Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Непобедимата армада

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Непобедимата армада

    Глобалната геополитическа надпревара на Новото време

    Първата глобална битка за океаните

    През 1494 г. Испания и Португалия под егидата на папския авторитет разпределят на сфери на влияние световните пространства извън Стария свят. Другите европейски държави, имащи излаз към океана, в съответствие с международното право от това време се оказват притиснати в Североизточния Атлантик. Реформацията обаче им дава възможност да оспорят монопола на римокатолическите галеници в проучването и усвояването на планетарното кълбо. Светогледите, които са актуални в определен период, вероизповеданията, идеологиите твърде често са оказват в пряка зависимост от икономическите интереси, тяхната пропагандна обосновка и политическата им реализация.

    Подобно на Пиринейския полуостров, Британските острови имат географско разположение, което естествено влече към навлизане сред морската шир в западна посока. По-големият от тях - Велика Британия, с благоприятната си в геостратегическо отношение близост до континента осъществява контрол върху корабоплаването между северното и южното крайбрежие на Европа, без да бъде особено уязвим от вражески сухопътни сили. В южната и централната част на този остров се формира държавата, която ще изгради най-могъщата морска империя на всички времена.

    Англия до средата на ХV век все още контролира на континента множество френски провинции, а на Британските острови трайно е поставила под зависимост Уелс и Източна Ирландия. С утвърдените си по това време колониални традиции в края на столетието тя се включва в търсенето на пътища през океана. Първоначалните резултати от проучването на Северна Америка са обезсърчателни за англичаните, но през втората половина на следващия век те осъзнават значението на презокеанските комуникации както за колониална експанзия и експлоатация, така и за собствената им сигурност, и започват да изграждат мощен флот.

    Още в началото на столетието на Реформацията английското духовенство се отклонява от католицизма. Две десетилетия по-късно, през 1534 г. развратният крал Хенри VIII скъсва с Рим и се провъзгласява за глава на англиканската църква. Временна реставрация настъпва при управлението на дъщеря му Мери I (Мария Тюдор), която дори се омъжва през 1554 г. за испанския престолонаследник Филип, заел скоро след това престола на баща си. Но в 1558 г., когато Англия губи последното си европейско владение Кале, тя умира и се възцарява природената й сестра Елизабет. Елизабет I решително ще възприеме реформизма, за което ще бъде отлъчена от Римокатолическата църква. Разривът с папската институция ще позволи на Англия да не се съобразява с испано-португалския приоритет при завладяването и усвояването на новооткритите земи. Започва първата всесветска битка за океаните.

    За краткото време на медения месец в отношенията между Англия и Испания английските търговци навлизат свободно в Карибието и го опознават. Когато стават нежелани там, на тяхно място залочват да се подвизават английските пирати. Особено дързък е каперът Франсис Дрейк. Пиратските действия са оценени от Елизабет I като възможност да бъдат разстроени испанските комуникации. През 1572 тя възлага на Дрейк тази задача. Пет години по-късно той преминава през Магелановия проток в Тихия океан и ограбва множество испански градове по западното крайбрежие на Южна Америка. Впоследствие се опитва да открие североизточен път към Атлантика и достига до днешния Ванкувър (Канада). Там се отказва и е принуден да извърши второто след Магелан околосветско плаване. По пътя си минава през Филипините и Островите на подправките (Молукските о-ви), където сключва изгодни договори за износ на подправки и след тригодишно пътуване триумфиращо се завръща в родината си. Географските и търговски секрети на иберийските кралства са разкрити.

    През 1585 г. Дрейк отново се отправя към Средна Америка и опустошава крайбрежието при залива Маракайбо, Флорида и о. Испаньола (Хаити). Той ограбва личното съкровище на Филип II, който е почти разорен. Междувременно Елизабет се ангажира в антииспанска коалиция с унията на въстаналите северни провинции на Нидерландия. Ответната реакция на Испания срещу английския държавен бандитизъм е подготовка за превземането на Британските острови. От Мадрид активно подпомагат ирландските бунтовници католици, а Филип II се решава да нахлуe в Англия по море половин хилядолетие след Вилхелм Завоевателя. Извършва се колосална работа за събирането и изграждането на огромен флот. В разгара на подготовката обаче Дрейк изненадващо напада пристанището Кадис и унищожава голяма част от корабите, съоръженията и запасите за предстоящия поход.

