Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Начини на стрелба по противников кораб

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Начини на стрелба по противников кораб

    Предлагам тук с Гоги и Одзава, а идруги да обясним начините на стрелба на корабната артилерия:
    1.Пълен бърдов залп, даван от 8-10 оръдия стреля се, когато целта е покрита, за да й се нанесат максимален брой поражения, макар, че разсейката е най-голяма поради дулните газове.
    2.Стрелба от полузалпове - оръдие от кула или две от кула при четворките.При тройките трябва да стрелят пак само по едно - по- бързо накритие на целта, по-бързо получаване на информация в централния пост
    3. Стрелба побатарейно - носова група кули, после кърмова група кули
    4. Стрелба по принципа на "стълбата" - отместване на всеки следващ залп с по 50м докато се потигне вилка
    П.В.

    #2
    Така е. това са начините, ама с малко пояснения. Зависи за кой период става въпрос.
    През ПСВ английските устави за артилерийска стрелба препоръчват минимум 8 оръдия в залпа, за да може огънят да се коригира. Разбира се уредите за управление на огъня са крайно примитивни.
    През ВСВ по правило са стреляли (през деня) на полузалпове, а когато се е постигнело накритие е стреляла цялата батарея на кораба. Разбира се истинските моряци (разбирайте англичани и японци) са давали пълни залпове за престрелка и по-нататък. Разбира се имало е и изключения, но само изключения.
    Т. нар. полузалпове на кула, са практикувани през нощтта, когато от цялата корабна батарея едно оръдие е водело огън с осветителни снаряди, а останалите са водили огън на поражение.
    Освен това стрелбата е зависила и от пелинга към врага. Много често при маневрирането на висока скорост курсовите ъгли са били такива, че по целта е можела да води огън само част от артилерията. Тогава просто принципите заложени в устава е нямало как да се спазват.
    Пишут нам много.... Погубит нас всеобщая грамотность.
    Неизвестен руски адмирал

    Comment


      #3
      Значи едно пояснение: с полузалпове стрелят американците, защо? амо защото тъпите кравари не могат да строят кораби, за това, 'щото оръдият а им са в един лафет и са много близо, от което следва че не могат да стрелят залпово и да постигнат дори приемлива точност. Всички "бели" държави дето могат да строят кораби (рабирай британците и техните ученици японците) си стрелят на пълни залпове.
      Стрелянето с полузалпове за пристрелка е върховна глупост (имам предвид самото твърдение). Много хора не вярват в математиката ама ето ви една мнооого проста сметак: цикъл на зареждане 20-50 секунди, време за полет на снаряда : над 60 секунди. Извод? Ами "белите" 9кавичките са защото част от тях са жълти ) стрелят с пълни залпове и могат да си презаредят оръдията преди снарядът да е паднал да въведат корекция и пак да дадат пълен залп. Освен това при по-голямо количество снаряди се получава по-добра представа за дисперсията на залпа. Другото са оправдания на некадърните кравари.

      Comment


        #4
        Когато писах поста си, имах предвид ВСВ, макр че е редно да се започне от ПСВ.
        Полузалповете и батарейната стрелба са винаги по-ефективни от пълния бордов залп, защото дават възможност за по-висока плътност оттам и скорострелност и по-бързо накрите.Но Бисмарк в Датския проток стреля с носовата група кули и после с кърмовата.Чак последния залп е пълен.
        Уорспайт също стреля с полузалпове срещу Чезаре стреля с полузалпове.Англичаните първата световна война имат стандартно 10 оръдейни кораби Орион, КГV, Айрън Дюк и те обикновено стрелят с 5 оръдия - тоест оръдие от кула.Немците практикуват абсолютно същия начин.Японците - за тях не е известно.За американската ескадра в състава на Гранд флийт се знае, че макар далекомерите да са с по-широка база артилеристите са по-калпави - неопитни стрелят с пълен залп и времето за презареждане е по-голямо.
        П.В.

        Comment


          #5
          Виж простата сметка в моят пост.

          Comment


            #6
            Това са глупости.Англичаните учат американците да стрелят с полузалпове, когато американската 6-та ескадра е изпратена към гранд флийт - това го пишат и английските мемоаристи, и реснаци и и американци, а не заради конструкцията на кулите.Полузалпът е много по-полезен от пълния залпОсвен това в Гранд флийт са изпратен Юта, Флорида, Арканзас, чийто оръдия май не бяха в една люлка а?
            Немците да не са тъпи, че използват метода на стълбата- не той осигурява най-бърза пристрелка.Граф Шпее го ползва при мнтевидео, но проблемът е, че кулите му са само две
            П.В.

