБУ-то, пак е много - при боекомплект от примерно 12-18 торпеда подводницата едва ли може да си позволи 4-6 торпедни залпове по МПК, още повече, че те ще са сигурно 2-3 бройки.
Иначе интересна история, 1124 излиза да са били сравнително кадърни МПК-та.„Аз, Драгомир, писах.
Аз, Севаст Огнян, бях при цар Шишман кефалия и много зло патих. В това време турците воюваха. Аз се държах за вярата на Шишмана царя.“
Модератор на раздел "Военна Авиация"
Comment
-
Пилот написа Виж мнениеСун Дзъ, между другото и 2 торпеда да може да спре РБУ-то, пак е много - при боекомплект от примерно 12-18 торпеда подводницата едва ли може да си позволи 4-6 торпедни залпове по МПК, още повече, че те ще са сигурно 2-3 бройки..
... или аз не съм достатъчно ироничен?
Comment
-
По повод възможността на РБУ-6000 да спре две торпеда, ето няколко съвсем бързи сметки:
За РБУ-12000, което е създадено поначало като противоторпедно средство (влиза в състава на РКПТЗ-1М), са огласени следните стойности: "Одним залпом комплекса "Удав-1М" с вероятностью 0,9 обеспечивается срыв атаки прямоидущей торпеды и с вероятностью 0,76 - самонаводящейся торпеды".
Като маса залпа на РБУ-12000 е примерно два пъти по-тежък от запла на РБУ-6000, но като ефективност положението е несравнимо - първо се създава зона от примамки, след това се създава минно заграждение по пътя на торпедото и чак на третия рубеж се използват преградни взривове. Условно ще приема, че ефективността на РБУ-6000 е три пъти по-ниска от ефективността на РБУ-12000, при това с доста голям резерв според мен.
Тоест, нека вероятността РБУ-6000 да порази едно "условно" торпедо с един залп е 0.25.
Нека нашия кораб да е въоръжен с 2 х РБУ и да има време за два залпа, а срещу него да идват две торпеда.
Нека всеки бомбомет да обстреля по едно торпедо с двата запла.
Следователно, за всяко торпедо вероятността да избегне поражение ще е (1 - 0.25) ^ 2 = 0.56
Следователно, вероятността и двете торпеда да бъдат унищожени е (1 - 0.56) ^ 2 = 0.2
Тоест, РБУ-6000 ще унищожи 2 атакуващи торпеда в един от пет случая.
Comment
-
Сун Дзъ написа Виж мнениеАко приемем, че РБУ-12000 ще унищожи торпедото с преградни взривове и преди това е стреляло две примамки и две мини, то ще има залп от шест бомби. РБУ-6000 има 12, значи 1/3 коефициент на ефективността (ако смятаме само мощността на боеприпаса) по две и ще се получи 0.5.
Обаче, ако бомбите бяха със същата ефективност като мините и примамките, изобщо нямаше да пускат РБУ-12000, а щяха примерно да удвоят стволовете на РБУ-6000.
Сега, чисто количествено, по открити данни. В момента боеприпаса на РБУ-6000 съдържа малко под 20 кила експлозив. РБУ-12000 има два вида боеприпаси: 111СО2 с два броя примамки и 111СЗГ вероятно с 4 бомби по 20 кила взрив, общо 80 кила. В режим на миниране тези бомби се разпръскват и чакат торпедото, а в режим на дълбочинни бомби направо си гърмят. Стандартната тактика е два изстрела с примамки (общо 4 примамки), а останалото мини и бомби.
Следователно:
- един залп от РБУ-6000 (12 ствола) въздейства с 12 бомби;
- един залп от РБУ-12000 (10 ствола) въздейства с 4 примамки и 32 мини/бомби.
Тоест, според мен 0.25 ефективност на РБУ-6000 е дори твърде щедро при 0.76 ефективност на РБУ-12000.
Comment
-
На РБГ-60(боеприпасът на РБУ-6000) може да и се зададе дълбочина на взривяване до 350 м,като дълбочината може да се зададе към взривателят УВД-60 по няколко начина-ръчно,от ХАС и от ПУС "Буря"като зададената дълбочина на взривяване на всяка една от 12 РГБ може да е различна.Освен това във взривателят УВД-60 има и акустичен взривател ВБ-2,който при взрив на едно РГБ осъществява взрив и на другите 11 от залпа.Абе доста ефикасно си е оръжийцето.Ако небеше индийците нямаше да ги поставят на техните 11356,а щяха да поставят РБУ-12000.
Comment
-
Принципния проблем не е във възможността за дълбочинен взрив (новите управляеми боеприпаси 90Р работят до 1 км дълбочина), а в целеуказването и точността на стрелбата. Особено по дълбочина.
komuso написа Виж мнениеАко небеше индийците нямаше да ги поставят на техните 11356,а щяха да поставят РБУ-12000.
Колкото до реалната ефективност на РБУ-12000, а не "инструменталната", можем да погледнем какво пише директора на Черноморския корабостроителен завод Юриий Макаров:
время от обнаружения торпеды до ухода ее в мертвую зону — 6—8 секунд, работное время «Удава» — 17 секунд. Что испытывать?
Целеуказване...
Comment
Comment