    Въпреки загубите, през 1588 г. в Лисабон се съсредоточава една от най-големите флотилии за времето си, прочула се с наименованието Великата или Непобедимата армада , а тогава назовавана Щастливата . С пренасяната от нея двадесетхилядна армия тя мудно се отправя към нидерландското пристанище Дюнкерк, откъдето трябва да поеме и испанския корпус, разположен в тази провинция, готвейки се да дебаркира в устието на река Темза пред Лондон. Успешният десант би решил съдбата на непокорната кралица, имаща твърде много вътрешни врагове. Армадата обаче е пресрещната в Ла Манша от многоброен и повратлив английски флот, който й нанася загуби и разстройва тактическите й замисли. Тя се добира до залива на френското пристанището Кале срещу английския бряг при Дувър, където испанците се надяват да дочакат нидерландския корпус. Без да изчаква, Дрейк, назначен вече за вицеадмирал, изпраща няколко подпалени кораба към струпаните на едно място разнобразни испански морски съдове. За да не бъде изпепелена, многобройната флотилия панически се разпръсва. Оттегляйки се безредно на север, тя отново е пресрещната от маневрените английски кораби, нанасяйки й поражения. Целта е пропусната и освен това, навлязла в Северно море, армадата е постигната от жестоки бури, които потапят над 40 от корабите й. Останалите се завръщат в Испания, заобикаляйки Британските острови. Филип е сломен. Преследван от злополучната участ на баща си, през следващото десетилетие той подготвя още две армади и довежда страната си до нов финансов банкрут, с какъвто е и започнало неговото управление. Първата от тях е подпалена от англичаните в Кадис, а втората е сполетяна от страхотна буря на път за Англия и за сетен път се завръща безславно. Скоро след това Филип II умира. Последната утеха на този аскетичен владетел, ревностен католик, устройвал аутодафета, в които са изгорени хиляди протестанти, вероятно е бил неоспоримият факт, че английската кухня остава твърде безвкусна в сравнение с испанската.

    След осъзнаването през ХV - ХVI в. на изключителното значение на съобщенията през Атлантика и другите открити морски пространства за промяна на геополитическите и стопанските реалности в света, през ХVII в. се начева първият глобален раздор и надпревара за проучване и доразпределяне на неусвоените все още територии и най-вече за преразпределение на зоните на влияние и изместване на първопроходците Португалия и Испания от ключовите райони, предпоставящи по-нататъшна експанзия. Същевременно в Европа настъпва застудяване на климата, което се отразява неблагоприятно на земеделието. В тази епоха започва и демографски преход, характеризиращ се с бързо увеличаване на числеността на западноевропейското население поради нарастналата продължителност на живот. Съчетаването на тези и ред други фактори възбужда миграционните нагласи сред жителите на Стария континент и Новия свят добива социална значимост като Обетована земя , приемаща аутсайдерите и авантюристите, за да им даде нови възможности и перспективи. Преселването на значителна част от европейците в колониите наистина ще им позволи да се реализират на попрището на пионери и разпространители на ценностите и достиженията на Западната цивилизация.

    *Публикувана със значителни съкращения в "Ние", бр. 4/2003.

    Реших да сложа това откъсче от една статийка като овертюра към есенцията.
    Карам в момента по спомени от единствената сериозна книга по въпроса, която съм чел на един френски подводен археолог. Не му вече името...в библиотеката вече са загубили книгата, а аз съм си водил само записки за по-важните работи...без да съм си записал името на автора :twisted:
    Става въпрос за някой военни аспекти на тази експедиция.
    1 Относно плаването.
    Става въпрос за това, че самата идея за десант, който да се натовари в Испания и да се стовари в Англия, е сама по себе си безумна.
    Огромната част от войниците са били хора, никога не стъпвали в морето и са страдали силно от морска болест, лошата хигиена, наблъскването на много хора на малко пространство, създавало големи проблеми и дори епидемии. В този ред на мисли на Армадата е била необходима поне една седмица почивка на сушата, преди да влязат в бойни действия отново. Това обаче няма как да стане при десант на английска територия.
    2. Огнева мощ
    Накратко за испанците- техните кораби били тежки, сравнително широки и като резултат стабилна платформа за тежки оръдия, побиращи немалък екипаж, но за сметка на всичко това, разбира се, сравнително бавни. Тяхната тактика била да се приближат максимално до врага и чрез обстрел с тежките оръдия по корпуса да му нанесат максимални поражения в жива сила. Следвал абордаж, който нямало как да не успее, поради числното преимущество на испанците.
    Що се отнася до англичаните- те имали по-различна концепция за морския бой. Техните кораби били от пиратски тип/ нека не забравяме адмиала- Франсис Дрейк, бивш пират....е, дали е бил бивш :twisted: :mhehe: / Тези кораби били сравнително тесни и развивали голяма скорост, но пък пък товароподемността е била по-малка от тази на испанските галеони. Поради това те имали по-малоброен екипаж и по-леки оръдия. Тяхната голяма надежда били кулеврините- сравнително тежки далекобойни оръдия, които им позволявали да обстрелват вражеските съдове о безопасна дистанция. Целта е била да счупят мачтите и така да обездвижат вражеските кораби. Въпреки това далекобойността на кулеврината не е била, кой знае колко голяма.

