Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Терминология и данни за ветроходната ера

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Терминология и данни за ветроходната ера

    Отварям тази тема повече като запитване към знаещите във форума (и като реплика на отворената от Одзава тема за известните кораби). Вероятно за знаещите цялата теримнология е очевидна, но си мисля, че ще е добре ако някой от тях има време и желание да я обясни и за незапознатите.
    От една страна това засяга множество термини:
    фор- и ахтерщевните. След това поставяли кърмовия шпаунгоут, а след това поставяли шпунтовите пояси, на които се закрепвали флортимберсите, като по този начин продължавали да строят корпуса до ватерлинията, поставяйки същевременно и футоксите.
    От друга старна ми се иска тук да се обсъдят и някои въпроси свързани с въоръжението на ветроходните кораби - например, какви оръдия са се използвали, какви са били ефективните им обсеци и боеприпасите (каква е разликата между 36-фунтови, 24-фунтови, 18-фунтови, 12-фунтови, 6-фунтови оръдия - как се превежда това в "калибър"?).
    КАкто и евентуално някои тактичесик въпорси - например, как точно са се използвали ветроходните кораби в бой.

    #2
    Хм...ами аз като поствах имах предвид че четящите малко или много са запознати, но пропуснах факта, че аудиторията на БС е много над средното профанизирано ниво. Ето "Речник на МОрските термини"
    Словарь морских терминов: Аак, Абгалдырь, Авизо, Адмиралтейский якорь, Акатия, Акростоль, Аксиометр, Анапуть, Анемометр, Анероид, Анкерок, Анкершток-тали, Анфилада, Апсель, Аутригер, Ахтердек, Ахтеркница, Ахтерлюк, Ахтерпик, Ахтерштаг, Ахтерштевень (старн-пост), Ахтканты,


    По въпроса с оръдията:
    Т. нар калибри са се изчислявали според тежестта на гюлето. Ако искаш да ги прехвърлиш в мм, може като сметнеш какъв ще е диаметъра на желязно/чугунено в по-късните епохи гюле с маса 36 фунта примерно. Разбира се оставящ още около 0,5 см отстрани. Батака е пълен, тъй като до 17 век са стреляли тук-там и с каменни гюлета.

    Сега си спомних въпроса на Импера за "контра-адмирала"
    Скоро четох че във ветроходната ера всички са били адмирали, като дали ще са "вице-" или "контра" се определяло от мястото им в колоната. Вицето- командвало авангарда, адмирала центъра, а контрата, бил контра на вицето, т.е. ариегарда.
    Пишут нам много.... Погубит нас всеобщая грамотность.
    Неизвестен руски адмирал

    Comment


      #3
      Ето ви едно описание на видовете оръдия, а оттам и класификация на корабите според тях:

      Освен това фунтът като мярка /английски е = 0.454кг, докато френския фунт е малко над половин кг.Руските пудове пък са 3-та работа.В британския флот оръдията обичайно са 32, 24, 18 и 9 фунтови /на по-ранните кораби / още по леки 6, 3 и 1.5 фунта.На френските се срещат и 42 и 48 фунтови, но не са толкова скорострелни.Каронадите се появяват към 1780г. и с тях са въоръжени главно фрегатите и корветите.Много ефективно оръжие за близък бой, служещо за помитане на живата сила на противника.Те са около 24-60 фунтови с по-къса цев от аналогичното оръдие.Освен това не влизат в общата бройка на оръдията.Например 44 оръдейна фрегата носи освен 44-44 оръдия и до 14-16 каронади и и 4 еднорога.
      П.В.

      Comment


        #4
        Като прибавим и бомбардите, поставяни след средата на 18-ти век на специални бомбардирски кораби (кеч, гукер и прочие. все едни са по конструкция) морския арсенал става завършен. Да добавя само че от бомбардите са се страхували много повече отколкото от обикновенните оръдия заради голямата разрушителна сила на гранатата. но пък точността е била отвратително ниска.
        Пишут нам много.... Погубит нас всеобщая грамотность.
        Неизвестен руски адмирал

        Comment


          #5
          Нека добавим тогава и мортирите - подобни на бомбардите.Въобще ще трябва отново да постна някои линкове и да видим защо холандците губят англо-холандските войни от 17в.
          П.В.

          Comment


            #6
            Ами губят защото преди Втората Анггло-Холандска война британския флаг остава неутрален и много търговци си превозват стоките с него. И Тромп и де Ройтер не могат да ги пипнат.

            Ама това е друга тема.

            По въпроса с калибъра на оръдията се сетих че за 18 век има публикувана статия, където е даден калибъра на оръдията, но в дюймове. Е, по-добре от нищо.

            Верфь на столе - Вооружение сводная таблица размеров корабельных пушек автор: Harold M Hahn 1985г
            Last edited by Odzava; 16-02-2006, 12:52. Причина: Автоматично сливане на двойно мнение
            Пишут нам много.... Погубит нас всеобщая грамотность.
            Неизвестен руски адмирал

            Comment


              #7

              Ето тази тема би могла да е полезна, относно кое какво е по ветроходните кораби. Тези дни ще прегледам какво имах за британската организация на корабната им артилерия и ще го пусна тук.
              Recalibrating my lack of faith in humanity...

              https://www.youtube.com/watch?v=MvqjkS6t9Yk

              Comment


                #8
                Ето как да смятате "артилерийските фунтове" - 1 такъв фунт е равен на желязно гюле с диаметър 1 дюйм

                Пишут нам много.... Погубит нас всеобщая грамотность.
                Неизвестен руски адмирал

                Comment

                Working...
                X