            Comment


              #7
              Аз ти доказах със сметка че няма никаква полза. ти ако ти харесва продължавай да дрънкаш..

              Comment


                #8
                аз не ДРЪНКАМ.Просто изнасям фактите такива каквито са.Хората в миналото са смятали, че така е по-добре да се стреля, защото ти не си живял да им покажеш, какви нищожества са те - как погрешно мислят, какви трошляци строят, абе въобще и изобщо.Нека да бъдем малко обективни.Никоя техника - нито американска, нито английска, немска или японска или френска не превъзхожда Бог знае колко другата в различните периода ПСВ, междувоенен, ВСВ :evil:
                П.В.

                Comment


                  #9
                  Ами за разлика от тебе аз съм приложил ИЗЧИСЛЕНИЯ, KOETO показва че няма смисъл да се пристрелва с полузалпове. ПРЕСМЯТАНЕ а не ДРЪНКАНЕ какви били хората, 'щото историята е пълна с потвърждение на моите думи а не на твоето твърдение. ПЪК и за да ме убориш е логично да противопоствиш неющо на фактите изложени от мен, а не да ми изръсваш "ами те сигурно не са били тъпи". Е явно не са тъпи, но разсъждението по остарели стеруиотипи е равнозначно, и води до проектиране на кораби отговарящи на изискванията н предната война, прилагане на тактически схеми пак за предната.
                  И това важи са всички области, не само флотът. А аз така и не видях твоите доводи.

                  Comment


                    #10
                    Току-що се допитах до форума Бисмарк -клас.дк и там се оказа, че има горе долу същата дискусия, разбира се тонът е доста по-спокоен.Американците използват на новите си триоръдийни кораби - Норт Каролина, Саут Дакота, Айова - разделяне на огъня, , немците стрелат с Бисмарк и Тирпиц носова и кърмова грипа кула, а трикуловите линкори и джобните стреля по кула от главния калибър - всички оръдия в залп
                    П.В.

                    Comment


                      #11
                      Хубво а аз така и не разбрах каква е файдата от стрелянето с полузалпове.
                      Няма да коментирам форумът Бисмарк-дк.

                      Comment


                        #12
                        Може би говорим за различни периоди - за ПСВ съм сигурен,ч евсичси флотове практикуват стрелба с полузалпове без американския.Англичаните го правят, защото старите 305мм оръдия и 343 имат по-ниска скорострелност.Немците си стрелят по принцип с полузалпове.ВСВ поради нарсналата скорострелонст се минава на метода на "цепене" на залповете на носова и кърмова група кули, въпреки ч, съм чел че за новия клас КГV англичаните искали четно количество оръдия за да стрелят с половината оръдия - 5
                        П.В.

                        Comment


                          #13
                          Хубаво, историческа справка, ама това с нищо не доказва че се стреля с полузапове за по-точна пристрелка.

                          Comment


                            #14
                            Arena wars

                            При стрелбата с пълни залпове дисперсията е особено голяма на далечни разстояния и наблюдателите не могат да наблюдават добре крайните "плиски".Освен това се стреля подивизионно четири линкора по една цел, като един е управляващия кораб, а другите повтарят, отрепетирват действията му.Пътеката на дисперсията е много голяма, имайки предвид, че стрелят цяла ескадра.
                            При стрелба - носова кърмова група кули пътеката на разсейка е по-малка - точността на залпа е по-голяма.При полузалповете пътеката е най-стегната и се постига най-голяма точност.Освен това целта непрекъснато променя своя пеленг и място, а а при полузалповете има възможност за най-бързо постъпване на информация.Тук корабите не стрелят в теоретичен залп от 30 сек, от 2 мин, тъй като се предават данни на цялата ескадра, потвърждават се, правят се корекции, всеки кораб има различно натренирани екипажи
                            П.В.

                            Comment


                              #15
                              Горната половина на поста противоречи на долната, да не говорим че последното изречение е в разрез с цялата ти теория.

                              'що? ами заради това
                              Тук корабите не стрелят в теоретичен залп от 30 сек, от 2 мин, тъй като се предават данни на цялата ескадра, потвърждават се, правят се корекции, всеки кораб има различно натренирани екипажи
                              А и още нещо: темата беше: постига ли се по-бърза пристрелка когато се стреля с полузалпове. А не практиките в различните флотове.
                              Относно разпръскването: огънят на предните кули не влияе на задните, т.е от гледна точка на точността няма абсолютно никаква значение дали се стреля с полузалпове или с пълнио заплове.

                              Comment

                              Working...
                              X