    Ще продължа малко по-късно.....
    www.bgnauka.com/forum ТУК Е ИСТИНАТА!!!

    "...защото езикът на селянина му е даден, не за да плещи, а за да лиже ботуша на господаря...и ако той не лиже този ботуш, който трябва, този език следва да бъде изтръгнат....

    #2
    Малко допълнения от мен:
    - Между испанците и англичаните има известна разлика в доктрините. За испанците все още е основно превземането на чуждия кораб на абордаж, за англичаните това вече не е основния метод за победа. Това и ти си го писал, но е по-интересно защо се получава това.
    - Испанските снаряди (металните гюллета) са имали някои недостатъци и най-често са се пръскали доста преди да достигнат английските кораби - и оттук малките поражения въху самите съдове.
    - Десанта разбира се не се носи от Испания. Или по-точно, той е от испанските владения (там където сега са Белгия и малка част от Холандия.
    И това разбира се не е единствената армада. Между другото из форума темата за армадата е обсъждана, но нямам представа дали е в отделна тема или между другото в други теми.
    И последно - негативния ефект на златото, внесено от колониите си казва тежката дума за съдбатата на Испания. А именно - става много по-лесно да се забогатява от колониите, отколкото от труд в самата Испания. В резултат започват да увяхват занаятите и развитието на страната се забавя значително. По времето на армада това вече се усеща доста силно. Във всеки случай и Испания и Португалия плащат висока социална цена за колониалната си експанзия и лесното забогатяване.
    Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
    Проект 22.06.1941 г.
    "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

    Comment


      #3
      Ето нещо кратичко по въпроса на руски- да има ей-така за цвят :

      Англо-испанская война 1586-1589 гг. "Непобедимая Армада".

      В результате вмешательства англичан на стороне боровшейся с испанцами нидерландской республики Соединенных провинций англо-испанские отношения обострились до предела. Испанский король Филипп II еще в 1585 году стал готовить большой флот, названный "Непобедимой Армадой". Она должна была высадить на Британских островах экспедиционный корпус из состава армии наместника Нидерландов Александра Фарнезе. Для того, чтобы подготовить базу на голландском побережье, войска Фарнезе осадили и 5 августа 1587 года захватили порт Слейс, оборонявшийся английским гарнизоном. Однако в том же 1587 году английская эскадра адмирала Френсиса Дрейка совершила налет на Кадис, где базировалась "Непобедимая Армада", и уничтожила около 100 кораблей. Это нападение отсрочило поход испанского флота к британским берегам.

      Во Фландрии строились небольшие плоскодонные суда, на которых предполагалось перебросить войска на корабли "Армады". Был прорыт канал из Сас-ван-Гент в Брюгге и углублен фарватер Иперле от Брюгге до Ньюпорта, чтобы подходящие к берегу суда не попадали под огонь голландского флота или пушек крепости Флиссинген. Из Испании, Италии, Германии и Бургундии перебрасывались войска и стекались добровольцы, желавшие принять участие в экспедиции против Англии.

      Фарнезе видел, что имевшиеся в распоряжении испанцев гавани Дюнкерка, Ньюпорта и Слейса слишком мелки, для того, чтобы в них могли войти суда "Армады". Он предлагал перед отправкой флота к побережью Англии захватить более глубоководный порт Флиссинген. Однако Филипп торопился как можно скорее утвердиться на Британских островах.

      20 мая 1588 года "Непобедимая Армада" в составе шести эскадр вышла в море из устья реки Тахо. Всего испанцы располагали 75 военными и 57 транспортными судами, на борту которых находилось 8 тысяч матросов, 2 тысячи невольников-гребцов, 19 тысяч солдат, тысяча офицеров, 300 священников и 85 врачей. У англичан было 197 меньших по размеру судов с 15 тысячами человек экипажа. По уровню подготовки английские моряки превосходили испанских. "Армада" подвергалась постоянным нападениям более легких и маневренных английских судов адмирала Дрейка. Англичане полагались на превосходство своей артиллерии, а испанцы, обладавшие превосходством в пехоте, - на абордажный бой. 28 июля на подступах к Кале английские суда атаковали испанский флот, потопив 16 кораблей, но, израсходовав боеприпасы, вынуждены были прекратить сражение.

