Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Кораб vs. брегова батарея

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #61
    Han Solo написа
    но тогава вече се намесват много други фактори
    А ще споделиш ли с нас?

    Comment


      #62
      То се отклонявам от темата, ама само да спомена - разделното зареждане е задължително ако искаш да можеш да водиш ефективен индиректен огън - главно защото това е основното средство, което ти позволява да регулираш скоростта на боеприпаса и съответно - далечината и ъгъла на падане. И вертикалното прицелване има значение, но като цяло за ефективна стрелба са били необходими и двете. Инак знам, че СССР през ВСВ има 152 мм полево оръдие-гаубица, което има по-голям ъгъл на вертикално навеждане от 45 градуса, но е с унитарно зареждане. Интересно дали тези във въпросната батарея са били същите? Инак споменатите съветски 122 мм и 152 мм гаубици са си класически гаубици с разделно зареждане, като да речем на МЛ-20 балистиката и е много мощна (приближава я до границата на класа корпусни оръдия) - затова има максимален обсег от 16-18 км (за сравнение стандартните 150 мм гаубици на Вермахта или съответните 155 мм гаубици на САЩ имат обсег от 13-14 км (по-голям се постига с използването на специални далекобойни боеприпаси)).

      Comment


        #63
        Gaden Gogi написа
        А ще споделиш ли с нас?
        Ако държиш, защото много се измества темата от зададената от теб за ПСВ...
        Та да започна да изброявам :
        спътниковото разузнаване, което може да даде данни за позицията на бреговата батарея и тя да буде поразена да кажем с JASSM, JSOW, или коя да е ракета или бомба за атака на площадни цели...
        Корабът е подвижен, може да избира моменти когато спътниците са далеч /има прозорец/ и да се промъкне тогава... а и съвременните имат стелт елементи и докато се достигне до момент в който кораба е в обсега на батареята и е открит, то той може да си е свъшил работата ама много отдавна... независимо дали говорим за стацинарна ракетна или оръдейна батарея
        gollum, да ти призная не съм сигурен :o какви бяха, не ни казваха , аз бях свързочник , а и много други неща, но не съм бил от разчетите.... спомням си че оръдия гаубиците бяха с дулен спирач, за разлика от 122 мм които бяха в полка не бяха с разделно зареждане, и ги теглеха верижни влекачи и стреляха на около 18- 19000метра... трябва да проверя, нодоколкото си спомням бяха такива:
        may the Force be with you

        Comment


          #64
          Ясно. Без да съм 100% сигурен, но май са точно тези от ВСВ. Което не е толкоз изненадващо, де (в новобранския център докато ни развеждаха да ни показват техника и оръжие ни спряха вниманието на едни дивизионни гаубици, които си бяха точно съветски от ВСВ).

          Comment


            #65
            gollum написа
            Ясно. Без да съм 100% сигурен, но май са точно тези от ВСВ. Което не е толкоз изненадващо, де (в новобранския център докато ни развеждаха да ни показват техника и оръжие ни спряха вниманието на едни дивизионни гаубици, които си бяха точно съветски от ВСВ).
            Е виж от страницата от която съм ги пуснал... а специално като питахме защо гаубиците са образец 30 година, ни казваха че само базовия модел е от 30 година а тези за произведени в 60те, но виж имахме в полка и няколко 75мм - ЗИС-а от които стреляха за пристрелване, но бяха толкова износени - носеха се слухове че са от ВСВ че използваха 15м въже завързано за ударния механизъм - за сигурност
            may the Force be with you

            Comment


              #66
              Е, то е ясно, че става въпрос за модела, не за производството . Впрочем, няма нищо чудно, да речем британците запазват на въръжение дивизионните си 25 паундови гаубици чак до 70-те години (което означава, че ги произвеждат и след войната).

              Comment


                #67
                А връщайки се към темата за мините, артилерията и корабите си мисля че минно артилерийските заграждения още не са съвсем за пренебрегване.... нали точно мините и запахата от артилерийски обстрел попречиха на щатите и коалицията да направят морски десант и при пустинна буря и сега... но просто никой вече не поставя стационарни оръдия
                may the Force be with you

                Comment


                  #68
                  Han Solo написа
                  нали точно мините и запахата от артилерийски обстрел попречиха на щатите и коалицията да направят морски десант и при пустинна буря и сега... но просто никой вече не поставя стационарни оръдия
                  Aбе не беше точно тая причината, по-скоро заплахата от десант в Кувейт накара иракчаните да зяпат към морето и Норман Мечката успя да ги обработи отдето не очакваха - през пустинята и навлезе директно в Ирак, а не в Кувейт, ама да не разводняваме темата
                  Can't talk! Got to Shoot!

                  Comment

                  Working...
                  X