      6 августа "Непобедимая Армада" под командованием Медина Сидонья прибыла в Кале. Армия Фарнезе ждала на берегу, чтобы погрузиться на корабли. Однако все нидерландские порты были блокированы голландским флотом, к тому же испанские суда из-за своей глубокой осадки не смогли приблизиться к побережью. 9 августа "Непобедимая Армада" повернула на север. Когда она огибала Англию, разразился сильнейший шторм и почти половина испанских кораблей погибла. В Испанию вернулось только 10 тысяч человек на 63 кораблях.

      Формальный мирный договор между Испанией и Англией был заключен в 1604 году, уже после смерти королевы Елизаветы. Испанский король был вынужден отказаться от претензий на английский трон и на восстановление в Англии католицизма.
      Attached Files

      THE LABARUM


      sevot yhtils eht dna ,gillirb sawT`
      ebaw eht ni elbmig dna eryg diD
      ,sevogorob eht erew ysmim llA
      .ebargtuo shtar emom eht dnA

      Бе сгладне и честлинните комбурси
      тарляха се и сврецваха във плите;
      съвсем окласни бяха тук щурпите
      и отма равапсатваха прасурси.

      Comment


        #4
        Имам една много хубава книжка за Испанската армада.Утре ще напиша някои интересни факти че сега малко ми се спи.

        The end of the world came pretty much as we predicted.Atomic spark,struck by human hand raged out of control.Great cities were reduced to dust,burning continents were absorbed by boiling oceans.The spirits of the dead faded in the background radiation that blanked the Earth.

        The 2 minute war - FallOut

        Comment


          #5
          Всъщност, ако правилно си спомням, британският метод да се разчита на артилерия за унищожаване на испанските кораби, също се оказва не особено ефективен, главно поради качествата на тогавашните оръдия, които ползват в британския флот - те нанасят повреди на испанските кораби, поражения в жива сила, но ако правилно си спомням, почти няма потопени от артилерийски огън кораби. Съдбата на армадата е общо взето предрешена (какъвто е случаят и със самата испанска империя - както Камерер посочи, заради начинът, по който усвояват колниите) - в немалка степен и от зависимостта на тогавашните кораби от вятъра и липсата на подходящи пристанища, поради което се налага да заобиколят британските острови от север. Повечето испански кораби загиват след боевете в корабокрушения.

          Comment


            #6








            Despite the Drake Caribbean raid--despite the hostilities at Cadiz--despite the preparation of the great Armada in the harbor of Lisbon--the diplomats continued to negotiate up to the very last moment. A fascinating glimpse at this process is given by a hitherto unknown letter of the English diplomat Dr. Valentine Dale (d. 1589), which he sent to Sir Francis Walsingham, "Principall Secretarie to the Q:[een's] Ma[jes]tie". Dale was a member of a diplomatic mission to Flanders, sent there to negotiate with Alexander Farnese, Duke of Parma (1545-1592), Spanish commander in the Netherlands.


            The story of the Spanish Armada, King Philip of Spain's attempt to invade England and overthrow Queen Elizabeth I. Part of the Britain Express guide to English history










            :sm226: :sm232: :church:
            Ако мислиш за 1 година напред, посей ориз, ако мислиш за 10 години напред, засади дърво, а ако мислиш за 100 години напред - образовай населението!!!

            Comment


              #7
              Англичаните имали големи проблеми понеже стреляли на пределни дистанции(което затруднявало премерването(.
              Освен това всяко гюле било с различен диаметър(изработвали се ръчно),а барутния заряд слаган на ръка също винаги бил различен.Като прибавим и вълнението,всеки изстрел бил различен от другия.
              Англичаните успели да се доближат до Испанците едва когато те презаредили с некачествени гюлета от херцог Парма и вече не можели да нанасят сериозни поражения.Едва тогава английските кораби се доближили до испанските и с тежките си оръдия успели да им нанесат по значими разрушения.
              www.bgnauka.com/forum ТУК Е ИСТИНАТА!!!

              "...защото езикът на селянина му е даден, не за да плещи, а за да лиже ботуша на господаря...и ако той не лиже този ботуш, който трябва, този език следва да бъде изтръгнат....

              Comment


                #8
                Испанската армада се състояла от 130 кораба 65 бойни галеона, 4 галеаса и галери, 25-30 урки /средиземноморски ветроходен търговски кораб с монтирани на него леки оръдия, който поради голямото си водоизместване са включени в състава на ескадрата, пинаси /испанците им викат паташи или забри/, флейтове - също търговски.
                Испанските галеони са от типа high charged или надстроечни.В разположожените на носа и кърмата кастели са разположени леките оръдия и войниците, които според испанското схващане са основна ударна сила в боя.Корабите са подчинени на войниците и се използват като плааващи платформи да ги докарат до мястото на боя, да свалят мачтите на вражеския кораб и да го вземат на абордаж.Английската доктрина под натиска известните флотоводци и пирати Дрейк, Хоукинс, Фробишър претърпява еволюция.Основен тип боен кораб стават гладкопалубните галеони от типа на "Ривендж" т. нар. race-built ships. Преимещуството им пред испанските събратя е, че са далеч по-маневрени, а малкото надстройки им позволяват да плават по-остро срещу вятъра!Принцип на англичаните е да не се доближават на повече от хвърлей абордажна кука до испанските кораби.Броят на английските колаби е 130-150, но само 25 са собственост на кралицата.Останалите са дадени от групи едри търговци назаем, за войната.Много малко /към 30 кораба са големи/.Останалите са преоборудвани търговски кораби.В английския флот също има надстроечни галеони, но те са малко и са главно собственост на кралицата /"Трайъмф" - най-големия и дълъг галеон в английската и испанската ескадра.
                За артилерията - испанците разчитата на тежките 50 фунтови оръдия 40 фунтови полуоръдия и каменохвъргачи.Броят на кулеврините 18 фунтови е равен, на полукулуврините - 9 фунтови е по-голям почти двойно у англичаните, а миньоните и портбасите - по 3 и 6 фунта са изключително разпространени в английския флот.Далекобойността на оръдията и полуоръдията /ефективно е 320 английски крачки/ или 2000, на кулеврините и полукулуврините, тъй като са с по-дълга цев 400 крачки или 2500 максимална далечина на стрелбата, на миньоните и портбасите - колкото на теките оръдия.Освен това далекобойността зависела и от странични фактори като качество на барута /английския бил по-добър/, хлабавина между гюлето и цевта на оръдието, което се уплътнява с парцали и т.н.
                П.В.

                Comment


                  #9
                  Аз няма да се включа по техническите аспекти, а по-скоро по един факт, който лично мен доста ме вълнува. Става дума за испанското ръководство. наистина по замисъл, идеята за мащабна атака срещу Англия е обречена на неуспех, но все пак испанците имат неворятен адмирал, човек с кураж и разсъдливост. Трябва да отдадем дължимото на адмирал херцог Мединя-Сидония, човек който до този момент и бил предимно стопански деятел. Факт е, че макар и средновековен човек и произхождащ от среда, надута и неученолюбива, той прояввява здрав разум по време на цялата експедиция, защитава конвоя си с усърдие и... истински кураж!
                  Ако беше планирана по-реалистично тази експедиция, адмиралът и щешие да се покрие с лаври!
                  От островите Сили до Ирландия, той е буквално навсякъде, мисли за всичко, прикрива всички. А как се справя с брандерите, мисля че и Дрейк не би могъл по-добре!

                  Знам, че ще има дискусия по въпроса...

                  Comment


                    #10
                    Проблема на Медина-Сидония не е в неговата храброст или съобразителност.Той просто има мисленето на сухопътен военачалник и то е неприложимо в морски условия.Само един генерал на Кромуел - Блейк се проявява като талантлив флотоводец през Първата англо-холандска война.Иначе, извинявай ти да си мислиш, че корабите ти са едни плаващи платформи, натъпкани с войници и че англичаните ще се оставят да ги вземат на абордаж добре обучените испански войници, е меко казано несериозно. Освен това той е повече теоретик отколкото практик за разлика от английските пирати флотоводци - Дрейк, Хоукинс, Фробишър, Рейли, Хауарт. Само съотношението на войници към матроси в Непобедимата армада стряска 16 000 войници и 8052 матроса!Благородниците, пажовете и т.н са още 3000.Освен това испанският крал Филип 2 изпраща армада с негодни средства да завовюва Англия - гюлетата поради спешното изливане имат крехка структура и се пръскат при удар в бордовете на английските кораби, докато английските гюлета пронизват бордовете на испанските галеони /говоря за битките в които времето е по-спокойно и може да стреля най-долния, респ най-тежкия ред оръдия/.През по-голяма част от времето обаче те са затворени, защото са се намирали твърде близо до водата.Така потъва Мери Роуз през 1545 г. от загуба на устойчивост при внезапен порив на вятъра.
                    П.В.

                    Comment


                      #11
                      До колкото си спомням аз само един галеон-"Сан Фернандо" май се казваше, потъва след артилерийския дуел в пролива. Всъщност за тогавашното време артилерията трудно е потапяла кораби, ако противника не се запали. Всъщност по-важно е друго - Медина Сидония отплава от Испания за да стовари десанта си в Нидерландия, а не в самата Англия. И стигайки до Ла Манш разбира, че съюзническите войски са отстъпили и десанта няма къде да бъде свален. Медина Сидония всъщност изпълнява както бихме казали сега рутинна конвойна операция на десантен ордер, и трябва да споменем, че си свършва работата. Друг въпрос е че на връщане, испанските карти се оказват неточни. А и само няколко месеца след "победата" при Дувър, пиратите на Елизабет ядат пердах в Атлантика от испанците.
                      Пишут нам много.... Погубит нас всеобщая грамотность.
                      Неизвестен руски адмирал

                      Comment


                        #12
                        Не казвам, че англичаните потапят много кораби.Например флагманът на Медина-Сидония е пронизан от 107 тежки гюлета, но непотъва.Галеасите Сан Лоренсо и Сан Фелипе са тотално разбити от бурите в Северно море и оръдиейния огън на англичаните.На Сан Фелипе се взривява и погреба и се изхвърля на брега, за да не потъне.Освен тове в края на 16в. артилерията не е на високо ниво и един солидно построен дървен кораб трудно може да се потопи.Англичаните в почти всеки бой свалят мачти реи на испанците, но те имат запасни и издигат нови.Единственото сражение с "пускане на кръв" е при остров Уайт, където англичаните за първи път употребяват тежките си оръдия.Непрекъснатите течове в испанските кораби, съчетани с бурите при Ирландия довеждат до загубата на половината флот.Испанците формират конвойни системи в Атлантика и пазят корабите си от набезите на пиратите.Проблема, че техният флот вече запада - организирани са още 2 Велики армади до смъртта на Филип 2 с нулев резултат.Дрейк атакува Кадис през 1592г. и с оръдеен огън запалва 25 испански кораба.По това време брандерите и запалителните снаряди са били страшно оръжие срещу дървените кораби.

                        ето и още инфо:


                        и още:
                        Last edited by De Ruyeter; 28-12-2005, 10:57. Причина: Автоматично сливане на двойно мнение
                        П.В.

                        Comment


                          #13
                          Идеята на десанта е следната.
                          Непобедимата армада ще натовари по-голямата част от сухопътните сили в Нидерландия и ще стовари десанта в Англия.
                          На теория отлично,обаче се оказва че холандците са превзели по- големите пристанища и няма къде да се извърши натоварването.
                          Втората идея е флота на Парма да превози войниците му до армадата в морето,ама и това се проваля.Щото холандците ще ги потопят преди да са стигнали до армадата,като връх дъното е плитко и армадата не може да конвоира споменатите кораби.
                          www.bgnauka.com/forum ТУК Е ИСТИНАТА!!!

                          "...защото езикът на селянина му е даден, не за да плещи, а за да лиже ботуша на господаря...и ако той не лиже този ботуш, който трябва, този език следва да бъде изтръгнат....

                          Comment


                            #14
                            Е щом артилерията трудно е потапяла кораби, какъв е проблема на испанската тактика, освен че са тръгнали на майната си?

                            Comment


                              #15
                              von Danitz написа
                              Е щом артилерията трудно е потапяла кораби, какъв е проблема на испанската тактика, освен че са тръгнали на майната си?
                              по-бавни са и няма как да извършат абордаж
                              Дори и да са стоварили десанта в англия,войниците толкова са щели да бъдат толкова болни от морска болест ,че ще им трябва доста време да се възстановят.Междувременно обаче англичаните ще ги изколят.
                              www.bgnauka.com/forum ТУК Е ИСТИНАТА!!!

                              "...защото езикът на селянина му е даден, не за да плещи, а за да лиже ботуша на господаря...и ако той не лиже този ботуш, който трябва, този език следва да бъде изтръгнат....

                              Comment

                              Working...
                              X